Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Червінська Оксана Степанівна. Організаційно-інформаційні засади адаптування машинобудівних підприємств до змін системи оподаткування : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Червінська О.С. Організаційно-інформаційні засади адаптування машинобудівних підприємств до змін системи оподаткування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04. – Економіка та управління підприємствами (машинобудування та приладобудування). Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2008.

Дисертаційну роботу присвячено поглибленню та розвитку організаційно-інформаційних засад адаптування машинобудівних підприємств до динамічних змін системи оподаткування. У роботі відображено еволюцію податкових відносин від функціональних податків як тимчасового і другорядного джерела доходів держави до їх перетворення в більш зрілі та досконалі форми з визначеними єдиними правилами оподаткування. Узагальнено теоретичні основи організації управління оподаткуванням в умовах зростаючої економіки, визначено його принципи та функції, позитивні та негативні сторони. Удосконалено економічне оцінювання як основи прийняття ефективних управлінських рішень стосовно формування інформаційного забезпечення процесу адаптування підприємств до умов динамічних змін системи оподаткування. Узагальнено досвід діяльності провідних компаній розвинутих країн та економічно активних вітчизняних підприємств із проблем адаптування суб’єктів господарювання до змін зовнішнього середовища. У роботі вдосконалено алгоритм прийняття управлінських рішень з організування інформаційних потоків щодо податкової діяльності машинобудівного підприємства й розроблено практичні рекомендації щодо організації управління оподаткуванням на підприємствах та запропоновано створення єдиного програмно-технічного комплексу для автоматизації процесів податкової роботи на підприємстві.

У дисертаційній роботі поставлено і розв’язано наукове завдання розроблення організаційно-інформаційних засад адаптування машинобудівних підприємств до змін у системі оподаткування. За результатами проведеного дослідження сформульовано висновки теоретичного і прикладного характеру, які відображають вирішення завдань дисертації згідно із поставленою темою. У результаті проведених дисертаційних досліджень зроблено такі висновки:

  1. Проведено системний аналіз становлення і розвитку податкової системи України, за результатами якого виявлено і сформульовано недоліки, притаманні цій системі: переважно виражений фіскальний характер, що знижує зацікавлення підприємств у досягненні позитивних економічних і науково-технічних результатах діяльності, нерівномірне податкове навантаження на підприємства, недосконалість та громіздкість податкового законодавства, що спричиняє зростання потоку інформації як для платників податків, так і працівників податкової служби.

  2. Встановлено, що законодавчі акти та нормативні документи є визначальною, але недостатньою умовою забезпечення суб’єктами (машинобудівними підприємствами і органами ДПС) функціонування податкової системи, тоді як для чіткої її організації необхідна відповідна інструктивно-методична документація, що детально регламентує порядок виконання суб’єктами податкової діяльності функціональних обов’язків. Ефективність організування податкової діяльності на машинобудівному підприємстві залежить також від дієздатності організаційної структури і налагодженості роботи підприємств і органів державної податкової служби.

  3. Запропоновано концепцію узагальнення цілей і методів адаптування машинобудівних підприємств до змін системи оподаткування, зокрема його організаційно-інформаційного забезпечення.

  4. Адаптування машинобудівних підприємств до змін чинної системи оподаткування є одним з найважливіших аспектів у сучасних економічних відносинах. Викликано це багатьма причинами, серед яких можна виділити необхідність удосконалення системи оподаткування, а також пошук оптимальних економічних моделей адаптування підприємств до змін зовнішнього середовища. Оцінювання адаптування машинобудівного підприємства до змін системи оподаткування пропонується здійснювати працівникам, відповідальним за податковий облік, за допомогою коефіцієнта адаптування.

  5. Запропоновано напрями податкової діяльності суб’єктів інформаційної взаємодії (машинобудівних підприємств і державної податкової служби), де, на відміну від чинних підходів, розроблено модель організування перебудови інформаційного забезпечення податкової діяльності на машинобудівному підприємстві на основі єдиної системи контролю за узгодженням запропонованих заходів відповідно до вимог, визначених у податковому законодавстві та інструктивно-методичному забезпеченні.

