Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Дропа Ярослав Богданович. Організація управління оборотним капіталом промислових підприємств України : Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. — Л., 2005. — 293арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 188-208.



Анотація до роботи:

Дропа Я. Б. Організація управління оборотним капіталом промислових підприємств України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою / Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2006.

У дисертаційній роботі проведено дослідження теорії і практики управління оборотним капіталом, систематизовано та доповнено теоретичні уявлення про організацію управління оборотним капіталом промислових підприємств у період формування ринкових відносин в Україні. Запропоновано авторське визначення поняття “оборотний капітал”, визначено функції процесу управління ним; досліджено за допомогою регресійного аналізу залежність між рентабельністю та структурою оборотного капіталу підприємств вітчизняної економіки; розроблено методику оцінки тенденцій якості управління оборотним капіталом за допомогою рейтингового показника; запропоновано методику пошуку оптимальної структури джерел формування оборотного капіталу з урахуванням ефекту фінансового важеля та прогнозування потреби в оборотному капіталі з урахуванням інфляції і сезонності.

На основі дослідження організації управління оборотним капіталом промислових підприємств України в умовах формування ринкових відносин, яка є важливим і водночас складним елементом системи організації управління, планування і регулювання економікою, у дисертаційній роботі зроблені такі висновки.

1. Ринкова трансформація економіки породжує необхідність удосконалення наявних підходів щодо організації управління оборотним капіталом промислових підприємств. Це вимагає уточнення сутності окремих понять та термінів, які пов’язані з оборотним капіталом. Під оборотним капіталом розуміємо грошове вираження вкладень у виробничі оборотні засоби й засоби обігу, призначені для процесу виробництва і реалізації продукції.

Класифікацію оборотного капіталу здійснено за такими ознаками: за напрямами вкладення, за методами планування, організації та регулювання, за джерелами формування і за ліквідністю вкладення.

2. На основі дослідження сутності, функцій та структури оборотного капіталу запропоновано нове тлумачення поняття “організація управління оборотним капіталом промислових підприємств” – як створення та вдосконалення системи управління оборотним капіталом, тобто розподіл обов’язків і повноважень підрозділів підприємств у сфері функціонування оборотного капіталу та формування відповідного методичного, інформаційного і програмно-технічного забезпечення. Процес управління оборотним капіталом промислових підприємств виконує такі основні функції: розрахункову, інвестиційну, заощаджувальну і страхову.

3. Величина оборотного капіталу підприємства повинна постійно наближатися до оптимальної, тобто відповідати його потребам і можливостям. Сукупну потребу в оборотному капіталі пропонуємо визначати з урахуванням інфляційних очікувань, зміни швидкості обороту капіталу та обсягу реалізації продукції у плановому періоді. Прогнозування потреби в оборотному капіталі доцільно виконувати за допомогою методу екстраполяції на основі індексу сезонності з урахуванням сезонності та інфляційних очікувань з розбивкою по місяцях для підприємств, в яких протягом року простежується циклічність у потребі в оборотному капіталі.

4. Ефективність сформованої структури джерел оборотного капіталу у дослідженні запропоновано аналізувати за допомогою таких показників: рентабельність активів-брутто, середньозважена вартість оборотного капіталу та ефект фінансового важеля джерел фінансування потреби в оборотному капіталі. Для визначення величини власного капіталу і фінансової заборгованості, що спрямовуються на покриття потреби в оборотному капіталі, автор використовує показники функціонального брутто-балансу, побудованого на основі даних балансу підприємства (форма №1). Ефективною, на думку дисертанта, доцільно вважати таку структуру оборотного капіталу, за якої досягається позитивне значення ефекту фінансового важеля джерел його фінансування, достатній рівень рентабельності активів-брутто, а середньозважена вартість оборотного капіталу перебуває на низькому рівні.

5. Підприємства цукрової промисловості загалом мають гіршу структуру оборотного капіталу за напрямами вкладення і структуру джерел його формування, ніж підприємства машинобудівної промисловості. Причиною цьому є нижчий коефіцієнт оборотності оборотного капіталу, від’ємні або відсутні ефекти фінансового важеля джерел фінансування потреби в оборотному капіталі та збиткова діяльність більшості підприємств цукрової промисловості.

6. Для оцінки ефективності управління оборотним капіталом треба враховувати низку критеріїв. Зокрема, запропоновано рейтинговий показник, який враховує такі критерії: рентабельність оборотного капіталу (відношення чистого прибутку до величини оборотного капіталу); коефіцієнт загальної ліквідності (відношення оборотних активів до поточних зобов’язань підприємства); коефіцієнт оборотності оборотного капіталу (відношення виторгу від реалізації продукції до величини оборотного капіталу).

7. За допомогою регресійного аналізу підтверджено пряму залежність рентабельності вітчизняних промислових підприємств від величини оборотного капіталу: що більша частка оборотного капіталу підприємства у сфері виробництва, то вищий його рівень рентабельності. Інакше кажучи, основним чинником підвищення рівня рентабельності є збільшення частки оборотного капіталу у сфері виробництва.

