16. Бабич Роман Борисович. Організаційно-економічний механізм регулювання екологізації виробництва (на прикладі лісового комплексу): дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Бабич Р.Б. Організаційно–економічний механізм регулювання екологізації виробництва (на прикладі лісового комплексу). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, м. Київ, 2004.
В дисертації розроблено теоретико–методологічні засади екологізації виробництва лісового комплексу України, визначено напрямки його модернізації на стадії формування ринкових відносин, виходячи із засад сталого розвитку. Розкрито зміст поняття "екологізації виробництва" стосовно до лісового комплексу, обгрунтовано пропозиції щодо підвищення лісистості території, зростання продуктивності лісів та поліпшення їх природо захисних функцій, виявлено резерви для збільшення площі лісового фонду.
Сформульовано організаційно–економічний механізм екологізації лісового комплексу, основними важелями якого є: фінанси, плата за ресурси, плата за відшкодовування збитків за забруднення, науково–обгрунтовані нормативи лісокористування, стимулювання лісоохоронних заходів і т.п. Складовою частиною механізму екологізації є система необхідних індикаторів та показників, узгоджених з існуючою в країні системою статистичної звітності та міжнародними аналогами.
У дисертації наведені теоретичні узагальнення та нове вирішення наукового завдання, що виявляється у розробці методологічних засад і методичних положень щодо організаційно–економічного механізму регулювання екологізації виробництва. Екологізація виробництва у сфері функціонування лісового комплексу обумовлює необхідність формування екологічно спрямованого економічного механізму раціонального використання, збереження та відтворення лісових ресурсів, охорони навколишнього середовища. Головні наукові та практичні результати роботи такі:
1. Радикальна економічна модернізація України передбачає нові можливості для гармонізації економічних і екологічних складових продуктивних сил, що визначено проектом Концепції сталого розвитку України, яка була розроблена у відповідності до рекомендацій конференції ООН з навколишнього середовища та розвитку (Ріо – 92). Україна має свої специфічні проблеми, що вимагають розв’язання та свої власні можливості щодо їх реалізації.
2. Перехід до сталого розвитку потребує формування Національної програми та плану дій з питань охорони навколишнього середовища, розробки та реалізації основних напрямків екологічної політики, нових підходів до вироблення соціально-економічної стратегії держави та відповідної екологічної свідомості суспільства. Критерії та індикатори екологічного стану є універсальними орієнтирами на шляху формування політичних рішень, економічних механізмів та державного регулювання якісним станом навколишнього природного середовища в узгодженні з соціально-економічними проблемами держави.
3. У контексті проблем розвитку важливе місце займає екологізація лісового господарства, на основі врахування якої забезпечуватиметься вирішення проблем підвищення ефективності розвитку й розміщення лісогосподарського виробництва. Основні напрямки екологізації галузі повинні включати: збереження лісів, підвищення їх соціально-екологічної ролі; сприяння природному лісовідновленню; забезпечення пріоритету екологічних функцій лісових насаджень над економічними; розробку системи критеріїв та індикаторів управління лісами і лісогосподарським виробництвом.
4. Важливим завданням переходу галузі на засади сталого екобезпечного розвитку є формування системи екологічно орієнтованих показників на основі аналізу статистичної звітності, моніторингових оцінок антропогенного впливу на довкілля, впровадження нових інтегрованих показників, які обумовлюють стан природних ресурсів у сучасних умовах соціально-економічного розвитку.
5. Для успішної реалізації лісової політики в контексті сталого розвитку, лісівничо-таксаційні показники повинні відповідати таким характеристикам: бути адресними і адаптованими до конкретних цілей; співвідноситись із загальними цілями лісової політики держави; мати високу ступінь агрегованості та комплексності.
6. Пріоритетними напрямками ведення лісового господарства, як важливої складової лісового комплексу слід вважати: збереження біологічного різноманіття лісових екосистем; підвищення стійкості лісових екосистем до негативних факторів середовища зміни клімату і зростаючого антропогенного навантаження; раціональне невиснажливе лісокористування, з метою задоволення потреби в ресурсах деревини та інших корисностях лісу.
