Орлов Василь Миколайович. Організаційно-економічний механізм управління галуззю зв'язку України: Дис... д-ра екон. наук: 08.07.04 / Одеська національна академія зв'язку ім. О.С.Попова. - О., 2002. - 434арк. - Бібліогр.: арк. 378-407.
Анотація до роботи:
Орлов В.М. Організаційно-економічний механізм управління галуззю зв’язку України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08. 07. 04 – економіка транспорту і зв’язку. – Національний авіаційний університет, Київ, 2002.
Дисертацію присвячено питанням узагальнення та вирішення теоретико-методологічних, методичних та практичних проблем удосконалення організаційно-економічного механізму розвитку галузі зв’язку України. Визначено проблеми та протиріччя, що негативно впливають на ефективність функціонування галузі зв’язку, визначено та обґрунтовано основні напрямки удосконалення організаційно-економічного механізму управління галуззю на базі використання системи узгодження. Визначено сутність та зміст соціально-економічної категорії узгодження як процесу приведення у відповідність функціональних, організаційних, економічних, соціальних і техніко-технологічних відносин у системах управління виробництва послуг зв’язку та важливої складової організаційно-економічного механізму управління галуззю. Здійснено аналіз та синтез системи узгодження. Визначені методичні підходи до підвищення ефективності функціонування галузі з використанням теорії узгодження фаз процесу відтворення виробництвом послуг зв’язку. Виконано моделювання процесу узгодження в динаміці для підприємств галузі зв’язку.
На базі виконаних досліджень розроблені концептуальні положення і технологія реструктуризації в галузі зв’язку. Основні результати дисертаційної роботи впроваджено в практику управління галуззю, а також використані у процесі розробки програм реструктуризації галузі.
Проведені дослідження дають можливість сформулювати наступні принципові положення, висновки і пропозиції (як теоретичної так і практичної спрямованості) щодо напрямів, методів та інструментів формування механізму реформування та економічного розвитку галузі зв’язку України.
1. Зв’язок займає одне з провідних місць в економіці України й і забезпечує задоволення потреб споживачів в послугах телекомунікацій та поштового зв’язку. Основними ланками, що забезпечують інформаційні зв’язки є підприємства галузі (підгалузей) зв’язку та їхні структурні підрозділи. Ефективність функціонування підприємств галузі в цілому залежить від рівня її організаційно-економічного механізму, що включає функціональні, організаційні, економічні, техніко-технологічні та соціальні частини – удосконалення управління галуззю на всіх ієрархічних рівнях.
Рис. 4. Технологія розробки програми реструктуризації підприємств галузі зв’язку
Автором пропонується визначення організаційно-управлінського механізму – як механізму реалізації економічної політики держави, який за допомогою галузевих важелів регулювання спрямовує на досягнення стратегічних цілей.
2. Надане теоретичне обґрунтування і нове вирішення теоретико-методологічних проблем підвищення ефективності функціонування галузі зв’язку за рахунок удосконалення ОЕМ шляхом формування та удосконалення механізмів функціонального, організаційного, економічного і соціального узгоджень в системі управління галуззю на всіх ієрархічних рівнях. "Узгодження" як важлива економічна категорія, представляє собою теоретичне вираження об’єктивно існуючих виробничих відносин, їхніх різних проявів та рис в управлінні виробництвом і наданні послуг зв’язку.
Системні дослідження проблем узгодження дозволили визначити зміст і структуру системи узгодження (функціональної, організаційної, економічної, соціальної і техніко-технологічної підсистем), їхні взаємозв’язки по елементах, відносинах, критеріях. Загальними для них виступають цілі управління, їх досягнення. Ці дослідження склали підставу для формулювання авторського варіанту концептуально-методологічних і організаційних основ удосконалення управління в галузі зв’язку.