8. Оптимізацію структури джерел формування оборотного капіталу за критерієм максимізації рівня рентабельності їх власної частини треба здійснювати з врахуванням ефекту фінансового важеля окремо для оборотного капіталу. Для пошуку оптимальної структури джерел фінансування оборотного капіталу за критерієм мінімізації його вартості доцільно використовувати показник середньозваженої вартості оборотного капіталу. Визначення цільової оптимальної структури полягає у виборі такого співвідношення між власними та позиченими джерелами, яке максимізуватиме його рентабельність, мінімізувати вартість або рівень фінансових ризиків.

9. Важливим показником ефективного управління оборотним капіталом на промисловому підприємстві є раціональна організація контролю за станом дебіторської і кредиторської заборгованостей, яка передбачає вирішення таких завдань: забезпечення юридичної обґрунтованості кожної суми дебіторської та кредиторської заборгованості; з’ясування їх причини та прорахунок наслідків; оцінка необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості та можливості погашення кредиторської заборгованості; проведення інвентаризації розрахунків на підприємстві та з’ясування строків позовної давності. Автор вважає ефективною таку кредитну політику підприємства, за якої кредит, наданий покупцям, за строками наближається до кредиту постачальників. Якщо сума і строки погашення дебіторської заборгованості значно перевищують відповідні характеристики кредиторської заборгованості, то це означає, що підприємству потрібні додаткові кошти для фінансування дебіторської заборгованості.

Щоб організація управління оборотним капіталом промислових підприємств була ефективною, потрібно раціонально визначати джерела формування оборотного капіталу, мінімально необхідну потребу в ньому; у процесі аналізу виявляти причини тенденції до погіршення чи до поліпшення якості управління оборотним капіталом та проводити відповідні заходи для виходу з небажаних ситуацій; постійно оптимізувати структуру оборотного капіталу за напрямами вкладень і за джерелами його фінансування.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Дропа Я. Поняття, класифікація та джерела формування оборотного капіталу // Вісник Львівського університету. Серія економічна. 2002. Випуск 31. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2002 – С. 157 – 165.

2. Дропа Я. Оборотний капітал: природа та функції // Вісник Львівського університету. Серія економічна. 2003. Випуск 32. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2003 – С. 78 – 84.

3. Дропа Я. Структура оборотного капіталу // Вісник Львівського університету. Серія економічна. 2004. Випуск 33. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2004 – С. 365 – 371.

4. Дропа Я. Б. Визначення джерел формування оборотного капіталу промислових підприємств // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Випуск Х, ювілейний: Збірник наукових праць, № 1 – 2. – Луцьк: “Настир’я”, 2004. – С. 247 – 254.

5. Дропа Я. Б. Організація контролю за дебіторською заборгованістю // Вісник Львівського університету. Серія економічна. 2005. Випуск 34. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2005 – С. 438 – 446.

6. Дропа Я. Б. Оптимізація джерел формування оборотного капіталу за критерієм мінімізації його вартості та фінансових ризиків // Вісник Львівської державної фінансової академії: збірник наукових статей. Економічні науки. – 2005. - №8 – Львів: Львівська державна фінансова академія, 2005. – С. 365 – 371.

7. Дропа Я. Б. Визначення оптимальної структури оборотного капіталу за критерієм максимізації рівня фінансової рентабельності // Вісник Львівської державної фінансової академії: збірник наукових статей. Економічні науки. – 2005. - №9. – Львів: Львівська державна фінансова академія, 2005. – С. 361 – 368.

8. Дропа Я. Б. Визначення потреби в оборотному капіталі при формуванні виробничих запасів // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Моніторинг соціально-економічного розвитку регіону: методологічні підходи (Збірник наукових праць). Випуск 3 (53)’2005 / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2005. – С. 394 – 403.

9. Дропа Я. Б. Визначення потреби в оборотному капіталі у незавершеному виробництві // Формування ринкової економіки в Україні. Науковий збірник. – Львів: “Інтереко”, 2005. – (Спецвипуск 14). – С. 534 – 540.

В інших виданнях:

10. Дропа Я. Поняття, класифікація та джерела формування оборотного капіталу // Актуальні проблеми формування економічної системи України. Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції, Львів 16 – 17 травня 2002 р. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2002. – С. 91 – 94.

11. Дропа Я. Поняття оборотного капіталу // Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції Львів, 24 – 25 жовтня 2003 р. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2003. – С. 77 – 78.

12. Дропа Я. Оптимізація джерел формування оборотного капітал за критерієм мінімізації його вартості // Інтеграція країн з перехідною економікою у світовий економічний простір: стан і перспективи. Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції, Львів 13 – 14 травня 2005 р. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2005. – С. 102 – 103.

13. Дропа Я. Оптимізація структури оборотного капіталу за напрямками вкладення // Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, Львів 21 – 22 жовтня 2005 р. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2005. – С. 105 – 106.

14. Дропа Я. Б. Визначення джерел формування оборотного капіталу промислових підприємств // Современные аспекты финансового управления экономическими процессами: Материалы Всеукр. науч.-метод. конф., г. Севастополь, 6 – 9 сентября 2005 г., Ч.2. – Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2005. – С. 170 – 174.

15. Дропа Я. Визначення оптимальної структури джерел формування оборотного капіталу за критерієм максимізації рівня фінансової рентабельності // Філософія економіки Івана Франка й сучасні економічні проблеми. Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції, Львів 5 – 6 травня 2006 р. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2006. – С. 63 – 64.