Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Лисиченко Оксана Олександрівна. Організація та методологія обліку і аналізу затрат на виробництво (на прикладі підприємств виробництва будівельних матеріалів України) : Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. — К., 2006. — 259арк. — Бібліогр.: арк. 162-173.



Анотація до роботи:

Лисиченко О.О. Організація та метологія обліку і аналізу затрат на виробництво (на прикладі виробництва будівельних матеріалів України)”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено подальшому розвитку науково-методологічних і практичних засад організації та методології обліку та аналізу затрат і собівартості виробництва будівельних матеріалів. У роботі досліджено економічний зміст витрат, затрат та собівартості, з’ясовано їх сутність як об’єктів облікового спостереження, висвітлено концепції взаємозв’язку управлінського обліку з іншими видами обліку. Уточнено функції, що мають бути реалізовані різними підсистемами обліку. Систематизовано і узагальнено фактори, що мають бути враховані при організації обліку.

На основі дослідження галузевих особливостей та умов формування собівартості продукції на підприємствах галузі виявлено проблеми організації обліку, що потребують розв’язання. Розроблено рекомендації щодо вдосконалення організації бухгалтерського обліку на підприємствах підгалузі у вигляді внутрішніх регламентів та робочого плану рахунків.

На основі аналізу тенденції розвитку підгалузі з’ясовано потреби

інформаційного забезпечення управління. Обґрунтовано передумови побудови аналітичної системи а саме: адресність – відповідність умовам та потребам функціонування конкретного підприємства; максимальне врахування технологічно-організаційних особливостей та економічних умов діяльності підприємства. В основу організаційної аналітичної моделі покладено поділ процедур на постійні, періодичні та разові.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення розв’язання наукової задачі, що виявляється у розробці науково-методичних і практичних підходів щодо вдосконалення організації та методики обліку і аналізу затрат на виробництво підприємствах підгалузі виробництва будівельних матеріалів України.

1. У зв'язку з розширенням кола споживачів інформації та різноспрямованістю їх інтересів, диференціацію обліку вважаємо об'єктивною.

Змістом та завданням обліку затрат у підсистемі фінансового обліку є облік сукупної собівартості реалізованої продукції та затрат періоду з метою формування фінансового результату. Метою та функціональним завданням управлінського обліку є інформаційне забезпечення управління затратами та собівартістю. Є необхідним розробити організаційну модель та забезпечити реалізацію функцій як фінансової так і управлінської підсистем конкретними виконавцями.

Собівартість як об'єкт фінансового обліку – це затрати, що при визначенні фінансового результату порівнюють із доходами згідно з базовим принципом фінансового обліку – принципом відповідності доходів та витрат.

Собівартість як об'єкт управлінського обліку – це затрати, що ідентифікуються з конкретним продуктом праці та калькулюються з метою формування цінової

політики і аналізу ефективності використання ресурсів.

2. Передумовою побудови ефективної моделі організації обліку та аналізу затрат є дослідження галузевих особливостей та умов формування собівартості продукції. Послідовність операцій, їх групування в центри затрат, списання затрат, документальне їх оформлення є основою організації обліку затрат. Організація обліку затрат на виробництво збірного залізобетону зумовлена технологічним розподілом на два основних переділи: виробництво бетону, арматури та формовка виробів. Технологічний процес виробництва цегли силікатної не передбачає його поділ на переділи. Особливості цієї підгалузі, що впливають на побудову обліку затрат - це відсутність залишків готової продукції та незавершеного виробництва. Врахування особливостей технологічного процесу при визначенні центрів затрат є обов'язковим при побудові ефективної моделі.

3. Передумовою раціональної організації обліку затрат є відокремлення об'єктів облікового спостереження та обґрунтування взаємозв'язку об'єктів та процедур обліку і калькулювання. В сучасних умовах функціонування галузі вважаємо можливим здійснювати калькулювання поза системою обліку з використанням як планово-технічної, так і облікової інформації. Важливим елементом організації обліку затрат є метод обліку затрат. Аргументовано виокремлення методів за об'єктами (простий, попередільний, позамовний), а також залежно від того, яким чином формується сукупна собівартість: нормативним чи ненормативним методом.