3. На базі існуючих в галузі зв’язку проблем та протиріч, а також вивчення значної кількості літературних джерел, запропонований понятійний аппарат, за допомогою якого була побудована струнка система взаємопов’язаних етапів дослідження, з виділенням і обгрунтуванням сутнісних сторін управління виробництвом послуг зв’язку як основи матриці, що поєднує сутність з категоріями і поняттям управління, визначені категорії “система управління”, “механізм управління”, “узгодження”. При цьому одним з факторів забезпечення неперервності й ритмічності є підвищення ефективності виробництва та усунення неузгодженості основних фаз процесу відтворення послуг зв’язку.
4. Визначені основні фактори підвищення ефективності функціонування галузі зв’язку: соціальні фактори; фактори, які впливають на економію затрат праці, що уречевлені в засобах і в предметах праці; організаційні і ринкові фактори з урахуванням специфічних особливостей функціонування підприємств галузі зв’язку. Проведене групування підприємств галузі як об’єктів управління з використанням методу багатоаспектної (фасетної) класифікації.
5. Здійснене використання проблемно-цільового підходу, заснованого на дослідженні ланцюжка категорій: “протиріччя” – “проблеми” – “нормативні прогнози” – “цілі” – “діяльність” – “засоби” – “результат”. Визначена методика побудови “дерева” цілей управління для підприємств підгалузей зв’язку. Запропонований метод функціональної структуризації цілей і задач управління, що дозволив додержуватись вимоги закономірностей управління (неперервність і ритмічність матеріально-технічного забезпечення виробництва і надання послуг зв’язку, відновлення основних виробничих фондів), розробити й апробувати структури цілей для підприємств (операторів) галузі зв'язку.
6. В умовах галузі зв’язку проведене формулювання цілей управління на різних її ієрархічних рівнях. Кожен рівень має свої цілі, свою структуру, що відбиває інтереси окремих працівників, колективів з урахуванням суспільних інтересів, у відповідності з дією закономірностей управління, єдністю системи управління. Обгрунтованість цілей управління підприємств зв’язку залежить від рівня пізнання протиріч і проблем, які є на об’єкті і які потребують постійних зусиль для їхнього вирішення.
7. Показано, що ефективність системи управління підприємствами галузі зв’язку значною мірою визначається ступенем функціонального та організаційного узгоджень. Сутнісні сторони узгоджень виступають основою при формуванні параметрів якості систем управління.
8. Виходячи з сутності функціонального узгодження, а саме, приведення складу задач управління в системі управління галуззю, підприємствами у відповідність з цілями на кожному ієрархічному рівні; приведення методів рішення задач управління у відповідність з критеріями ефективності функціонування галузі, підприємств; приведення прийманих управлінських рішень у відповідність з вимогами забезпечення неперервності ти ритмічності фаз процесу відтворення – запропонована та реалізована модель функціонального узгодження на всіх ієрархічних рівнях.
9. У відповідності з сутністю організаційного узгодження виявлені організаційні резерви, реалізація яких дозволить підвищити ефективність систем управління за рахунок удосконалення організаційних структур. Запропоновано здійснювати напрями поліпшення лінійно-функціональної структури за допомогою розмежувань лінійних і функціональних зв’язків, установленням раціональних схем підпорядкованості з урахуванням формування блоків, спрямованих на реалізацію головних цілей управління: виробничої, науково-технічної, економічної, соціальної.
10. Розроблені методичні підходи і положення функціонального і організаційного узгоджень. Їх реалізація дозволяє підвищити обгрунтованість формування структурних підрозділів апарату управління, обґрунтувати формування заявок на спеціалістів, уточнити вимоги до підготовки і перепідготовки спеціалістів у системі вищої і середньої освіти й у системі перепідготовки керівних працівників і спеціалістів, підвищити ефективність функціонування галузі зв’язку з урахуванням економічного, соціального і техніко-технологічного узгоджень, забезпечити продуктивність праці управлінських працівників.
Стверджується, що система узгодження (функціонального, організаційного, економічного, соціального та правового) є основою організаційно-управлінського механізму розвитку галузі зв’язку.
