Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Стрілець Руслана Андріївна. Організаційно-економічний механізм виробництва і реалізації насіння багаторічних трав: Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Харківський держ. аграрний ун-т ім. В.В.Докучаєва. - Х., 2002. - 183арк. - Бібліогр.: арк. 163-176.



Анотація до роботи:

Стрілець Р.А. Організаційно-економічний механізм виробництва і реалізації насіння багаторічних трав. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – Економіка сільського господарства і АПК. – Харківський державний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків, 2002.

Дисертацію присвячено питанням удосконалення організаційно-економічного механізму виробництва та реалізації насіння багаторічних трав. У дисертації проаналізовано фактичний стан організації насінництва та виробництва насіння багаторічних трав в Україні в цілому і в Сумській області зокрема. Розглянуто новий напрямок виробництва насіння багаторічних трав з точки зору еколого-протиерозійного землеробства. Запропоновано й обґрунтовано шляхи удосконалення існуючого організаційно-економічного механізму виробництва та реалізації насіння багаторічних трав.

У дисертаційній роботі на основі проведених нами досліджень обґрунтовано комплекс питань і практичних рекомендацій по вдосконаленню організаційно-економічного механізму виробництва та реалізації насіння багаторічних трав. По результатах дослідження можна зробити такі висновки і пропозиції.

  1. Установлено, що в умовах Сумської області багаторічні трави відіграють важливу роль в кормовиробництві, в поліпшенні якості ґрунту, в еколого-протиерозійному землеробстві. Але в останні роки виявилася тенденція зменшення посівних площ під багаторічними травами, що було пов’язано з негативними трансформаційними процесами в тваринництві. У цілому по господарствах всіх категорій поголів’я великої рогатої худоби в 2000 р. скоротилося в порівнянні з 1990 р. на 552 тис. голів (майже у 3 рази). У той же час питома вага багаторічних трав у структурі кормових культур зросла з 60,8% до 62,7%.

  2. Організаційно-економічний механізм - сукупність методів і важелів управління виробничо-комерційною та фінансовою діяльністю суб’єкта господарювання, його прагнення забезпечувати підвищення кількісних та якісних показників виробництва, високу конкурентоздатність і прибутковість аграрної продукції. В умовах ринкової економіки не можливо підвищувати конкурентоздатність сільськогосподарської продукції та її економічну ефективність, використовуючи механізм, який базується на екстенсивних факторах розвитку і регулює лише один напрямок відтворювального процесу.

  3. Для сучасного етапу розвитку окремих галузей рослинництва, зокрема насінництва багаторічних трав, характерним є зменшення обсягів та ефективності виробництва насіння. Ці негативні тенденції підсилюються такими факторами, як диспаритет цін і нееквівалентність обміну в народногосподарському комплексі, інфляція, монополізм підприємств, які виробляють промислові товари, і тих підприємств, які здійснюють переробку сільськогосподарської сировини і т.ін. Стимулюючими чинниками відтворювального процесу є послідовна інтенсифікація виробництва, протекціоністська державна політика у податковій, кредитній та інвестиційних сферах, державний моніторинг ринку та прогнозування цінової ситуації, формування ринкового інфраструктурного середовища для матеріально-технічного, сервісного, інформаційного та лізингового обслуговування, забезпечення регулюючої участі держави в процесі ринкового формування цін на рослинницьку продукцію та ін.

  4. Аналіз тенденції розвитку галузі викликає об’єктивну необхідність докладного вивчення економічного механізму інтенсифікації виробництва насіння багаторічних трав і пошуку основних напрямків підвищення його ефективності. Протягом багатьох років інтенсифікація галузі була затратною і форсованими темпами збільшувалися виробничі витрати на 1 га насінників, повільними темпами підвищувалася врожайність, ефективність виробництва знижувалася. Моделювання собівартості 1 ц насіння показує, що нормальний відтворювальний процес забезпечується в тому випадку, якщо розмір виробничих витрат на 1 га посіву багаторічних трав складає не менше 350-400 грн. При цьому забезпечуються урожайність в межах 3-4 ц/га і собівартість 1 ц насіння 80-120 грн.

  5. Потенційні можливості розвитку галузі використовуються далеко не в повному обсязі. Аналіз амплітуди коливань основних показників економічної ефективності виробництва насіння багаторічних трав свідчить про великий розрив в цих показниках між деякими господарствами. При середній урожайності 2,3 ц/га амплітуда її коливань складає 1,6 ц/га (3,1-1,5), а максимальна величина перевищує мінімальну в 2,4 раза. Значною є різниця в концентрації виробництва (співвідношення показників 1:2,45), в затратах праці (1:1,66), в собівартості насіння (1:1,61), в рівні рентабельності (1:2,62). Значна амплітуда коливань важливих показників є наслідком дії багатьох факторів та умов. Тому ці коливання заслуговують на найпильнішу увагу та вивчення.

  6. Основні резерви збільшення та здешевлення виробництва насіння багаторічних трав на даному етапі пов’язані з підвищенням урожайності, рівень якої в значній мірі залежить від інтенсифікації галузі і визначає її ефективність. З метою дослідження цих процесів, виявлення взаємозв'язку та тенденцій нами проведено групування сільськогосподарських підприємств за рівнем урожайності. Сільськогосподарські підприємства другої групи (урожайність вище 2 ц/га) мають більш високий рівень концентрації виробництва (по площі насінників в 1,5 раза, по обсягу виробництва насіння-в 2,4 раза). Істотно відрізняється в межах груп бонітет ґрунтів (відповідно 45 і 74 бали), а також розмір виробничих витрат на 1 га посівів насінників (388 і 460 грн.). В другій групі в порівнянні з першою нижчі затрати праці на 1 ц насіння (на 38,8%) і собівартість насіння (на 25,3%); рівень рентабельності виробництва насіння в другій групі 55,6%, в той час як в першій – 24,5%.

