Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Процак Катерина Володимирівна. Організаційно-економічне забезпечення та регулювання житлово-комунального обслуговування населення : Дис... канд. наук: 08.02.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Процак К.В. „Організаційно-економічне забезпечення та регулювання житлово-комунального обслуговування населення”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економікою. Національний університет „Львівська політехніка”, Львів, 2006.

Дисертацію присвячено питанням теоретичного узагальнення та вироблення методичних засад до виявлення сутності процесу житлово-комунального обслуговування населення та регулювання його структурно-організаційних елементів. Розроблено концептуальні положення організаційно-структурної побудови управління процесом обслуговування, зокрема обґрунтовано організаційну структуру й основні функції працюючого під контролем і за участю громадськості територіального соціально-ринкового координаційного центру управління діяльністю суб'єктів житлово-комунального обслуговування населення.

Запропоновано класифікацію угод як основу взаємодії між замовником і виконавцем, що дасть змогу вибрати найменш ризиковані прогресивні форми контрактних відносин на різних рівнях ієрархії управління для гарантування максимальної корисності замовнику, а також радикальніше вирішувати проблему відповідальності сторін за свої зобов'язання. Розроблено методичні положення визначення пріоритетів та критеріїв ефективності організаційно-економічного забезпечення та регулювання елементів системи ЖКОН, що дадуть змогу впровадити ефективні форми участі громади у забезпеченні сталого розвитку середовища проживання та контролю за ефективністю дій ОМС та суб'єктів ЖКОН. Розроблено методичні підходи до виявлення потреб та джерел можливого залучення фінансування для реалізації проектів ресурсоощадних технологій.

У дисертації на основі аналізу вітчизняної практики і теоретичного узагальнення світових тенденцій у цьому напрямку наведено нові теоретичні і методичні підходи до розв’язання наукової задачі організаційно-економічного забезпечення та регулювання житлово-комунального обслуговування населення, обґрунтовано необхідність розширення його змістовного наповнення та запропоновано інструментарій з удосконалення управління діяльністю підприємств та інших організаційно-структурних елементів цієї сфери в сучасних умовах господарювання в Україні. Основні результати дослідження дають підстави для таких висновків:

  1. Ефективне організаційно-економічне забезпечення процесу ЖКОН має ґрунтуватися на взаємодії його суб'єктів на засадах конкурентного вибору та якісно й кількісно визначених договірних відносинах з дотриманням принципів профілактичності, економічності та своєчасності максимізації вартості загального результату цієї взаємодії та корисності для замовників.

  2. В результаті досліджень організаційно-економічного забезпечення ЖКОН обґрунтовано як об'єктивну вимогу часу необхідність розширення змістовного наповнення його сутності функціями, реалізація яких сприятиме розвитку економічних, соціальних та інших інституцій територіальної спільноти на основі державного регулювання та принципів самоорганізації, плюралізму, соціально-економічних пріоритетів діяльності з метою створення комфортних, людино-орієнтованих умов проживання.

  3. Організаційно-економічне забезпечення діяльності суб'єктів ЖКОН має ґрунтуватися на розділенні функцій замовлення й оплати послуг від їхнього виконання, що обумовило необхідність уточнення поняття середовища проживання як складової соціально-економічної системи, у якій взаємодіють соціальна територіальна спільнота, житлово-комунальні підприємства, підприємницькі структури, соціальні, екологічні, спортивно-оздоровчі, професійні волонтерські та інші інституції.

  4. Обґрунтовано організаційну структуру й основні функції територіального соціально-ринкового координаційного центру управління діяльністю суб'єктів ЖКОН, який повинен забезпечити сталий розвиток територіальної спільноти населення за високими соціальними стандартами, запропоновано алгоритм впровадження прогресивних форм житлово-комунального обслуговування, участь замовника у прийманні виконаної роботи та безготівковий розрахунок за надані послуги.

  5. Запропоновано класифікацію угод як основу взаємодії між замовником і виконавцем, за якою можна вибрати найменш ризиковані прогресивні форми контрактних відносин на різних рівнях ієрархії управління, які гарантуватимуть максимізацію корисності для замовника, а також радикальніше вирішувати проблему відповідальності сторін за свої зобов'язання.

  6. Розроблено методичні положення визначення пріоритетів та критеріїв ефективності організаційно-економічного забезпечення діяльності суб'єктів ЖКОН, які дадуть змогу впровадити ефективні форми участі громади у досягненні сталого розвитку середовища проживання та контролю ефективності дій ОМС та суб'єктів ЖКОН.

  7. Розроблені методичні положення до виявлення потреб та джерел можливого залучення фінансування для реалізації проектів ресурсоощадних технологій і визначення термінів заміни застарілих засобів та мереж дадуть змогу інтенсифікувати роботу з підвищення надійності та економічності функціонування середовища проживання.

  8. Для побудови ефективного управління процесом організаційно-економічного забезпечення ЖКОН визначено підхід до визначення показників оцінки взаємодії та взаємовідносин суб'єктів ЖКОН, запропоновано створення інформаційної бази даних управління діяльністю суб’єктів ЖКОН, яка повинна забезпечити потреби управління в нормативно-методичній та фактографічній інформації, даних персоніфікованого обліку взаємодіючих фізичних та юридичних осіб, показників субвенцій, субсидій, витрат ресурсів, оцінок культури обслуговування тощо.