11. Обґрунтована необхідність проведення реструктуризації виробництва й управління підприємствами галузі зв’язку, відповідно до прийнятої стратегії економічного, науково-технічного і соціального розвитку галузі. Представлений алгоритм розробки стратегії дозволив визначити найбільш значні напрями реструктуризації галузі з урахуванням особливості її функціонування.
12.Запропоновані принципи і технологія розробки програм реструктуризації виробництва й управління в галузі зв’язку дозволили сформувати ефективні програми реструктуризації і забезпечити підвищення ефективності виробництва і надання послуг зв’язку населенню й організаціям галузей економіки України високої якості. Принципи і технологія розробки програми реструктуризації виробництва й управління підприємств галузі може бути використана і на підприємствах інших галузей народного господарства України і країн СНД.
13. Визначена сутність і зміст культури управління як важливішого напряму підвищення ефективності виробництва і споживання послуг зв’язку. Виявлені і обґрунтовані основні фактори, які впливають на культуру управління підприємствами галузі зв’язку, сформульовані шляхи підвищення культури управління.
14. Впровадження запропонованого організаційно-управлінського механізму реформування галузі зв’язку в практику виробництва в умовах функціонування ринкової економіки дозволить значно підвищити ефективність функціонування галузі зв’язку і сприятиме збільшенню виробництва і надання споживачам високоякісних послуг зв’язку.
Публікації автора:
Монографії, підручники, брошури
Орлов В.М. Основи управління в галузі зв’язку. – Одеса: Видавничий центр УДАЗ, 1999. – 205 с. (15,1 д. а.) (Рецензії: Зв’язок, 2000. – № 3. – С. 61; ДК – Зв’язок, 2000. – № 26 (160). – С. 6; Економіка, фінанси, право, 2000. – № 8. – С. 39).
Мардаровский Ф.З., Кузьминов А.В., Орлов В.Н. Технология и культура управления в отрасли связи. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2000. – 268 с. (16,6 д. а., особисто автора 6,0 д. а. Раздел 1.3 – Производство и производственные системы. Раздел 1.4 – Сущность управления производством. Раздел 2.1 – Роль и место отрасли связи в управлении народным хозяйством Украины. Раздел 2.2 – Классификация предприятий и организаций отрасли связи как объектов управления. Раздел 3.5. Качество управленческих решений. Раздел 3.8 – Этапы принятия управленческого решения. Раздел 4.2 – Характеристика направлений культуры управления) (Рецензія: Зв’язок, 2001. – № 1. – С. 60).
Економіка галузі зв’язку: Підруч. для вузів і фак. зв’язку: У 2-х т. / За ред. В.М. Орлова, Ф.З. Мардаровського, Н.Ю. Потапової-Сінько. Т.1: Управління, планування, ресурси. Т.2: Проектування, ефективність, фінанси / В.М. Орлов, В.М. Гранатуров, Ф.З. Мардаровський та ін. – 2-е вид., вип. і доп. – Одеса: УДАЗ, 1999. – 516 с. (29,7 д. а., особисто автора 3,6 д. а. Розділ 1 – Галузь зв’язку – виробнича інфраструктура народного господарства України. Розділ 2 – Управління галуззю зв’язку).
Экономика связи: Учебник для вузов / В.Н. Орлов, Н.Е. Потапова-Синько, В.М. Гранатуров и др. – Одесса: УГАС, 1998. – 331 с. (43,6 д. а., особисто автора 4,3 д. а. Раздел 1 – Место отрасли связи в экономике страны. Раздел 2 – Организация управления в отрасли связи).
Орлов В.Н. Совершенствование организационной структуры управления и финансов отрасли связи Украины: Учебн. пособие. – Одесса: УГАС, 1995. – 223 с. (6,3 д. а.).
Основы экономической деятельности предприятий в условиях рынка: Конспект лекций / В.Н. Орлов, Н.Е. Потапова-Синько, Н.П. Спильная и др. – К.: УМК ВО, 1992. – 100 с. (6,2 д. а., особисто автора 2,1 д. а. Раздел 1 – Сущность и задачи организации предприятий в условиях перехода к рыночным отношениям).
