Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Місцеве самоврядування


Куйбіда Василь Степанович. Організаційно-функціональні принципи і методи діяльності органів місцевого самоврядування: дисертація д-ра наук з держ. управління: 25.00.04 / Національна академія держ. управління при Президентові України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Куйбіда В.С. Організаційно-функціональні принципи і методи діяльності органів місцевого самоврядування – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.04 – місцеве самоврядування. – Національна академія державного управління при Президентові України, Київ, 2003.

У дисертації пропонується цілісна концепція вдосконалення методів та диверсифікації принципів функціонування самоврядних органів у контексті розвитку системи місцевого самоврядування.

Розроблено і наведено класифікацію принципів і методів діяльності органів місцевого самоврядування. Визначено чинники, які впливають на формування цих принципів і методів. Розроблена їх класифікація. Вивчається вплив інформатизації на принципи і методи діяльності органів місцевого самоврядування. Розкривається особливість процесу становлення конституційно-правових засад місцевого самоврядування та аналізуються теоретичні і практичні аспекти їх реалізації. Приділяється увага дослідженню природи основних проблем реалізації конституційно-правових засад місцевого самоврядування в Україні та теоретично осмислюються напрями їх вирішення.

Досліджується механізм функціонування системи органів місцевого самоврядування, визначаються принципи та тенденції становлення інститутів місцевого самоврядування. Особлива увага приділяється пошуку оптимальних моделей публічного управління у великих і малих містах.

У дисертації наведено розв’язання актуальної наукової проблеми науково-теоретичного обґрунтування методологічних підходів до визначення ролі, принципів і методів (у першу чергу організаційно-функціональних) діяльності органів місцевого самоврядування та здійснено розробку науково-прикладних підходів, моделей застосування ними організаційно-функціональних принципів і методів діяльності в сучасних умовах у контексті інтеграції до Європейського співтовариства, які забезпечують практичне використання отриманих наукових результатів. Проведені дослідження принципів та методів діяльності органів місцевого самоврядування й узагальнення його результатів у цілому підтверджують, що вихідна методологія правильна, поставлені завдання реалізовані, мета досягнута, покладена в основу дослідження наукова позиція автора себе виправдала й гіпотеза підтвердилась. На основі здійсненого дослідження зроблено такі основні висновки та сформульовано пропозиції:

1. Утвердження демократії в країнах Західної Європи, США, Канади, демократичні перетвореннях у країнах Східної Європи - учасницях колишнього Варшавського Договору стали наслідком пошуку ефективного управління суспільством. Суперечність між державою і громадянином було вирішено на його користь. Відповідно людина, ставши в центрі політики, почала оцінювати діяльність органів управління (в першу чергу муніципальних) через призму якості пропонованих ними послуг. Процеси децентралізації, впровадження принципу субсидіарності, конкурентне середовище, підвищення рівня вимог людини до різноманітності та якості отримуваних нею послуг, збільшення її впливу на владу зумовили пошук нових моделей побудови та організації діяльності муніципальних інститутів, у тому числі з використанням інформаційних технологій та технологій зв’язку. Зміни в суспільних відносинах позначились на методах і формах управління соціально-територіальними системами. Зокрема, управління містами еволюціонувало від простого, детермінованого, переважно авторитарної і прямої дії до складного, структурованого, з включенням у ряді випадків окремих елементів державного управління, вдосконаленням факторів демократизації, колегіальності, колективності, самоорганізації і самоврядування. Причому, якщо велика частина проблем, що виникають у малих і середніх містах, успішно розв’язується стандартними методами, то складні проблеми, переважаючи у великих містах, потребують концептуально іншого підходу, орієнтованого, в першу чергу, на розв’язання слабоструктурованих і неструктурованих проблем. У зв’язку з цим зміщуються акценти з управління процесами (функціонування) на управління структурою (розвитком) міста, що є принциповою методологічною посилкою у розв’язанні проблем, оскільки управлінню розвитком більше відповідає програмно-ситуаційне і проблемно-орієнтоване управління організаційними структурами матричного типу. Зміна управлінських цінностей порушила проблему диверсифікації принципів та пошуку відповідних методів діяльності органів місцевого самоврядування. Таким чином, виникла потреба створення належного теоретико-методологічного та науково-прикладного обґрунтування, особливо організаційно-функціональних принципів та методів, що забезпечило б їх ефективне застосування органами місцевого самоврядування у своїй діяльності для реалізації муніципальної політики.

