Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Хацер Максим Володимирович. Організаційно-економічний механізм формування цінової політики підприємства на основі планування витрат (на прикладі підприємств електротехнічної промисловості) : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний гірничий ун-т. - Д., 2005.



Анотація до роботи:

Хацер М.В. Організаційно-економічний механізм формування цінової політики підприємства на основі планування витрат (на прикладі підприємств електротехнічної промисловості). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. - Національний гірничий університет МОН України, Дніпропетровськ, 2005.

Дисертаційна робота присвячена розробці організаційно-економічного механізму формування цінової політики на основі планування витрат, адаптованого до умов функціонування підприємств – виробників продукції електротехнічного призначення. Проведено дослідження сучасного вітчизняного та зарубіжного досвіду з формування цінової політики, а також існуючих підходів до вибору методу ціноутворення у рамках витратної політики. Обґрунтовано доцільність сумісного використання витратних, ринкових та нормативно-параметричних методів ціноутворення з метою підвищення значущості функції планування витрат. Запропоновано групування продукції за певними напрямками у рамках формування цінової політики. Розроблено та обґрунтовано доцільність використання математичної моделі як пріоритетного підходу при остаточному визначенні ціни методом тендерного ціноутворення. Розроблено практичні рекомендації щодо реструктуризації певних служб підприємства у напрямку забезпечення реалізації заходів щодо економії витрат та ресурсозбереження та запропоновано удосконалену систему матеріального стимулювання.

В дисертації, яка є завершеною науковою роботою, розв’язано актуальне наукове завдання обґрунтування методичних підходів до формування цінової політики підприємства на основі планування витрат, що має істотне значення для розвитку економічної науки і підвищення ефективності діяльності та конкурентоспроможності продукції вітчизняних підприємств електротехнічної галузі.

Основні наукові висновки дослідження полягають у наступному.

  1. Встановлено, що організація планування витрат у рамках витратної політики на підприємствах електротехніки повинна здійснюватись шляхом розробки ефективних заходів щодо економії витрат з метою підвищення ефективності виробництва та реструктуризації певних служб підприємства. Отримані результати викликають необхідність удосконалення витратної політики та розробки адекватного сучасним умовам господарювання організаційно-економічного механізму формування цінової політики на основі планування витрат.

  2. Процес ціноутворення на мікрорівні доцільно здійснювати шляхом сумісного використання ціннісного (ринкового) та витратного підходів, що забезпечує можливість систематизації позитивних та негативних ознак цих підходів. Причини пріоритетності витратного підходу полягають у наявності впливу об’єктивних та суб’єктивних факторів, що обумовлені недосконалістю механізму ціноутворення на вітчизняних підприємствах, до яких слід віднести виробничо-технічні та організаційно-економічні.

  3. Сумісне використання витратних, ринкових та нормативно-параметричних методів ціноутворення поряд з обраним підходом та типом ринку покладено в основу організаційно-економічного механізму формування цінової політики підприємства на основі планування витрат. Запропоноване удосконалення, при розробці механізму формування цінової політики підприємств – виробників продукції електротехнічного призначення, є доцільним та дозволяє забезпечити посилення функції планування витрат з метою підвищення ефективності виробництва шляхом реалізації сукупності заходів з економії витрат.

  4. Цінова політика підприємства електротехніки повинна формуватись шляхом системного підходу, а саме використання певних принципів, методів та правил ціноутворення у логічному взаємозв’язку із встановленням рівня впливу факторів внутрішнього та зовнішнього середовища на процес ціноутворення. Алгоритмізація процесу формування ціни за допомогою визначення функціональних залежностей певними методами забезпечує реалізацію принципу варіативності у процесі прийняття управлінського рішення щодо доцільності використання того чи іншого методу ціноутворення.

  5. З метою забезпечення індивідуального підходу до визначення остаточної ціни на продукцію запропоновано групування продукції за наступними напрямками: продукція запланованої виробничої програми, продукція індивідуального виробництва, нова продукція, що дозволяє визначити запропонований підхід як удосконалену методику ціноутворення підприємства електротехнічної галузі, яка враховує вплив внутрішніх та зовнішніх факторів на процес визначення ціни.

