Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Назарова Галина Борисівна. Організація та методика обліку і аудиту фінансових результатів на підприємствах залізничного транспорту : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Назарова Г.Б. Організація та методика обліку і аудиту фінансових результатів на підприємствах залізничного транспорту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

Дисертація є комплексним дослідженням теоретичних і методичних питань бухгалтерського обліку та аудиту фінансових результатів підприємств залізничного транспорту.

У контексті вирішення поставлених завдань досліджено специфіку єдиного технологічного процесу виробництва транспортної продукції й організаційної структури, які здійснюють вплив на організаційні засади обліку фінансових результатів залізничного транспорту.

Запропоновано механізм відображення в обліку фінансових результатів на різних рівнях організаційної структури залізничного транспорту. Розроблено новий методичний підхід до порядку складання основних показників галузевої фінансової звітності, що дасть можливість уникнути завищення витрат шляхом виключення витрат за виконаними роботами, послугами структурних підрозділів у межах управління залізниці.

Обґрунтовано порядок розширення задач служби контрольно-ревізійної роботи на залізничному транспорті та реорганізації її в службу внутрішнього аудиту. Удосконалено аналітичні процедури та розроблено систему моделей робочих документів внутрішнього аудиту фінансових результатів залізничного транспорту.

Проведене в дисертаційній роботі комплексне дослідження організації та методики обліку й аудиту фінансових результатів на підприємствах залізничного транспорту дозволило сформулювати висновки теоретичного, організаційного і методичного характеру, які розв’язують основні завдання відповідно до поставленої мети, а саме:

1. Розгляд економічної сутності фінансових результатів як категорії бухгалтерського обліку та об’єкту аудиту є надзвичайно важливим. Сучасна теорія прибутку поєднала елементи різних уявлень про економічний зміст категорії «прибуток» та закономірність його утворення. Уточнення поняття сутності збитку, як наслідку, неефективного використання засобів праці, предметів праці та ресурсів праці, нераціонального ведення виробництва, що являє собою виражені у грошовій формі втрати, зменшення матеріальних і грошових ресурсів в результаті перевищення витрат над доходами, дозволило поглибити розуміння показника фінансових результатів суб’єктів підприємницької діяльності.

2. Наявність сформульованих в економічній науці трьох концепцій (структурної (синтаксичної), інтерпретаційної (сематичної) і поведінкової (прагматичної)) обумовлює різні підходи щодо порядку відображення фінансових результатів у бухгалтерському обліку. Поєднання трьох існуючих концепцій дозволило визначити основні передумови відображення в обліку фінансових результатів, а саме: неможливість надання повноцінної інформації користувачам без розкриття механізму визначення фінансових результатів у розрізі операційної діяльності суб’єкта господарювання; формування фінансових результатів за видами операційної діяльності дозволяє отримати показники їх ефективності та через спрямоване використання капіталу виступає засобом забезпечення виплати дивідендів у майбутньому.

3 Існуючі класифікаційні ознаки прибутку дозволили навести найбільш важливі способи групування інформації про прибуток. Введення класифікаційної ознаки, яка передбачає формування фінансових результатів за наслідками перевірки, дозволило підвищити рівень достовірності інформації для задоволення запитів різних груп користувачів.

4. Для виявлення особливостей впливу галузі на організацію бухгалтерського обліку фінансових результатів виділено організаційні та технологічні особливості діяльності підприємств залізничного транспорту. Специфіка єдиного технологічного процесу надання транспортних послуг та організаційна структура управління перевізним процесом вплинули на організацію обліку фінансових результатів підприємств залізничного транспорту, зумовили створення централізованого порядку формування та розподілу доходів від перевезень прямих сполучень, дворівневого обліку доходів управлінь залізниць, централізованого обліку певних видів витрат і запровадження консолідованого порядку нарахування та сплати податків.

5. Організація бухгалтерського обліку фінансових результатів на підприємствах залізничного транспорту передбачає одночасне функціонування двох форм обліку. Виділення їх недоліків зумовило необхідність впровадження єдиної форми бухгалтерського обліку та розробку основних напрямків її удосконалення, які передбачають уніфікацію облікових регістрів, забезпечення рівномірного накопичення облікових даних в аналітичних регістрах за видами діяльності структурних підрозділів, максимальне наближення формування даних у регістрах аналітичного обліку з метою їх використання при складанні галузевої звітності та побудову обліку фінансових результатів шляхом спрощення дев’ятизначних субрахунків аналітичного обліку.

