Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Шевченко Ганна Миколаївна. Організаційно-економічний механізм формування та використання природно-рекреаційного потенціалу території : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Шевченко Г.М. Організаційно-економічний механізм формування та використання природно-рекреаційного потенціалу території. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Сумський державний університет, Суми, 2008.

Дисертація присвячена розвитку теоретичних і науково-методичних підходів до вдосконалення організаційно-економічного механізму формування та використання природно-рекреаційного потенціалу території.

У дисертації поглиблено економічну сутність поняття “природно-рекреаційний потенціал території”, яке визначено як систему елементів, взаємозв’язків і взаємовідносин, а також організаційно-економічних механізмів, що їх опосередковують, яка синтезує динамічно змінювану здатність території максимально формувати і задовольняти рекреаційні потреби населення.

Розроблено методичний підхід до комплексної економічної оцінки природно-рекреаційного потенціалу території на основі оптимізаційних методів математичного програмування з урахуванням екологічних обмежень і ринкових особливостей господарювання рекреаційної галузі.

Виявлено закономірності та теоретично обґрунтовані підходи до формування: механізмів використання та розвитку природно-рекреаційного потенціалу території; регіональної рекреаційної ренти, економічне значення якої полягає в більш ефективній організації рекреаційної діяльності у визначених районах території.

Здійснено комплексну економічну оцінку та розроблено організаційно-економічний механізм формування, використання та розвитку природно-рекреаційного потенціалу території на прикладі Сумської області.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичні узагальнення та представлено авторське вирішення наукової проблеми – вдосконалення організаційно-економічного механізму формування та використання природно-рекреаційного потенціалу території.

Результати дослідження дозволили зробити такі висновки.

  1. На основі дослідження та узагальнення теоретико-методологічних положень формування та використання природно-рекреаційного потенціалу території в роботі проведено аналіз та поглиблено економічну сутність поняття ПРП як системи елементів, взаємозв’язків і взаємовідносин, а також організаційно-економічних механізмів, що їх опосередковують, яка синтезує динамічно змінювану здатність певної території максимально формувати і

Рис. 3. Механізм формування, використання та розвитку природно-рекреаційного потенціалу Сумської області

задовольняти рекреаційні потреби населення шляхом оптимального використання природних, трудових і фінансових рекреаційних ресурсів в умовах конкретних соціо-еколого-економічних відносин.

  1. У роботі визначено сутність ринкового механізму формування та використання природно-рекреаційного потенціалу території, яка полягає в балансуванні інтересів підприємств рекреаційної галузі та власне ринку покупців-рекреантів на всіх етапах створення рекреаційного продукту – матеріального результату праці в рекреаційній сфері діяльності, що характеризується споживчими властивостями та вартістю, отримується на певній території протягом визначеного періоду часу і спрямовується на відтворення сил людини в її подальшій трудовій діяльності. Визначено стадії виробництва рекреаційного продукту: освоєння природних ресурсів із залученням капіталу, праці, матеріальних та інформаційних ресурсів (стадія первинних витрат); надання рекреаційних послуг рекреаційними підприємствами (стадія проміжних витрат); отримання доходів рекреаційними підприємствами (стадія проміжних результатів); зростання ВВП за рахунок збільшення продуктивності праці рекреантів (стадія кінцевих результатів).

  2. Узагальнено та вдосконалено основні принципи побудови організаційно-економічного механізму формування та використання природно-рекреаційного потенціалу території: принцип узгодженості дій механізму формування, ринкового механізму і механізму використання природно-рекреаційного потенціалу території на регіональний процес відтворення фізичного та інтелектуального потенціалу населення, задіяного у виробництві сукупного суспільного продукту; принцип єдності нормативно-правового підґрунтя для всіх методів управління рекреаційною діяльністю у межах даної території; принцип адекватності методів управління, що використовуються на території та складають єдину організаційно-економічну систему оптимізації рекреаційних відносин, цілям і задачам загальноекономічного розвитку території; принцип комплексності дії системи методів управління в галузі рекреаційного природокористування на сукупність як вертикальних, так і горизонтальних взаємозв’язків між суб’єктами та об’єктами рекреаційних соціально-економічних територій.