  6. При визначенні ціни методом тендерного ціноутворення доцільно використання варіативного підходу, який передбачає поєднання експертного та аналітичного підходів, використання ретроспективного аналізу та математичної моделі. Доведено пріоритетність застосування математичної моделі, яка, поряд з певними перевагами, враховує рівень упередженості споживача до ціни конкурента. Використання запропонованої математичної моделі дозволяє визначити кінцеву ціну тендерної пропозиції з урахуванням інтересів як підприємства, так і конкурента.

  7. Реструктуризація певних служб підприємства повинна здійснюватись у напрямку досягнення головної мети – формування ефективної цінової політики шляхом виключення перекручування інформації та забезпечення чіткої спеціалізації робітників певних служб у процесі реалізації заходів щодо економії витрат за пріоритетними напрямками. Визначені заходи дозволяють підвищити відповідальність керівників та визначити вартісну оцінку внеску робітника у процес реалізації заходів щодо економії витрат та запропонувати дійову систему матеріального стимулювання робітників підрозділів постачання.

  8. Розрахунок економічного ефекту від впровадження запропонованих заходів з економії витрат та ресурсозбереження у рамках організаційно-економічного механізму формування цінової політики на основі планування на прикладі ВАТ „Електротехнологія” засвідчує доцільність використання розроблених наукових положень, висновків та рекомендацій у практичній діяльності підприємств електротехнічної галузі.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Хацер М.В. Деякі аспекти ціноутворення // Зб. наук. пр. Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2001.–Вип. 114.–С. 178–185.

  2. Хацер М.В. Государственное регулирование ценообразования монополий – законодательство, реалии, недостатки и перспективы// Зб. наук. пр. Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – Вип. 128. – С. 166 – 171.

  3. Хацер М.В. Тендер та його вплив на суб’єкт господарювання // Зб. наук. пр. Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – Вип. 136. – С. 113 – 119.

  4. Хацер М.В. Шляхи та заходи економії витрат на сировину і матеріали в електротехнічній промисловості України // Вісник ДонДУЕТ, серія економічні науки. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – Вип. 3 (19). – С. 206 – 212.

  5. Тян Р.Б., Хацер М.В. Розробка та впровадження на підприємствах електротехнічної промисловості України нового організаційно-економічного механізму цінової політики // Вісник ДонДУЕТ, серія економічні науки. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – Вип. 3 (23). – С. 121 – 130.

(Особистий внесок автора: розроблено схему процесу ціноутворення на продукцію підприємств електротехніки, проведено співставлення цін на продукцію виробників електротехнічної продукції по країнах СНД).

  1. Хацер М.В. Реформування економічних служб підприємств електротехнічної промисловості Запорізької області //Зб. наук. пр. Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип. 194, Т.5. – С. 1310 – 1320.

  2. Хацер М.В. Заходи з економії витрат на збут на підприємствах електротехніки України // Зб. наук. пр. Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип.195. – С. 105 – 111.

В інших виданнях:

  1. Хацер М.В. Государственное регулирование ценообразования в Украине: суть, история, реалии, перспективы // Матеріали Міжнар. наук-практ. конф. “Наука і освіта – 2002”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – Т.17, економіка - С. 3 –4.

  2. Хацер М.В. Исторические аспекты развития теории ценообразования // Матеріали всеукраїнської науково-практ. конф. “Україна наукова – 2002”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – Т.7, економіка - С. 52 –54.

  3. Хацер М.В. Разработка современных систем материального стимулирования работников предприятия (на примере электротехнической промышленности Украины) // Материалы Международной научно-практ. конф. “Формирование устойчивой социально – экономической среды предприятий в рыночной экономике”. – Россия, Киров, Вятский государственный университет, 2003. – С.150 – 153.

  4. Хацер М.В. Деякі аспекти розробки та впровадження на підприємствах України ефективної системи економії витрат (на прикладі електротехнічної промисловості) // Матеріали Всеукраїнської науково-практ. конф. “Економіка підприємства”.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003.–С. 22–24.

  5. Хацер М.В. Комплексна методика ціноутворення на продукцію підприємств електротехнічної промисловості України // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “Україна наукова – 2003”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – Т.24, економіка промисловості – С. 59 – 60.

  6. Хацер М.В. Встановлення цін на продукцію (роботи, послуги) на основі методу “запечатаного конверту” або тендерного ціноутворення // Матеріали VII Міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта 2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т.18, економіка промисловості – С. 69 – 71.