Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Лаврова Юлія Володимирівна. Організація і оцінка управлінської діяльності на підприємстві : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Лаврова Ю. В. Організація і оцінка управлінської діяльності на підприємстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Харківський національний економічний університет, Харків, 2009.

У дисертації узагальнено тенденції розвитку в організації управлінської діяльності на підприємстві, під якими слід розуміти процеси прогресивних якісно-кількісних змін (перетворень) у статичній структурі і динамічному процесі управління підприємством, що сприяють підвищенню результативності та ефективності здійснення управлінської діяльності. Визначено передумови переходу від функціональної структуризації управління до процесно-орієнтованої, проаналізовано доцільність даного переходу. Класифіковано управлінські бізнес-процеси. Обґрунтовано принципи, яких необхідно дотримуватися при організації та функціонуванні процесно-орієнтованої структури управління підприємством, що забезпечують її розвиток і сприяють підвищенню результативності управлінської діяльності. Обґрунтовано і виділено критерії оцінки результативності організації управлінської діяльності підприємства, на основі яких запропоновано методичне забезпечення до вказаної оцінки. Розроблено методичний підхід до організації управління підприємством на основі циклу управлінських бізнес-процесів. Розроблено показники оцінки функціонування останніх та вимоги до менеджера при його призначенні на посаду керівника управлінського бізнес-процесу, визначено його функції. Обґрунтовано методичний підхід до мотивування управлінського персоналу.

В дисертації вирішено важливе науково-практичне завдання щодо обґрунтування теоретичних положень і методичного забезпечення організації управлінської діяльності на промисловому підприємстві, розробки інструментарію для оцінки результативності управління ним. В ході проведення дослідження були отримані такі результати.

  1. Визначено, що організація управлінської діяльності підприємства – процес упорядкування елементів управління, зв’язків між ними і спосіб регламентування потоків інформації, яка має управлінський характер. При цьому розподіл функціональних обов'язків, прав і відповідальності, порядку і форм взаємодії між органами управління повинен відбуватися з урахуванням соціального аспекту, під яким, у даному випадку, мається на увазі урахування якісних характеристик управлінського персоналу (кваліфікації, компетентності, здатності до розвитку) та ступінь його умотивованості. Обґрунтовано, що напрямом усунення недоліків в організації управлінської діяльності є перехід від функціональної структуризації управління на процесно-орієнтовану.

  2. Сформульовано та обґрунтовано теоретичні положення організації наскрізного управлінського бізнес-процесу підприємства, для чого класифіковано управлінські бізнес-процеси підприємства, що дозволяє на практиці чітко ідентифікувати параметри їх функціонування в просторі і часі. Визначено принципи, яких необхідно дотримуватися при організації та функціонуванні процесно-орієнтованої структури управління підприємством: загальнофілософські, загальносистемні і ті, що визначають вимоги до діяльності керівника управлінського бізнес-процесу та до інформаційних ресурсів. Практичне значення вказаних принципів полягає в можливості їх використання для розробки методичного забезпечення організації управлінської діяльності з використанням елементів процесного підходу.

  3. Проаналізовано підходи до оцінки результативності організації управління підприємством; це дозволило виявити, що результативність: по-перше, забезпечується через досягнення встановлених цілей та задоволення інтересів внутрішніх і зовнішніх економічних агентів підприємства найбільш економним способом; по-друге, виявляється через економічну і соціальну складові на певний момент часу; по-третє, її оцінку потрібно здійснювати за запропонованими автором критеріями, до складу яких віднесено: досягнення встановлених підприємством цілей, упорядкування структури управління та зв’язків між підрозділами, адаптивність до змін у зовнішньому середовищі, урахування інтересів менеджерів.

  4. Удосконалено методичне забезпечення оцінки результативності організації управлінської діяльності на підприємстві, у якому враховується узгодженість економічної та соціальної складових через відповідні групи показників, серед яких ті, що розраховуються для підприємства в цілому і для окремих його відділів і посад менеджерів. Впровадження розроблених пропозицій дозволяє на практиці точно визначити «вузькі місця» в організації управлінської діяльності. Також автором пропонується використовувати розроблений показник «узгодженості», складові якого дозволяють виявити врахування інтересів різних за цілями економічних агентів підприємства.

  5. Оцінено результативність організації управлінської діяльності для групи підприємств машинобудівної галузі, що дозволило виявити наявність резервів підвищення її економічної і соціальної складових – занизький для галузі рівень рентабельності, недоліки в раціональності структуризації елементів управління, в організації комунікаційних зв’язків між підрозділами, інформаційному забезпечені управлінської діяльності, в існуючій системі мотивації, наявність резервів зниження витрат на управління, відсутність спроможності управлінського персоналу адаптуватися до змін у своїх обов’язках, значні розбіжності «узгодженості» інтересів економічних агентів підприємства.