  9. Запропоновано більш досконалий мотиваційний механізм, який дасть змогу підвищити відповідальність персоналу за своєчасність та якість наданих послуг, створення сприятливих умов для розвитку самоорганізації та використання синергічного потенціалу.

10. На підставі результатів дослідження розроблено такі пропозиції та рекомендації:

Кабінету Міністрів України впорядкувати нормативно-методичне забезпечення, запровадити пільгове кредитування, інвестування та цільове бюджетне фінансування капітального ремонту житлового фонду, внутрішньобудинкових мереж та обладнання, а також дозволити об'єднанням співвласників ОСББ самостійно шукати джерела фінансування таких проектів, для чого виручку від здачі в оренду нежитлових приміщень залишити територіальній спільноті; регламентувати порядок встановлення квартирних і будинкових засобів обліку витрат води, теплоенергетичних ресурсів за рахунок бюджетів ОМС, залучення пільгових кредитів та власних коштів ОСББ, для чого вирішити питання використання ними коштів від оренди нежитлових приміщень та прибудинкових територій, звільнення їх від оподаткування.

органам місцевого самоврядування: типізувати та забезпечити публічність посадових зобов'язань керівників ЖКП, розробити механізм моніторингу їхнього виконання за участю громадськості, запропонувати ефективний мотиваційний механізм всіх категорій працівників ЖКП; законодавчо вирішити проблему відповідальності замовника і отримувача послуг за свої зобов'язання; розробити організаційно-економічний механізм дотримання принципу профілактичності у практичній діяльності ЖКП та здійснити контроль за його виконанням.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях:

  1. Процак К.В. Удосконалення економічного регулювання в сфері ремонтно-будівельного обслуговування населення// Вісник Національного університету „Львівська політехніка” „Проблеми економіки та управління”. – Львів: Вид-во Нац. ун-ту „Львівська політехніка”. – 2004. №504. С. 3439.

  2. Процак К.В. Інноваційні аспекти управління якістю на підприємствах // Вісник Національного університету „Львівська політехніка” „Логістика”. –Львів: Вид-во Нац. ун-ту „Львівська політехніка”. – 2004. № 499. – С.212217.

  3. Процак К.В. Інноваційна діяльність підприємств в умовах нестабільної економіки// Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Ринкова трансформація України: проблеми та перспективи: збірник наукових праць / НАН України. Інститут регіональних досліджень; Редкол.: Від. ред. акад. НАН України М.І. Долішній.– Львів, 2004. – Вип. 1(XLV) С. 448453.

  4. Процак К.В. Тенденції зміни витрат на утримання житлового фонду // Вісник Національного університету „Львівська політехніка” „Проблеми економіки та управління”. – Львів: Вид-во нац. ун-ту „Львівська політехніка”–2005.№533.–С.7276.

  5. Петрович Й.М., Процак К.В. Концептуальні засади удосконалення взаємовідносин у сфері житлово-комунального обслуговування населення // Вісник Національного університету „Львівська політехніка” „Проблеми економіки та управління”. – 2006. № 554. – С.38. (Особистий внесок автора: розроблено класифікацію угод та відповідних до їхніх вимог напрямків житлово-комунальних послуг на основі контрактів; застосування принципу максимізації вартості в ЖКОН).

Додаткові публікації:

  1. Процак К.В. Удосконалення процесу формування інноваційного потенціалу будівельних підприємств в міському середовищі / Збірник наукових праць ІІ Міжнародної конференції „Стратегія інноваційного розвитку підприємств України”, Київ, 2003р. С. 149-151.

  2. Процак К.В., Паливода Т.В. Вдосконалення управління інноваційним потенціалом підприємства в умовах нестабільної економіки / Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Сучасні проблеми економіки підприємства”. Т. 1. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. С. 115117. (Особистий внесок автора: обґрунтовано особливості управління інноваційною діяльністю на вітчизняних підприємствах).

  3. Процак К.В. Стан інноваційної діяльності на промислових підприємствах Львівщини / Матеріали VІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта 2004”. Т. 67. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. С. 910.

  4. Процак К.В. Тенденції розвитку ремонтно-будівельних підприємств Львівщини / Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень 2004”. Т. 48. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2004. С. 1012.

  5. Процак К.В. Удосконалення управління на малих і середніх будівельних підприємствах в умовах формування ринку послуг /Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Проблеми розвитку підприємств і нових економічних структур в сучасних умовах”. Донецьк, 2021 травня 2004р. С. 158160.

  6. Процак К.В. Регулювання інноваційного процесу в житлово-комунальному обслуговуванні населення / Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні”. – Т.5. Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. С.7173.

  7. Петрович Й.М., Процак К.В. Формування інноваційного потенціалу управління підприємством // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики”, м. Львів, 1113 травня 2006р. С. 136. (Особистий внесок автора: обґрунтовано роль управлінського персоналу при формуванні інноваційного потенціалу підприємства).

  8. Семенів О.М., Процак К.В. Інноваційна діяльність підприємств житлово-комунального обслуговування населення // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики”, м. Львів, 1113 травня 2006р. С. 416417. (Особистий внесок автора: обґрунтовано методичні підходи до вдосконалення різних форм контрактних відносин у сфері ЖКОН).