Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Совгір Ігор Миколайович. Організаційно-правове регулювання довузівсвької підготовки кандидатів на службу в органи внутрішніх справ України. : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2003.



Анотація до роботи:

Совгір І.М. Організаційно-правове регулювання довузівсвької підготовки кандидатів на службу в органи внутрішніх справ України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право. – Національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2003.

Дисертацію присвячено аналізу теоретично-методологічних засад, нормативних основ та проблем організації та управління в сфері структурної побудови і функціонування юридичних ліцеїв, профільних класів загальноосвітньої школи та професійної початкової підготовки особового складу для органів, служб і підрозділів внутрішніх прав. Досліджуються сутність, поняття та місце довузівської підготовки осіб рядового та начальницького складу органів системи Міністерства внутрішніх справ, професійної орієнтації і професійного відбору працівників, а також характеризується зміст організаційно-педагогічного забезпечення навчально-виховного процесу підготовки майбутніх працівників органів внутрішніх справ України у відомчих юридичних ліцеях та профільних класах загальноосвітньої школи. Аналізується правовий статус суб'єктів професійної початкової підготовки особового складу. Визначаються напрямки організаційно-правового удосконалення й розвитку відомчих ліцеїв, профільних класів та початкової підготовки персоналу для органів внутрішніх справ України.

У процесі дисертаційного дослідження організаційно-правових питань довузівської підготовки персоналу органів, служб та підрозділів внутрішніх справ сформульовано низку висновків, пропозицій та рекомендацій щодо удосконалення функціонування відомчих юридичних ліцеїв, профільних класів загальноосвітньої школи і початкової професійної підготовки особового складу:

  1. Запропоновано авторський варіант визначення поняття "відомчої довузівської підготовки" як такий період підготовки майбутніх висококваліфікованих працівників, який закінчується моментом успішної здачі вступних екзаменів у вищі навчальні заклади системи органів Міністерства внутрішніх справ і охоплює наступні форми їх навчання: ліцейна, загальнопрофільна, початкова професійна.

  2. Поглиблено дефініцію професійної орієнтації як системи взаємопов'язаних соціально-економічних, організаційно-правових, психологічно-педагогічних та медичних заходів, здійснюваних з метою допомоги особі у самовизначенні щодо вибору того чи іншого різновиду професії шляхом: інформування зацікавлених осіб для полегшення вибору виду професійної діяльності, створення умов для розвитку професійно важливих здібностей майбутніх працівників, визначення їх психофізичних та соціально-психологічних якостей.

  3. Визначено поняття професійної орієнтації потенціальних претендентів на зайняття посад в системі органів внутрішніх справ як системи цілеспрямованого впливу спеціально уповноважених органів на свідомість і поведінку особи щодо вибору останньою найбільш відповідаючого її нахилам, здібностям і потребам конкретного різновиду професії правоохоронця.

4. Організаційно-педагогічне забезпечення навчально-виховного процесу в юридичних ліцеях та профільних класах являє собою цілеспрямовану систему управлінських, правових, педагогічних, психологічних та медичних заходів, спрямованих на реалізацію відомчої довузівської освітянської програми щодо підготовки майбутніх працівників органів, служб та підрозділів внутрішніх справ України.

  1. Навчально-виховний процес, здійснюваний під час початкової професійної підготовки працівників органів внутрішніх справ, - це цілеспрямований педагогічний процес організації й стимулювання активної навчально-пізнавальної діяльності курсантів щодо оволодіння знаннями, вміннями та навичками, необхідними для виконання у майбутньому конкретних посадових обов'язків.