7. Регулювання екологічності виробництва можна проводити за наступними напрямками: економічне регулювання, фінансове регулювання, екологізація приватизації, екологічна експертиза, екологічне страхування, екологічний моніторинг, участь громадськості у вирішенні екологічних проблем тощо.
8. Перехід лісового сектору економіки до цивілізованих ринкових відносин, як правило, визначається певним рівнем вирішення еколого–економічних завдань, формуванням механізму економіко–правової відповідальності у сфері лісокористування і лісовирощування. Тільки за умови збереження лісоресурсного потенціалу, можливо гарантувати подальший економічний прогрес у галузі. У цьому контексті ліси мають задовольняти потреби лісопереробних підприємств, будівельних організацій, народу країни.
9. Стратегія галузі полягає у тому, щоб у перспективі випускати достатню кількість якісної продукції і забезпечити, насамперед, внутрішні потреби, потіснивши постійних зарубіжних виробників, що зараз контролюють вітчизняний ринок, зокрема целюлозно–паперової та меблевої продукції. Це саме стосується і ряду товарів деревообробної промисловості.
10. Створення істинно ринкових відносин у сфері лісового господарства вимагає приведення існуючої форми плати за лісові ресурси, що використовуються у відповідність до вимог цивільного законодавства, коли плата за ресурси формується за результатами угоди купівлі-продажу з урахуванням попиту і пропозиції, як це прийнято у цивілізованих країнах.
11. Пріоритетними напрямками лісоресурсної стратегії в контексті сталого розвитку економіки є: ресурсна і соціально-екологічна збалансованість у сфері лісокористування; підвищення ефективності лісовідтворювального процесу; сертифікація лісів, їх захист від шкідників, хвороб і пожеж; повернення забруднених лісів радіонуклідами в господарський обіг; збереження та підвищення екологічних функцій лісу в процесі їх використання.
12. Управління лісами, незалежно від форм їх власності і господарювання, має здійснюватися державними органами влади. Це обумовлюється не потребами вирішення задач ситуаційно тактичного характеру, а програмно-стратегічного, оскільки значення лісу виходить за межі галузевої сфери, набуває територіального міжвідомчого характеру, тобто представляє загальнодержавні інтереси. Державна система управління лісами звільняється від невластивих їй виробничих, господарських і комерційних функцій. Функції щодо оперативного управління виробничо-господарської діяльності делегуються підприємствам лісового господарства, які безпосередньо створюють матеріальні цінності.
Одержані автором наукові результати є певним внеском у розвиток теоретико-методологічних і методичних рекомендацій з проблем лісу і лісових ресурсів, що сприятимуть підвищенню ефективності лісокористування, нарощуванню лісосировинної бази, посиленню екологічних функцій лісу, реформуванню лісового господарства, переходу його на засади сталого розвитку.
Публікації автора:
Розділи в колективних наукових виданнях:
Лісові ресурси / Я.В. Коваль, В.С. Бондар, О.А. Голуб, Р.Б. Бабич, І.Я. Антоненко // Продуктивні сили України: прогноз розвитку і розміщення на період до 2010 р. - К.: РВПС України НАН України, 2000.- С. 56–58. (дисертантом розроблені пропозиції, щодо обгунтування основних напрямків екологічно орієнтованої лісової політики і переходу лісового господарства на засади сталого розвитку).
Лісові ресурси / Я.В. Коваль, В.С. Бондар, О.А. Голуб, Р.Б. Бабич, А.Г. Охріменко, І.Я. Антоненко, І.М. Лицур, В.В. Тьорло // Методичні рекомендації по розробці схеми (прогнозу) розвитку і розміщення продуктивних сил України та її регіонів (областей) на тривалу перспективу. – К.: РВПС України НАН України, 2001.- С. 60 – 73. (дисертантом розроблено пропозиції з питань відтворення лісових ресурсів та їх використання).