6. Проведений аналіз положень чинних міжнародних і національних стандартів обліку щодо нормативного регламентування облікових категорій «дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів та інших активів)» та «дохід з надання послуг» дозволив обґрунтувати недоцільність тлумачення умов визнання цих категорій щодо передачі покупцям ризиків і вигод, упевненості отримання економічних вигод підприємства та переходу права володіння. Уточнення умов визнання доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) підвищує доцільність тлумачення умов визначення цих категорій.

7. Особливий механізм формування фінансових результатів на різних рівнях організаційної структури підприємств залізничного транспорту дозволив обґрунтувати недоцільність перерозподілу основного доходу від перевезень підпорядкованим структурам для визначення фінансового результату на їх рівні. Для вдосконалення порядку відображення фінансових результатів на підприємствах залізничного транспорту запропоновано основний дохід від перевезень відображати тільки на рівні управлінь залізниць.

8. Розкриття класифікації витрат підприємств залізничного транспорту дозволило встановити необґрунтованість і недоцільність відображення окремих видів витрат. Для обліку витрат запропоновано новий підхід щодо визначення облікових об’єктів витрат на рівнях організаційної структури, який удосконалить обліковий процес визначення собівартості реалізованих робіт, послуг і порядок їх групування відповідно до чинного законодавства.

9. Дослідження методики формування облікових даних про доходи та собівартість за видами реалізації дозволяє встановити невідповідність фінансових результатів від основної (операційної) діяльності через взаємну неузгодженість субрахунків. Розробка субрахунків до рахунку 70 «Дохід від реалізації» та до рахунку 90 «Собівартість реалізації» за двома варіантами формування цільової облікової інформації дозволила удосконалити методику формування фінансових результатів за видами діяльності.

10. Аналіз основних показників галузевого звіту про доходи і витрати підприємств основної діяльності залізничного транспорту України (форма № 14 – зал.) свідчить про суттєві викривлення складу витрат за елементами. Для впровадження нового методичного підходу до порядку формування основних показників галузевої фінансової звітності запропоновано відображати всі витрати у звітності без виключення внутрішніх розрахунків, витрат за виконаними роботами, послугами в межах управління залізниці (однієї юридичної особи).

11. Аналіз основних завдань створеної служби контрольно-ревізійної роботи та фінансових розслідувань на підприємствах залізничного транспорту дозволило обґрунтувати розширення функцій і завдань служби контрольно-ревізійної роботи на залізничному транспорті та реорганізацію її в службу внутрішнього аудиту, головною метою якої стане засвідчення фінансової звітності і розробка рекомендацій стосовно поліпшення систем бухгалтерського обліку та внутрішнього контролю.

12. Дослідження основних етапів аудиту фінансових результатів на підприємствах залізничного транспорту дозволило вдосконалити методику аудиту фінансових результатів за видами діяльності підприємств залізничного транспорту, а саме: запропоновано аудиторські процедури, що регламентують порядок і послідовність дій аудитора для одержання необхідних аудиторських доказів, враховуючи специфіку галузі залізничного транспорту; розроблено моделі робочих документів аудиторів, за допомогою яких удосконалюється порядок фіксації процедур та отримання інформації щодо достовірності фінансових результатів за видами діяльності.

13. Важливим етапом аудиту фінансових результатів є підтвердження достовірності інформації звіту про фінансові результати (форма № 2) на відповідність показникам галузевого звіту з доходів і витрат підприємств основної діяльності залізничного транспорту (форма № 14). Розроблено порядок аудиту відповідності інформації звіту про фінансові результати (форма № 2) даним синтетичного обліку рахунку 79 «Фінансові результати», який дозволив визначити основні статті відповідності показників звіту про фінансові результати (форма № 2) і галузевого звіту з доходів і витрат підприємств основної діяльності залізничного транспорту (форма № 14) і удосконалити аудиторські процедури щодо підтвердження достовірності показників звіту про фінансові результати підприємств залізничного транспорту.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Назарова Г.Б. Особливості бухгалтерського обліку капітального ремонту основних фондів на підприємствах залізничного транспорту / Галина Борисівна Назарова // Фаховий збірник наукових статей: Демографія, економіка праці та соціальна політика. – Ч. ІІ. – Вип. 5. – Кіровоград: КІСМ, 1998. – С. 52–57. (0,37 д.а.).

