Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Яровенко Ганна Миколаївна. Організація внутрішнього контролю в системі управління фінансовими потоками підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Яровенко Г.М. Організація внутрішнього контролю в системі управління фінансовими потоками підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України, Київ, 2008.

У дисертації досліджено теоретичні і практичні питання організації внутрішнього контролю в системі управління фінансовими потоками підприємств. Обґрунтовано стратегію контролю фінансових потоків з використанням теорії ігор. Запропоновано організаційні заходи, зокрема: автоматизація попереднього контролю з використанням нормативних планів і розподілом функціональних обов’язків виконавців; ієрархія контролю у відповідності з рівнями управління; матриця завдань контролю, закріплених за певною операцією на робочих місцях. Розроблено структуру стандарту внутрішнього контролю з метою регламентації його організації. Запропоновано науково-методичний підхід до організації контролю фінансових потоків, який базується на використанні еталонної карти потоків, ризиків, розрахунку показників оцінки ефективності потоків, здійсненні кластеризації. Розроблено інформаційне забезпечення внутрішнього фінансового контролю шляхом представлення вхідних даних у вигляді матриць бінарних відношень. Запропоновано алгоритми автоматизованого контролю бухгалтерських кореспонденцій, податкового обліку, фінансової звітності. Розроблено підхід до використання аналітичних методів як інструмента контролю і формування інформаційної основи для прийняття управлінських рішень.

У дисертації наведено теоретичне обґрунтування і запропоновано нове вирішення наукової задачі, що виявляється у розробці практичних рекомендацій щодо удосконалення організації внутрішнього контролю в системі управління фінансовими потоками підприємств.

За результатами дисертаційного дослідження зроблено наступні висновки:

1. Вітчизняна і світова практика показує, що відбувається збільшення зловживань із фінансовими ресурсами, значна частка яких пов’язана із неефективною організацією системи ВК. Для покращення фінансового стану підприємств державної та недержавної форми власності необхідно удосконалити організацію внутрішнього фінансового контролю, що дозволить чітко розподіляти та використовувати ресурси на визначені цілі та здійснювати ефективну діяльність. Запропоновані в дисертації науково-методичні підходи до організації ВФК сприяють цьому.

2. Одним із важливих об’єктів ВК виступають фінансові потоки, які функціонують на підприємствах у взаємодії з матеріальними, трудовими та інформаційними потоками. З метою ефективного управління ними необхідно враховувати, що в процесі виробництва товарів, робіт, послуг відбувається взаємне перетворення потоків, яке відображається на рахунках обліку. У відповідності з цим запропоновано структуру ФП і модель їх ідентифікації з урахуванням джерел і напрямків використання фінансових ресурсів та Плану рахунків бухгалтерського обліку.

3. Незадовільний рівень організації ВК на підприємствах підтверджено результатами авторського дослідження, проведеного за допомогою анкетування і вивчення фактичних даних, оприлюднених консалтинговими компаніями та Головним контрольно-ревізійним управлінням. В результаті визначено напрями підвищення рівня організації ВК, які полягають в удосконаленні його процедур, інформаційного забезпечення, здійсненні внутрішньої регламентації, закріпленні завдань контролю за робочими місцями, забезпеченні виконання контролем функції інформаційного наповнення каналу зворотного зв’язку в системі управління.

4. Виявлена в процесі дослідження проблема збільшення зловживань, пов’язаних із незаконним, неефективним використанням ресурсів, вимагає здійснення постійного і всеохоплюючого контролю, необхідність організації якого обґрунтовано з використанням математичного інструменту – теорії ігор. У відповідності з цим запропоновано стратегію контролю, яка дозволяє обґрунтувати здійснення контролю з дотриманням критеріїв його ефективності і на основі цього визначити заходи, пов’язані з організацією попереднього, поточного і наступного ВК.

5. Організаційні заходи ВК повинні бути спрямовані на його постійне та оперативне здійснення на всіх рівнях управління. Це можливо забезпечити за рахунок рівномірного розподілу його завдань між працівниками підприємства та використання автоматизованих технологій. Автором запропоновано комплекс заходів для організації попереднього, поточного та наступного контролю, реалізація яких забезпечує інформаційну інтеграцію контролю, планування, регулювання та обліку на всіх рівнях управління підприємством.

6. В процесі ВК здійснюється перевірка ФП на предмет їх ефективного функціонування у відповідності з цілями підприємства і діючим законодавством, що повинно враховуватися у процесі організації контролю. З цією метою запропоновано методику контролю ФП, яка передбачає побудову карти потоків, розрахунок показників ефективності, здійснення кластеризації, контроль з урахуванням ризикових операцій, що забезпечує комплексну перевірку функціонування потоків та їх відображення в обліку.

7. Здійснення процедур ВК в процесі перевірок потребує використання формалізованої інформації для її однозначного сприйняття контролерами та виконавцями. Застосування математичних інструментів дозволить виконати дану задачу. З цією метою розроблено інформаційне забезпечення з використанням матриць бінарних відношень, що забезпечує наочне сприйняття інформації і незалежність програм від даних в умовах використання АІС ВК.