  2. Вимоги до розробки і впровадження структури і змісту сучасних програм навчання державних службовців означеної складової правоохоронної системи полягають у наступному: а) структура та зміст навчальних програм початкової первинної підготовки осіб рядового і начальницького складу мають передбачати формування таких знань, вмінь та навичок, які забезпечуватимуть можливість горизонтальної (без додаткового навчання) та вертикальної ротації кадрів; б) структура та зміст професійних програм мають передбачати формування таких знань, навичок та вмінь, які забезпечуватимуть ефективне виконання працівниками органів, служб та підрозділів внутрішніх справ своїх посадових обов'язків; в) програми мають формуватися за модульним принципом і забезпечувати необхідну та достатню не тільки професійно-орієнтовану, але й гуманітарну, соціально - наукову та природно-наукову підготовку; г) зміст модулів має бути спрямований на оволодіння вміннями та навичками виконання професійно службових завдань, функцій та повноважень; д) засобами вимірювання якості початкової професійної підготовки повинні бути незалежне та неупереджене тестування, складання заліків та екзаменів, наслідки яких обов'язково мають враховуватись під час прийняття на посади осіб рядового і начальницького складу, просування їх по службі та атестації.

  1. Тенденціями розвитку нормативно-правового забезпечення початкової професійної підготовки державних службовців до служби і праці в органах системи Міністерства внутрішніх справ є: його якісна новелізація; інтенсифікація як загальної, так і відомчої правотворчості; подальше урізноманітнення форм (джерел) правотворчості.

  2. Необхідно внести зміни до наступних нормативно-правових актів, що безпосередньо торкаються довузівської підготовки персоналу органів внутрішніх прав: інструкцій "Про відбір кандидатів на службу в органи внутрішніх справ", "Про порядок відбору, вивчення і проведення спеціальних перевірок відносно осіб, які приймаються на службу в органи внутрішніх справ", "Про порядок приймання на курси початкової підготовки кандидатів на службу в органи внутрішніх справ", "Про порядок прийняття Присяги працівниками органів внутрішніх справ України", а також положень і настанов "Про організацію професійної підготовки рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України", "Про училища професійної підготовки працівників органів внутрішніх справ України", "Про наставництво в органах внутрішніх справ України", "Про військово - лікарську експертизу та медичний огляд в органах внутрішніх справ і внутрішніх військах МВС України".

10.Слід розробити і прийняти: "Положення про загальноосвітній навчальний заклад"; Типовий статут загальноосвітнього навчального закладу; "Положення про ліцензування та атестацію загальноосвітніх навчальних закладів"; державні санітарно-гігієнічні вимоги утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу; інструкцію "Про організацію та діяльність відомчого юридичного ліцею Міністерства внутрішніх справ України"; інструкцію "Про організацію та діяльність профільного класу загальноосвітньої старшої школи"; положення "Про порядок атестації керівників загальноосвітніх навчальних закладів"; типове положення "Про Управління освіти обласної (міської) держадміністрації”; методики навчання і виховання, орієнтовані на особистість ліцеїста чи учня.

Публікації автора:

  1. Совгір І.М. Довузівська підготовка – невід'ємний елемент відомчої системи кадрового забезпечення ОВС України //Вісник Національного університету внутрішніх справ. - 2001. - №14. - С.163-168.

  2. Совгір І.М. Цілі та принципи навчально-виховного процесу підготовки майбутніх працівників ОВС //Вісник Національного університету внутрішніх справ. - 2001. - №16. - С.220-226.

  3. Совгір І.М. Деякі питання управління початковою професійною підготовкою персоналу ОВС //Право і безпека. - 2002. - №3. - С.86-88.

  4. Совгір І.М. Оптимізація правотворчості в сфері функціонування відомчих ліцеїв та профільних класів загальноосвітньої школи //Вісник Національного університету внутрішніх справ. - 2002.-№19.-С.159-163.

  5. Совгір І.М. Методи і форми навчально-виховного процесу у сфері початкової професійної підготовки особового складу ОВС. //Актуальні проблеми управління персоналом ОВС України: Матеріали науково - практичної конференції, Харків, 24 жовтня 2002 р. - С. 107-112.