Статті у наукових фахових виданнях
Основные направления развития проблемно-целевых форм управления отраслью связи региона / В.Н. Орлов, А.А. Забара, Ф.З. Мардаровский, Н.Е. Потапова-Синько // Сб. научн. тр. учебных заведений связи. – С.Пб., 1993. – № 157. – С. 100-105(0,4 д. а.) (особисто здобувачу належить розробка концепції соціального й економічного розвитку галузі зв'язку Одеської області і м. Одеси – 0,1 д. а.).
Орлов В.Н. Проблемы экономического согласования в системах управления подотраслями связи // Информатика и связь: Сб. науч. тр. Украинской государственной академии связи им. А.С. Попова. – Одесса, 1996. – № 1. – С. 278-282 (0,3 д. а.).
Орлов В.Н., Мардаровский Ф.З., Филиппова О.И. Концепция реструктуризации управления в отрасли связи Украины // Зв’язок. – 1997. – № 4 (10). – С. 14-17 (0,4 д. а.) (особисто здобувачу належить розробка концептуальної моделі удосконалення організації управління галуззю зв'язку регіону – 0,2 д. а.).
Орлов В.Н., Мардаровский Ф.З, Кузьминов А.В. Сущность управления электросвязью региона в современных условиях // Информатика и связь: Сб. науч. тр. Украинской государственной академии связи им. А.С. Попова. – Одесса, 1997. – № 2. – С. 27-31 (0,5 д. а.) (особисто здобувачу належить аналіз особливостей об'єктів управління в підгалузі електрозв'язку, формулювання сутнісних сторон управління підгалуззю – 0,2 д. а.).
Орлов В. Узгодження в системах управління підгалузями зв’язку // Перспективи. Науковий журнал. – Одеса, 1998. – Вип. 3-4. – С. 171-176 (0,6 д. а.).
Орлов В., Стрий Л. Концепция экономической подготовки студентов вузов неэкономических специальностей в период реструктуризации народного хозяйства // Демографія, економіка праці та соціальна політика: Фаховий збірник наукових статей. – Кіровоград, 1998. – Вип. 5, ч. 1. – С. 47-49 (0,2 д. а.) (особисто здобувачу належить розробка напрямів підготовки фахівців у період реструктуризації галузі зв'язку – 0,1 д. а.).
Орлов В. Роль організаційного узгодження в системах управління підгалузями зв’язку // Перспективи. Науковий журнал. – Одеса, 1999. – Вип. 1 (5). – С. 152-155 (0,4 д. а.).
Мардаровский Ф.З., Орлов В.Н. Изменение отношения собственности в условиях реструктуризации отрасли связи Украины // Труды Одесского политехнического университета: Научный и производственно-практический сборник по техническим и естественным наукам. – Одесса, 1999. – Вып. 3 (9). – С. 278-280 (0,4 д. а.) (особисто здобувачу належать пропозиції щодо приватизації галузі зв'язку, сформульовані цілі приватизації – 0,2 д. а.).
Орлов В.М. Галузь зв’язку в системі управління народним господарством України // Труды Одесского политехнического университета: Научный и производственно-практический сборник по техническим и естественным наукам. – Одесса, 2000. – Вып. 1 (10) – С. 284-287 (0,4 д. а.).
Орлов В.М. Класифікація підприємств галузі зв’язку як об’єктів управління // Регіональні перспективи. Науково-практичний журнал. – Кременчук: Асоціація “Перспектива”, 2000. – № 2-3 (9-10). – С. 277-278 (0,3 д. а.).
Орлов В.М. Проблеми управління підприємствами зв’язку в сучасних умовах // Вісник соціально-економічних досліджень: Зб. наук. пр. / Одес. держ. екон. ун-т. – Одеса: АТЗТ ІРЕНТТ, 2000. – Вип. 6 – С. 159-163 (0,3 д. а.).