2. На основі ретельного вивчення багатьох вітчизняних та зарубіжних джерел наукової інформації в роботі здійснено аналіз та визначено концептуальні підходи до розгляду становлення діяльності органів місцевого самоврядування в перехідний період, зважаючи на динамічність суспільних змін і необхідність відповідного реформування муніципального управління. У процесі теоретичного осмислення розкрито особливості управлінсько-правничих відносин у системі органів місцевого самоврядування як в особливій полісистемній організації. За результатами вивчення встановлено орієнтири реформування муніципального управління. Показано, що в умовах трансформації суспільства і влади органи місцевого самоврядування, вирішуючи завдання як системного, так і загальноцивілізаційного переходу, повинні послуговуватися у своїй діяльності новими методами, що відповідають принципам місцевого самоврядування.

3. На основі аналізу вітчизняної та зарубіжної політико-правової практики досліджено нормативно-правове регулювання діяльності органів місцевого самоврядування та визначено закономірності розвитку елементів системи місцевого самоврядування. Крізь призму науки управління, регіональної економіки, соціології, розміщення продуктивних сил подано розгорнуту характеристику організаційно-правової, територіальної та матеріально-фінансової основ діяльності міських органів місцевого самоврядування. Досліджено зміст і дано оцінку принципів формування та діяльності органів місцевого самоврядування. Розроблено класифікацію цих принципів. З’ясувавши, що в основі функцій органів місцевого самоврядування лежать принципи їх діяльності, сформовано за добраними критеріями класифікацію цих функцій.

Визначено суть методів діяльності органів місцевого самоврядування в контексті науки державного управління і місцевого самоврядування. Окреслено конкретні методи діяльності органів місцевого самоврядування, виходячи з питань, що охоплюються сферою їх компетенції. Аналіз цих методів та аналіз сьогоднішніх політико-правових і соціально-економічних реалій показав необхідність впровадження нових методів управління на місцевому рівні, що потребує нових досліджень, їх апробацій практикою, критичного запозичення досвіду розвинених демократичних країн.

4. Будь-яке дослідження теоретичних основ функціонування тих чи інших об’єктів чи явищ є неповним без аналізу факторів (чинників) їх виникнення і розвитку. Тому виявлено фактори формування організаційно-функціональних принципів і методів діяльності органів місцевого самоврядування, досліджено їх суть та визначено роль, яку вони відіграють у розвитку місцевого самоврядування в Україні. Запропоновано класифікацію факторів. Усі фактори поділено на два блоки: фактори формування органів місцевого самоврядування; фактори формування принципів і методів діяльності органів місцевого самоврядування. Структура факторів у розрізі обох блоків однакова і включає такі групи: історичні, політичні, соціально-економічні, соціокультурні, технологічні фактори та ін.

На основі вивчення особливостей прояву історичних факторів у формуванні організаційно-функціональних принципів і методів діяльності органів місцевого самоврядування виділено три періоди:

період виникнення розрізнених самоврядних принципів і методів в управлінні (з найдавніших часів – до впровадження Магдебурзького права);

період апробації самоврядних принципів і методів управління в містах (від запровадження Магдебурзького права на початку ХІІ ст. – до першої, оформленої в письмовому вигляді згідно з канонами юридичної науки Конституції Пилипа Орлика);

період пошуків ефективних форм реалізації місцевого самоврядування (від Конституції Пилипа Орлика – до наших днів).

Дослідження історичних факторів привело до висновку, що місцеве самоврядування є органічною формою самоорганізації населення в межах конкретної території, яка проявляється на певному етапі розвитку держави.

