Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Пізняк Тетяна Іванівна. Організаційно-економічні основи формування системи екологічного аудиту сільськогосподарського землекористування : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Пізняк Т.І. Організаційно-економічні основи формування системи екологічного аудиту сільськогосподарського землекористування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06. – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Сумський державний університет, Суми, 2008.

Дисертацію присвячено розвитку теоретичних і науково-методичних підходів до формування системи екологічного аудиту сільськогосподарського землекористування. У роботі поглиблено поняття «екологічний аудит сільськогосподарського землекористування», удосконалено класифікаційні ознаки екологічного аудиту з позиції їх розширення.

У дисертації розроблено організаційно-економічний механізм екологічного аудиту сільськогосподарського землекористування, впровадження якого сприятиме оптимізації використання земельних ресурсів у сільському господарстві.

На основі системного аналізу удосконалено методичні підходи до проведення екологічного аудиту на основі інтегрального показника екологічного стану земельних ресурсів. Сформована методика сприяє впровадженню інвестиційного «фільтру» при екологічно відповідальному інвестуванні. Обґрунтовано формування маркетингового екологічного аудиту сільськогосподарського землекористування. Наведено рекомендації щодо організаційно-функціональної структури консалтингових агроекоаудиторських фірм, обґрунтовано методичні підходи щодо оцінки вартості їх послуг.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання, що полягає в удосконаленні організаційно-економічних основ формування системи екологічного аудиту сільськогосподарського землекористування, які базуються на поглибленні сутності екоаудитування, інструментів та механізмів його реалізації у сфері аграрного природокористування, а також визначають принципи екологічно сталого та соціально відповідального землекористування.

Результати виконаного дослідження дозволяють зробити висновки теоретичного і науково-практичного спрямування, основними з яких є такі.

  1. Негативні тенденції у сфері аграрного землекористування значною мірою обумовлені екодеструктивною діяльністю сільськогосподарських підприємств та недостатнім рівнем екологізації управління, що є об’єктивною передумовою поступового впровадження в господарський механізм управління аграрними підприємствами системи екологічного аудиту. Екологічний аудит необхідно також розглядати як засіб отримання і оцінки екологічної інформації з метою запровадження необхідних коригуючих заходів і ухвалення рішень на різних ієрархічних рівнях екологізації управління у сфері аграрного природокористування.

  2. Сутність та зміст поняття «екологічний аудит сільськогосподарського землекористування» мають розглядатися як система незалежного контролю та контроллінгу виробничо-екологічної діяльності, фінансово-економічного стану підприємств незалежно від форм господарювання у взаємозв’язку з рівнем екологічного регулювання використання земельних ресурсів. З метою поглиблення та конкретизації визначеного поняття доповнено класифікаційні ознаки екологічного аудиту сільськогосподарського землекористування за: спеціалізацією впливу, джерелами інформації, етапами життєвого циклу підприємства, характером прояву екологічних проблем, функціональними напрямками сільськогосподарського землекористування (ситуаційний екологічний аудит, аудит екологічної відповідальності, екологічний аудит процесів сільськогосподарського землекористування), що дозволяє більш системно та комплексно враховувати особливості землекористування в процесі проведення екологічного аудиту.

  3. Екологічний аудит сільськогосподарського землекористування необхідно здійснювати з врахуванням оцінки еластичності економічної результативності сільськогосподарських підприємств відносно інтегрального показника екологічного стану земельних ресурсів. Структурно-ієрархічна схема розрахунку цього показника має включати комплексні показники, які характеризують управлінську основу реалізації потенційної еколого-економічної результативності сільськогосподарського землекористування та агроекологічного потенціалу ґрунтів. Запропоновано систему оцінки для інтегрального показника екологічного стану сільськогосподарського землекористування, який є базою для проведення екологічного аудиту сільськогосподарського землекористування. Зазначені підходи дозволять дослідити динаміку розглянутих показників та стати базисом для проведення екологічних рейтингів сільськогосподарських підприємств у сфері аграрного землекористування, а також простежити причинно-наслідкові зв’язки між зазначеними групами показників.

