Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Панченко Інна Анатоліївна. Організація судово-бухгалтерської експертизи: теоретико-практичні аспекти : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2007.



Анотація до роботи:

Панченко І.А. Організація судово-бухгалтерської експертизи: теоретико-практичні аспекти. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретичних положень і розробці заходів з удосконалення організації, оцінки ефективності судово-бухгалтерської експертизи та якості її результатів для залучення до проведення експертних досліджень висококваліфікованих фахівців.

У дисертації уточнено зміст понять “предмет судово-бухгалтерської експертизи”, “організація судово-бухгалтерської експертизи” та запропоновано визначення ефективності судово-бухгалтерської експертизи. Уточнено перелік та обґрунтовано зміст завдань судово-бухгалтерської експертизи, визначено її функції при розгляді правопорушень економічного характеру в процесі слідства. Розкрито сутність організації судово-бухгалтерської експертизи шляхом виділення двох її рівнів: організації експертної діяльності та організації судово-бухгалтерської експертизи за конкретною справою, що сприятиме системному та послідовному проведенню експертизи, налагодженню взаємодії експерта з іншими учасниками справи, а також є передумовою удосконалення нормативного регулювання судових експертиз. Удосконалено систему документування дій експерта-бухгалтера в процесі проведення судово-бухгалтерської експертизи для підвищення рівня організації його роботи. Доведено необхідність здійснення оцінки судово-бухгалтерської експертизи за двома напрямами: на підставі визначення її якості та ефективності. Розроблено критерії оцінки якості результатів експертизи та кількісні показники оцінки її ефективності.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання, яке полягає у дослідженні порядку організації судово-бухгалтерської експертизи, його теоретичному обґрунтуванні та розробці практичних рекомендацій з його удосконалення; визначенні порядку оцінки якості та ефективності судово-бухгалтерської експертизи. Основні висновки, що підтверджують результати проведеного дослідження, мають наступне трактування:

1. Неоднозначність розуміння змісту й значення судово-бухгалтерської експертизи призводить до неможливості її подальшого вдосконалення. У зв’язку з цим в роботі обґрунтовано, що судово-бухгалтерська експертиза знаходиться на межі економічної та юридичної наук і може існувати лише в рамках судового процесу. Враховуючи, що під час експертизи досліджуються дані бухгалтерського обліку та результати господарського контролю, вона є практичним видом діяльності в галузі бухгалтерського обліку.

2. Виділення етапів формування експертизи є базою для її подальшого розвитку в теоретичному та практичному аспектах. За результатами дослідження історичного розвитку судово-бухгалтерської експертизи в Україні та світі виділено етапи її розвитку: І-й етап – поява судово-бухгалтерської експертизи як вираження контрольної функції бухгалтерського обліку, що виникла з необхідності застосування облікових знань в суді; ІІ-й етап (ХVІІ ст.) – створення спеціальних інститутів експертів-бухгалтерів, фахівці яких проводили дослідження за вимогою судових органів; ІІІ-й етап (початок ХХ ст.) – розмежування сфери існування ревізії, аудиту та судово-бухгалтерської експертизи; ІV-й етап (кінець 60-х рр. ХХ ст. до тепер) – судово-бухгалтерська експертиза отримує теоретичне підґрунтя. Виділення етапів становлення судово-бухгалтерської експертизи сприяє чіткому розумінню її сутності та ролі в господарських відносинах та в судовому процесі, дозволяє спрогнозувати нові питання судово-бухгалтерської експертизи, що виникатимуть.

3. Виявлені недоліки в організації судово-бухгалтерської експертизи пов’язані з відсутністю єдиного підходу до трактування її базових понять. Дослідження змісту та призначення експертизи показали, що предметом експертизи є явища та процеси, що знайшли або повинні були знайти відображення в обліку, які досліджуються з точки зору їх законності, достовірності та доцільності в межах поставлених перед експертом питань. Узгодження понятійного апарату судово-бухгалтерської експертизи є основою для розробки практичних рекомендацій з удосконалення організації та методики проведення експертизи.

