Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


Немодрук Наталія Павлівна. Організаційно-економічні засади лібералізації в портовій діяльності України : Дис... канд. наук: 08.07.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Немодрук Н. П. Організаційно-економічні засади лібералізації ціноутворення в портовій діяльності України: Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.04 — економіка транспорту та зв'язку. — Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, м. Одеса, 2006 р.

Дисертація присвячена вирішенню проблем формування та реалізації тарифної політики в морських торговельних портах. У роботі розглянуто економічну сутність транспортного тарифу, досліджено його структуру та вказано на особливості класифікації транспортних тарифів. Обґрунтовано методологічні основи формування якісно нової тарифної політики, яка задовольняє вимогам сучасних транспортних перевізників, які обслуговують морські порти України.

Надано методики щодо застосування нових форм та методів реалізації тарифної політики в морських торговельних портах. Запропоновано методичні підходи до моделювання цінової стратегії морських торговельних портів і визначено оптимальні пріоритети реалізації тарифної політики морських портів.

Акцентовано увагу на посилення конкурентних переваг вітчизняних морських портів в умовах значних коливань кон'юнктури ринку морських транспортних послуг.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення важливої науково-практичної задачі створення організаційно-економічних засад лібералізації ціноутворення в портовій діяльності України, яке дозволяє сформулювати основні положення, висновки і рекомендації, а саме:

  1. Автором обґрунтовано множинність ринків портової діяльності, що дозволила виділити локальні ринки портових послуг як ринки обслуговування, які сформувалися в рамках кожного каналу — схеми транспортування вантажу, і, що саме головне, обґрунтувати первинність конкуренції між каналами обслуговування в порівнянні з конкуренцією між портами.

  2. В дисертації доведено, що взаємовідношення учасників каналів обслуговування, що на сьогодні повністю сформувалися, мають скоріше взаємини кооперації і співпраці, як це властиво японському кейретсусу, ніж конкуренції і суперництва. У цих умовах виникає особливий вид переваги одного або частини учасників транспортного процесу на каналі обслуговування — умовна емерджентна рента.

  3. Основним підходом до формування тарифів на лінійні та портові послуги на сьогоднішній день є реалізація умови “What the traffic will bear”, що обумовлює не тільки різні рівні рентабельності для різних вантажів, але й можливість переробки і перевезення певних вантажів нижче за собівартість при забезпеченні інтегральної рентабельності і прибутковості за всіма вантажопотоками. Ця, одна з основних особливостей ціноутворення в транспортній, зокрема в портовій сфері, як обґрунтовано автором, обумовлює індивідуальний характер здійснення цінової політики і формування тарифів, і неможливість формування єдиного ефективного підходу до ціноутворення в портовій діяльності в масштабах держави.

  4. В умовах ціноутворення за принципом “What the traffic will bear” значно зростає роль спеціалізації і кооперації портів як засобів забезпечення економії на масштабах виробництва, і таким чином підвищення конкурентоспроможності.

  5. У дисертації доведено, що корабельні, маякові та інші збори за сплату яких судно не отримує кількісно визначуваних послуг, повинні відноситись не до категорії податків, а до діяльності цивільно-правового характеру, тобто плати за послуги.

  6. Ефективне функціонування організаційно-економічного механізму ціноутворення в портовій діяльності в умовах лібералізації і глобалізації економіки, як це встановлено в дисертації, необхідно пов'язувати з розробкою і реалізацією в перспективі принципів недержавного регулювання на основі суспільної оцінки величини вартості послуг портової діяльності, що у свою чергу вимагає реструктуризації портової сфери і комерціалізації надання послуг з переробки вантажів і обслуговування транспортних засобів.

  7. Автором доведено, що забезпечення справедливої конкуренції на ринках лінійних, залізничних перевезень, портової діяльності і усунення можливості монопольних проявів відносно споживачів обумовлює доцільність реалізації умов “Common carrier” для суб’єктів господарювання, при одночасному виведенню їх з під дії антимонопольного законодавства. При цьому, регулююча роль держави повинна бути зведена до забезпечення через податкові механізми балансу інтересів транспортників і клієнтури, що забезпечує ефективне здійснення транспортного процесу і функціонування ринків транспортних послуг.

