Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Зайчук Борис Олександрович. Організаційно- економічний механізм побудови в Україні трирівневої системи пенсійного забезпечення: Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Науково-дослідний економічний ін-т Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. - К., 2002. - 174арк. - Бібліогр.: арк.162-171.



Анотація до роботи:

Зайчук Б.О. Організаційно-економічний механізм побудови в Україні трирівневої системи пенсійного забезпечення.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.02.03 – “Організація управління, планування і регулювання економікою”. Київ: Науково - дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, 2002.

Робота присвячена розробці і обгрунтуванню організаційно-економічного механізму побудови в Україні трирівневої системи пенсійного забезпечення та створення на цій базі науково обґрунтованих основ її реформування.

В дисертації здійснено теоретичне обгрунтування основ побудови системи пенсійного забезпечення в умовах ринкових відносин, проведено їх формалізований опис; визначено причини і наслідки кризи в пенсійному забезпеченні Україні, виконано аналіз існуючих систем пенсійного забезпечення в розвинених країнах та в країнах з перехідною економікою.

Розроблено організаційно-економічний механізм переходу до трирівневої системи пенсійного забезпечення в ув’язці з динамікою макроекономічних показників. Розроблені основні напрями і заходи щодо реформування пенсійного забезпечення у напрямку підвищення його стійкості і ефективності.

Значна увага приділена розробці пропозицій щодо введення персоніфікованого обліку внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, переходу до впровадження накопичувальної пенсійної системи поряд з солідарною.

1.Діюча в Україні пенсійна система в правовому, організаційному, економічному та соціальному відношеннях потребує принципових змін, які зробили б її адекватною умовам перехідного періоду до соціально-орієнтованої ринкової економіки. У певній мірі ці проблеми обумовлюються відсутністю науково обґрунтованих основ реформування пенсійної системи. Тому створення достатньо об’єктивного організаційно-економічного механізму побудови і функціонування системи пенсійного забезпечення є нагальною і досить важливою проблемою переходу України до етапу сталого зростання.

2.Проведений аналіз показав, що пенсiйна реформа, насамперед, повинна спрямовуватись на вiдновлення пенсiй як виплат, пов'язаних з трудовим вкладом i встановленням диференцiйованого пiдходу у визначеннi розмiру виплат в залежностi вiд тривалостi страхового стажу i розмiру внескiв до Пенсiйного фонду України. В умовах України найкращим чином цієї мети змогла б досягти змішана трирівнева система пенсійного забезпечення: 1-й рівень – солідарна система, 2-й – обов’язкова накопичувальна і 3-й рівень – добровільне пенсійне страхування.

3.Пенсійні системи з накопичувальними схемами у порівнянні з солідарною системою, що фінансується з поточних надходжень, мають значні переваги: незалежність від демографічного фактору, тобто від співвідношення пенсіонерів і працюючих; сприяння росту заощаджень і економічному розвитку за рахунок їх інвестування в економіку тощо. Головний недолік накопичувальної пенсійної системи, полягає в тому, що тут мають місце величезні труднощі із забезпеченням захисту від банкрутства, інфляції, розтрати коштів і надмірного ризику.

4.Необхідність впровадження накопичувальної системи очевидна, але повна заміна традиційної пенсійної системи на накопичувальну є нереальною через величезні первинні витрати, нерозвиненість ринків капіталу і праці. Разом з тим, її поступове впровадження слід розпочати у найближчі роки. Найкращим чином в умовах України змогла б досягти мети оздоровлення пенсійного забезпечення змішана трирівнева система, де поряд із задіянням накопичувальних систем проводилося б подальше вдосконалення солідарної системи.

5.Встановлена в дисертації математична залежність розміру пенсій від рівня життя, демографічної ситуації, інвестиційної складової і виду пенсійної системи (пенсійної політики держави) надає підгрунтя для цілеспрямованого формалізованого аналізу пенсійного забезпечення з кількісною оцінкою впливу окремих факторів, для визначення найбільш ефективних напрямів реформування пенсійної системи, для прогнозування наслідків реформування пенсійного забезпечення тощо.

6.Головним підгрунтям реформування пенсійного забезпечення є обгрунтування принципів і напрямів реформування пенсійних систем. На основі аналізу закордонного і вітчизняного досвіду побудови і функціонування пенсійного забезпечення автором визначені наступні основні принципи – принцип достойного рівня забезпечення у випадку непрацездатності, ув’язки розміру пенсії із трудовою діяльністю, рівності жінок і чоловіків, зацікавленості працюючих у внесках на пенсійне забезпечення, додержання фінансової стійкості системи у перспективі, відповідності системи пенсійного забезпечення умовам, традиціям і менталітету суспільства.