2. Назарова Г.Б. Система формування та розподілу доходів на підприємствах залізничного транспорту / Галина Борисівна Назарова // Сборник научных трудов: Вестник Харьковского государственного политехнического университета. – Ч.2. – Вып. 122. – Харьков: ХГПУ, 2000. – С. 211–214. (0,17 д.а.).

3. Назарова Г.Б. Аудит формування фінансових результатів на підприємствах залізничного транспорту / Галина Борисівна Назарова // Держава та регіони. – Вип. 4. – Запоріжжя: ЗІДМУ, 2002. – С. 126–130. (0,36 д.а.).

4. Назарова Г.Б. Особливості організації бухгалтерського обліку на підприємствах залізничного транспорту / Галина Борисівна Назарова // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. – Ч. І. – Вип. 4. – Кіровоград: КНТУ, 2003. – С. 342–350. (0,53 д.а.).

5. Назарова Г.Б. Галузеві особливості залізничного транспорту та їх вплив на формування фінансових результатів / Галина Борисівна Назарова // Сборник научных трудов: Вестник Национального технического университета «ХПИ». – Вип. 23`2003. – Харьков: НТУ «ХПИ», 2003. – С. 55–58. (0,17 д.а.).

6. Дрозд І.К., Фоміна Т.В., Назарова Г.Б. Відновлення бухгалтерського обліку як вид аудиторської діяльності / Ірина Кузьмівна Дрозд, Тетяна Володимирівна Фоміна, Галина Борисівна Назарова // Бухгалтерський облік і аудит. – 2003. – № 5. – С. 55–58. (0,36 д.а.; авторський матеріал 0,09 д.а.). Автором запропоновано групування даних синтетичного обліку і складання фінансової звітності.

7. Назарова Г.Б. Еволюція економічної категорії прибутку / Галина Борисівна Назарова // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. – Ч.ІІ. – Вип. 5. – Кіровоград: КНТУ, 2004. – С. 327–335. (0,52 д.а.).

8. Назарова Г.Б. Основні напрямки удосконалення розрахунку фінансових результатів / Галина Борисівна Назарова // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. – Ч.І. – Вип. 7. – Кіровоград: КНТУ, 2005. – С. 383–389. (0,42 д.а.).

9. Назарова Г.Б. Теоретичні основи групування витрат та їхнього формування на підприємствах залізничного транспорту / Галина Борисівна Назарова // Вісник соціально-економічних досліджень. – Вип. 19. – Одеса: ОДЕУ, 2005. – С. 188–192. (0,43 д.а.).

10. Назарова Г.Б., Фоміна Т.В. Методика внутрішнього аудиту доходів підприємства / Галина Борисівна Назарова, Тетяна Володимирівна Фоміна // Формування ринкових відносин в Україні. – Вип. 11 (66). – Київ, 2006. – С. 99–104. (0,63 д.а.; авторський матеріал 0,32 д.а.). Автором запропоновано процедури перевірки доходів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)).

11. Шелковнікова О.В., Назарова Г.Б. Загальна методика аудиту витрат підприємства / Олена Василівна Шелковнікова, Галина Борисівна Назарова // Економіка: проблеми теорії та практики. – Т.ІІ. – Вип. 218. –Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – С. 455–466. (0,78 д.а.; авторський матеріал 0,39 д.а.). Автором запропоновано аудиторські процедури та етапи перевірки витрат.

12. Назарова Г.Б. Організація внутрішнього аудиту на підприємствах залізничного транспорту / Галина Борисівна Назарова // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. – Ч.ІІ. – Вип. 12. – Кіровоград: КНТУ, 2007. – С. 254–262. (0,99 д.а.).

Інші наукові праці:

13. Назарова Г.Б. Особливості організації бухгалтерського обліку на підприємствах залізничного транспорту / Галина Борисівна Назарова // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльність : матеріали І-ої Всеукр. наук.-практ. конф. (Черкаси, 20–22 лист. 2002 р.) / М-во освіти і науки України, Черк. держ. техн. ун-т. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С. 178–179. (0,12 д.а.).

14. Назарова Г.Б. Теоретические основы группировки расходов и их формирование на предприятиях железнодорожного транспорта / Галина Борисовна Назарова // Удосконалення системи обліку, аналізу та аудиту як складової інформатизації суспільства : матеріали міжн. міжвуз. наук.-практ. конф. (Тернопіль, жовт. 2004 р.) / М-во освіти і науки України, Терн. акад. народ. госп. – Тернопіль – Мукачево: ТАНГ; МТУ, 2004. – С. 227–232. (0,42 д.а.).