  6. Доведено, що усунення виявлених в результаті аналізу недоліків у організації управління підприємством можливо за допомогою зміни його функціональної «орієнтації» на процесну шляхом формування управлінських бізнес-процесів. У основу останніх автором запропоновано покласти цикл «мотивування-планування-виконання-аналіз-коригування», функціонування якого пропонується оцінювати за показниками процесу і продукту. Для доцільного та ефективного здійснення наскрізного управлінського бізнес-процесу необхідно визначити стадію життєвого циклу підприємства та виконати відповідно до неї розподіл ресурсів за управлінськими бізнес-процесами. Практична цінність вказаних пропозицій полягає в прискоренні процесів ухвалення та виконання управлінських рішень і в покращенні якості результатів управлінської діяльності.

  7. Обґрунтовано методичний підхід до мотивування менеджерів, що здійснюють свою діяльність у процесно-орієнтованій структурі управління. Виявлено необхідність: визначення центрів ухвалення рішень, які формують управлінські бізнес-процеси; складання цільових бюджетів по кожному бізнес-процесу; закріплення відповідальності керівників процесів за виконання бюджету; оцінювання результатів функціонування управлінських бізнес-процесів за показниками процесу та продукту і діяльності їх керівників та виконавців за особистими досягненнями; преміювання виконавців бізнес-процесу за результатами оцінювання. Впровадження методичного підходу дозволяє на практиці спрямувати зусилля менеджерів на досягнення, перед усім, загальної мети підприємства, а також мотивує їх на вдосконалення своїх професійних якостей, що в цілому сприяє підвищенню результативності управлінської діяльності на підприємстві.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Вергелес (Лаврова) Ю. В. Критерии оценки эффективности организационной структуры управлений / Ю. В. Вергелес (Лаврова) // Коммунальное хозяйство городов: научно-технический сборник. Серия: Экономические науки. – Киев: «Техніка», 2005. – Вип. 65. – С. 321–326.

2. Проноза П.В. Оценка эффективности организационной структуры управления / П.В. Проноза, Ю. В. Вергелес (Лаврова) // Коммунальное хозяйство городов: научно-технический сборник. Серия: Экономические науки. – Киев: «Техніка», 2006. – Вип. 71. – С. 94–100.

3. Вергелес (Лаврова) Ю. В. Операции функционирования бизнес-процессов управления предприятием / Ю. В. Вергелес (Лаврова) // Вісник економіки транспорту і промисловості: зб. наук.-практ. ст. – Харків: УкрДАЗТу, 2006. – №13. – С. 35–37.

4. Вергелес (Лаврова) Ю. В. Оцінка ефективності організації структури управління підприємством на основі показника «узгодженості» / Ю. В. Вергелес (Лаврова) // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008.– Вип. 236: В 5 т. – С. 1290–1294.

5. Лаврова Ю. В. Класифікація управлінських бізнес-процесів підприємства / Ю. В. Лаврова // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – Вип. 240: В 5 т. – С. 1078–1085.

6. Вергелес (Лаврова) Ю. В. Розвиток організаційної структури управління: сутність та зміст / Ю. В. Вергелес (Лаврова) // зб. наук. праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: Вид. ЧДТУ, 2007. – Вип. 18, Ч. 3. – С. 91–94.

Матеріали конференцій

7. Вергелес (Лаврова) Ю.В. «Организационная структура управления предприятия» как экономическая категория / Ю. В. Вергелес (Лаврова) // Матеріали всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції «Наука і життя, українські тенденції, інтеграція у світову наукову думку»( Київ 20-25 квітня 2005 року). – Київ: ТОВ «ТК «Меганом», 2005. – частина 1. – С. 24–27.

8. Вергелес Ю.В. (Лаврова) Визначення принципів процесно-орієнтованої структури управління підприємством // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні проблеми управління економічними процесами промислових підприємств», (Харків, 14-15 листопада 2006 року) / Управління розвитком: збірник наукових статей. – Харків.: Вид. ХНЕУ, 2006. – С. 43–46.

9. Мартюшева Л.С. Методичні рекомендації організації управління підприємством на засадах процесного підходу / Л.С. Мартюшева, Ю.В. Вергелес (Лаврова) // Матеріалами Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми та шляхи вдосконалення економічного механізму підприємницької діяльності в умовах глобалізації економіки», (Ужгород, 3-6 жовтня 2007 року) / Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: «Економіка» (спец. випуск). – Ужгород.: Вид. УжНУ, 2007 – № 22., Ч.3 – С. 205–212.

10. Вергелес (Лаврова) Ю. В. Розвиток системи мотивації управлінського персоналу на основі формування процесно-орієнтованої структури управління підприємством / Ю. В. Вергелес (Лаврова) // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні проблеми економіки та управління підприємствами», (Жовті Води, 23 – 24 лютого 2007 року). – Том.5. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2007. – С. 460–469.