Орлов В.Н. Стрий Л.А. Исследование эффективности управления предприятием связи методами экспертных оценок // Вісник Технологічного університету Поділля: Науковий журнал. – Хмельницький, 2000 – Ч. 1. – № 3 (21). – С. 144-146 ( 0,4 д. а.) (особисто здобувачу належить оцінка ефективності управління підприємством зв'язку методами експертних оцінок – 0,2 д. а.).
Орлов В.Н. Познание закономерностей управления как основа научного управления отраслью связи // Вісник соціально-економічних досліджень: Зб. наук. пр. / Одес. держ. екон. ун-т. – Одеса: АТЗТ ІРЕНТТ, 2000. – Вип. 7. – С. 317-320 (0,3 д. а.).
Орлов В.Н., Мардаровский Ф.З., Кузьминов А.В. Стратегические направления развития электросвязи региона // Наукові праці Украинскої державної академії зв'язку ім. О.С. Попова: Період. наук. зб. з радіотехніки і телекомунікацій, електроніки та економіки в галузі зв’язку. – Одеса, 2000. – № 1. – С. 90-93 ( 0,4 д. а.) (особисто здобувачем сформульовані основні напрямки стратегічного розвитку електрозв'язку регіону – 0,2 д. а.).
Орлов В.Н., Мардаровский Ф.З. Интеллект и управление производством в отрасли связи // Наукові праці УДАЗ: Період. наук. зб. з радіотехніки і телекомунікацій, електроніки та економіки в галузі зв’язку. – Одеса, 2000. – № 2. – С. 52-55 ( 0,5 д. а.) (особисто здобувачем визначена одна із сутнісних сторін управління виробництвом – свідомо творча діяльність, обумовлені особисті характеристики менеджерів і їх взаємозв'язок з інтелектом – 0,3 д. а.).
Кузьминов А.В., Мардаровский Ф.З., Орлов В.Н. Целевое управление организациями и экологическая культура // Вісник Східноукраїнського державного університету: Науковий журнал. – 2000. – № 4 (26). – С. 62-67 ( 0,6 д. а.) (особисто здобувачем обґрунтована необхідність здійснення цільового управління економікою країни – 0,2 д. а.).
Мардаровский Ф.З., Орлов В.Н., Кузьминов А.В. Технико-технологическое согласование в системах управления производством // Труды Одесского политехнического университета: Научный и производственно-практический сборник по техническим и естественным наукам. – Одесса, 2000. – Вып. 3 (12). – С. 278-282 (0,6 д. а.) (особисто здобувачем розкрита сутність техніко-технологічного узгодження в системах виробництва – 0,2 д. а.).
Орлов В.М., Мардаровський Ф.З., Чухліб А.П. Бухгалтерський облік як фактор підвищення ефективності управління підприємствами зв'язку // Фінанси України. – 2000. – № 10. – С. 30–36 (0,5 д. а.) (особисто здобувачем висвітлені специфічні особливості функціонування підприємств (операторів) зв'язку в ринкових умовах – 0,2 д. а.).
Орлов В.М. Проблеми функціонального узгодження в системах управління підгалузями зв’язку // Вчені записки: Наук. зб. / Відп. ред. В.С. Савчук. – К.: КНЕУ, 2001. – Вип. 3 – С. 200-208 (0,9 д. а).
Мардаровський Ф.З., Орлов В.М., Рибак А.І. Проблема сутності і природи управління галузі зв’язку в системі державного управління // Вісник Української Академії державного управління при Президентові України. – К.: Видавництво УАДУ, 2001. Ч. 2. – № 2. – С. 126-134 (0,7 д. а.) (особисто здобувачем розкрита сутність управління у галузі зв'язку – 0,3 д. а.).
Орлов В.М. Философия культуры управления // Регіональні перспективи. Науково-практичний журнал. – Кременчук: Асоціація "Перспектива", 2001. – № 1 (14) – С. 71-73 (0,2 д. а.).
Орлов В.Н. Единство системы управления как закономерность управления производством // Менеджер: Вісник Донецької державної академії управління. – Донецьк, 2001. – № 1 (13) – С. 89-93 (0,4 д. а.).