Оцінено роль сучасних політичних факторів формування органів місцевого самоврядування, організаційно-функціональних принципів і методів їх діяльності як виняткову за значенням. Аналіз політичних факторів дав змогу зробити висновок, що в незалежній Україні вони в цілому є сприятливими для розвитку місцевого самоврядування.

На основі узагальнення практики діяльності органів місцевого самоврядування зроблено висновок, що на сьогоднішній день існує ціла низка проблем фінансового, політичного та правового характеру, які стоять на перешкоді реального здійснення органами місцевого самоврядування своїх функцій.

При цьому встановлено, що з розвитком законодавчо-нормативного поля держави зростає стимулююча роль політичних факторів стосовно розвитку місцевого самоврядування, поліпшення діяльності його органів. Виявлено, що одночасно діяльність органів місцевого самоврядування виступає не менш потужним фактором розвитку політичної сфери України.

Установлено, що соціально-економічні фактори детермінують формування структури органів місцевого самоврядування, визначення ними функціонально-організаційних принципів і застосування методів у процесі діяльності. При цьому доведено, що від ефективності діяльності органів самоврядування залежить рівень соціально-економічного розвитку територіальної громади, ступінь задоволеності населення умовами життєдіяльності в її межах, рівень і спосіб життя громадян. Для узгодженого розвитку діяльності самоврядних органів відповідно до соціально-економічних потреб громадян обґрунтовано необхідність запровадження соціально-економічного моніторингу територіальної громади.

При дослідженні інших факторів акцент зроблено на особистісних якостях працівників органу місцевого самоврядування.

5. Соціально-територіальні утворення є відкритими системами, що перебувають під впливом зовнішнього конкурентного середовища. Щоб мінімізувати його впливи чи адаптуватися до них, ці соціально-територіальні організми використовують механізми самоорганізації, самоуправління та самоврядування. В останньому випадку утворюється система органів самоврядування, яка будується так, щоб через функціонування максимально забезпечити потреби людини.

Органи місцевого самоврядування, оскільки в їх утворенні беруть участь і держава, і громада (держава визначає порядок їх формування, а територіальна громада обирає представницькі органи, укомплектовує органи управління), повинні забезпечувати баланс інтересів обох сторін. Для цього, використовуючи надані повноваження, органи місцевого самоврядування добирають відповідні методи, через які можна як посилити, так і мінімізувати зовнішні впливи.

Таким чином, виконавчі органи є специфічними елементами (сенсорами) соціально-територіальних утворень, через які держава впливає на ці утворення, а утворення – на державу.

Управлінські та громадські послуги, що їх надають органи місцевого самоврядування, змінюються. Цей фактор, а також швидкозмінне середовище, в якому проходить діяльність органів місцевого самоврядування, спонукає їх до пошуку і використання нових принципів і методів, в першу чергу – організаційно-функціональних, які дадуть можливість ефективно залучати для досягнення мети як внутрішні ресурси територіальної громади, так і зовнішнього середовища (регіону, держави, міждержавних організацій), налагоджуючи взаємодію механізмів різних управлінських систем (самоврядної, державної) з механізмами самоорганізації та самоуправління. Основна роль у цьому належить системі органів місцевого самоврядування.

6. Вивчені й узагальнені підходи до дослідження діяльності органів місцевого самоврядування, які автор поділив на дослідження проблем діяльності органів територіального самоврядування в рамках зарубіжного досвіду, зокрема вивчення проблем формування нових методів і дотримання найважливіших принципів працівниками органів самоврядування і, відповідно, - в межах вітчизняного досвіду. В рамках першого підходу розглядаються два напрями: 1) вивчення методів і принципів діяльності органів місцевого самоврядування з точки зору місця та ролі останнього в політико-правовому та соціально-економічному розвитку окремо взятої держави; 2) дослідження методів і принципів діяльності органів місцевого самоврядування в рамках інститутів місцевого самоврядування в зарубіжних державах з метою виявлення найраціональніших форм та методів роботи, оптимальних адміністративних структур та засобів нормативного регулювання, запровадження яких в Україні сприятиме розвитку демократії та добробуту населення. Використані підходи до вивчення принципів і методів діяльності органів місцевого самоврядування в рамках другого підходу засвідчують, що якість і рівень застосування цих принципів і методів потребують вдосконалення і уточнення. Без цього неможливо забезпечити реальність місцевого самоврядування в Україні.