  7. Високий рівень інтенсифікації виробництва забезпечується за рахунок формування оптимальної структури виробничих витрат, насичення її активними елементами. Групування тих же спеціалізованих господарств за витратами на добрива в розрахунку на 1 га насінників підтверджує цей висновок. При збільшенні витрат на добрива та підвищенні їх питомої ваги в загальних витратах чітко проявляється тенденція зростання урожайності. У сільськогосподарських підприємствах з витратами на добрива більше 20 грн. на 1 га (в середньому 28 грн.) урожайність насінників складала 2,6 ц/га, а в господарствах з витратами до 20 грн. на 1 га (в середньому 19 грн.) – 1,8 ц/га, затрати праці були нижчі на 30,6%, а собівартість 1 ц насіння – на 11,1%. Насінництво в цих господарствах є високоприбутковим: прибуток в розрахунку на 1 га насінників в 2000 р. складав 262 грн., а рівень рентабельності – 59,4%. Як показують розрахунки, в оптимальній структурі виробничих витрат витрати на добрива повинні складати не менш як 10-12%.

  8. У зв'язку із стихійною непередбачуваністю вітчизняного ринку стратегія і тактика насінницьких господарств мають передбачати велику частку ризику, тому що надзвичайні ситуації на ринку виникають щорічно і чимало фірм, які не враховували цього моменту, припинили своє існування. Тому дуже актуальним є страхування ризиків, які пов’язані з виробництвом і реалізацією насіння багаторічних трав. Як показав аналіз забезпеченості господарств Сумської області власним насінням багаторічних трав у роки з несприятливими кліматичними умовами, через відсутність Державного страхового та перехідних фондів деякі господарства залишаються без необхідної кількості насіннєвого матеріалу. А це в свою чергу негативно позначається на можливості посіву необхідних площ, а також призводить до збільшення незасіяних земель, виведених з обороту, та пасовищ.

  9. Розвиток ринкових відносин у насінництві багаторічних трав визначає необхідність створення системи оптових ринків насіння та саджанців на обласних і державному рівнях, що дозволить створити на території країни єдиний селекційно-насінницький простір з оптимальним товарорухом вітчизняної продукції та підвищити її конкурентоздатність і прибутковість насінницької галузі. Для вітчизняного товаровиробника - це заміна державного планування ринковим, за допомогою знову новоутворених об'єктів ринкової інфраструктури.

  10. Ставлення держави до галузі насінництва повинне трансформуватися у напрямку підвищення її відповідальності за створення міцної економічної і соціальної бази галузі. Це можна зробити насамперед завдяки розробці повного законодавчого забезпечення, розумному сполученню інтересів державного та приватного секторів, проведенню стимулюючої кредитно-фінансової політики. Ці заходи дозволять Україні стати членом міжнародної Організації економічного співробітництва і розвитку з насінництва (ОЕСD) і проводити повномасштабну міжнародну торгівлю насінням сільськогосподарських культур.

  11. Проаналізувавши ринок насіння багаторічних трав, можна з упевненістю сказати, що він є конкурентноспроможним і привабливим як для покупців, так і для виробників. Залучення додаткових інвестицій на цей ринок сприятиме підвищенню ефективності виробництва у спеціалізованих господарствах.

Публікації автора:

  1. Стрілець Р.А. Фінансово-економічні аспекти виробництва насіння багаторічних трав // Вісник СДАУ, сер. “Фінанси і кредит”.–1998.-Вип. 1.-С.178-182.

  2. Стрілець Р.А. Аналіз чинників залучення іноземних інвестицій // Вісник СДАУ, сер. “Фінанси і кредит”.–1999.-Вип. 1.–С.85-88.

  3. Стрілець Р.А. Формування інвестиційного механізму в аграрній сфері//Вісник СДАУ, сер. “Фінанси і кредит”.–1999.-Вип. 2.–С.142-146.

  4. Стрілець Р.А. Удосконалення системи насінництва як один із головних факторів залучення інвестицій до АПК // Мат-ли наук.-практ. семінару молодих вчених та спеціалістів “Вчимося господарювати”, 22-23 листопада 1999р., Київ–Чабани.-1999.-С.239-240.

  5. Стрілець Р.А. Залучення інвестицій в аграрну сферу та оцінка альтернативних проектів для сільськогосподарських підприємств // Екологічність продукції АПК: економіка та технологія: Мат-ли міжнар. наук.-практич. конф. “Економічні проблеми виробництва та споживання екологічно чистої продукції АПК”, 24-26 листопада 1999 р., м.Суми).–1999.–Т.1.-С.212-217.

  1. Стрілець Р.А. Проблеми формування інвестиційного клімату в агропромисловій сфері // Вісник СДАУ, сер. “Фінанси і кредит”.–2000.-Вип. 1.-С.106-110.

  2. Стрилец Р.А. Финансовая стратегия семеноводства // Вестник семеноводства в СНГ.–2000.-№1.-С.20-24.

  3. Стрілець Р.А. Формування підприємствами інвестиційної стратегії на фондовому ринку // Економіст.–2000.-№ 2.-С.59-62.

  4. Стрілець Р.А. Факторний аналіз інвестиційної привабливості аграрної сфери в регіоні. // Вісник СДАУ, сер. “Фінанси і кредит”.–2000.-Вип.2.-С.102-105.

  5. Стрілець Р.А. Організаційно-фінансові аспекти відтворення насінництва // Вісник СДАУ, сер. “Фінанси і кредит”.–2001.-Вип.1.-С.38-44.