Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Інговатова Вікторія Олександрівна. Організаційно-економічний механізм забезпечення ефективної діяльності підприємств житлово-комунального комплексу. : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Інговатова В. О. Організаційно-економічний механізм забезпечення ефективної діяльності підприємств житлово-комунального комплексу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.01 – „Економіка, організація й управління підприємствами”. - Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2007.

Дисертація присвячена розробці теоретичних положень, наукових і практичних рекомендацій щодо формування організаційно-економічного механізму забезпечення ефективної діяльності підприємств житлово-комунального комплексу в умовах ринкових відносин, на основі науково-технічного розвитку, спрямовані на збільшення кількості, поліпшення якості житлово-комунальних послуг і зниження їх собівартості.

У результаті дослідження встановлена об'єктивна необхідність реформування організаційно-економічного механізму житлово-комунального комплексу в умовах ринкових відносин, із створенням підприємств і організацій різних форм власності, діючих на принципах повного самозабезпечення, самооплатності та самофінансування й які повинні вирішувати соціально-економічні задачі суспільства. Розроблен аналіз стану основних фондів об'єктів комунального призначення та запропонована методика їх оновлення, а також методика планування і стимулювання інтенсифікації використання науково-технічного розвитку з метою економії ресурсів. Розкритий зміст і форми розвитку житлово-комунального обслуговування в системі стратегічного планування. Розроблені теоретико-методичні основи організаційно-економічного механізму управління житлово-комунальним комплексом в ринкових умовах господарювання щодо вдосконалення функціональних механізмів регулювання: інтенсифікації використання ресурсів, темпів і пропорцій розвитку, міжгалузевих пропорцій розвитку, стратегічного планування та координації інвестиційної діяльності, ефективного розвитку.

Оцінка соціально-економічного стану суспільства, ходу реформ в Україні свідчить про те, що здійснення економічної політики на сучасному історичному етапі вимагає створення ефективного організаційно-економічного механізму управління житлово-комунальним комплексом України. Відносно до поставленої мети у дисертаційній роботі вирішено такі проблеми:

1. Вдосконалення організаційно-економічного механізму управління житлово-комунальним комплексом в умовах ринкових відносин припускає появу підприємств і організацій різної форми власності, діючих на початках повного самозабезпечення, самоокуповування і самофінансування. Розширення самостійності підприємств і організацій рекомендується здійснювати в межах безумовної підлеглості інтересам загальнодержавного, регіонального і місцевого розвитку. Задоволення потреб споживачів і населення є основною ціллю виробничо-господарської діяльності підприємств і організацій житлово-комунального комплексу в умовах ринку, що повинне бути початковим моментом планування їх діяльності.

2. Для зниження витрат виробництва, поліпшення змісту, ремонту і експлуатації житлово-комунальних об'єктів пропонується оптимізація собівартості і тарифів житлово-комунальних послуг в умовах ринкових відносин за рахунок заходів науково-технічного розвитку і створенням економічного механізму управління в умовах ринкових відносин на підприємствах теплопостачання, водопостачання і газопостачання.

3. В умовах зростаючих масштабів виробництва і господарських зв'язках, що ускладнюються зносом і старінням основних фондів об'єктів комунального призначення, веде до появи негативних тенденцій в розвитку економіки міста, регіону. Для того, щоб подолати подібні тенденції, необхідно створити сприятливі умови інтенсифікації житлово-комунального комплексу. Запропоновані шляхи підвищення його ефективності в цілому і в окремих підгалузях.

4. Сформована система багатоваріантності джерел фінансування розвитку житлово-комунального комплексу за рахунок засобів бюджету всіх рівнів, грошових коштів населення, пайових засобів промислових підприємств і організацій всіх форм власності, інвестицій, засобів підприємств і організацій, що надають комунальні послуги.

5. Розроблена схема управління реалізації механізму ресурсозбереження на підприємствах і організаціях комплексу.

6. Запропоновані конкретні заходи щодо вдосконалення організаційно-економічного механізму управління житлово-комунальним комплексом в умовах ринкових відносин.

