Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Попівняк Роман Богданович. Організаційно-економічне обґрунтування розвитку кооперативів в аграрному секторі. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Попівняк Р.Б. Організаційно-економічне обґрунтування розвитку кооперативів в аграрному секторі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (сільське господарство, мисливство та лісове господарство). – Львівський державний аграрний університет, Львів, 2007.

Досліджено історичні, теоретичні та методологічні аспекти проблеми формування і функціонування виробничих та обслуговуючих кооперативів у сільському господарстві. Систематизовано методичні основи дослідження розвитку кооперативних формувань. Проведено аналіз структурно-динамічних тенденцій розвитку сільськогосподарського виробництва. Проведено економічну оцінку особливостей розвитку сільськогосподарських виробничих кооперативів та ефективності їх функціонування. Із застосуванням кореляційно-регресійного аналізу визначено основні чинники, напрям їхньої дії та ступінь впливу на показники економічної ефективності виробництва в сільськогосподарських виробничих кооперативах.

Обґрунтовано перспективи розвитку кооперативних формувань у пореформений період. Визначено напрями підвищення ефективності функціонування виробничих сільськогосподарських кооперативів, збільшення чисельності обслуговуючих кооперативів у сільській місцевості та формування багатопрофільних кооперативних об’єднань. Розроблено систему заходів, спрямованих на вдосконалення внутрішньогосподарських виробничих відносин у кооперативних формуваннях.

  1. Реформування аграрного сектора економіки і створення нових організаційно-правових структур у Волинській області спрямовані на відродження й розвиток приватного підприємництва за умови збереження цілісності земельних і майнових комплексів. На матеріально-технічній базі колишніх колективних сільськогосподарських підприємств створено нові аграрні формування на засадах приватної власності, насамперед виробничі кооперативи, які стали їх правонаступниками. Ступінь поширення та економічна роль сільськогосподарських виробничих кооперативів в аграрній економіці області значно вищі, ніж у сусідніх областях. Тому підвищення ефективності їх функціонування дозволило б забезпечити економічне зростання в аграрному секторі регіональної економіки.

  2. Кооперацію слід розглядати як організаційну структуру (добровільне об’єднання людей для спільної господарської діяльності) або як форму організації праці (при якій багато осіб спільно беруть участь в одному й тому ж виробничому процесі). Також кооперація розглядається як процес об’єднання зусиль і ресурсів (форма групових дій). Сільськогосподарська кооперація базується на тих самих принципах, що й інші її форми.

  3. У розвитку сільськогосподарських виробничих кооперативів Волинської області спостерігаються негативні тенденції. Їхня чисельність протягом 2000-2005 рр. скоротилася з 340 до 214, суттєво зменшилися їх розміри: загальна площа посіву сільськогосподарських культур, чисельність поголів’я тварин, чисельність працівників, вартість активів. Хоча питома вага збиткових сільськогосподарських виробничих кооперативів протягом 2002-2005 рр. зменшилась з 87,2% до 57,2%, вона залишається надто високою. У 2005 р. рівень збитковості становив -8,4%. Це свідчить про їх низькі адаптаційні можливості до умов ринкової економіки. При збереженні існуючих тенденцій сільськогосподарські виробничі кооперативи вже в найближчий час перестануть бути домінуючою формою сільськогосподарського підприємництва.

  4. Аналогічні тенденції спостерігаються в розвитку сільськогосподарських підприємств інших організаційно-правових форм, які набули поширення в досліджуваному регіоні. В основі хронічної збитковості сільськогосподарських підприємств лежать такі макроекономічні чинники, як диспаритет цін, недостатній рівень платоспроможності населення, неефективність державного регулювання розвитку аграрної сфери, неврегульованість фінансово-кредитного забезпечення сільськогосподарського виробництва. Разом з тим, у процесі дисертаційного дослідження виявлена наявність окремих мікроекономічних чинників, які справляють позитивний вплив на ефективність виробництва в сільськогосподарських виробничих кооперативах, зокрема рівня його концентрації та інтенсифікації.