  3. Доведено доцільність економічної оцінки природно-рекреаційного потенціалу території на основі комплексного підходу до врахування екологічних обмежень при формуванні та розвитку напрямів рекреаційної діяльності, а також взаємозв’язків і динамічного балансу між природними, соціальними та економічними чинниками формування даного потенціалу. Обґрунтовано застосування методу лінійного економіко-математичного програмування для оцінки природно-рекреаційного потенціалу території, зокрема, його величини та структури у вартісному вираженні. Здійснення оптимізаційних ітерацій симплекс-методу відповідає керованим динамічним процесам формування та використання природно-рекреаційного потенціалу території.

  4. Проведено дослідження економічного значення регіональної рекреаційної ренти, яке полягає в утворенні рентних ефектів у окремих районах внаслідок оптимізації комплексу взаємозв’язків між різними рекреаційними факторами, видами рекреаційних послуг, рівнем платоспроможного попиту на ці послуги. Визначено інтегральну форму регіональної рекреаційної ренти, що поряд із традиційною економічною поєднує соціальну, екологічну, а також організаційну складові та в рамках формування стратегії сталого розвитку території є інструментом, який дозволяє виявляти найбільш інвестиційно привабливі рекреаційні райони, а також є орієнтиром розвитку ринкового, соціального, екологічного, інноваційного напрямів функціонування рекреаційної галузі території. Запропоновано визначати величини регіональної рекреаційної ренти шляхом застосування оптимізаційного методу подвійних оцінок при програмуванні структури рекреаційних послуг і рекреаційних ресурсів території.

  5. Виділено та проаналізовано окремі блоки механізму використання та розвитку природно-рекреаційного потенціалу території (визначення величини та структури даного потенціалу; інвестування рекреаційної діяльності; організація рекреації; забезпечення якості рекреаційного середовища; формування механізмів відтворення рекреаційних ресурсів і підтримки розвитку ринку рекреаційних послуг; аналіз рекреаційної поведінки, структури і кількості рекреантів; продукування рекреаційних послуг; оцінка рівня використання природно-рекреаційного потенціалу території), що дозволяє більш ґрунтовно підходити до регулювання та прийняття управлінських рішень у рекреаційній сфері господарювання.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Мельник Л.Г. Эколого-экономические аспекты развития туризма / Л.Г. Мельник, А.Н. Шевченко // Механизм регулирования экономики. – 2002. – № 2. – С. 17–25. Особистий внесок: досліджено особливості туризму як економічного процесу, уточнено класифікацію форм туризму, проаналізовано специфіку екологічного туризму.

  2. Шевченко Г.М. Принципи побудови організаційно-економічного механізму формування та використання природно-рекреаційного потенціалу території / Г.М. Шевченко // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка. – 2007. – № 1. – С. 60–66.

  3. Шевченко Г.М. Синергетичне осмислення економічної сутності системи “природно-рекреаційний потенціал території” / Г.М. Шевченко // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка. – 2007. – № 2. – С. 61–68.

  4. Кислий В.М. Аналіз передумов формування ринку рекреаційних послуг в Україні / В.М. Кислий, Г.М. Шевченко // Механізм регулювання економіки. – 2007. – № 2. – С. 27–36. Особистий внесок: досліджено роль ринкового природно-рекреаційного потенціалу території у створенні рекреаційного продукту; проаналізовано механізм взаємодії попиту та пропозиції на ринку рекреаційних послуг.

  5. Шевченко Г.М. Економіко-математична модель природно-рекреаційного потенціалу території / Г.М. Шевченко // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2008. – № 239. – Т. 2. – С. 304–310.