  6. В результаті дослідження організування інформаційної роботи на машинобудівному підприємстві встановлено, що завдяки плануванню податкової діяльності, здійсненню контролю за її забезпеченням, проведенню документальних перевірок сплати податків та інших платежів, сприятиме вчасному виявленню порушень підприємствами податкового і валютного законодавства, а застосування до порушників фінансових та інших санкцій створить ефективний режим сприяння для вітчизняних товаровиробників і служитиме виховним засобом дотримання податкового і валютного законодавства, що дасть можливість керівникам машинобудівних та приладобудівних підприємств під час складання річного плану застосовувати теоретичні та практичні положення дисертації, в т.ч. показники оцінки функціонування системи оподаткування.

  7. На підставі результатів дисертаційної роботи можна запропонувати:

Міністерству фінансів України, Міністерству економіки України, Міністерству праці та соціальної політики України використовувати сформульовані в дисертаційній роботі рекомендації для підготовки законодавчих актів і нормативних документів з метою забезпечення державної економічної політики з питань оподаткування підприємств.

Міністерству освіти і науки України використовувати теоретичні та методологічні положення дисертації в підготовці фахівців у сфері оподаткування підприємств.

Публікації автора:

Монографії (розділи монографій)

        1. Червинская О.С. Адаптация предприятий машиностроения к изменениям системы налогообложения/ Алексеев И.В., Паранчук С.В., Червинская О.С.//Налогообложение: проблемы науки и практики: Монография. – Харьков: ИД "ИНЖЭК" 2008. – С.219 – 233. Особистий внесок здобувача: сутність адаптування машинобудівного підприємства до змін чинної системи оподаткування.

        Публікації у фахових виданнях

              1. Червинская О.С. Проблема адаптации машиностроительных предприятий к динамической системе налогообложения / Алексеев И.В., Червинская О.С.//Бизнес Информ; Харьков: Изд.Дом "ИНЖЭК". – 2008. - № 5. – С.72 – 74. Особистий внесок здобувача: запропоновано шляхи забезпечення податкової діяльності на машинобудівному підприємстві.

              2. Червінська О.С. Економічні аспекти надання податково-інформаційних послуг підприємствам регіону / Алєксєєв І.В, Червінська О.С.// Регіональна економіка, 2007. - № 2 С. 101 – 111. Особистий внесок здобувача: обґрунтування обміну інформацією між ДПС і підприємствами.

              3. Червінська О.С. Забезпечення конкурентоспроможності машинобудівних підприємств в умовах динамічної системи оподаткування. / Алєксєєв І.В., Паранчук С.В., Червінська О.С.// Теоретичні та прикладні питання економіки. Збірник наукових праць. Випуск 17 . – К.: ВПЦ “Київський університет”, 2008. – С.100 - 105. Особистий внесок здобувача: обґрунтовано необхідність забезпечення конкурентоспроможності машинобудівних підприємств.

              4. Червінська О.С. Моніторинг податкової діяльності в системі “ДПІ – підприємство./ Алєксєєв І.В., Паранчук С.В., Червінська О.С.// Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Розвиток територіально-виробничих систем (Збірник наукових праць). Вип. 6 (68) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2007. – С. 233 – 343. Особистий внесок здобувача: вибір оптимального варіанту управлінських рішень щодо податкової діяльності на підприємстві.

              5. Червінська О.С. Технологічні засади автоматизації обміну податковою інформацією між підприємствами і ДПІ / Червінська О.С. // Економіка. Вісник Національного університету водного господарства та природокористування, № 2 (34).- Рівне: Вид-во Національного університету водного господарства та природокористування, 2006.- C.226 - 236.

