Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Тардаскіна Тетяна Миколаївна. Організаційно-економічні складові інформаційної безпеки телекомунікаційних мереж загального користування : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Тардаскіна Т.М. Організаційно-економічні складові інформаційної безпеки телекомунікаційних мереж загального користування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова. – Одеса, 2008.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню теоретичних та методичних підходів щодо визначення цінності інформації та організаційно-економічних складових інформаційної безпеки телекомунікаційних мереж загального користування. Визначено складові інформаційної безпеки телекомунікаційних мереж загального користування, установлено зв’язок між процесами конвергенції інформаційних та телекомунікаційних мереж відповідно до сучасних тенденцій впровадження новітніх управлінських технологій з урахуванням інформаційної безпеки. Визначено особливості побудови архітектури телекомунікаційних мереж з урахуванням організаційно-економічних складових інформаційної безпеки, обґрунтовано пріоритетні завдання, які спрямовані на збереження та захист інформації телекомунікаційних мережах загального користування та умови регламентування управлінської діяльності інформаційної безпеки і діяльності персоналу відповідно до вимог інформаційної безпеки. Визначено та обґрунтовано засади стосовно організації інформаційної безпеки телекомунікаційних мереж загального користування. На прикладі цифрової автоматичної телефонної станції здійснено функціонально-вартісний аналіз системи забезпечення інформаційної безпеки і з методичних позицій обґрунтовано та здійснено оцінку витрат на її створення і впровадження.

У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що дає можливість сформулювати принципові положення, висновки і рекомендації (теоретичної і практичної спрямованості) щодо організаційно-економічних складових інформаційної безпеки телекомунікаційних мереж загального користування. Проведені у дисертації всебічні дослідження дають можливість автору дійти наступних висновків:

1. Визначено складові інформаційної безпеки телекомунікаційних мереж загального користування, а саме: технічна, правова, організаційна, економічна та соціальна. установлено зв’язок між процесами конвергенції інформаційних та телекомунікаційних мереж відповідно до сучасних тенденцій впровадження новітніх управлінських технологій з урахуванням інформаційної безпеки. Автором проаналізовано розвиток теорії інформації, сучасні погляди щодо визначення та сутності поняття „інформація” на міждисциплінарному рівні. Досліджено структуру і розподіл „інформації” на різних рівнях абстрагування та процеси конвергенції на сучасних рівнях управління, а саме глобальному, національному, промисловості і виробництва, а також суспільства й особистості. Удосконалено понятійний і термінологічний апарат, який використовується для дослідження складових інформаційної безпеки телекомунікаційних мереж загального користування, зокрема: уточнено поняття „інформація”, „глобальна безпека”, „інформаційна безпека”.

2. Визначено, що обґрунтованість вибору пріоритетних завдань щодо збереження та захисту інформації телекомунікаційних мереж загального користування залежить від оцінки її цінності. У зв’язку з цим, узагальнено існуючі підходи до визначення цінності інформації, а також визначено вплив останніх досягнень інформаційних технологій на вирішення проблем інформаційної безпеки. Отримані результати інтерпретовані для систем, де важливою є інформаційна безпека. Запропоновано багатокритеріальну оцінку цінності з урахуванням властивостей інформації з позицій інформаційної безпеки. Доповнюючи існуючі експоненційні моделі цінності інформації, автором запропоновано моделі цінності інформації, залежно від показників її обсягу, часу, конфіденційності, цілісності та доступності.

3. Визначено особливості побудови архітектури телекомунікаційних мереж з урахуванням організаційно-економічних складових інформаційної безпеки. Здійснено розподіл послуг безпеки за рівнями моделі архітектури взаємодії відкритих систем. Результати аналізу розподілу механізмів інформаційної безпеки можуть бути використані при проектуванні системи захисту інформаційної безпеки телекомунікаційних мереж загального користування та організації її технічної експлуатації. Удосконалено організаційно-економічні складові інформаційної безпеки шляхом систематизації умов і факторів їхнього формування та обґрунтування складу економічної складової інформаційної безпеки.

4. Обґрунтовано умови регламентування управлінської діяльності інформаційної безпеки та діяльності персоналу відповідно до вимог інформаційної безпеки. На підставі проведеного дослідження дисертантом доведено, що управління персоналом у системі інформаційної безпеки має свої особливості і відмінності та відрізняється від управління персоналом у виробничо-господарській діяльності. На основі узагальнення вітчизняних та зарубіжних теоретичних та методологічних досліджень у галузі інформаційної безпеки, автором розроблено та подано організаційні рекомендації щодо удосконалення управління персоналом у системі інформаційної безпеки. Автор особливо зауважує, що українські підприємства всезростаючою мірою повинні змінювати своє ставлення до „людського фактора” і впроваджувати сучасні методи роботи з персоналом.