  6. Шевченко Г.М. Комплексна економічна оцінка природно-рекреаційного потенціалу території / Г.М. Шевченко // Культура народов Причерноморья. – 2008. – № 135. – С. 151–158.

  7. Кислий В.М. Економічне значення та напрямки використання регіональної рекреаційної ренти / В.М. Кислий, Г.М. Шевченко // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка. – 2008. – № 2. – С. 33–41. Особистий внесок: вдосконалено теоретико-методичні підходи до формування регіональної рекреаційної ренти.

Матеріали і тези конференцій

  1. Шевченко Г.М. Оптимізація рекреаційної діяльності в регіоні / Г.М. Шевченко // Дослідження та оптимізація економічних процесів: труди 5-ї Міжнар. наук.-практ. конф. “Оптимум–2006”. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2006. – С. 238.

  2. Шевченко Г.М. Соціально-економічний і крос-культурний контекст рекреаційних потреб / Г.М. Шевченко // Соціально-економічний розвиток України в умовах глобалізації світової економіки: матеріали IV наук.-практ. конф. – Луцьк: ПВД “Твердиня”, 2007. – С. 22–26.

  3. Кислий В.М. Роль та місце природно-рекреаційної сфери в системі територіально-економічних відносин / В.М. Кислий, Г.М. Шевченко // Екологічний менеджмент у загальній системі управління: матеріали 7-ї щоріч. всеукр. наук. конф., 24–25 квіт. 2007 р. – Суми: СумДУ, 2007. – С.31–34. Особистий внесок: визначені роль та місце рекреаційної сфери в територіальних економічних системах; узагальнено чинники формування природно-рекреаційного потенціалу території.

  4. Shevchenko A. Organizationally-economic ground of nature recreation potential of the territory / Anna Shevchenko // Economics for ecology: 13th international student conference, may 3–7, 2007. – Sumy: SSU, 2007. – P. 158–159.

  1. Шевченко Г.М. Застосування фрактального підходу до аналізу природно-рекреаційного потенціалу території / Г.М. Шевченко // Господарський механізм екологічно збалансованого розвитку: матеріали Всеукр. наук. конф., 22–24 трав. 2007 р. – Суми: СумДУ, 2007. – С. 190–191.

  2. Шевченко Г.М. Теоретичні та методичні аспекти оцінки природно-рекреаційного потенціалу території / Г.М. Шевченко // Екологічні проблеми сучасності: матеріали І Всеукр. наук.-практ. конф., 2–4 жовтня 2007 р. – Кіровоград, 2007. – С. 145–149.

  3. Шевченко Г.М. Аналіз еколого-економічного змісту рекреаційного продукту / Г.М. Шевченко, В.М. Кислий // Екологічні проблеми регіонів України: матеріали ІХ Всеукр. наук. конф. – Одеса: ОДЕКУ, 2007. – С. 323–324. Особистий внесок: проведено аналіз передумов створення та виділено стадії рекреаційного продукту.

  4. Шевченко Г.М. Ринковий природно-рекреаційний потенціал території / Г.М. Шевченко, М.М. Петрушенко // Екологічний менеджмент у загальній системі управління: матеріали 8-ї щоріч. всеукр. наук. конф., 22–23 квіт. 2007 р. – Суми: СумДУ, 2008. – С. 164–167. Особистий внесок: визначено сутність ринкового природно-рекреаційного потенціалу території.

  5. Кислий В.М. Механізм формування та використання природно-рекреаційного потенціалу в контексті забезпечення сталого розвитку території / В.М. Кислий, Г.М. Шевченко // Стратегія забезпечення сталого розвитку України: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 20 трав. 2008 р. – К.: РВПС України НАН України, 2008. – Ч. 3.– С. 58–60. Особистий внесок: розроблено механізм формування та використання природно-рекреаційного потенціалу території.