              6. Червінська О.С. Роль і місце автоматизованої інформаційної системи в оподаткуванні юридичних та фізичних осіб / Червінська О.С. // Проблеми економіки та управління. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”, № 507.- Львів: Вид-во Національного університету “Львівська політехніка”, 2004.- C.137-145

              7. Червінська О.С. Оподаткування та податковий облік в банківських установах / Алєксєєв І.В., Червінська О.С.// Економіка. Вісник Національного університету водного господарства та природокористування, №2(30).- Рівне: Вид-во Національного університету водного господарства та природокористування, 2005.- C.3-10. Особистий внесок здобувача: сформульовано суть і шляхи удосконалення податкового обліку та оподаткування операцій від надання банківських послуг.

              8. Червінська О.С. Організація контролю сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) / Паранчук С.В., Червінська О.С. // Проблеми економіки та управління. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”, № 484.- Львів: Вид-во Національного університету “Львівська політехніка”, 2003.- C.138-147. Особистий внесок здобувача: обґрунтування альтернативності видів контролю сплати податків та інших платежів і відповідальності платників щодо дотримання податкового законодавства.

              9. Червінська О.С. Особливості розгляду державною податковою службою звернень, запитів скарг (заяв) платників податків / Червінська О.С. // Проблеми економіки та управління. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”, № 448.- Львів: Вид-во Національного університету “Львівська політехніка”, 2002.- C.349-354.

              10. Червінська О.С. Правове регламентування встановлення і справляння податків / Паранчук С.В., Червінська О.С. // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”, №436.- Львів: Вид-во Національного університету “Львівська політехніка”, 2001.- C.501-507. Особистий внесок здобувача: обґрунтована важливість правового забезпечення організації податкової роботи.

              11. Червінська О.С. Облік надходження до бюджету податків і зборів (обов’язкових платежів) / Червінська О.С. // Логістика. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”, № 446.- Львів: Вид-во Національного університету “Львівська політехніка”, 2002.- C.272-279.

              12. Червінська О.С. Методика обчислення податків та форми розрахунків із бюджетом / Паранчук С.В., Карпа М.Б., Червінська О.С. // Проблеми економіки та управління. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”, № 425.- Львів: Вид-во Національного університету “Львівська політехніка”, 2001.- C.70-75. Особистий внесок здобувача: обґрунтована суть методики обчислення податків та інших платежів і основні форми розрахунків із бюджетами і цільовими фондами.

              Публікації, що додатково відображають наукові результати дисертації

                    1. Червінська О.С. Необхідність адаптування машинобудівних підприємств до змін системи оподаткування./ Алєксєєв І.В., Червінська О.С. // Тези доповідей на міжнародній науково-практичної конференції “Соціально-економічний розвиток України та її регіонів: проблеми науки та практики (Харків, 22-23 травня 2008р.). – С. 159 – 162. Особистий внесок здобувача: запропоновано показник оцінки рівня адаптування машинобудівного підприємства до змін системи оподаткування.

                    2. Червінська О.С. Оцінка ризиків машинобудівного підприємства./ Коць О.О., Червінська О.С. // Тези доповідей на всеукраїнській науково-практичній конференції “Управління у сфері фінансів, страхування та кредиту” (Львів, 8 – 10 листопада 2007р.). – С.222 – 224. Особистий внесок здобувача: аналіз і оцінка підприємницьких ризиків.

                    3. Червінська О.С. Фінансові послуги: суть та роль у функціонуванні фінансового ринку / Верес О.О., Червінська О.С. // Маркетинг та логістика в системі менеджменту: тези доповідей V Міжнародної науково-практичної конференції (Львів, 7-9 жовтня 2004 р.).- С.30-32. Особистий внесок здобувача: види фінансових послуг та їх оподаткування.

                    17. Червінська О.С. Функція обліку в управлінні державними доходами / Алєксєєв І.В., Червінська О.С. // Проблемы развития предприятий и новых экономических структур в современных условиях. Тези доповідей і повідомлень Всеукраїнської науково-практичної конференції (Донецьк, 20-21 травня 2004 р.).- С.250-251. Особистий внесок здобувача: обґрунтована сутність оперативного обліку платежів, що надходять і повертаються із бюджету.