7.Найбільш повно сучасним вимогам відповідає організаційний механізм змішаної трирівневої системи пенсійного забезпечення у вигляді системи державних і недержавних установ, що охоплює Пенсійний фонд України, функції якого поширюються за рахунок передачі йому функцій начислення пенсій, моніторингу пенсійного забезпечення, підготовки методичних і інструктивних матеріалів для змішаної трирівневої системи тощо, а також банківську і резервну пенсійну систему, недержавні пенсійні фонди та ін. Головною перевагою пропонуємого механізму є контроль і координація системи з боку держави.

8.Економічний механізм пенсійного забезпечення повинен будуватися виходячи з чотирьох його підвалин – рівня життя, демографічної ситуації, інвестиційної складової і пенсійної політики держави, спираючись при цьому на ресурси і можливості країни у довгостроковій перспективі. Конкретні заходи реформування пенсійної політики держави повинні розроблятися у складі програм дій уряду та програм економічного і соціального розвитку України.

9.Запропоновані в роботі заходи щодо першочергового реформування пенсійної системи є досить вагомими і в той же час цілком реальними. Реалізація частини з них вже зараз дозволила стабілізувати пенсійне забезпечення, ліквідувати дефіцит бюджету ПФУ. Інші заходи дозволять значно підвищити рівень пенсій і спрямувати в економіку у вигляді інвестицій з накопичувальних систем величезні кошти.

Публікації автора:

  1. Зайчук Б.О. Характеристика і напрями реформування пенсійної системи в Україні // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник статей молодих учених. Наук. ред. І.К.Бондар. - К.: НДЕІ.- Вип. 14. 2001. - С. 195 - 200.

  2. Зайчук Б.О. Бюджет Пенсійного фонду // Бюджетна реформа в Україні: проблеми та шляхи розв’язання. Міжнародна наук-практ. конференція. - Київ, 25-26 травня 2001 року. – с. 107-114.

  3. Зайчук Б.О. Пенсійний фонд і проблеми соціального захисту населення в сучасних умовах. Матеріали науково-практичної конференції: “Проблеми соціального захисту в Україні”. За загальною редакцією кандидата юридичних наук, доцента Я.І. Безуглої. - 20-21 червня 1996 р. Чернігів. – ЧЮК: Юрист, 1996.– с. 32-35.

  4. Зайчук Б.О. Удосконалення системи пенсійного забезпечення населення / Економіка України та шляхи її подальшого реформування. Матеріали Всеукр. наради економістів, 14-15 вересня 1995 р. – К.: Генеза, 1996. – 323 с., с. 287-290.

  5. Зайчук Б.О. Пенсійна реформа і персоніфікація // Соціальний захист. Інформаційний та науково-виробничий журнал. Спеціальний випуск “Пенсійна реформа в Україні”. – серпень 1998. С. 24-27.

  6. Зайчук Б.О. Пенсійна реформа для людей.//Урядовий кур’єр. 18.02.2000.-с. 4.

  7. Зайчук Б.О. Уряд робить усе, щоб погасити заборгованості із заробітної плати та пенсій. // Урядовий кур’єр. 24 вересня 1999 р.- с. 4.

  8. Зайчук Б.О. Пенсійна реформа з перспективою на майбутнє. // Соціальний захист. - №4. - 2001. С. 29-31.

  9. Зайчук Б.О. Пенсійному фонду України – 10 років // Соціальний захист, №2.- 2001.- С. 16.

  10. Справи пенсійні // Праця і зарплата, №25 (185).- 1999 (інтерв’ю).

  11. Пенсія для гідного життя / Урядовий кур’єр, №95 від 25 травня 1999. - с. 9.

  12. Пенсійна реформа, потрібна мов повітря! / Урядовий кур’єр. №187.- 2001 (інтерв’ю).

  13. Зайчук Б.О. Від експерименту до повномасштабних дій. // Праця і зарплата, №29 (273).- 2001.

  14. Про пенсію дбати змолоду. //Урядовий кур’єр, №198.-2001.-С.6-7. (інтерв’ю).

15 – 21. Публікації за темою дисертації: статті, тези, інтерв’ю.