  4. На основі системного підходу до формування екоаудиту розроблено організаційно-економічний механізм екологічного аудиту сільськогосподарського землекористування, запровадження якого сприятиме не тільки оптимізації використання земельних ресурсів, але й поліпшенню як економічного розвитку сільськогосподарського підприємства, так і результативності системи екологічного менеджменту зокрема. Структура організаційно-економічного механізму екологічного аудиту сільськогосподарського землекористування повинна включати наступні основні підсистеми: інформаційно-методичне забезпечення, організаційне забезпечення та економічні важелі. Цей механізм надає практичну можливість прийняття та реалізацію збалансованих екологічно-орієнтованих управлінських рішень для забезпечення сталого аграрного землекористування.

  5. На основі кореляційно-регресійного аналізу визначено мотиваційні економічні фактори впливу на екологічну відповідальність підприємств у сфері сільськогосподарського землекористування. З’ясовано, що на готовність проводити екологічний аудит сільськогосподарського землекористування позитивно впливає економічна ефективність господарювання підприємства (коефіцієнт кореляції - 0,69). Встановлено, що наявність на підприємстві екодеструктивних факторів впливу на земельні ресурси (зокрема, наявність непридатних для використання пестицидів) має зворотній зв'язок з готовністю проводити екологічний аудит сільськогосподарського землекористування (коефіцієнт кореляції - 0,31). З вищезазначених позицій зроблено висновок про необхідність урахування системи економічних важелів організаційно-економічного механізму екологічного аудиту сільськогосподарського землекористування в залежності від сфер дії економічних важелів (ринково-інфраструктурна, фінансова та адміністративна).

  6. Сформований автором методичний підхід до проведення екологічного аудиту сільськогосподарського землекористування на основі інтегрального показника дозволив удосконалити принцип дії інвестиційного «фільтру» та визначити вектор майбутньої стратегії екологічно відповідального інвестування. Проходження сільськогосподарським підприємством інвестиційного «фільтру» повинно розцінюватися як отримання додаткової переваги порівняно з іншими підприємствами.

  7. Існуючі зміни в стандартах функціонування бізнесу в бік екологізації виробництва та реалізації продукції потребують впровадження маркетингового екологічного аудиту сільськогосподарського землекористування при одночасному врахуванні екологізації логістичних потоків у аграрній сфері економіки з метою мінімізації негативного впливу на земельні ресурси.

  8. Доведено, що для поширення екологічного аудиту та розвитку ринку екологічних послуг в Україні необхідно створювати консалтингові агроекоаудиторські фірми. Організаційно-функціональну структуру диференційованих консалтингових агроекоаудиторських фірм необхідно формувати відповідно до галузевих та функціональних критеріїв, а також природно-географічних зон.

  9. В роботі обґрунтовано методичні підходи до оцінки вартості послуг консалтингових агроекоаудиторських фірм, які дозволяють оцінити ефективність проведення екологічного аудиту через врахування частки ефекту, що відноситься на екоаудиторське консультування за визначеними напрямками екологізації сільськогосподарського землекористування. Найбільш важливими серед яких є впровадження заходів, спрямованих на підвищення агроекологічного потенціалу ґрунтів сільськогосподарського підприємства (відповідно до експертних оцінок коефіцієнт такої частки ефекту складає 0,23).

  10. Сформульовані автором наукові положення, висновки та рекомендації доцільно використовувати, зокрема, Міністерством аграрної політики України, Міністерством охорони навколишнього природного середовища, органами регіональної та місцевої виконавчої влади при розробці та формуванні інструментів еколого-економічної політики діяльності сільськогосподарських підприємств.

Публікації автора:

Монографії

  1. Пизняк Т.И. Эколого-экономический контроль природопользования в АПК // Проблеми економіки агропромислового комплексу і формування його кадрового потенціалу: Кол.монографія у двох томах. Т.2 / За ред. П.Т. Саблука, В.Я.Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.: ІАЕ, 2000. – С.544-549.

  2. Мишенин Е.В., Пизняк Т.И., Шпакович М.Н. Эколого-экономические составляющие анализа агро- и лесохозяйствования // Методы решения экологических проблем / Под ред. Л.Г. Мельника. – Сумы: ИТД «Университетская книга», 2001. – С.156-163. Особистий внесок: автором розроблені напрями екологічного аудитування сільськогосподарської діяльності у сфері землекористування.