8. Сучасний рівень розвитку засобів автоматизації управління сприяє застосуванню автоматизованих інформаційних систем і технологій у процесі здійснення ВК, в результаті чого можливе збільшення обсягів інформації для перевірки, зменшення витрат на здійснення контролю, підвищення його надійності. З цією метою розроблено і реалізовано алгоритми автоматизованого контролю бухгалтерських кореспонденцій, фінансової звітності, показників податкового обліку, аналізу фінансового стану.

9. Результати ВК і розроблені контролером рекомендації щодо покращення стану контрольованого об’єкта або зміни технології процесу впливають на прийняття ефективних управлінських рішень. З цією метою в процесі контролю діяльності Сумської філії ВАТ “Укртелеком” використано аналітичні методи для визначення її фінансового стану, за результатами якого запропоновано ефективну технологію організації ФП і контролю за ними, що підтверджує цінність інформації внутрішнього фінансового контролю для прийняття управлінських рішень.

Публікації автора:

Монографія

  1. Яровенко Г.М. Розробка алгоритму формування карти фінансових потоків // Математичні моделі та інформаційні технології в сучасній економіці / під ред. д-ра екон. наук, проф. А.О. Єпіфанова. – Суми : УАБС НБУ, 2007. – С. 52-61 (0,42 друк. арк.).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Марченко Д.М., Яровенко Г.М. Автоматизовані інформаційні системи управління – ресурс підвищення ефективності внутрішнього контролю підприємств // Актуальні проблеми економіки. – 2006. – № 10. – С. 150-158 (0,65 друк. арк., особисто автору належить 0,33 друк. арк.).

  2. Марченко Д.М., Яровенко Г.М. Вдосконалення організації внутрішнього фінансового контролю підприємств // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – № 12. – С. 163-171 (0,56 друк. арк., особисто автору належить 0,28 друк. арк.).

  3. Яровенко Г.М. Аспекти автоматизації фінансового контролю підприємств // Вісник Української академії банківської справи. – 2004. – № 2(17). – С. 89-96 (0,71 друк. арк.).

  4. Яровенко Г.М. Застосування теорії ігор при побудові моделі фінансового контролю // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – № 11. – С. 156-163 (0,55 друк. арк.).

  5. Яровенко Г.М. Інформаційне моделювання аудиторської вибірки // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник наукових праць. Т. 8. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, УАБС, 2003. – С. 253-257 (0,22 друк. арк.).

  6. Яровенко Г.М. Організаційні заходи забезпечення ефективного функціонування внутрішнього контролю підприємств // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту. – 2008. – № 1 (18). – С. 80-87 (0,58 друк. арк.).

  7. Яровенко Г.М. Розробка стандартів внутрішнього фінансового контролю підприємства // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : збірник наукових праць. Т. 15. – Суми: УАБС НБУ, 2006. – С. 186-192 (0,32 друк. арк.).

  8. Яровенко Г.М. Фінансовий контроль в системі управління фінансовими потоками підприємств // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : збірник наукових праць. Т. 10. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, УАБС, 2004. – С. 236-243 (0,42 друк. арк.)

Публікації у матеріалах наукових конференцій

  1. Марченко Д.М., Яровенко Г.М. Моделювання бухгалтерських записів господарських операцій // Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті : збірник наукових праць. – Кривий Ріг: І.В.І., 2002. – С. 125-132 (0,36 друк. арк., особисто автору належить 0,18 друк. арк.).

  2. Яровенко А.Н. Матричное моделирование в бухгалтерском учете и аудите // Проблеми і перспективи розвитку фінансово-кредитної та банківської систем України: погляд у майбутнє : збірник тез і доповідей за матеріалами П’ятої науково-практичної конференції студентів (22-26 квітня 2002 р.). – Суми: УАБС, 2002. – С. 36-39. (0,17 друк. арк.).

  3. Яровенко Г.М. Автоматизовані інформаційні системи як інструмент внутрішнього контролю на підприємствах // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Проблеми глобалізації та моделі стійкості розвитку економіки” (19-21 квітня 2006 р.). – Луганськ : Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, 2006. – С. 269-273 (0,27 друк. арк.).

  4. Яровенко Г.М. Вдосконалення бухгалтерського обліку як джерела інформаційної бази фінансового контролю // Збірник матеріалів науково-практичної конференції “Контроль за використанням державного майна: сучасний стан і напрями вдосконалення”. – Київ, ГоловКРУ, 2006. – С. 135-140 (0,27 друк. арк.).

  5. Яровенко Г.М. Застосування експертних систем для підвищення ефективності внутрішнього контролю підприємств // Інноваційні технології в науці, підготовці та перепідготовці фахівців : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції 17-18 травня 2007 р. – Одеса : Інститут фінансів УДУЕФ, 2007. – С. 126-130 (0,25 друк. арк.).

  6. Яровенко Г.М. Контроль за потоками податкових платежів з застосуванням математичних моделей і комп’ютерних технологій // Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті : збірник наукових праць. – Кривий Ріг : КЕІ КНЕУ, 2005. – С. 246-247 (0,10 друк. арк.).

  7. Яровенко Г.М. Робоче місце як об’єкт фінансового контролю // Інтеграція країн з перехідною економікою у світовий економічний простір: стан і перспективи : матеріали Міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції. – Львів, 2005. – С. 442-443 (0,12 друк. арк.).