7. Динамічна зміна середовища, в якому працюють органи місцевого самоврядування, поява конкуренції (альтернативних надавачів громадських послуг) вимагає від них не тільки відкритості, прогнозування, врахування змін зовнішнього середовища, забезпечення зворотного зв’язку із споживачами послуг, а й орієнтованості на інновації, пошуку таких нових принципів і методів діяльності, що відповідають змінам у зовнішньому середовищі. Перехід до нової ідеології діяльності органів місцевого самоврядування призводить до зміщення акцентів в управлінні з адміністративних на економічні та соціально-психологічні методи, а електронна організація муніципального управління, яка впроваджується сьогодні, повинна будуватися і функціонувати на принципах, що узгоджуються з постулатами Європейського співтовариства щодо загальних інформаційних служб. Досліджуючи стан розвитку суспільних відносин у сфері інформаційних технологій та їх вплив на розвиток та вдосконалення організаційно-функціональних принципів і методів діяльності органів місцевого самоврядування в Україні, можна зробити висновок, що єдине управління й ієрархічна структура цих виконавчих органів перебувають у протиріччі з тяжінням до автономії і децентралізації ефективно автоматизованого робочого місця муніципального службовця. Електронне врядування забезпечує виконання лише тих управлінських дій, які алгоритмізуються. Воно не в змозі замінити висококваліфікованих службовців органів місцевого самоврядування з творчим підходом до пошуку шляхів розв’язання муніципальних проблем.

Зовнішня та внутрішня муніципальна політика безпосередньо зумовлюється здатністю органів місцевого самоврядування організовувати збір та використання інформації. Оскільки органи місцевого самоврядування виступають активними учасниками інформаційних відносин, то на них покладається виконання важливих завдань та функцій у галузі розвитку останніх. Здійснюючи відповідними методами регулюючу діяльність, спрямовану на розвиток інформаційної сфери, що охоплює не тільки телекомунікації, інформаційні системи чи засоби масової інформації, а всю сукупність виробництв і відносин, пов’язаних із створенням, збереженням, обробкою, демонстрацією, передачею інформації в усіх її видах: ділової, розважальної, науково-освітньої, пізнавальної та ін. – органи місцевого самоврядування виступають суб’єктами державної інформаційної політики.

8. Розроблені в дисертації науково-прикладні положення і підходи створюють систему технологій реалізації функцій органами місцевого самоврядування відповідними методами. Завдання вибору методів діяльності розв’язується як оптимізаційна задача в тримірному просторі – результативність, економічність, ефективність. Розв’язання актуальної з позиції ефективного використання ресурсів проблеми оцінки і вибору методу здійснюється за допомогою експертних оцінок та економіко-математичних розрахунків. Запропоновані положення і підходи доповнюють комплекс засобів орієнтації муніципального управління на соціально-визначений кінцевий результат. Застосування запропонованих рекомендацій має враховувати регіональні особливості здійснення місцевого самоврядування та ступінь реалізованості пріоритету функції.

9. Одержані в дисертації наукові результати можуть бути використані у своїй діяльності органами місцевого самоврядування. Більшість науково-теоретичних і методологічних положень дисертації має характер засобів формування відповідної культури муніципальних службовців. Це відповідає стратегії на інтеграцію до Європейської співтовариства і завданням адміністративної реформи в Україні. Спираючись на позитивні результати, отримані під час апробації запропонованих підходів, до здійснення вибраними методами органами місцевого самоврядування відповідних функцій, можна стверджувати, що розроблені науково-прикладні положення можуть лягти в основу типових рекомендацій для українських міст.