  5. Підвищення ефективності сільськогосподарських виробничих кооперативів можна досягти за рахунок докорінного реформування внутрішньогосподарських виробничих відносин шляхом структуризації підприємства на підрозділи, впровадження стимуляційних принципів мотивації праці. З метою ефективного розвитку внутрішньогосподарських виробничих відносин необхідно перейти до формування на базі структурних виробничих підрозділів первинних кооперативів за всіма напрямами їх діяльності, а сільськогосподарський виробничий кооператив перетворити у відповідну асоціацію (об’єднання первинних кооперативів). Сільськогосподарські первинні кооперативи формуються на принципах внутрішньогосподарської спеціалізації і кооперації. Виробничим первинним кооперативам надають послуги відповідні обслуговуючі кооперативи: будівельний, автотранспортний, ремонтно-механічний, енергетичний, зернопереробний, з обслуговування фермерських і особистих селянських господарств тощо. Основним документом, який регламентує економічні й організаційно-виробничі відносини між об’єднанням первинних кооперативів і його первинними кооперативами є договори на виробництво і реалізацію сільськогосподарської і промислової продукції та надання послуг. Подібні відносини всередині об’єднання між окремими первинними кооперативами регламентуються договорами на реалізацію продукції або надання послуг один одному.

  6. У дисертації опрацьована і запропонована схема розвитку обслуговуючих кооперативів у пореформений період, яка передбачає формування нових обслуговуючих кооперативів різних видів діяльності окремо особистими селянськими господарствами або ж усіма суб’єктами аграрного виробництва. Можливий варіант, коли особисті селянські господарства, фермерські господарства, сільськогосподарські виробничі кооперативи, а також інші сільськогосподарські підприємства можуть стати членами існуючих обслуговуючих кооперативів або ж сільськогосподарські виробничі кооперативи можуть формувати свої обслуговуючі кооперативи.

  7. В умовах ринкової економіки створюються передумови для впровадження товарної структуризації сільськогосподарських підприємств, а саме формування підрозділів підприємства навколо товарних видів продукції з числа тих технологічних ланок, для яких певний її вид вважається кінцевим. У товарний підрозділ можуть бути об’єднані первинний рослинницький кооператив, який спеціалізується на виробництві зерно-круп’яних культур, механізований зерноочисний пункт, зерно-крупопереробний пункт, хлібопекарня, мережа роздрібної торгівлі продуктами переробки зернових і круп’яних культур. Такий виробничо-збутовий модуль перетворює п’ять технологічних ланок в один структурний товарний підрозділ, який стає оператором відкритого ринку.

  8. На перших етапах впровадження сучасних економічних механізмів забезпечення прибутковості господарства внутрішнім підрозділам надають організаційно-правового статусу центрів витрат і для регулювання внутрішніх економічних відносин застосовують внутрішньогосподарські розрахункові (трансфертні) ціни на продукцію підрозділів основного виробництва, а також роботи та послуги допоміжних і обслуговуючих виробництв. При цьому центри витрат виробляють певну продукцію (роботи, послуги) і передають її адміністрації або іншим підрозділам за її вказівкою. Передану продукцію оцінюють у трансфертних (внутрішньогосподарських розрахункових) цінах. Центри виручки (грошових надходжень) одержують для реалізації вироблену іншими підрозділами продукцію в оцінці за трансфертними цінами і реалізують її за ринковими цінами, одержуючи у своє розпорядження частку ринкової ціни для покриття вартості отриманої продукції та власних витрат, які можна вважати збутовими. Центри прибутку застосовують трансфертні ціни для використовуваних у виробництві власних ресурсів та ринкові – для купованих, а продукцію реалізують за ринковими цінами. Допоміжні та обслуговуючі підрозділи функціонують на організаційно-правових засадах центрів витрат. З метою забезпечення прибутковості підприємства внаслідок впорядкування системи внутрішньогосподарських економічних відносин необхідним є застосування цілісної системи трансфертних і ринкових цін.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Михалюк Н.І., Попівняк Р.Б. Економічна інфраструктура підприємства// Вісн. Львів. держ. аграр.ун-ту: Економіка АПК. – 2002. – №9. – С.122-125 (автором визначено особливості формування економічної інфраструктури підприємства в умовах ринкової економіки).

  1. Попівняк Р.Б. Стан та значення кооперативних формувань Львівської області// Вісн. Львів. держ. аграр.ун-ту: Економіка АПК. – 2003. – №10(2). – С.253-257.

  2. Попівняк Р.Б. Становлення кооперативного руху у сільському господарстві в кінці 19 на початку 20 століття// Вісн. Львів. держ. аграр.ун-ту: Економіка АПК. – 2005. – №12. – С.230-233.