  8. Формування тарифів на послуги з навантаження-вивантаження, як обґрунтовано в дисертації, для локального ринку повинне здійснюватися з урахуванням співвідношення провізних платежів, інтенсивності вантажних робіт, рівня портових зборів і ставок стивідорних робіт з усіх конкуруючих каналів обслуговування.

Публікації автора:

Монографія

1. Немодрук Н. П., Колодинский С. Б. Инновационная стратегия тарифной политики морских портов. — Одесса: Издательство «Черноморье», 2005. — 155 с. Особистий внесок здобувача — розроблено теоретичні основи ціноутворення на транспорті і запропоновано методичні розробки реалізації тарифної політики в морських портах.

Статті у наукових фахових виданнях

2. Немодрук Н. П. Економічний аналіз цін на послуги морського транспорту // Вісник Технологічного університету Поділля. Частина 2. Том 1. Економічні науки. — Хмельницький: ХТУП. — 2003. — С. 260–263.

3. Немодрук Н. П. Ціноутворення послуг морського транспорту // Науковий вісник. Одеський державний економічний університет. Всеукраїнська асоціація молодих науковців. — Одеса: ОДЕУ. — 2003. — № 3 (8). — С. 12–16.

4. Немодрук Н. П. Тарифна політика та конкурентоспроможність морських портів // Збірник наукових праць “Вісник соціально-економічних досліджень”, Випуск 17. — Одеса: ОДЕУ. — 2004. — С. 230–235.

5. Немодрук Н. П. Регіональна політика ціноутворення в процесі переходу економіки на інноваційний шлях розвитку // Міжгалузевий науково-технічний журнал “Проблеми науки”. — К.: КиївЦНТЕІ — 2004. — С. 36–41.

6. Котлубай А. М., Немодрук Н. П. О либерализации ценообразования на услуги портовой деятельности на Украине // Международный журнал «Судоходство». — №9(123), сентябрь 2006. — С. 50–51. Особистий внесок здобувача — обґрунтовано необхідність цінової стабільності, справедливої конкуренції в портовій діяльності.

7. Котлубай А. М., Немодрук Н. П. Розвиток методів управління та господарювання на транспорті. — Випуск 24. — Одеса: ОНМУ, 2006. — С. 10–24. Особистий внесок здобувача — обґрунтовуються питання організації надання лінійних і термінальних послуг в Україні в умовах повної лібералізації.

8. Немодрук Н. П. Механизм ценовой либерализации портовых услуг в Украине // Экономические инновации. Выпуск 25. Актуальные проблемы развития инфраструктуры производства. Сборник научных работ. — Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 2006. — С. 136–149.

Доповіді на конференціях та тези доповідей

9. Методичні вказівки з курсу “Тарифна політика морського порту” / Немодрук Н. П. — Одеса: ОДЕУ, 2005. — 48 с.

10. Немодрук Н. П. Регіональна диференціація цін // Матеріали
II Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових
досліджень — 2003”. Том 28. Економіка підприємства. — Дніпропетровськ: Наука і освіта. — 2003. — С. 8–9.

11. Немодрук Н. П. Державне регулювання цін на регіональному ринку // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Політичні, соціально-економічні та етнонаціональні процеси у Південному регіоні України”. Наукове зібрання присвячене пам'яті В.І.Вернадського. — Миколаїв: ДГУ ім. Петра Могили. — 2003. — С. 11–12.

12. Немодрук Н. П. Активізація міжнародної інвестиційної діяльності в Одеській області // Збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих науковців “Проблеми управління міжнародною економічною діяльністю”. — Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”. — 2004. — С. 115–116.

13. Немодрук Н. П. Проблеми вдосконалення процесу навчання у ВУЗах // Матеріали науково-методичної конференції “Шляхи впровадження кредитно-модульної системи в організації навчального процесу”. — Одеса: ОДЕУ. — 2004. — С. 150.