Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Ткаченко Юрій Володимирович. Організаційно-економічний механізм стійкого функціонування підприємств малого бізнесу: Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2002. - 191 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 182-191.



Анотація до роботи:

Ткаченко Ю.В. Організаційно-економічний механізм стійкого функціонування підприємств малого бізнесу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економікою. – Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна Міністерства освіти і науки України, Харків, 2002.

Дисертаційна робота присвячена питанням удосконалення організаційно-економічного механізму стійкого функціонування підприємств малого бізнесу. У результаті дослідження виявлено, що сучасна економічна політика держави не ефективно працює в плані розвитку продуктивних сил. Розроблено механізм детальної інформованості майбутнього та діючого підприємця відносно особливостей функціонування підприємницьких структур. Виявлено основні причини, що стримують розвиток малого бізнесу. На основі дослідження факторів та умов, які впливають на розвиток малого бізнесу виявлено необхідність надання реальної економічної свободи для розвитку малого підприємництва, впровадження простих і прозорих методів, форм і правил ведення підприємницької діяльності. Викладений механізм стійкого функціонування малого бізнесу направлений на посилення державної політики відносно розвитку підприємництва, яка необхідна для доповнення і коригування дій ринкових механізмів.

Основні висновки, які отримано за результатами дослідження, зводяться до такого.

  1. Роль малого бізнесу в національній економіці полягає не тільки в тому, що цей сектор є одним із найважливіших чинників економічного розвитку суспільства, але й в тому, що малий бізнес сприяє соціально-політичної стабільності суспільства.

  2. При реалізації механізму стимулювання розвитку малого бізнесу в Україні можуть бути створені умови для створення стабільно ефективної роботи і прискореного розвитку підприємництва. Це дозволить: збільшити долю малого підприємництва у валовому внутрішньому продукті держави; забезпечити основні потреби України у промисловій продукції, в т.ч. ті, які забезпечують життєдіяльність та незалежність держави; збільшити кількість робочих місць; підвищити добробут і соціальну захищеність.

  3. Аналіз стану державного регулювання малого підприємництва в Україні показує, що необхідна побудова раціональної організаційної структури органів державного управління і місцевого самоврядування. Саме вони повинні відповідати за стійкий розвиток малого підприємництва, з чітким визначенням їх статусу, повноважень і функцій щодо підтримки підприємництва та малого бізнесу, надання суб'єктам підприємництва фінансово-кредитної, матеріальної, інформаційної і технічної допомоги.

  4. На основі дослідження факторів та умов, які впливають на розвиток малого бізнесу виявлено необхідність надання реальної економічної свободи для розвитку малого підприємництва, впровадження простих і прозорих методів, форм і правил ведення підприємницької діяльності. Найбільша ефективність такого підходу може бути досягнута тільки на основі комплексної державної програми розвитку малого бізнесу, що враховує всі аспекти і сторони успішного функціонування малих підприємств у різних сферах діяльності.

  5. Виявлено, що без підтримки держави на ділі розвиток малого підприємництва не можливий. Крім того активізація підприємницької діяльності в сфері малого бізнесу, а також збільшення кількості суб’єктів підприємницької діяльності може бути досягнуто за допомогою підготовки підприємців перед організацією діяльності за рахунок держави. Тобто перед оформленням документів на відкриття господарської діяльності підприємець обов’язково повинен пройти курси підвищення кваліфікації, що дасть змогу придбати необхідні знання для ефективного управління своєю діяльністю. Через прості помилки у веденні документації, недостатнього знання своїх прав та обов’язків підприємці несуть великі збитки і виникає бажання більше не займатися підприємницькою діяльністю. А знання, які підприємці одержать на курсах підвищення кваліфікації дадуть змогу боротися з цими проблемами без надмірних зусиль.

