Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Ткаченко Радислав Олегович. Організаційно-економічний розвиток регіонального ринку житла (на основі іпотечного кредитування) : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Ткаченко Р.О. Організаційно-економічний розвиток регіонального ринку житла (на основі іпотечного кредитування). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, м. Київ, 2008.

У дисертаційній роботі уточнено зміст поняття „регіональний ринок житла”, яке інтерпретується як регіональна система взаємозалежностей, що впливає на процес формування і реалізації ресурсів житлобудівництва, обумовлених територіальною диференціацією умов становлення і функціонування ринкових відносин у житловій сфері, та встановлює ціни через механізм попиту та пропозиції; сформульовано ознаки становлення відносин нерухомості в Україні та передумови сучасного функціонування регіонального ринку житла як основи споживчого ринку; визначено фактори, що впливають на розвиток регіонального ринку житла, за допомогою яких встановлюються оптимальні пропорції різноманітних форм власності та різних форм і видів господарювання; обґрунтовано необхідність розгляду формування, функціонування та регулювання ринку житла, що досліджуються з позиції просторової стратегії та регіональної житлової політики з урахуванням значних регіональних відмінностей, прояву ринкових відносин у їх регіональних формах, формування на їх основі регіональних ринків житла різних масштабів.

Доповнено та уточнено принципи регіонального іпотечного кредитування; запропоновано методичні підходи до оцінки сучасного ринку житла в регіоні та визначено чинники, які впливають на розміри квартирного обліку в регіональних розрізах, що дало змогу сформулювати науково-обґрунтовану концепцію переходу до різноманітних форм власності в житловому будівництві та пов’язаних з ним форм господарювання.

Проведені дослідження дають змогу сформулювати низку принципових положень, висновків та рекомендацій як науково-методичного, так і практичного характеру щодо напрямів розв’язання актуального соціально-економічного завдання – формування та розвитку регіонального ринку житла через механізм іпотечного кредитування в умовах трансформаційних змін в економіці.

1. Формування, функціонування і регулювання регіонального ринку житла досліджено з позиції стратегії регіонального розвитку та регіональної політики при врахуванні значних регіональних відмінностей та ринкових відносин в їх регіональних формах вираження і на їх основі – регіональних ринків житла різного масштабу й ареалу розміщення.

2. Уточнено визначення поняття „регіональний ринок житла” як регіональної системи взаємозалежностей процесу формування і реалізації ресурсів житлобудівництва, обумовленої територіальною диференціацією умов формування і функціонування ринкових відносин у житловій сфері та встановленням цін через механізм попиту та пропозиції.

3. Визначено передумови, ознаки та фактори функціонування ринку житла для розв’язання проблеми подальшого розвитку ринкових відносин у сфері нерухомості. Систему принципів формування іпотечного кредитування в регіоні, яка включає в себе принципи платності, терміновості, зворотності, забезпеченості та цільового використання коштів, доповнено принципами максимальної ефективності та конкурентності покриття. Реалізація такої системи принципів у практичній діяльності дозволяє встановлювати і контролювати вимоги по даному виду кредитування з боку кредитора до позичальника. При цьому забезпеченістю зворотності кредитних коштів служить застава майна, що надається. Нецільове використання позикових коштів, а також ненадання кредиторові можливості здійснювати контроль за використанням коштів за призначенням дають останньому право вимагати дострокового повернення кредиту і відсотків.

При удосконаленні методики оцінки ринку житла, який розглядається як сукупність об’єктів, процесів і явищ, що становлять єдине ціле, було використано широкий арсенал можливостей діалектичного методу дослідження, методи статистичного аналізу з використанням економіко-математичних прийомів та підходів. Наведені методи, інструменти та методики регулювання регіонального ринку житла потребують їх комплексного використання.

4. Проаналізований та критично оцінений зарубіжний досвід житлового іпотечного кредитування в фінансуванні нерухомості з позиції адаптації його до вітчизняних регіональних ринків житла.

5. На основі аналізу ринку житла України та її регіонів виявлено тенденції на вітчизняному іпотечному ринку, які дозволили визначити позитивні передумови для його подальшого розвитку, а саме: підвищення рівня платоспроможності громадян; наявність в регіоні регіональних банків з досвідом іпотечного кредитування та їх переорієнтація на цей вид діяльності; прийняття універсального стандарту житлового кредиту; зниження кредитних ставок.

6. Доведено, що ключовим завданням активізації ринку нерухомості в регіонах країни є впровадження системи розвитку іпотечного кредитування, спрямованої на залучення інвестицій у реальний сектор економіки, створення необхідних умов для розвитку житлового будівництва та забезпечення населення регіону житлом. Перспективними напрямами реформування системи іпотечного кредитування є: створення державної програми розвитку іпотечного кредитування; забезпечення нормативно-правового підґрунтя випуску та обігу іпотечних цінних паперів, що орієнтовані на прошарок населення з середнім рівнем доходу; розробка механізмів активізації діяльності іпотечних банків на макрорівні.

7. Встановлено, що діяльність ринку іпотечного житлового кредитування пов’язана з різного виду ризиками, серед яких найсуттєвіший вплив справляють процентний, валютний, кредитний, ризик реінвестування, ризик ліквідності, адміністративний, зміни умов мобілізації фондів, зміни доходу на акціонерний капітал. На основі детального розгляду ризиків регіонального іпотечного банку в роботі надані пропозиції щодо удосконалення системи управління ризиками на ринку іпотечного житлового кредитування в регіоні шляхом вибору інструменту кредитування та коректування процентної ставки.

