Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


255. Саксонов Владислав Борисович. Організаційно-правове забезпечення фіскальної політики Російської імперії на території Південної України (остання третина XVIII століття): дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Саксонов В.Б. Організаційно-правове забезпечення фіскальної політики Російської імперії на території Південної України (остання третина ХVІІІ століття). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень. – Національний університет внутрішніх справ, Харків, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню специфіки організаційно-правового забезпечення фіскальної політики Російської імперії на території Південної України в окреслений період, з’ясуванню її змісту, сутності та загального спрямування. В указаному контексті у дисертаційній роботі здійснено систематизований та послідовний аналіз особливостей правового регулювання доходів та видатків Російської імперії на території Південної України у визначений час. Для забезпечення повноти дослідження у науковій роботі висвітлено також організаційно-правові засади діяльності російських владних інститутів та установ, що здійснювали фіскальні функції в адміністративно-територіальних одиницях Новоросійського краю в останній третині ХVІІІ століття.

Висновки містять основні підсумки та узагальнення, що відбивають найбільш важливі результати наукової роботи. Зазначається, що дана дисертація є першим комплексним історико-правовим дослідженням, в якому аналізується роль фіскальних важелів у впровадженні внутрішньої політики держави, а також значення належного юридичного та організаційного забезпечення такої діяльності. Розглядаючи ефективність подібних заходів, можна констатувати досягнення урядом абсолютистської Росії своєї головної на той час мети щодо задоволення власних амбіцій у південному регіоні. Це виявилося в тому, що за доволі короткий період було забезпечено приєднання та необхідну оборону великих просторів у зоні Північного Причорномор’я і Приазов’я, налагоджено їх експлуатацію та інтеграцію до Російської імперії. У дисертації зазначається, що таких результатів було досягнуто завдяки вирішенню відповідних завдань, серед яких першочерговим було влаштування інфраструктури краю. Здійснення цього відбувалося через термінове заселення та господарське освоєння південних земель, тобто забезпечення соціально-економічного підґрунтя реалізації на них державних планів. Спираючись на підсумки проведеного дослідження, слід наголосити, що одним із основних факторів, який у той час безпосередньо цьому сприяв, стало розроблення та юридичне закріплення благодатних умов життєдіяльності в краї, які приваблювали до нього населення та притягували капітали. Результати наукового дослідження доводять, що такі умови саме і виявлялись у встановленні специфічних додаткових прав для мешканців адміністративно-територіальних одиниць Новоросії, які відбивалися передусім у значних фіскальних привілеях та пільгах і, врешті-решт, у відповідному організаційно-правовому забезпеченні особливої сприятливої фіскальної політики Російської імперії щодо населення Південної України.

Публікації автора:

  1. Саксонов В.Б. Введение губернской системы управления на территорию Южной Украины // Вісник Університету внутрішніх справ. – 1999. – Вип. 7. – С. 132–141.

  2. Саксонов В.Б. Особливості прямого оподаткування у фіскальній системі Росії ХVІІІ століття // Науковий вісник Дніпропетровського юридичного інституту МВС. – 1999. – № 1. – С. 48–54.

  3. Саксонов В.Б. Правове регулювання фіскальної політики Російської імперії на території Південної України в середині 60-х років ХVІІІ століття // Науковий вісник Дніпропетровського юридичного інституту МВС. – 2000. – № 2. – С. 45–59.

  4. Саксонов В.Б. Деякі аспекти фіскальної політики російської імперії на території Таврійської області у 80-ті роки ХVІІІ століття // Вісник Університету внутрішніх справ. – 2000. – Спецвипуск. – С. 102–105.

  5. Саксонов В.Б. Фіскальна політика Росії у ХVІІІ столітті: актуальність вивчення і проблеми дослідження // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. – 2000. – № 4. – С. 125–130.

  6. Саксонов В.Б. Управління фінансами Російської імперії в останню третину ХVІІІ століття // Вісник Університету внутрішніх справ. – 2000. – Вип. 11. – С. 186–193.

  7. Саксонов В.Б. Фіскальна політика Російської імперії як фактор колонізації Південної України у середині ХVІІІ століття // Вісник Університету внутрішніх справ. – 2001. – Вип. 14. – С. 202–207.

  8. Саксонов В.Б. Здійснення фіскального контролю на території Південної України в останню чверть ХVІІІ століття // Науковий вісник Дніпропетровського юридичного інституту МВС України. – 2001. – № 2. – С. 60–67.

  9. Саксонов В.Б. Правове регулювання фіскальних відносин як фактор упровадження внутрішньої політики держави у другій половині ХVІІІ століття (на прикладі Новоросійського краю) // Науковий вісник Юридичної академії МВС. – 2002. – № 2. – С. 41–47.

  10. Саксонов В.Б. Особливості та специфіка правового регулювання фіскальної політики Російської імперії на території Південної України в останню третину ХVІІІ ст. // Науковий вісник Юридичної академії МВС. – 2003. – № 1. – С. 273–279.

  11. Саксонов В.Б. Організаційно-правове забезпечення фіскальної політики Російської імперії на українських землях: до питання про історіографію проблеми // Вісник Національного Університету внутрішніх справ. – 2003. – № 24. – С. 150–156.