4. Нині завдання експертизи трактуються по-різному, що призводить до порушення меж компетенції експерта. У зв’язку з цим виділено та систематизовано завдання судово-бухгалтерської експертизи у такі групи: 1) пов’язані з вивченням стану організації та ведення бухгалтерського обліку і контролю; 2) спрямовані на виявлення фактів порушення чинного законодавства в цілому та, зокрема, порушень в обліку та організації контролю з боку осіб, проти яких висунуто обвинувачення; 3) передбачають визначення розміру збитку, завданого незаконними діями. Виходячи з вище наведених завдань доведено, що функціями судово-бухгалтерської є: інформаційна, пізнавальна та кримінологічна.

5. Організація судово-бухгалтерської експертизи в Україні характеризується певними недоліками, що призводять до зниження її якості. З метою усунення цих недоліків обґрунтовано, що рівнями організації судово-бухгалтерської експертизи є організація експертної діяльності (комплекс заходів з організації та здійснення на рівні держави) та організація судово-бухгалтерської експертизи за конкретною справою (сукупність взаємопов’язаних дій з проведення судово-бухгалтерської експертизи, призначеної за конкретною справою). Виділення та дотримання вказаних рівнів забезпечує підбір кваліфікованих експертних кадрів, контроль за їх діяльністю, сприяє системному та послідовному проведенню експертизи, а також є передумовою удосконалення її нормативного регулювання.

6. Відсутність вимог до обов’язковості проведення атестації судових експертів знижує якість експертиз. Для усунення цього недоліку розроблено Програму підготовки та проведення атестації осіб, що мають намір отримати свідоцтво судового експерта-бухгалтера. Процедури, передбачені програмою включають три етапи: а) попередній конкурсний відбір бажаючих з метою перевірки рівня професійних знань; б) проведення практичної підготовки в експертних установах; в) проведення атестації з метою отримання свідоцтва експерта-бухгалтера спільно Міністерством фінансів та Міністерством юстиції України.

7. Недоступність повної інформації про експертів-бухгалтерів для суб’єктів призначення судово-бухгалтерської експертизи, якими є слідчий, прокурор, суддя, призводить до залучення до її проведення некваліфікованих осіб та затягування процесу слідства. В роботі запропоновано створення картотеки відомостей за кожним експертом, що працює в певному регіоні, яка б містила інформацію про експерта, його кваліфікацію, досвід та результати роботи. Наявність бази даних дозволить проводити аналіз експертної роботи, визначати професійний рівень практикуючих експертів-бухгалтерів та вживати заходів щодо його підвищення.

8. Раціональна організація експертних досліджень потребує належного документального забезпечення. З метою удосконалення системи документування судово-бухгалтерської експертизи розроблено Журнал реєстрації судово-бухгалтерських експертиз та Акт приймання-передачі висновку експерта-бухгалтера у кримінальній (цивільній) справі.

9. Практика взаємовідносин з правоохоронними органами виявила відсутність єдиного підходу до оцінки експертного висновку та судово-бухгалтерської експертизи. Запропоновано здійснювати оцінку судово-бухгалтерської експертизи за двома напрямами: за її якістю та ефективністю. Оцінка якості передбачає дослідження експертного висновку на предмет достовірності, коректності посилань на нормативно-правові акти, дотримання процесуальних вимог при проведенні судово-бухгалтерської експертизи та оцінку компетентності експерта-бухгалтера, що проводив експертне дослідження. Виділення критеріїв оцінки сприятиме розробці методики оцінки ефективності судово-бухгалтерської експертизи та якості її результатів.

10. Оцінка ефективності судово-бухгалтерської експертизи здійснюється на підставі розрахунку показників ефективності. Виходячи з відсутності розроблених кількісних показників в роботі запропоновано критерії оцінки ефективності судово-бухгалтерської експертизи: а) результативність; б) дієвість; в) економічність, – та виділено для розрахунку ефективності судово-бухгалтерської експертизи наступні коефіцієнти: коефіцієнт завантаженості експертів-бухгалтерів, коефіцієнт результативності роботи експерта-бухгалтера, коефіцієнт окупності витрат на судово-бухгалтерську експертизу, коефіцієнт віддачі слідства. На підставі запропонованих коефіцієнтів ефективності судово-бухгалтерської експертизи розроблено механізм її оцінки.