5. Визначено та обґрунтовано засади стосовно організації інформаційної безпеки телекомунікаційних мереж загального користування. В роботі установлено, що в Україні прийнята та діє Концепція технічного захисту інформації, але ця концепція відноситься та охоплює тільки питання правового, організаційного та технічного захисту інформації, не враховуючи усі аспекти інформаційної безпеки телекомунікаційних мереж, тому вона потребує перегляду. Єдина концепція системи інформаційної безпеки у багатьох галузях, наприклад у галузі телекомунікацій, поки що відсутня. На переконання автора, розроблені принципи та засади містять основні напрями забезпечення безпеки інформаційної сфери телекомунікаційних мереж загального користування та є основою політики і концепції інформаційної безпеки інформаційно-телекомунікаційних мереж.

6. На прикладі цифрової АТС здійснено функціонально-вартісний аналіз системи забезпечення інформаційної безпеки і з методичних позицій обґрунтовано та здійснено оцінку витрат на її створення і впровадження. На основі розкриття доцільності використання функціонально-вартісного аналізу обґрунтовано ефективність його застосування щодо забезпечення інформаційної безпеки. Також установлено, що на практиці багато рішень стосовно захисту інформації часто приймаються на інтуїтивно-понятійному рівні, без будь-яких економічних розрахунків і обґрунтувань тоді, коли сучасні вимоги бізнесу в частині організації режиму інформаційної безпеки підприємства диктують нагальну потребу у використанні більш обґрунтованих техніко-економічних методів і засобів, що дозволяють кількісно вимірювати рівень захищеності підприємства, а також оцінювати економічну ефективність витрат на інформаційну безпеку. З цих міркувань здійснено оцінку витрат на створення і впровадження системи забезпечення інформаційної безпеки на прикладі цифрової АТС, в основі якої лежить визначення рівня ефективності витрат за стадіями життєвого циклу (проектування, створення, випробування та впровадження) системи інформаційної безпеки. Результати оцінки витрат сприяють вибору та розробці варіантів побудови системи інформаційної безпеки АТС і прогнозів ефективності від їх реалізації. Це також стосується планування та раціонального розподілу ресурсів за етапами життєвого циклу системи інформаційної безпеки АТС при визначенні впливу економічної ефективності на економіку підприємства.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Тардаскіна Т.М. Управління персоналом системи інформаційної безпеки // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2005. – Т. І, вип. 208. – С. 290-294. – 0,27 д.а.

2. Редькін О.С., Тардаскіна Т.М. Функціонально-вартісний аналіз системи інформаційної безпеки АТС // Економічний вісник Національного гірничого університету. – 2005. – № 4 (12). – C. 47-53. – 0,6 д.а. (Особистий внесок здобувача: здійснено функціонально-вартісний аналіз системи забезпечення інформаційної безпеки на прикладі цифрової АТС та з методичних позицій обґрунтовано доцільність витрат на її створення і впровадження. – 0,3 д.а.).

3. Тардаскіна Т.М. Оцінка витрат на систему інформаційної безпеки телекомунікаційних мереж // Економіка і управління. – 2006. – № 4. – C. 73-78. – 0,25 д.а.

4. Тардаскіна Т.М. Суть інформації та її роль в економіці та менеджменті // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – Т.1, № 6. – С. 175-180. – 0,65 д.а.

5. Редькін О.С., Тардаскіна Т.М. Вплив глобальних процесів на інформаційну безпеку // Вісник соціально-економічних досліджень: Зб. наук. праць. – Одеса, 2006. – Вип. 22. – С. 307-311. – 0,4 д.а. (Особистий внесок здобувача: проаналізовано вплив глобальних процесів на інформаційну безпеку та її взаємозв’язок з економічною, національною та глобальною безпекою в умовах побудови інформаційного суспільства – нового ступеня розвитку людства. – 0,2 д.а.).

6. Редькін О.С., Тардаскіна Т.М. Кадрова політика системи інформаційної безпеки // Маркетинг: теорія і практика: Зб. наук. праць. – Луганськ, 2006. – № 12. – C. 199-205. – 0,42 д.а. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано роль та місце менеджменту персоналу в забезпеченні інформаційної безпеки та визначені умови регламентування діяльності персоналу відповідно до вимог інформаційної безпеки. – 0,22 д.а.).

Статті у журналах

7. Пунченко О.П., Тардаскіна Т.М. Стратегія побудови та розвитку інформаційного суспільства // Науковий журнал „Перспективи”. – 2005. – № 2 (30). – С. 8-18. – 1,05 д.а. (Особистий внесок здобувача: досліджено процеси конвергенції інформаційних та телекомунікаційних технологій на сучасних рівнях управління, а саме глобальному, національному, промисловості і виробництва, а також суспільства й особи. – 0,5 д.а.)

8. Тардаскін М.Ф., Кононович В.Г., Тардаскіна Т.М. Основи концепції системи інформаційної безпеки телекомунікаційних мереж загального користування // Зв’язок. – 2006. – № 3. – С. 15-22. – 1,25 д.а. (Особистий внесок здобувача: визначено та запропоновано принципи та засади щодо функціонування системи інформаційної безпеки телекомунікаційних мереж загального користування. – 0,4 д.а.)