Орлов В.М. Стратегія управління галуззю зв'язку України // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті: Зб. наук. пр. – Одеса: ОДМУ, 2001. – Вип. 8. – С. 94-102 (0,4 д. а.).
Орлов В.Н. Технология управления предприятием связи. Ее роль и место // Наукові праці УДАЗ: Період. наук. зб. з радіотехніки і телекомунікацій, електроніки та економіки в галузі зв’язку.– Одеса, 2001. – № 1. – С. 84-85 (0,5 д. а.).
Орлов В.Н. Научное управление отраслью связи // Труды Одесского политехнического университета: Научный и производственно-практический сборник по техническим и естественным наукам. – Одесса, 2001. – Вып. 1 (13). – С. 273-276 (0,3 д. а.).
Мардровський Ф.З., Орлов В.М. Стратегія і культура управління організаціями // Вісник соціально-економічних досліджень: Зб. наук. пр. / Одес. держ. екон. ун-т. – Одеса: АТЗТІРЕНТТ, 2001. – Вип. 9. – С. 29-32 (0,4 д. а., особисто здобувачем розглянуті проблемні формування стратегії управління організаціями – 0,3. д. а.).
Друковані праці наукових конференцій, статті у журналах,
тези доповідей
Орлов В.Н., Мардаровский Ф.З. Концепция совершенствования организации управления отрасли связи Украины // Тез. докл. Междунар. научно-практ. конф. “Проблемы экономики и совершенствования подготовки экономических кадров в условиях перехода к рынку”. – Запорожье, 1995. – С. 22-23 ( 0,1 д. а.) (особисто здобувачу належать пропозиції щодо послідовності виконання етапів по удосконаленню організаційної структури галузі – 0,05 д. а.).
Орлов В.Н. Методические подходы к формированию программы реструктуризации отрасли связи // Тез. докл. ІІІ Международной. научно-техн. конф. “Теория и техника передачи, приема и обработки информации”. – Харьков: Туапсе: ХТУРЭ, 1997. – С. 212-213 (0,1 д. а.).
Орлов В.Н., Потапова-Синько Н.Е., Мардаровский Ф.З. К вопросу реструктуризации подотраслей связи в современных условиях // Формування ринкових відносин та проблеми їх відображення в курсах економічних дисциплін. – Одеса: ОДЕУ, 1997. – Ч. 1. – С. 191-192 (0,1 д. а.) (особисто здобувачу належать пропозиції щодо розробки економіко-математичної моделі розрахунку робітників філіалу Укртелекому – 0,05 д. а.).
Мардаровский Ф.З., Орлов В.Н. Проблемы повышения уровня культуры управления в отрасли связи и переподготовки кадров // Перспективные направления развития экологии, экономики, энергетики: Сб. научн. ст. ОЦНТИ. – Одеса: АОЗТ ИРЭНТТ, 1997. – С. 138-143 (0,35 д. а.) (особисто здобувачу належить розробка факторів, впливаючих на рівень культури керівників – (0,1 д. а.).
Орлов В.Н. Основные пути повышения культуры управления отраслью связи // Материалы междунар. научно-практ. конф. “Системы и средства передачи и обработки информации”. 9-14 июля 1997 г., Одеса, Україна. – Одесса, 1997. – С. 68-69 (0,05 д. а.).
Реструктуризация как основное направление разрешения проблем и противоречий в отрасли связи Украины /В.Н. Орлов, Ф.З. Мардаровский, И.В. Пусенкова, О.И. Филиппова // Праці науково-практ. конф. “Стратегія входження України у світовий інформаційний простір”. 11-12 червня 1997 р. – К.: Держ. вид.-інф. агенство "Зв'язок", 1997. – С. 245-248 ( 0,3 д. а.) (особисто здобувачу належить розробка структури проблем і протиріч галузі зв'язку – 0,1 д. а.).
Мардаровский Ф.З., Орлов В.Н. Основные положения реструктуризации управления отраслью связи Украины // Формування ринкових відносин та проблеми їх відображення в курсах економічних дисциплін. – Одеса: ОДЕУ, 1997. – Ч. 1. – С. 414-418 (0,3 д. а.) (особисто здобувачу належать пропозиції щодо реструктуризації галузі – 0,2 д. а.).
