Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Лебедик Тетяна Миколаївна. Організаційно-економічне забезпечення регіонального розвитку підприємництва в сфері послуг : дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. — К., 2006. — 207арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 174-189.



Анотація до роботи:

Лебедик Т.М. Організаційно-економічне забезпечення регіонального розвитку підприємництва в сфері послуг. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил та регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, м. Київ, 2006.

У дисертації розроблено теоретико-методичні засади та практичні підходи до вдосконалення організаційно-економічного забезпечення регіонального розвитку підприємництва в сфері послуг в умовах ринкової трансформації економіки з урахуванням світового і вітчизняного досвіду.

Визначено економічну сутність та особливості підприємництва в сфері послуг, розкрито зміст і структуру організаційно-економічного забезпечення його регіонального розвитку як сукупності форм, методів і механізмів, за допомогою яких здійснюється організація підприємницької діяльності.

Проведений аналіз сучасного стану, виявлено тенденції регіонального розвитку підприємництва в сфері послуг в Україні та фактори, що впливають на нього.

Запропонована авторська концепція реформування організаційно-економічного забезпечення регіонального розвитку підприємництва в сфері послуг.

У дисертації здійснено розробку теоретико-методичних засад і практичних підходів до підвищення ефективності організаційно-економічного забезпечення та функціонування регіонального підприємництва в сфері послуг, що можливо за допомогою детального аналізу його організаційно-економічного механізму в умовах ринкової трансформації економіки з урахуванням світового та вітчизняного досвіду. Отримано такі результати:

1. Уточнено економічну сутність понять „підприємництво”, „підприємець”, визначено – „підприємництво в сфері послуг”, під яким розуміється діяльність підприємців, щодо реалізацій статутних функцій та повноважень, здійснення різного роду операцій з юридичними та фізичними особами, надання їм на підставі отриманих ліцензій послуг, реалізація виробленої продукції, виконання робіт, а також здійснення в межах наданої компетенції іншу дозволену на інноваційній основі та на власний ризик діяльність від свого імені і за власний рахунок, з метою отримання прибутку.

2. Розкрито сутність підприємництва в сфері послуг як вид самостійної чи колективно-кооперативної економічної діяльності; санкціонованою державою, здійснюваної на основі використання майна, що заснована на приватній власності, на свій ризик і під свою майнову відповідальність, з метою систематичного вилучення прибутку з наданих послуг.

3. Поглиблено дослідження новітніх світових тенденцій розвитку підприємницької діяльності, виявлено переваги та недоліки основних діючих у світі моделей підприємницької діяльності й обґрунтовано можливості їх запровадження в Україні, на цій основі дістали подальшого розвитку дослідження напрямів і механізмів удосконалення державної політики стосовно реформування підприємницької діяльності.

4. Визначено пріоритети та завдання реформи стосовно організаційно-економічного забезпечення регіонального розвитку підприємництва в сфері послуг, основними з яких є:

формування механізму фінансового забезпечення інноваційної підприємницької діяльності, у тому числі, стартових стадій реалізації інноваційних проектів фірмами;

стимулювання масового створення об'єктів нефінансової інфраструктури;

сприяння вирішенню проблеми кадрового забезпечення.

5. На основі врахування показників, які характеризують стан підприємств сфери послуг, здійснено комплексну оцінку рівня розвитку підприємництва цієї сфери регіонів України, зокрема встановлено, що найнижчий рівень розвитку підприємництва у сфері послуг характерний для Черкаської, Житомирської, Хмельницької, Вінницької, Закарпатської, Кіровоградської, Київської, Чернівецької, Волинської областей, де основні показники є удвічі меншими середньо українських.

6. За допомогою методів економіко-математичного моделювання виявлено залежність обсягу реалізованих послуг від факторів зовнішнього середовища. На основі моделі визначено тенденції, що покладені в основу прогнозування основних макроекономічних показників розвитку підприємницької діяльності в сфері послуг як в Україні, так і її регіонах.

7. Розроблено прогноз основних показників розвитку підприємництва в сфері послуг у перспективі до 2015 року, обґрунтовано шляхи впливу на майбутній розвиток економічних відносин сфери послуг, зроблена прогнозна оцінка коливань ринкової кон'юнктури і соціально-економічних наслідків запропонованих програмних рішень.

Публікації автора:

Наукові видання

    1. Культура та відпочинок / Куценко В.І., Бережна І.В., Прокопишак К.В., Лебедик Т.М., Піньковська Г.В. // Схема-прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Тернопільської області на період до 2015 року. – К. – 2005. – С. 84 – 86. Особистий внесок автора: здійснено оцінку рівня розвитку підприємницької діяльності в сфері культурних послуг.

