Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Добрик Лілія Олександрівна. Організаційно-економічний механізм управління реалізаційними процесами на машинобудівних підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Добрик Л.О. Організаційно-економічний механізм управління реалізаційними процесами на машинобудівних підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами. Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2008.

Дисертаційну роботу присвячено розробці організаційно-економічного механізму управління реалізаційними процесами на машинобудівних підприємствах. Досліджено сутність комерційної діяльності як основи системи збуту машинобудівних підприємств. Уточнено поняття “управління реалізаційними процесами” на машинобудівних підприємствах. Удосконалено класифікацію функцій управління реалізаційними процесами на машинобудівних підприємствах. Розроблено концепцію промислового збуту на машинобудівних підприємствах. Обґрунтовано систему управління соціальними ризиками у процесі реалізації продукції на машинобудівних підприємствах. Розроблено методичні підходи до оцінки ефективності реалізаційних процесів.

У дисертації вирішено актуальне завдання щодо формування організаційно-економічного механізму управління реалізаційними процесами на машинобудівних підприємствах в умовах активного ринкового середовища з обґрунтуванням засад системи збуту продукції, класифікації функцій управління, а також розробки методичних рекомендацій, спрямованих на об'єктивність встановлення ціни продукції та поліпшення її якості. Основні наукові результати полягають у такому:

1. Визначено, що у комерційній діяльності машинобудівних підприємств синтезуються принципи реалізації продукції і розвитку підприємства. Оскільки принципи розвитку визначаються вимогами ринку, то вони частково перекривають принципи реалізації щодо умов та методів, призводять до удосконалення продукції, зміцнення позицій машинобудівних підприємств на ринку.

2. Обґрунтовано, що управління реалізаційними процесами на машинобудівних підприємствах забезпечує узгодження й ефективну роботу з аналізу і дослідження ринку, здійснення збутової і комерційної діяльності. Це передбачає виконання загальних, основних, спеціальних і локальних функцій і дає можливість вирішувати збутові завдання шляхом регулювання виробництва і збуту з метою тривалого функціонування машинобудівного підприємства в оптимальному економічному режимі на ринковому просторі.

3. Результати дослідження систем управління реалізаційними процесами на ВАТ “Завод малогабаритних трансформаторів”, ВАТ “Завод високовольтної апаратури”, ТОВ “Спецтехоснастка”, ВАТ “Дніпропетровський завод металоконструкцій ім. І.В. Бабушкіна”, ТОВ “Придніпровський механічний завод”, ДПВО “Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова” свідчать, що функції, що виконуються, є не узгодженими. Єдина класифікаційна основа є важливим засобом узагальнення і поширення сучасної технології виконання таких функцій. З цією метою удосконалено класифікацію функцій управління реалізаційними процесами на підприємствах за видом, напрямком, предметом впливу.

4. Доведено, що в основі діяльності машинобудівних підприємств повинна міститися сучасна концепція промислового збуту, яка ґрунтується на вивченні споживчого попиту і його змін у перспективі. Сучасна система збуту ставить виробництво у функціональну залежність від запитів споживачів і вимагає виробляти продукцію в асортименті й обсязі, потрібному споживачеві. При такій концепції центр прийняття господарських рішень зміщений від виробничих ланок до ланок збуту.

5. Застосування форм і методів щодо мінімізації соціальних ризиків на машинобудівних підприємствах забезпечує гармонізацію інтересів підприємства щодо збуту продукції і споживача в економічній забезпеченості в ситуації соціального ризику. Соціальний ризик-менеджмент при цьому забезпечить оптимальну безпеку, яка необхідна для функціонування процесів реалізації. Узгоджена діяльність служб соціального маркетингу і збуту приведе до балансу між потребами різних споживачів і довгостроковими потребами машинобудівного підприємства в реалізації своєї продукції.

6. Доведено, що ухвалення реалізаційних рішень на машинобудівних підприємствах, направлених на формування відношення «ціна-якість» потребує порівняння всієї або основної маси споживчих характеристик продукції. У якості методичних підходів такої оцінки пропонується визначення одиничної корисності продукції у співвідношенні “ціна – якість”.

Результати оцінки одиничної корисності аналізатора ланцюгів ВАТ “Завод малогабаритних трансформаторів”, ВАТ “Завод високовольтної апаратури” свідчать, що на підприємствах необхідно підвищувати рівень відповідності вимогам покупця вартісних і якісних характеристик продукції.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Добрик Л.О. Економічна природа реалізаційних процесів у машинобудівному виробництві // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 6. – С. 109-111.

  2. Добрик Л.О. Концептуальні положення управління реалізаційними процесами машинобудівного підприємства // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. – № 1. – С. 103-108.

  3. Добрик Л.О. Роль фінансового планування у складі організаційно-економічного механізму управління реалізаційною діяльністю промислових підприємств // Економіка та держава. – 2007. – № 1. – С. 51-54.

  4. Головкова Л.С., Добрик Л.О. Особливості управління реалізаційним процесом на функціональному рівні // Інвестиції: Практика та досвід. – 2007. – № 18. – С. 15-19. Особистий внесок здобувача: обґрунтовано сутність управління реалізаційними процесами підприємств.

  5. Головкова Л.С., Добрик Л.О. Технології управління в системі реалізації на функціональному рівні // Інвестиції: Практика та досвід. – 2007. – № 20. – С. 11-16. Особистий внесок здобувача: удосконалено функції управління реалізаційними процесами підприємств.

Статті в інших виданнях, тези конференцій

  1. Добрик Л.О. Особливості реалізаційної діяльності машинобудівних підприємств // Державне управління та місцеве самоврядування: Тези VII Міжнар. Наук. Конгресу, 29-30 березня 2007 р. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр», 2007. – С. 166-168.

  2. Добрик Л.О. Єдність виробничих та реалізаційних процесів в умовах ринку // Соціально-економічний розвиток України: Європейський вибір: VІІ Міжнародна наукова конференція студентів та молодих учених, 18 травня 2007р. – Мелітополь, Ч.1. – С. 53 – 54.

  3. Добрик Л.О. Організація збутової мережі промислового підприємства // Наука і вища освіта: Зб. тез доповідей: ХV Міжнародна наукова конференція молодих науковців, 2007р. – Запоріжжя: ГУ «ЗІДМУ», 2007. – Ч.2. – С. 19.

  4. Добрик Л.О. Стратегічне управління реалізаційними процесами // Дні науки: Зб. тез доповідей: Т.2. Гуманітарний університет “ЗІДМУ”, 05-06 жовтня 2007; Ред.кол. В.М. Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2007. – С. 185-187.