8. Основою стабілізації та подальшого розвитку ринку житла є інтенсифікація інвестиційної діяльності у сфері житлового будівництва, ґрунтується на механізмі іпотечного кредитування. В роботі запропоновано науково-обґрунтовану концепцію переходу до різноманітних форм власності та пов’язаних з ними форм господарювання.

9. Удосконалено алгоритм розробки моделі ринкової вартості квартир на основі статистичного моделювання і прогнозування вартості житла. Елементи моделі спрямовані на мінімізацію ризиків усіх учасників житлового та іпотечного ринків. В дослідженні на основі порівняльного аналізу виявлено найбільш вдалі моделі і можливості їх результативного використання у вітчизняних умовах.

10. Визначено основні напрями державної житлової політики, що передбачають розбудову регіонального іпотечного ринку, особливо у контексті стандартизації процедури ефективного іпотечного кредитування, іпотечних інструментів, запровадження єдиного класифікатора житла.

Розробка теоретико-методологічних основ та практичних рекомендацій стосовно функціонування іпотечного ринку дала змогу спрогнозувати потребу у відповідних класах житла в тому чи іншому регіоні залежно від структури попиту на житло та динаміку кожного із сегментів ринку житлової нерухомості.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Ткаченко Р.О. Порівняльна характеристика європейської та американської систем іпотечного кредитування // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – Вип. 14. – С. 318–322.

  2. Ткаченко Р.О. Основні види інструментів кредитування на ринку житлової іпотеки // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – Вип. 15. – С. 202–205.

  3. Ткаченко Р.О. Дослідження факторів формування регіонального ринку житла // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. – К.: НДІ Мінекономіки України, 2006. – №10 (65). – С. 126–130.

  4. Ткаченко Р.О., Куценко В.І. Соціальний комплекс Черкаського регіону: проблеми та шляхи їх розв’язання // Економіст. – 2006. – №7. – С. 23–25. Особистий внесок: виявлені основні проблеми забезпечення населення Черкаського регіону житлом.

  5. Ткаченко Р.О. Функціональний алгоритм розробки регіональних програм іпотечного кредитування // Економіка і регіон: Наук. вісник Полтавського національного технічного університету ім. Ю. Кондратюка. – Полтава: ПНТУ, 2006. – № 1 (8). – С. 10–12.

  6. Ткаченко Р.О. Порівняльний аналіз методів оцінки об’єктів житлової нерухомості // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Серия: Экономические науки. – К.: Техника, 2006. – Вип. 70. – С. 287–293.

  7. Ткаченко Р.О. Створення вітчизняної моделі рефінансування через механізм іпотеки // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2006. – Вип. 16. – С. 385–388.

  8. Ткаченко Р.О., Гончарова Н.М. Теоретичні основи процесу формування регіонального ринку житла в Україні // Зб. наук. пр. Вінницького державного аграрного університету. – Вінниця: ВДАУ, 2006. – Вип. 30. – С. 167–176. Особистий внесок: визначено сучасні особливості формування ринку житла як передумови його подальшого ефективного розвитку.

  9. Ткаченко Р.О. Побудова вітчизняної моделі організації іпотечних відносин в регіоні // Механізми підвищення ефективності управління функціонуванням економіки: Зб. наук. пр. ДонДУУ. Серія „Економіка”. – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – Т. VII. Вип. 66. – С. 141–147.

Матеріали наукових конференцій

  1. Ткаченко Р.О. Особливості застосування нетрадиційних кредитів в житловій іпотеці // Теорія і практика сучасної економіки: Матеріали ІV міжнар. наук.-практ. конф. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – С. 229–232.

  2. Ткаченко Р.О. Визначення можливостей використання зарубіжних моделей іпотечного житлового кредитування в сучасній економіці України // Наука та інновації-2005: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 11. – С. 79–81.

  3. Ткаченко Р.О. Економічні, юридичні та організаційно-фінансові передумови формування системи іпотечного житлового кредитування в Україні // Модернізація політики та управління в Німеччині та Україні у контексті євроінтеграції: Матеріали І міжнар. наук.-практ. конф. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С. 123–126.

  4. Ткаченко Р.О. Зарубіжний досвід організації іпотечного кредитування (на прикладі Німеччині) // Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 5. – С. 83–86.

  5. Ткаченко Р.О. Види ризиків на ринку іпотечного житлового кредитування // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю: Матеріали IІІ міжнар. наук.-практ. конф. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С. 191–193.

  6. Ткаченко Р.О. Особливості побудови моделей іпотечного кредитування в регіоні // Регіональні проблеми та перспективи розвитку ринків збуту промислової продукції: Матеріали наук.-практ. конф. – К.: УкрІНТІ, 2006. – С. 87–88.

  7. Ткаченко Р.О. Напрями запровадження вітчизняної моделі іпотеки на регіональних ринках житла // Стратегічні напрями розвитку Черкаської області: Матеріали наук.-практ. конф. – Черкаси: ЧДТУ, 2006. – С. 43–46.

  8. Ткаченко Р.О. Передумови формування методики оцінки житлової нерухомості в Україні // Інвестиційні стратегії підприємств України на міжнародних товарних та фінансових ринках: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 68–70.