7. Одним з найважливіших напрямів вдосконалення планування і прогнозування розвитку діяльності житлово-комунального комплексу в умовах ринкових відносин є посилення цілеспрямованості планів економічного і соціального розвитку. Комплексний підхід системи показників планів дає можливість оцінювати рівень соціального розвитку регіонів і дає можливість оцінити рівень розвитку житлово-комунальної галузі регіону і населених пунктів регіону і намітити місцевим органам влади шляхи їх вирішення для всебічного і гармонійного розвитку в цілому регіону, а також населених пунктів.

8. Втрата старого механізму управління економікою в цих підприємствах комплексу і відсутність нового економічного механізму управління в сучасних умовах господарювання привела до того, що існуюча витратна економіка в адміністративно-плановій системі на цих підприємствах в даний час зросла у декілька разів.

9. Запропоноване вдосконалення організаційно-економічного механізму управління підприємствами і організаціями житлово-комунального комплексу забезпечить ефективність їх діяльності, понизить у декілька разів собівартість і тарифи житлово-комунальних послуг, що дасть можливість відмовитися від субсидій, наповнити прибуткову частину бюджету, за рахунок останнього збільшити пенсії, оплату по безробіттю і створенню ринку житлово-комунальних послуг.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

1. Абрамова В.О., Гончаров В.М., Гончаров Є.В., Шкала І.О. Питання розвитку промислових підприємств Луганського регіону // Науковий журнал. «Вісник Східноукраїнського національного університету імені В.Даля». - 2000. - №3(25).- С. 88-91.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано стан економіки України і зроблено висновок про відсутність системи економічних механізмів.

2. Абрамова В.О., Дорошенко В.В. Проблеми інноваційного розвитку України на сучасному етапі // Зб. наук. праць „Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”. - Том III. - Вип. 17. - Донецьк: ДонДУУ. - 2002. - С. 254-257.

Особистий внесок здобувача: розглянуто світові тенденції використання науково-технічних досягнень для підвищенні рівня економічного розвитку країн та регіонів.

3. Інговатова В.О., Колосюк В.П. Фінансове забезпечення інноваційної діяльності недержавними структурами // Зб. наук. праць „Інноваційний менеджмент”. - Том III. - Вип. 12. - Донецьк: ДонДУУ. - 2002. - С. 113-116.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано проблему фінансування технічних і технологічних новацій в усіх сферах національної економіки.

4. Інговатова В.О. Впровадження нової податкової системі, спрямованої на підтримку вітчизняних виробників // Науковий журнал. «Вісник Східноукраїнського національного університету імені В.Даля». - 2004. - №1(71).- С. 67-70.

5. Інговатова В.О., Осипенко І.М. Організація механізму управління ресурсозбереженням на підприємствах і організаціях житлово-комунального комплексу України в умовах ринкових відношень // Зб. наук. праць „Методи оновлення та механізми фінансового забезпечення розвитку підприємств”. - Том V. Серія „Економіка”. Вип. 41. - Донецьк: ДонДУУ. - 2004. - С. 103-108.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано проблему економіки паливо-енергетичних матеріальних та трудових ресурсів на підприємствах і організаціях житлово-комунального комплексу України і запропоновано заходи з організації ефективного механізму ресурсозбереженню в галузі.

6. Інговатова В.О., Осипенко І.М. Теоретичні основи управління оновленням основних фондів об’єктів комунального забезпечення // Зб. наук. праць „Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”. - Том VI. - Вип. 51. - Донецьк: ДонДУУ. - 2005. - С. 401-406.

Особистий внесок здобувача: запропоновано та обґрунтовано теоретичні основи управління оновлення основних фондів об’єктів комунального призначення в сучасних умовах господарювання.

7. Інговатова В.О. Ринкові умови господарства житлово-комунального комплексу України // Науковий журнал. „Актуальні проблеми економіки”. – Київ. - №4 (46). - 2005. - С. 118-125.

Опубліковано за матеріалами конференції

8. Абрамова В.О., Гончаров В.М., Гончаров Е.В. Стратегія змішаного маркетингу // Тези доповідей IV Міжнародної конференції «Маркетинг: теорія і практика». - Луганськ: Східноукраїнський державний університет. - 2000. – С. 137-138.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано проблеми маркетингу на підприємствах України.

9. Абрамова В.О. Проблеми і перспективи створювання та функціонування свободних економічних зон // Матеріали IV Международної научної конференції «Проблеми забезпечення економічного росту». - Донецьк: Донецький державний технічний університет. – Вип. 37. - 2001. – С. 3-4.