    2. Туризм, рекреаційна діяльність / Куценко В.І., Бережна І.В., Трілленберг Г.І., Котенко Т.М., Лебедик Т.М. // Схема-прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Тернопільської області на період до 2015 року. – К. – 2005. – С. 86 – 90. Особистий внесок автора: здійснено оцінку рівня розвитку туристичних послуг та розвитку рекреаційної діяльності.

    3. Культура та відпочинок / Куценко В.І., Піньковська Г.В., Шпильова Ю.Б., Лебедик Т.М. // Схема-прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Донецької області на період до 2015 року. – К. – 2005. – С. 97 – 98. Особистий внесок автора: здійснено оцінку рівня розвитку підприємницької діяльності в сфері культурних послуг.

    4. Туризм, рекреаційна діяльність / Куценко В.І., Котенко Т.М., Лебедик Т.М. // Схема-прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Донецької області на період до 2015 року. – К. – 2005. – С. 98 – 102. Особистий внесок автора: здійснено оцінку рівня розвитку туристичних послуг та розвитку рекреаційної діяльності.

    5. Культура та відпочинок / Куценко В.І., Бережна І.В., Прокопишак К.В., Лебедик Т.М., Піньковська Г.В. // Схема-прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Хмельницької області на період до 2015 року. – К. – 2005. – С. 88 – 90. Особистий внесок автора: дійснено оцінку рівня розвитку підприємницької діяльності в сфері культурних послуг.

    6. Туризм, рекреаційна діяльність / Куценко В.І., Бережна І.В., Трілленберг Г.І., Котенко Т.М., Лебедик Т.М. // Схема-прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Хмельницької області на період до 2015 року. – К. – 2005. – С. 90 – 94. Особистий внесок автора: здійснено оцінку рівня розвитку туристичних послуг та розвитку рекреаційної діяльності.

    7. Культура та відпочинок / Куценко В.І., Шпильова Ю.Б., Лебедик Т.М. // Схема-прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Івано –Франківської області на період до 2015 року. – К. – 2005. – С. 99 – 101. Особистий внесок автора: здійснено оцінку рівня розвитку підприємницької діяльності в сфері культурних послуг.

    8. Туризм, рекреаційна діяльність / Куценко В.І., Котенко Т.М., Лебедик Т.М. // Схема-прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Івано – Франківської області на період до 2015 року. – К. – 2005. – С. 101 – 105. Особистий внесок автора: здійснено оцінку рівня розвитку туристичних послуг та розвитку рекреаційної діяльності.

    Навчально-методичні матеріали

      1. Лебедик Т.М. Основи бізнесу: НМК.- К.: КНУКіМ. – 2004. – 40 с.

      Статті у наукових фахових виданнях

        1. Лебедик Т.М. Рівень обслуговування покупців як чинник підвищення ефективності виробництва // Підприємництво, господарство і право. – К.: Інстит. приватного права і підприємництва АПрН Укр. – 2004. - № 7. – С. 150 – 153.

        2. Лебедик Т.М. Місце та роль освіти у розвитку підприємницької діяльності // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. – К.: НДЕІ, 2004. – Вип. 8 (39).– С. 57 – 61.

        3. Лебедик Т.М. Особливості формування ринку інноваційних послуг в Україні // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. – К.: НДЕІ, 2005. – Вип. 2 (45). – С. 13 – 17.

        Статті в інших наукових виданнях

          1. Лебедик Т.М. Проблеми модернізації вищої освіти // Зб. статей за матеріалами ІV Міжн. наук. практ. конф. „Гуманізація вищої освіти: філософські виміри”. – Суми – Бердянськ.: Сумський державний університет. – 2004. – С. 102 -104.

          Тези доповідей

            1. Лебедик Т.М. Організаційно – правові проблеми розвитку підприємництва в соціально – культурній сфері // Тези Всеукр. наук. практ. конф. „Українська культура: стан та перспективи розвитку (організаційно – правовий аспект)”. – К.: КНУКіМ. – 2004. – С. 113 -119.

            2. Лебедик Т.М. Розвиток підприємництва в сфері культурних послуг (регіональний аспект) // Матеріали Всеукр. наук. практ. конференції „Мистецька освіта та мистецтво освіти в контексті формування сталого суспільства”. – К.: ДАКККіМ. – 2005. – Ч. 2. – С. 207 – 209.