Головкова Людмила Степанівна. Організаційно-економічний механізм планування діяльності підприємства на основі контролінгу : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2003.
Анотація до роботи:
Головкова Л.С. Організаційно-економічний механізм планування діяльності підприємства на основі контролінгу. - Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Дніпропетровський університет економіки та права, 2002.
Захищаються методологічні підходи, теоретичні положення і практичні рекомендації щодо удосконалення організаційно-економічного механізму планування і контролю на основі контролінгу.
Наводяться методологічні й інформаційні передумови удосконалення управлінського процесу, базою якого є управлінський і фінансовий облік. Викладено основи диференціації інформації для прийняття рішень, планування, контролю і регулювання. Показано необхідність розподілу інформації на релевантну та іррелевантну, з використанням якої розроблено і наведені приклади завдань реформування діяльності фірм і визначення ціни реалізації продукції. Доведена перевага використання системи калькуляції за граничними (маржинальними) витратами.
Удосконалено модель аналізу беззбитковості у вигляді валового прибутку й обсягу реалізації, алгоритм системи гнучкого планування для обліку рівня діяльності на основі односхідчастого і багатосхідчастого планування, алгоритм односхідчастого планування на основі розподілу кожного виду накладних витрат на перемінні і постійні складові за допомогою коефіцієнта варіації та механізм аналізу відхилень при гнучкій системі планування.
Наведена загальна схема і механізм аналізу відхилень при застосуванні різних систем калькуляції витрат.
Доведено, що сукупність управлінської інформації, методи планування, контролю та планово-контрольні розрахунки складають інтегровану систему планування і контролю діяльності підприємства, тобто є механізмом управлінського процесу.
1. В ринковій економіці витрати і результати діяльності підприємства цілком визначаються ступенем ефективності управління, тобто подальше реформування економіки і розвиток ринкових відносин потребує удосконалення чинного механізму (системи) планування, нормування, обліку і звітності з метою задоволення потреб внутріфірмового управління.
2. Впровадження підприємствами системи управління на основі контролінгу стикається зі значними труднощами через недосконалий механізм планування і методологію планово-контрольних розрахунків, відсутність ефективної системи управлінського обліку, та обліку витрат, прибутку за центрами відповідальності і неготовності менеджерів до сприйняття принципів контролінгу.
3. Диференціація економічної інформації за напрямками використання, особливо розподіл витрат і доходів на релевантні і іррелевантні, а також на інкрементні та маржинальні, забезпечує ефективність прийняття управлінських рішень в процесі планування, контролю і регулювання на основі оптимізації і достатності.
4. Удосконалена модель аналізу беззбитковості дає змогу підвищити релевантність інформації при прийнятті рішень, плануванні, аналізі та сприяє східчастому покриттю постійних витрат різного виду і рівнів. Модель аналізу беззбитковості у вигляді маржинального прибутку й обсягу реалізації дає змогу спланувати й проаналізувати беззбитковість продуктів при багатономенклатурній програмі виробництва та реалізації, а також підприємства в цілому. Алгоритм багатосхідчастого й односхідчастого гнучкого планування на основі розподілу накладних витрат на постійну і пропорційну складові за допомогою коефіцієнту варіації дає змогу враховувати рівень діяльності підприємства. Тому сукупність запропонованих і розроблених інструментів і прийомів складає новий механізм планування.
5. Оскільки контроль є складовою частиною і продовженням планування, то контрольні розрахунки - це необхідне доповнення, орієнтоване на кінцевий результат планових розрахунків, які і показують ступінь досягнення основних цілей за період, що аналізується. Тому порівняння й аналіз фактичних результатів з плановими показниками, а також облік і звітність є інформаційною основою для виявлення причин і розробки коригувальних заходів.
Публікації автора:
Головкова Л.С., Тян Р.Б. Классификация финансовой информации для принятия решений // Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2000.- Випуск 10. - С. 48-61 (автору належить розробка методики диференціації витрат для цілей прийняття рішень, планування, регулювання і контролю).
Головкова Л.С. Дифференциация экономической информации // Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2001.- Випуск 112.- С. 90-103.
Головкова Л.С., Тян Р.Б. Вопросы ценовой политики фирмы // Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2001.- Випуск 115.- С.160-171 (автору належить ідея, розробка критеріїв прийняття рішень про ціну, розрахунки).
Головкова Л.С., Прилепова М.Р. Сравнительный анализ информативности систем калькуляции // Економіка: проблеми теорії та практики, - Дніпропетровськ: ДНУ, 2001.- Випуск 108.- С.96-104 (автору належить ідея, розробка схем калькуляції собівартості з повним розподілом витрат і по граничних витратах, висновки).
Головкова Л.С. Анализ отклонений в деятельности предприятий на основе концепции контроллинга // Економіка: проблемі теорії та практики, - Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. - Випуск 129.- С. 21-34.
Головкова Л.С. Особенности анализа отклонений с полным распределением затрат // Економіка: проблеми теорії і практики. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. Випуск 137 - С.60 - 71.
Головкова Л.С., Брехаря Г.П. Использование модели безубыточности для решения вопросов планирования и контроля / Матеріали міжнародної науково-практичної конференції "Державне регулювання торгівлі в ринкових умовах". Київ: КНТЕУ, 2001.- С.316 - 320 (автору належить алгоритм моделі).
Головкова Л.С. К вопросу о разработке методологии контроля деятельности предприятия / Матеріали Першої Всеукраїнської науково-практичної конференції "Україна наукова - 2001". Том 10. Економіка. - Дніпропетровськ: Наука й освіта, 2001. - С.37 - 38.
Головкова Л.С. Аналіз відхилень по маржинальному прибутку / Матеріали П'ятої міжнародної науково-практичної конференції "Наука й освіта - 2002", Том 8. Економіка. - Дніпропетровськ: Наука й освіта, 2002.- С. 49 - 50.
10. Головкова Л.С. Подходы к классификации затрат в разрезе контроллинга / Матеріали Першої міжнародної науково-практичної конференції "Сучасні проблеми управління". - Київ: Політехніка, 2001.- С.358 - 360.