  6. Визначено, що сучасна економічна політика держави не ефективно працює в плані розвитку продуктивних сил. Для промислово розвинених країн має велике значення підготовка кадрів. Потреба малого бізнесу у якісних кваліфікованих трудових ресурсах завжди висока. Недержавні підприємства не системно регулюють процес підготовки кадрів, а з боку держави цілеспрямованих, стратегічних планів на їх підготовку немає. Держава повинна системно регулювати та розумно впливати на даний ринок через свої структури. Такий підхід повинен врегулювати декілька державних проблем. Однією з таких проблем є підготовка осіб бажаючих стати підприємцями. Розроблений механізм детальної інформованості майбутнього та діючого підприємця відносно особливостей функціонування підприємницьких структур безумовно буде впливати на відчутне зменшення кількості підприємств які працюють у тіньовій економіці. Після підготовки підприємця до результативного функціонування слід через три роки проводити підвищення кваліфікації та орієнтації його на становище ринку у регіоні та у державі взагалі. Цим процесом має управляти держава, яка повинна примусово направляти підприємців на підготовку та підвищення кваліфікації. Таким чином дане твердження може стати одним із провідних напрямків нової економічної політики.

Публікації автора:

  1. Ткаченко Ю.В. Механизм функционирования системы акционерной собственности/ Проблемы и перспективы формирования цивилизованного общества в Украине. Сб. науч. тр. Межд. конф.-семинар 19-21 ноября 1996 г. Х.: Изд-во: “Основа” - С. 49-52.

  2. Ткаченко Ю.В. Ступени построения проекта свободной экономической зоны// Вестник ХГУ. Серія економічна: Проблемы стабилизации и экономического развития. - Харків: Основа. – 1996 - № 404. - С. 43-47

  3. Ткаченко Ю.В. Методы расчета цен на товары и услуги производимые предпринимателями// Вісник ХДУ. Серія Економічна: Проблеми регулювання ринкових відносин в Україні. - Харків: Основа. - 1997. - № 401. – С.107-115

  4. Ткаченко Ю.В. Цели и направления создания программы развития предпринимательства в регионе// Вісник ХДУ. Серія Економічна: Організаційно-економічні умови і механізми розвитку економіки України. - Харків: Основа. - 1999. - № 451. - С. 370-375.

  5. Ткаченко Ю.В. Факторы, влияющие на деловую активность предпринимателя// Вісник ХДУ. Серія Економічна: Реструктуризація підприємств України в умовах конкурентного середовища: теорія і практика. - Харків: ХНУ. - 2000. - №479. - С. 345-355.

  6. Ткаченко Ю.В. Стратегія розвитку підприємництва в умовах соціально орієнтованого ринкового середовища //Вісник ХНУ. Серія Економічна: Соціально-економічне забезпечення розвитку економічної системи: проблеми і перспективи. - Харків: ХНУ. - 2000. - № 480. – С. 129-135

  7. Ткаченко Ю.В. Роль государственной поддержки в развитии предпринимательства на Украине // Вісник ХНУ. Економічна серія: Передвісники економічного розвитку промисловості та залізничного транспорту. Харків: ХНУ. - 2001. – № 512. - С. 145-150.

  8. Ткаченко Ю.В. Економіко-правовий механізм розвитку підприємництва в Україні // Вісник ХНУ. Економічна серія: Перспективи розвитку інвестиційних процесів в Україні. Х.: ХНУ. - 2001. - № 502. - С. 163-167.

  9. Ткаченко Ю.В. Факторы, влияющие на конкурентоспособность предприятий малого и среднего бизнеса в условиях рынка // Экономическая оценка конкурентоспособности продукции (услуг): Сборник научных трудов научно-практической конференции. Харьков, 25-26 мая. – Х.: Основа. - 1998. – С. 85-87.

  10. Ткаченко Ю.В. Концепція державного управління розвитком підприємницької діяльності// Тези доповідей ІІ міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми економіки транспорту”. - Дніпропетровськ: рекламно-видавничий відділ ДІІТу. - 2002. - С. 156-157