10. Подальші дослідження у предметній галузі мають здійснюватися в рамках проведення муніципальних реформ, які повинні наблизити нас до європейських стандартів місцевого самоврядування. Подальше реформування бюджетних відносин, розвиток ресурсного забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування та розвиток системи гарантій виконання функцій і повноважень органами місцевого самоврядування потребують подальшого вдосконалення методів діяльності та науково-теоретичного їх обґрунтування.

Публікації автора:

Монографії

  1. Куйбіда В.С. Конституційно-правові проблеми міського самоврядування в Україні. – Л.: Літопис, 2001. – 326 с.

  2. Куйбіда В.С. Сучасні проблеми і регіональні особливості місцевого самоврядування в Україні. – Л.: Літопис, 2001. – 176 с.

  3. Куйбіда В.С. Інформатизація муніципального управління. – Л.: Літопис, 2002. – 222 с.

  4. Куйбіда В., Хобзей П., Комарницький М., Синицька Г., Козак Л., Гриневич Л. Основні засади освітньої політики міста Львова: Стратег. документ. – К.: Вид-во УАДУ, 2000. – 61 с. – Авторських – 30 с.

  5. Куйбіда В.С. та ін. Регіональна політика: Методологія, методика, практика / НАН України. Ін-т регіон. досліджень. – Л., 2001. – 719 с. – Авторських – 70 с.

  6. Куйбіда В.С. Організаційно-функціональні принципи і методи діяльності органів місцевого самоврядування. – К.: МАУП, 2003. – 571с.

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Куйбіда В. Місцеве самоврядування в Україні (поняття і сутність) // Актуальні пробл. держ. упр.: Наук. зб. – О.: Астропринт, 2000. – Вип. 3. – С. 161-169.

  2. Куйбіда В. Система місцевого самоврядування України // Вісн. УАДУ. – 1998. – № 2. – С. 186-194.

  3. Куйбіда В. Функції місцевого самоврядування в Україні: аналіз і прогноз // Вісн. УАДУ. – 2000. – № 1. – С. 294-298.

  4. Куйбіда В., Лесечко М., Чемерис А. Проблеми управління економікою

м. Львова в перехідний період // Вісн. УАДУ. – 2000. – № 2. – С. 359-365. – Авторських – 3 с.

  1. Куйбіда В.С. Освітня політика міста Львова // Актуальні пробл. держ. упр.: Зб. наук. пр. – Х.: Харків. філ. УАДУ, 2000. – № 1 (6). – С. 218-229.

  2. Куйбіда В. Безпека в місті Львові: молодіжні проблеми, шляхи їх подолання // Актуальні пробл. держ. упр.: Зб. наук. пр. – Д.: Дніпропетр. філ. УАДУ, 2000. – № 1 (1). – С. 170-175.

  3. Куйбіда В. Становлення демократичних засад місцевого самоврядування // Економіка України. – 2000. – № 10 (467). – С.14-21.

  1. Куйбіда В., Лесечко М., Чемерис А. Концептуальні засади управління приміськими зонами великих міст // Актуальні пробл. держ. упр.: Зб. наук. пр. – Д.: Дніпропетр. філ. УАДУ, 2000. - Вип. 2 (2). – С. 134-141. – Авторських – 3 с.

  2. Куйбіда В. Роль місцевого самоврядування в сучасній регіональний політиці // Актуальні пробл. держ. упр.: Зб. наук. пр. – О.: Одес. філ. УАДУ, 2001. – Вип. 6. – С. 264-268.

  3. Куйбіда В. Регіональні особливості діяльності органів місцевого самоврядування // Актуальні пробл. держ. упр.: Зб. наук. пр. – О.: Одес. філ. УАДУ, 2001. – Вип.7. – С. 264-274.

  4. Куйбіда В. Інформатизація муніципального управління. Територіальні чинники та геоінформаційні системи // Актуальні пробл. держ. упр.: Зб. наук. пр. – Д.: Дніпропетр. філ. УАДУ, 2003. – Вип. 1 (11). – С. 182-204.

