Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Задихайло Олена Анатоліївна. Організація управління культурою в Україні (адміністративно-правовий аспект): дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 2006.



Анотація до роботи:

Задихайло О.А. Організація управління культурою в Україні (адміністративно-правовий аспект). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню питань організації управління культурою в Україні. У роботі визначається поняття державної політики у сфері культури, окреслюються основні напрями її реалізації. Сформульовано авторське бачення вирішення проблеми централізації та децентралізації у сфері державного управління культурою. Вивчається система органів управління культурою, їх правове положення, наведено пропозиції щодо вдосконалення організаційної структури зазначених органів. Розглянуто особливості адміністративно-правового регулювання бібліотечної, клубної, музейної справи, діяльності театральних та архівних установ, подані пропозиції по вдосконаленню відповідної нормативної бази.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукового завдання, що виявляється в комплексному аналізі питань організації управління культурою. У висновках формулюються основні результати дослідження, найбільш значні його положення, пропозиції по вдосконаленню діючої системи органів управління культурою, правового регулювання діяльності в галузі культури, окреслено проблеми, вирішення яких може сприяти підвищенню ефективності управління культурою в Україні.

Головними науковими і практичними результатами роботи є нижченаведені висновки:

– державна політика у сфері культури становить собою концептуально оформлену систему ідей, принципів, стратегії, організаційно-практичних заходів та дій держави, спрямованих на планомірне регулювання суспільних відносин у сфері культури;

– основні напрями державної політики в галузі культури мають визначатися реаліями суспільно-економічного життя країни, а також вирішенням тих завдань, які є першочерговими для розв’язання на певному етапі, а саме: а) забезпечення належного рівня фінансування цієї галузі; б) створення нормативно-правової бази у сфері культури, що відповідає сучасним світовим вимогам; в) забезпечення охорони культурної спадщини; г) підвищення ролі й престижності професії працівника культури;

– важливим засобом реалізації державної політики у галузі культури є юридична відповідальність. З урахуванням цього дисертанткою запропоновано ввести до Кодексу України про адміністративні правопорушення склади адміністративних правопорушень, якими передбачено відповідальність за здійснення будівництва на території історико-культурних заповідників і незаконний відвід земельних ділянок, що належать до земель історико-культурного призначення;

– збалансованість реалізації державної політики в царині культури значною мірою залежить від забезпечення рівноваги між централізацією й децентралізацією у сфері державного управління культурою. Тому доцільно здійснити перерозподіл функцій управління між центральними, регіональними й місцевими органами влади з урахуванням необхідності забезпечення максимальної ефективності їх діяльності в галузі культури;

– для усунення дублювання окремих функцій і завдань місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування у сфері культури необхідно забезпечити більш чітке нормативно-правове розмежування їх повноважень, що дозволить уникнути дублювання й підвищить відповідальність зазначених органів за виконання окремих повноважень у галузі культури, покладених на них відповідно до норм чинного законодавства ;

– доцільно розширити компетенцію органів місцевого самоврядування у сфері культури, визначену в Законі України „Про місцеве самоврядування в Україні”, шляхом доповнення її повноваженнями по підготовці пропозицій щодо основних напрямів культурної політики на відповідній території та участі в її реалізації. На думку дисертантки, такий підхід надасть можливості названим органам самостійно формувати і здійснювати культурну політику на місцях з урахуванням особливостей культурних традицій кожного регіону;

– для усунення прогалин у правовій регламентації суспільних відносин у сфері культури й узгодження відповідних нормативно-правових актів із законодавчими актами, що регулюють інші сторони суспільно-економічного життя доцільно внести зміни до чинних нормативно-правових актів у сфері культури, зокрема, до Законів України „Про бібліотеки і бібліотечну справу”, „Про обов’язковий примірник документів”, „Про авторське право і суміжні права”;

– нормативно-правові акти, що становлять правову основу організації і функціонування галузі культури, можна класифікувати на: а) нормативно-правові акти, що регулюють загальні питання функціонування культурної сфери в Україні; б) нормативно-правові акти, які регулюють окремі ділянки розглядуваної сфери (бібліотечну, клубну, музейну справи тощо); в) нормативно-правові акти, які охоплюють регулювання окремих аспектів культурної діяльності, що виникають у процесі здійснення суспільних відносин.

– для вдосконалення організаційної структури, правового статусу органів управління культурою в Україні необхідно: а) оптимізувати структуру апарату центрального органу виконавчої влади у сфері культури шляхом злиття тотожних за функціональною спрямованістю структурних підрозділів; б) здійснити перерозподіл повноважень між Міністерством культури і туризму та його регіональними структурами; в) налагодити систему інформаційного обміну та взаємодії між управлінськими структурами галузі культури та інших сфер суспільно-економічного життя шляхом підписання меморандуму про співробітництво; г) забезпечити чіткий розподіл компетенції органів управління культурою різних рівнів і законодавче визначення межі реалізації їх повноважень у досліджуваній сфері;

– адміністративно-правове регулювання діяльності окремих закладів і установ культури має певні особливості, зумовлені конкретними цілями їх створення, місцем і роллю цих закладів у загальній системі управління культурою. З урахуванням цього накреслюються підходи до вирішення організаційно-правових питань їх діяльності, формулюються конкретні пропозиції по вдосконаленню законодавства у сфері бібліотечної, клубної, музейної справи, діяльності театральних та архівних установ.

Публікації автора:

1. Задихайло О.А. Організація діяльності органів управління культурою в Україні в сучасних умовах // Пробл. законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2003. – Вип. 61. – С. 155161.

2. Задихайло О.А. Деякі питання організації сучасного управління культурою в Україні // Актуал. пробл. держ. управління: Зб. наук. пр. № 3 (18). – Х.: Нац. акад. держ. упр. при Президентові України, 2003. – С. 6974.

3. Задихайло О.А. Компетенція органів місцевого самоврядування в галузі культури // Державне будівництво та місцеве самоврядування: Зб. наук. пр. / Засновник – Акад. прав. наук України / Голов. ред. Ю.П. Битяк. – Х.: Право. – 2003.– Вип. 6. – С. 162 168.

4. Задихайло О.А. Правове регулювання діяльності в галузі культури в Україні // Пробл. законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2005. – Вип. 76. – С. 140145.

5. Задихайло О.А. Питання застосування нового законодавства України у сфері управління культури // Нове законодавство України та питання його застосування: Тези доп. та наук. повід. учасників наук. конф. молодих учених та здобувачів, м. Харків, 26-27 груд. 2003 р. / За ред. М.І. Панова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. – С. 54-55.

6. Задихайло О.А. Роль органів місцевого самоврядування у розвитку культури в Україні // Пробл. удосконалення правового регулювання місцевого самоврядування в Україні: Матер. міжнар. наук.-практ. конф., м. Харків, 25 трав. 2004 р. / За ред. проф. Ю.П. Битяка. – Х.: Ін-т держ. буд.-ва та місц. самоврядування АПрН України. – С. 266-268.

7. Задихайло О.А. Окремі питання вдосконалення діяльності органів державної влади у сфері культури // Сучасні проблеми юридичної науки: стан і перспективи розвитку: Тези доп. та наук. повід. учасників наук. конф. молодих учених та здобувачів / За ред. М.І. Панова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2005. – С. 139-141.