Деревообробна і целюлозно-паперова промисловість / Я.В. Коваль, В.С. Бондар, О.А. Голуб, Р.Б. Бабич, І.Я. Антоненко // Методичні рекомендації по розробці схеми (прогнозу) розвитку і розміщення продуктивних сил України та її регіонів (областей) на тривалу перспективу. - К.: РВПС України НАН України, 2001.- С. 146–159. (дисертантом проведена оцінка ефективності розвитку деревообробної і целюлозно-паперової промисловості).
Лісові ресурси / Я.В.Коваль, В.С. Бондар, І.Я.Антоненко, І.М. Лицур, Р.Б.Бабич, В.М. Щербак, О.А.Голуб, А.І. Карпук, П.М. Іванча // Прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил України до 2015 року. - К.: РВПС України НАН України, 2004.- С. 114–120. (дисертантом здійснено оцінку лісоресурсного потенціалу Центрального економічного регіону, визначено ефективність його використання і відтворення).
Промисловий комплекс /Н.В. Тарасова, В.О. Богданова, І.С. Калініченко, В.А. Романенко, А.М. Горський, О.М. Бойко, Л.В. Богачова, В.М. Гладуш, Н.В. Максимишина, І.І. Колос, О.С. Зарудна, Я.В.Коваль, В.С. Бондар, І.Я.Антоненко, І.М. Лицур, Р.Б.Бабич, В.М. Щербак, О.А.Голуб, А.І. Карпук, П.М. Іванча // Прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил України до 2015 року. - К.: РВПС України НАН України, 2004.- С. 125–166. (дисертантом опрацьовані прогнозні заходи, щодо розвитку лісопромислового комплексу).
Статті у наукових фахових виданнях:
Бабич Р.Б. Напрями лісоексплуатації в гірських умовах Закарпаття // Економіка природокористування і охорони довкілля: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України.– 2000.- С. 127–130.
Бабич Р.Б. Оцінка реструктуризації лісового комплексу Закарпаття // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.: НАУ. – 2000. – Вип. 27, Лісівництво. – С. 27–32.
Бабич Р.Б. Інтеграція сільського та лісового господарств регіонів на основі екологізації виробництва // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр.: У 2–х ч. К.: РВПС України НАН України. 2001. –Ч. І.- С. 1827.
Голуб О.А., Бабич Р.Б. Стратегія раціонального лісокористування як складова загальної екологічної політики // Вісник Сумського державного аграрного університету: Серія "Економіка та менеджмент". – Суми: СумДАУ. –2001.– Вип. 2.- С. 130–133.
Бабич Р.Б. Оцінка реструктуризації лісового комплексу Закарпаття // Економіка природокористування і охорони довкілля: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України. – 2001.- С. 128–131.
Бабич Р.Б. Економічні чинники екологізації виробництва в умовах трансформації економіки України // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр.: У 2–х ч. К.: РВПС України НАН України.- 2002. –Ч. ІІ- С. 59-67.
Бабич Р.Б., Карпук А.І. Формування системи індикаторів і показників розвитку лісового сектору економіки // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр.: У 2–х ч. К.: РВПС України НАН України. 2003. –Ч. ІІ.- С. 3541. Особистий внесок: Обгрунтована структура індикаторів та показників розвитку лісового сектору економіки.
Голуб О.А., Бабич Р.Б., Лицур І.М. Стан і тенденції використання лісоресурсного потенціалу України // Економіка природокористування і охорони довкілля: Зб. наук. пр. - К.: РВПС України НАН України. - 2003.- С. 96–103.
Бабич Р.Б. Сутність, функції та інструменти економічного механізму екологізації лісогосподарського виробництва // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.: НАУ. – 2003. – Вип. 61, Лісівництво. – С. 227–237.
Статті в інших виданнях:
Бабич Р.Б. Екологізація виробництва у галузях лісового комплексу // “Рідна школа”. – 2000. - № 7.(847). -С. 65–67.