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Пизняк Т.И. Мотивационные основы формирования экологического аудита в агропромышленном комплексе // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. - Суми: Вид-во СумДУ, 1999. – Випуск 4. – С.31-39.

  2. Пізняк Т.І. Аудит у системі екологічного менеджменту // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія: Фінанси і кредит.– 2000. – Випуск 2. – С.221-225.

  3. Пизняк Т.И. Организационно-экономические механизмы регулирования аграрного природопользования // Вісник Сумського державного університету. Серія: Економіка. – 2001. - №6(27) – 7(28). – С. 57-61.

  4. Пизняк Т.И. Эколого-экономический анализ и экологический аудит предприятий АПК // Вісник аграрної науки Причорномор’я. Спеціальний випуск 3(12): “Соціально-економічні проблеми природокористування та екології”. – Миколаїв, 2001. – С.112-116.

  5. Пізняк Т.І. Аудит сільськогосподарського виробництва: структуризація еколого-економічних показників і ситуацій у природокористуванні // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: Фінанси і кредит. – 2002. –Випуск 1. – С.191-195.

  6. Пизняк Т.И. Организационно-экономические основы применения концепции экологического аудита в сельском хозяйстве // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: Економіка та менеджмент. – 2002. – Випуск 1-2. – С.128-131.

  1. Мишенин Е.В., Пизняк Т.И. Маркетинговый экологический аудит // Вісник Сумського національного аграрного університету Серія: Економіка та менеджмент. – 2003. - № 3-4. – С.102-108. Особистий внесок: автором сформовані основні задачі маркетингового екологічного аудиту, запропонована модель екоаудиту як основа запровадження екологічної маркетингової стратегії підприємства.

  2. Пизняк Т.И. Информационное обеспечение экологического аудита-анализа предприятий аграрной сферы // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: Економіка та менеджмент. – 2004. - Випуск 3-4 (13-14). - С.229-234.

  3. Пізняк Т.І. Аналіз перспектив застосування процедури екоаудиту на сільськогосподарських підприємствах // Вісник Сумського державного університету. Серія: Економіка. – 2006. - №1. – С.125-132.

  4. Пізняк Т.І. Організаційно-економічний механізм формування системи екологічного аудиту сільськогосподарського землекористування // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: Фінанси і кредит. – 2007. - № 2 (23). – С.144-149.

Матеріали наукових конференцій:

  1. Пизняк Т.И. Аудит в системе регулирования экологической безопасности предприятий: материалы междунар. науч.-практ. конф.[Проблемы обеспечения экономической безопасности]. – Донецк: РИА ДонНТУ, 2001. – С.143-144.

  2. Пизняк Т.И. Отражение экологического фактора в учете: материалы VІ междунар. науч.-производ. конф.[Проблемы сельскохозяйственного производства на современном этапе и пути их решения]. – Белгород, 2002. - С.137-138.

  3. Пізняк Т.І. Основи екологічного аудиту в сільськогосподарському виробництві: матеріали міжнар. наук.-практ. конф.[Еколого-економічні проблеми розвитку АПК]. – Львів: Львівський державний аграрний університет, 2002. – С. 59-65.

  4. Пизняк Т.И. Экологический аудит в сфере использования и охраны земельних ресурсов: материалы 10 междунар. науч.-метод. конф.[Технологии ХХІ века]. - Алушта, 2003. – С. 44-50.

  5. Пизняк Т.И. Развитие методологии аудита в системе экологического менеджмента: матеріали четвертої щорічної Всеукр. наук. конф.[Екологічний менеджмент у загальній системі управління]. - Суми: Вид-во СумДУ, 2004. – С.179-182.

  6. Пизняк Т.И. Методы управления экологическим аудитом: матеріали четвертої наук.-практ. конф.[Економічні проблеми виробництва та споживання екологічно чистої агропромислової продукції]. – Суми: ВТД “Університетська книга”, 2005. – С.60-62

  7. Пізняк Т.І. Організаційні та вартісні параметри проведення екоаудиту сільськогосподарських виробництв: матеріали міжнар. наук.-практ. конф.[Аграрний форум - 2007]. – Суми: ВТД “Університетська книга”, 2007. – С. 71-72