  3. Попівняк Р.Б. Особливості формування сільськогосподарських виробничих кооперативів Волинської області в контексті аграрної реформи// Вісн. Львів. держ. аграр.ун-ту: Економіка АПК. – 2006. – № 13. – С.30-39.

  4. Попівняк Р.Б. Розвиток та ефективність сільськогосподарського виробництва в різних формах господарювання Волинської області// Агроінком. – 2006. – №11-12. – С. 46-49.

  5. Березівський П.С., Попівняк Р.Б. Становлення та функціонування кооперативних формувань у пореформений період// Зб. наук. праць Луган. цац. аграр ун-ту: Сер. Екон. науки. 2006. – №61/84. – С.191-194 (автором розглянуто сучасний стан кооперативних формувань у Волинській області та умови для подальшого розвитку кооперативів).

  6. Попівняк Р.Б. Теоретичні основи кооперативних форм організації сільськогосподарського виробництва// Вісн. Харк. нац. техн. ун-ту сільськ. госп-ва: Екон. науки. – 2006. – Вип. 36. – С.307-311.

  7. Попівняк Р.Б., Березівський Я.П. Соціально-економічні передумови становлення та функціонування кооперативного підприємництва в системі асоційованого аграрного бізнесу // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільськ. госп-ва: Екон. науки. – 2007. – Вип. 50. – С.296-299 (автором розглянуто становлення кооперативів в аграрному секторі та значення кооперативів для розвитку агробізнесу).

  8. Попівняк Р.Б., Березівський Я.П. Сільськогосподарський виробничий кооператив в ринковому середовищі// Вісн. Харк. нац. техн. ун-ту сільськ. госп-ва: Екон. науки. – 2007. – Вип. 52. – С.265-270 (автором проведено аналіз зовнішніх економічних умов функціонування сільськогосподарського виробничого кооперативу).

В інших наукових виданнях:

  1. Березівський П.С., Попівняк Р.Б. Організаційно-економічні основи створення кооперативів// Ринкова трансформація економіки АПК: Кол. монографіях/ Ч.2. Підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва/ За ред. П.Cаблука, В.Амбросова, Г.Мазнєва. – К.: ІАЕ УААН, 2002. – С. 44-46 (автором розглянуто організаційно-економічні умови створення та функціонування кооперативів в аграрному секторі).

  2. Губені Ю.Е., Попівняк Р.Б. Вплив трансформації сільськогосподарських кооперативів на земельні відносини у Чеській Республіці// Ринкова трансформація економіки АПК: Кол. монографіях/ Ч.2. Підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва/ За ред. П.Cаблука, В.Амбросова, Г.Мазнєва.. – К.: ІАЕ УААН, 2002. – С. 303-308 (автором розглянуто трансформацію сільськогосподарських виробничих кооперативів).

  3. Попівняк Р.Б. Теоретичні основи кооперативних форм організації сільськогосподарського виробництва // Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн: Матеріали Міжнар. форуму молодих вчених. – Т. 2. – Харків, 2005. – С.18-19.

  4. Березівський П.С., Попівняк Р.Б. Нова парадигма мотивації праці в аграрному секторі пореформеного періоду // Теорія і практика розвитку АПК: Матеріали Міжнар. наук.-практ. форуму, 19-20 вересня 2006 р.: У 2 т. – Львів: ЛДАУ, 2006. – Т. 1. – С.234-242 (автором проаналізовано особливості мотивації праці в сільськогосподарських виробничих кооперативах).

  5. Попівняк Р.Б. Розвиток кооперативів як чинник подальшого реформування аграрного сектору // Аграрна наука – виробництву: Тези доп. 5 держ. наук.-практ. конф., м. Біла Церква, 23-25 листопада 2006 р. – Біла Церква, 2006. – С.60.

  6. Попівняк Р.Б. Проблеми розвитку та становлення сільськогосподарських кооперативів // Аграрна політика в умовах ринкової трансформації економіки агропромислового комплексу: Кол. монографія / За заг. ред. П.Березівського. – Львів: Львів. ДАУ, 2006. – С. 118-122.

  7. Попівняк Р.Б., Березівський Я.П. Сільськогосподарський виробничий кооператив як асоційована форма аграрного бізнесу// Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи: Матеріали Міжнар. форуму молодих вчених. – Харків: ХНТУСГ, 2007. – С.52-53 (автором визначено перспективи розвитку сільськогосподарських виробничих кооперативів).