  5. Куйбіда В. Муніципальне управління. Територіальний та правові чинники інформатизації // Вісн. УАДУ. – 2003. – № 1. – С. 427-443.

  6. Куйбіда В. Організація впровадження інтегрованої системи обробки інформації управління на прикладі м. Львова // Ефективність держ. упр.: Зб. наук. пр. УАООУ. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2002. – Вип. 1(2). – С. 247-252.

  7. Куйбіда В. Впровадження елементів системи інформатизації у м.Львові // Актуальні пробл. держ. упр.: Зб. наук. пр. – О.: Одес. філ. УАДУ, 2003. – Вип. 1(13). – С. 53-61.

  8. Wasyl Kujbida, Witalij Czuszenko. Kategoria czlowiek i obywatel w teorij konstytucjonalizmu // Zeszyt naukowe nr. 6. Swobody obywatelskie w Polsce i na Ukrainie – rzeczywistosc i perspektywy. Wyzsza Szkola Administracij i Zarzadzania w Przemyslu. – Przemys, 2001. – S. 87-93. – Авторських – 4 с.

  9. Wasyl Kujbida, Witalij Czuszenko. Problemy udoskonalania o samorzadach lokalnych w Ukrainie // Zeszyt naukowe nr.8. Pzawne i spoleczne Aspecty Rozwoju Samorzadnosci terytorialnej w Polsce i na Ukrainie. Wyzsza Szkola Administracji i Zarzadzania w Przemyls. – Przemys, 2002. – S. 61-66. – Авторських – 3 с.

  10. Куйбіда В. Проектні рішення інформатизації муніципального управліня у м. Львові // Актуальні пробл. держ. упр.: Зб. наук. пр. – О.: ОРІДУ УАДУ, 2003. – Вип. 1 (13). – С. 206-228.

  11. Куйбіда В. Політико-правові проблеми діяльності органів місцевого самоврядування в контексті адміністративної реформи // Упр. сучас. містом. – 2003. – № 13-14(9). – С. 78-88.

  12. Куйбіда В. Місцеве самоврядування та економічний розвиток міста // Командор. – 1997. – № 2. – С. 9-11.

  13. Куйбіда В. Про деякі аспекти управління містом // Командор. – 1997. – № 3-4. – С. 7-9.

Програми, навчальні посібники, статті в інших виданнях, тези доповідей

  1. Куйбіда В., Чушенко В. Місцеве самоврядування в Україні: Текст лекції. – Л.: Юрид. фак. Львів. держ. ун-ту ім. Івана Франка, 1998. – 19 с. – Авторських – 9 с.

  2. Куйбіда В. Становлення правових основ міського самоврядування в Західній Україні // Статут територіальної громади: проблеми розробки, прийняття та впровадження в практику місцевого самоврядування: Навч. посіб. – К., 1999. – С. 38-57.

  3. Куйбіда В.С. Управління розвитком міста: правові та соціально-економічні аспекти // Місцеве та регіон. самоврядування України. – К., 1995. – Вип. 3-4 (12-13). – С. 58-63.

  4. Куйбіда В.С. Про нашу гідність та державне будівництво // Державність. – 1995. – № 1(14). – С. 11-13.

  5. Гладій М.В. Куйбіда В.С. Проекти, що здійснюватимуться в межах державних програм розвитку Львова, матимуть підтримку міської влади // Інвест. вісн. – 1998. – № 1. – С. 5-8. – Авторських – 3 с.

  6. Куйбіда В.С. До питання про адміністративно-територіальний устрій України та регіональну політику // Економ. есе. – 2000. – № 6. – С. 10-14.

  7. Куйбіда В.С., Сімків Л.Є. Сучасні проблеми місцевого самоврядування української економіки // Регіон. політика: Методологія, методика, практика / НАН України. Ін-т регіон. досліджень. – Л., 2001. – С. 444-459. – Авторських – 12 с.

  8. Куйбіда В. Майбутнє об’єднаної Європи неможливе без сильної місцевої демократії // Персонал. – 2003. – №9. – С. 16-17.