Бабич Р.Б. Стан та фінансові можливості розвитку лісового комплексу в умовах реформування економіки України // Актуальные проблемы финансово-денежной политики и трансформация экономики Украины: Сб. научных трудов. – К.: “Персонал”. – 2000. – №9 (14). – С 64–68.
Бабич Р.Б. Формування економічного механізму лісокористування в регіонах України // Проблеми екології лісів і лісокористування на Поліссі України: Зб. наукових праць Поліського філіалу. – Житомир: УкрНДІЛГ. –2000. - Випуск 1 (7). – С. 173–177.
Бабич Р.Б. Регіональний аспект антикризового управління раціональним природокористуванням // Антикризове управління підприємством: проблеми і шляхи їх розв'язання в умовах України: Зб. наукових праць МАУП. - К.: МАУП. – 2001.- Випуск 1. – С. 38–41.
Бабич Р.Б. Економіко-правове регулювання екологізації виробництва у сфері лісового комплексу // Причорноморський екологічний бюлетень. – 2004. – №1(11).- С. 119–123.
Тези доповідей:
Бабич Р.Б. Раціональне використання земельного фонду в сфері лісового комплексу України // Матер. Міжнар. наук. конф. "Власнісний статус і проблеми раціонального використання земель": У 2-х ч. – К.: РВПС України НАН України. – 2000. – Ч. 2.- С. 218–220.
Бабич Р.Б. Екологічно орієнтована інтеграція агропромислового та лісового комплексів України // Зб. мат. Міжнар. наук.-практ. конф. "Регіональні проблеми розвитку агропромислового комплексу України: стан і перспективи вирішення". – К.: Знання. – 2000.- С. 112–113.
Бабич Р.Б. Ліси в системі охорони навколишнього середовища // Труды конф. "Экология и здоровье человека. Охрана водного и воздушного бассейнов. Утилизация отходов.": В 3-х т. – Харьков: Щелкино. – 2000. - Том 1. – С. 121–124.
Бабич Р.Б. Ліси в сфері екологізації виробництва // Зб. матер. конф. молодих вчених-ботаніків України "Актуальні проблеми екології і ботаніки". – К.: Центр екологічної освіти та інформації. – 2000.- С. 65–66.
Бабич Р.Б. Законодавчо-нормативне регулювання як основа бюджетно-податкової політики у сфері природокористування. // Мат. наук.-практ. конф. "Бюджетно-податкова політика в Україні (проблеми та перспективи реформування). – Ірпінь: Академія ДПС України. – 2001. – С. 54–58.
Бабич Р.Б., Євтушенко І.А., Карпук А.І., Кошин Ю.А. Екологічні і економічні аспекти відтворення лісоресурсного потенціалу // Мат. Міжн. наук. конф. “Теорія і методи еколого-економічної оптимізації використання та відтворення земельних ресурсів”: У 2–х ч. - К.: РВПС України НАН України. – 2002. – Ч. 2.- С. 245–249.
Бабич Р.Б. Ліси Карпат – важлива складова природно-ресурсного потенціалу України. // Мат. Міжн. конференції "Гори і люди (у контексті сатлого розвитку)": У 2 т. – Рахів: "Надвірнянська друкарня" – 2002. – Т.1.- С. 241–246.
Бабич Р.Б. Лісоресурсна складова в структурі продуктивних сил України // Матер. наук.–практ. конф. “Внесок академіка В.І. Вернадського в дослідження проблем розвитку і розміщення продуктивних сил”. - К.: РВПС України НАН України. - 2003.- С. 143–150.
Голуб О.А., Бабич Р.Б., Лицур І.М. Регіональні проблеми сталого розвитку лісогосподарського виробництва // Матер. Міжнар. наук.–практ. конф. “Суспільно–географічні проблеми розвитку продуктивних сил України”. – К.: ВГЛ “Обрій”. – 2004.- С. 251–252.