Публікації автора:

Монографії

1. Бухгалтерський облік: історичний аспект. Результати дисертаційних досліджень Житомирської наукової бухгалтерської школи: Монографія. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – 620 с. (Особистий внесок – автором розглянуто розвиток судово-бухгалтерської експертизи в історичній ретроспективі).

Статті в наукових фахових виданнях

2. Панченко І.А. Сутність судово-бухгалтерської експертизи, поняття предмету та об’єкту // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2004. – № 1 (27). – С. 158-167.

3. Панченко І.А. Завдання та функції судово-бухгалтерської експертизи // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2004. – № 3 (29). – С. 128-133.

4. Панченко І.А. Судово-бухгалтерська експертиза в Україні: нормативно-правовий аспект // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2005. – № 1 (31). – С. 186-192.

5. Панченко І.А. Доказове значення результатів судово-бухгалтерської експертизи // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 203: В 4 т. Том IV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – 306 с. – С. 1069-1074.

6. Панченко І.А. Повноваження експерта-бухгалтера та спеціаліста при застосуванні спеціальних знань // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. Том 3. – 2005. – № 6 – С. 203-207.

7. Панченко І.А. Підготовка експертів-бухгалтерів в Україні: проблеми організації та проведення // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2006. – № 1 (35). – С. 97-104.

8. Панченко І.А. Організація судово-бухгалтерської експертизи в Україні: сутність та порядок здійснення // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник накових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 1 (4). / Відповідальний редактор д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – 400 с. – С. 325-340.

9. Панченко І.А. Бухгалтерський облік як джерело юридично значимої інформації // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2007. – № 1 (39). – С. 155-162.

Тези доповідей

10. Панченко І.А. Предмет та об’єкт судово-бухгалтерської експертизи: проблема визначення // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. Збірник тез та текстів виступів на Другій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – С. 60-62.

11. Панченко І.А. Вимоги, що висуваються до експерта-бухгалтера // Матеріали І міжнародної науково-практичної конференції “Науковий потенціал світу ’ 2004” Том 17. Облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 11-12.

12. Панченко І.А. Вимоги до експертного висновку // Матеріали ІV міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень ’ 2005“ Том 66. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 30-33.

13. Панченко І.А. Судово-бухгалтерська експертиза у судовому процесі // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. Збірник тез та текстів виступів на Третій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – С. 102-104.

14. Панченко І.А. Роль експерта-бухгалтера та спеціаліста у судовому процесі // М.І. Туган-Барановський – видатний вчений-економіст. Спадщина та новації: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції / Голов. ред. О.О. Шубін. – Донецьк: ДонДует, 2005. – Т.ІІІ. – С. 78-80.

15. Панченко І.А. Взаємодія суб’єктів призначення судово-бухгалтерської експертизи та експерта-бухгалтера // Тезисы и тексты выступлений на IV-ой международной научной конференции “Развитие бухгалтерского учета и контроля в контексте европейской интеграции”. – Житомир-Краматорск: ЧП “Рута”, 2005. – С. 143-147.

16. Панченко І.А. Місце судово-бухгалтерської експертизи в системі наук // Матеріали VIII міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2005” Том 82. Облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 49-50.

17. Панченко І.А. Критерії оцінки ефективності результатів дослідження експерта-бухгалтера // Международная научно-практическая конференция “Наука и инновации’ 2005” (17-31 жовтня 2005 р.). – Днепропетровск: Наука і освіта, 2005. – С. 54-56.

18. Панченко І.А. Документування процесу проведення експертизи // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. Збірник тез та текстів виступів на Четвертій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – С. 86-87.

19. Панченко І.А. Підстави призначення судово-бухгалтерської експертизи // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. Збірник тез та текстів виступів на П’ятій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – С. 65-67.

Підручники та навчальні посібники

20. Судово-бухгалтерська експертиза. Посібник для студентів спеціальності “Облік і аудит” вищих навчальних закладів./ За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ПП “Рута”, 2004. – 460 с. (Особистий внесок – автором розглянуто функції, які виконує судово-бухгалтерська експертиза, визначено групи суб’єктів судово-бухгалтерської експертизи та порядок її організації).