Метод обліку затрат безпосередньо зумовлює організацію первинного спостереження та підходи до розробки робочого Плану рахунків; розподіл функціональних обов'язків між обліковою та економічною службами. Відповідно до технологічних особливостей підгалузі та проведеного аналізу переваг і недоліків потенційно-можливих методів обліку затрат обґрунтовано доцільність використання для силікатного виробництва застосування простого методу обліку затрат з елементами нормативного в частині прямих матеріальних затрат; для залізобетонного виробництва попередільний метод з елементами нормативного в частині прямих матеріальних затрат. З метою оптимізації організації обліку з точки зору реалізації галузевих аспектів в роботі запропоновано робочий план рахунків у частині виробничих затрат, що ґрунтується на деталізації затрат за місцями їх виникнення

4. Дослідження сучасного стану організації бухгалтерського обліку в галузі дає можливість стверджувати про наявність суттєвих проблем, що пов'язано з негативною тенденцією спрямування організаційної моделі обліку лише на задоволення фіскальних потреб та формальне забезпечення ціноутворення за методом “затрати +”. Відповідно з необхідністю активізації організаційних факторів обліку затрат та формування собівартості розроблено і запропоновано адресно підприємствам підгалузі регламенти організації обліку затрат.

5. Недоліком сучасного стану організації обліку в галузі є не відпрацьованість облікової політики. Відповідно з вимогами П(С)БО та з потребами інформаційного

забезпечення управління затратами та собівартістю (їх визначення ґрунтується на проведеному аналізі галузевих та організаційних особливостей функціонування виробництва), запропоновано методичні підходи щодо обґрунтування елементів облікової політики в частині затрат та собівартості.

6. Організація аналітичних процедур безпосередньо впливає на ефективність функціонування виробництва, що зумовлює необхідність чіткого визначення задач, функцій, суб'єктів, об'єктів та розробки методики і організації проведення аналізу відповідно до аспектів, що пов'язані з організацією діяльності обліково-аналітичного персоналу. У цьому зв'язку аналітичні процедури поділено на постійні, періодичні та разові. Обґрунтовано необхідність закріплення внутрішніх організаційних регламентів прав і обов’язків менеджерів різного рівня щодо забезпечення проведення і використання результатів аналітичних процедур.

7. У роботі обґрунтовано підходи до виокремлення базових об'єктів аналізу та контролю: об'єкти оперативного аналізу зумовлені структурою собівартості за елементами і функціональною значимістю. Обґрунтовано необхідність організації перманентного аналізу стану, якості виготовлення та дотримання технологічних умов виробництва у розрізі конкретних замовлень. Розроблено методичне забезпечення його реалізації.

Періодичний аналіз пов'язується нами з необхідністю оптимізації постачальницько-збутової діяльності. Визначено, відповідно до особливостей господарювання та формування собівартості, організаційні аспекти періодичного аналізу в галузі виробництва будівельних матеріалів, а саме, визначено, з метою інформаційного забезпечення нормування оборотних ресурсів, інформаційні джерела, відповідальні посадові особи і періоди проведення аналізу.

8. Доведено доцільність застосування аналітичних процедур як організаційних передумов побудови раціональної системи обліку затрат. Розроблено алгоритм формування елементів облікової політики обліку затрат, що ґрунтується на аналізі сезонності.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Лисиченко О.О. Функції управлінського обліку // Регіональні перспективи. Науково-практичний журнал, №7-8 (32-33), 2003. – С. 74-76, 0,32 д.а.

  2. Лисиченко О.О. Галузевий аспект організації обліку витрат на виробництво будівельних матеріалів // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки, вип. 7, ч. ІІ – Кіровоград: КНТУ, 2005. – С. 362–369, 0,32 д.а.

  3. Лисиченко О.О. Управлінський облік у галузі виробництва будівельних матеріалів // Економіка: проблеми теорії та практики Збірник наукових праць. Випуск 207: В 5т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 625–633, 0,4 д.а.

В інших виданнях:

4. Пояркова О.О. (Лисиченко О.О.) Державне регулювання економічних відносин у харчовій промисловості України // Розробка державної політики аналітичні записки. – Київ. - Вид-во УАДУ, 2002. - С. 141-147, 0,28 д.а.

5. Лисиченко О.О. Вплив факторів на організацію обліку витрат у виробництві будівельних матеріалів // Матеріали ІІІ науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень ‘2004”. Том 42. Бухгалтерський облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. - С. 56-58, 0,12 д.а.

6. Лисиченко О.О. Вплив галузевих особливостей у виробництві будівельних матеріалів на організацію обліку витрат // Регіональна науково-технічна конференція молодих вчених і спеціалістів КДПУ. – Кременчук, 2004. – С. 72-73, 0,08 д.а.

7. Лисиченко О.О. Використання термінів “іздержки”, витрати, затрати у різних підсистемах обліку // Всеукраїнська науково-практична конференція “Організаційно-економічні та фінансові механізми мобілізації резервів промислових підприємств при трансформації економіки” присвячена 45-річчю КДПУ. – Кременчук, 2005 – С. 61-62, 0,08 д.а.