Марадаровский Ф.З., Орлов В.Н., Филипова О.И. Технология и организация разработки программы реструктуризации отрасли // Формування ринкових відносин та проблеми їх відображення в курсах економічних дисциплін. – Одеса: ОДЕУ, 1997. – Ч. 1. – С. 246-250 (0,4 д. а.) (особисто здобувачу належить розробка блоків по технології реструктуризації галузі зв’язку – 0,2 д. а.).
Проблемы функционального и организационного согласования в системах управления / В.Н. Орлов, Ф.З. Мардаровский, И.В. Пусенкова, Т.Е. Тиханова // Праці науково-практ. конф. "Стратегія входження України у світовий інформаційний простір". 11-12 червня 1997 р., Київ, Україна. – К.: Державне видавничо-інформаційне агентство "Зв’язок", 1997. – С. 249-251 (0,2 д. а.) (особисто здобувачу належить дослідження функціональної системи узгодження – 0,05 д. а.).
Орлов В.Н. Концепция приватизации в отрасли связи Украины // Перспективные направления развития экологии, экономики, энергетики: Сб. научн. ст. – Одесса: ОЦНТЭИ, 1998. – С. 85-89 (0,3 д. а.).
Орлов В.Н. Особенности подготовки кадров в период реструктуризации отрасли связи Украины // Тез. докл. V Междунар научно-метод. конф. вузов и факультетов телекоммуникаций. 2-3 июня 1998 г., С.-Петербург, Россия. – М., 1998. – С. 45-46 (0,05 д. а.).
Мардаровський Ф.З., Орлов В.М. Культура управління та її вплив на економіку України // Перспективные направления развития экологии, экономики, энергетики : Сб. научн. ст. ОЦНТИ. – Одеса: АОЗТ ИРЭНТТ, 1998. – С. 93–102 (0,9 д. а.) (особисто здобувачу належить розробка факторів, що впливають на культуру – 0,5 д. а.).
Орлов В.М. Розробка стратегії управління в державних органах (на прикладі держкомзв’язку України) // Зб. наук. праць Української Академії державного управління при Президентові України / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князева. – К.: Вид-во УАДУ, 1998. – Вип. 2. – С. 249-255 (0,35 д. а.).
Захарченко М.В., Орлов В.М., Кузьмінов А.В. Роль малого бізнесу в підвищенні ефективності регіональних структур зв’язку // Зв’язок. – 1999. – № 1 (15). – С. 15-17 (0,3 д. а.) (особисто здобувачу належать пропозиції щодо використання функціонально-цільового принципу для класифікації підприємств малого і середнього бізнесу в галузі зв’язку – 0,1 д. а.).
Орлов В.Н. Закономерности управления производством в отрасли связи: причины и следствия // Зв’язок. – 1999. – № 5. – С. 18-19 (0,39 д. а.).
Орлов В.Н. Предприятия отрасли связи как объекты бухгалтерского, оперативного и статистического учета // Матеріали Міжнар. науково-практ. конф. “Проблеми удосконалення бухгалтерського обліку в умовах ринкової економіки”. – Полтава: ПКІ, 1999. – С. 358-361 (0,2 д. а.).
Орлов В.М., Мардаровський Ф.З., Філіпова О.І. Про зміни відношень власності в галузі зв’язку в сучасних умовах // Матеріали доповідей Ювілейної Міжнар. науково-практ. конф. “Перспективи розвитку первинної мережі зв’язку України”. 15-18 грудня 1990 р., Київ, Україна. – К., 1999. – С. 30-34 ( 0,23 д. а.) (особисто здобувачу належить розробка положень приватизації об'єктів галузі зв'язку – 0,1 д. а.).
Орлов В.Н. Формирование организационных структур управления предприятий связи // Зв’язок. – 2000. – № 1 (21). – С. 27-29 (0,6 д. а.).