Публікації у матеріалах і тезах конференцій

9. Кононович В.Г., Тардаскіна Т.М. Цінність інформації з точок зору інформаційної безпеки // Системы и средства передачи и обработки информации: Труды VIII Международной научно-практической конференции. Одесса, 7-12 сентября 2004 г. – Одесса, 2004. – С. 70-72. – 0,25 д.а. (Особистий внесок здобувача: на основі оцінки цінності інформації обґрунтовано пріоритетні завдання, які спрямовані на збереження та захист інформації телекомунікаційних мереж загального користування – 0,15 д.а.).

10. Тардаскіна Т.М. Роль управління персоналом в системі інформаційної безпеки // Системи і засоби передачі і обробки інформації: Праці ІХ Міжнародної науково-практичної конференції. Черкаси, 5-10 вересня 2005 р. – Черкаси, 2005. – С. 230-232. – 0,15 д.а.

11. Тардаскіна Т.М. Підходи до оцінки витрат на підтримку та створення системи інформаційної безпеки // Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі. Проблеми науки, практики і освіти: Матеріали ХI Міжнародної науково-практичної конференції. Київ, 24-25 листопада 2005 р. – Київ, 2006. – Т. 3.– С. 286-288. – 0,15 д.а.

12. Тардаскіна Т.М. Тенденції становлення інформаційної економіки // Радиоэлектроника и молодежь в XXI веке: Сб. материалов 10-го Международного молодежного форума. Харьков, 10-12 апреля 2006 г. – Харьков, 2006. – С. 660. – 0,06 д.а.

13. Тардаскіна Т.М. Нові підходи до інформаційної безпеки телекомунікаційних мереж // Світ інформації та телекомунікацій-2006: Матеріали ІІІ Міжнародної науково-технічної конференції студентства та молоді. Київ, 26-27 квітня 2006 р. – Київ, 2006. – С. 110. – 0,07 д.а.

14. Тардаскіна Т.М. Оцінка ризиків системи інформаційної безпеки // Міжнародні тенденції розвитку бухгалтерського обліку і аудиту та перспективи для України: Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції. Київ, 19 травня 2006 р. – Київ, 2006. – С. 185-186. – 0,07 д.а.

15. Тардаскіна Т.М. Вплив економічної глобалізації на інформаційну безпеку // Украина в системе современных цивилизаций: трансформации государства и гражданского общества: Материалы международной научно-практической конференции. Одеса, 23-24 червня 2006 р. – Одеса, 2006. – С. 80-81. – 0,12 д.а.

16. Богатырева Л.Д, Тардаскина Т.М. Экономическая безопасность и ее основные характеристики // Azrbaycan Respublikasinin Rhbrliyin glmsinin 37-ci il dцnьmьn hsr olunmuє Beynlxalq elmi-praktik konfrans. – Mingзevir, 2006. – С. 243-250. – 0,3 д.а. (Особистий внесок здобувача: визначені основні показники, критерії та порогові значення економічної безпеки – 0,15 д.а.).

17. Тардаскіна Т.М. Залежність цінності інформації від показників конфіденційності, доступності та цілісності // Соціально-економічні напрямки розвитку регіонів в контексті сучасних процесів міжнародної інтеграції: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції студентів і молодих вчених. Херсон, 16-19 вересня 2006 р. – Херсон, 2006. – С. 259-262. – 0,18 д.а.

18. Тардаскіна Т.М. Функціонування соціального капіталу в умовах інформатизації суспільства // Інноваційні технології в науці, підготовці та перепідготовці фахівців: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Одеса, 17-18 травня 2007 р. – Одеса, 2007. – С. 38-40. – 0,22 д.а.

19. Тардаскина Т.Н. Организационно-экономические составляющие информационной безопасности в системе управления телекоммуникациями // Проблемы современной радиотехники, телевидения и связи: Труды Международной научно-технической конференции посвященной 50-летию телевидения и 80-летию радио в Азербайджане. Баку, 4-6 июня 2007 г. – Баку, 2007. – С. 291-296. – 0,2 д.а.

Навчальні посібники

20. Основи підприємництва, менеджменту та маркетингу в галузі зв’язку: Навч. посіб. / А.М. Богатирьов, Л.Д. Богатирьова, О.С. Редькін, Т.М. Тардаскіна; За ред. д.е.н., проф. О.С. Редькіна: Ч.1. Основи підприємництва. – Одеса: ОНАЗ ім. О.С. Попова, 2007. – 212 с. – 15,7 д.а. (Особистий внесок здобувача: розділ 7. „Договірні взаємовідносини у підприємництві” та розділ 8 „Інформаційна безпека підприємства” – 4,0 д.а.).

21. Основи підприємництва, менеджменту та маркетингу в галузі зв’язку: Навч. посіб. / А.М. Богатирьов, Л.Д. Богатирьова, О.С. Редькін, Т.М. Тардаскіна; За ред. д.е.н., проф. О.С. Редькіна: Ч. 2. Основи менеджменту та маркетингу. – Одеса: ОНАЗ ім. О.С. Попова, 2007. – 176 с. – 13,07 д.а. (Особистий внесок здобувача: розроблено тести та додатки – 2,0 д.а.).