Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


26. Биргеу Михайло Михайлович. Організація діяльності поліції Республіки Молдова з профілактики злочинів: дис... д-ра юрид. наук: 12.00.07 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Биргеу М.М. Організація діяльності поліції Республіки Молдова з профілактики злочинів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 - теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. - Національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2004.

Дисертацію присвячено аналізу організаційно-правових засад управління діяльністю поліції РМ з профілактики злочинів. У ній дається поняття, розкривається сутність і співвідношення із суміжними категоріями, визначаються мета, завдання, принципи і основні напрямки організації і діяльності поліції РМ з профілактики злочинів; аналізуються повноваження органів державного управління; характеризується сучасний стан нормативно-правового, кадрового, науково-методичного, фінансового, інформаційного забезпечення як самої діяльності з профілактики злочинів, так і діяльності, спрямованої на її організацію; накреслюються можливі шляхи оптимізації і підвищення ефективності управління, в тому числі на основі впровадження комплексного підходу до вирішення проблем, більш широкого використання координаційних процедур, взаємодії різних суб'єктів управління. Розроблено цілісну міжгалузеву теорію організації діяльності поліції з профілактики злочинів, сформульовано комплекс прикладних рекомендацій і пропозицій, спрямованих на удосконалення організаційно-правових засад як профілактичної, так і правоохоронної діяльності поліції РМ.

У результаті проведеного дисертаційного дослідження здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове рішення актуальної наукової проблеми - організації діяльності поліцейських органів з профілактики злочинів, досліджені її сутність та особливості, місце і роль у сучасній правоохоронній практиці, мета і завдання, правові і фактичні підстави застосування. Основною метою даної роботи було проголошено розробку на основі аналізу теоретичної бази, системи правового регулювання і практичної реалізації поліцією РМ профілактичних функцій концептуальної теорії організації діяльності поліції з профілактики злочинів і визначення шляхів удосконалювання даного напрямку соціальної практики. У підсумку сформульовано цілий ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на досягнення поставленої мети.

Досліджуючи теоретичний і прикладний зміст сучасної протидії злочинності в умовах посткризового етапу розвитку держави і суспільства, робиться висновок, що в сучасних умовах, коли злочинність неухильно розширює свій негативний вплив на суспільні відносини, ще більшого значення набувають профілактичні процедури, спрямовані на те, щоб припинити неухильне зростання злочинності, а потім мінімізувати її показники.

На підставі аналізу різних наукових поглядів і підходів до визначення місця, ролі, змісту, природи і структури профілактики злочинів дисертантом робиться однозначний висновок, що дана система являє собою органічну інтегровану триєдність таких управлінських компонентів, як управлінська концепція, функція державних органів і складова частина правоохоронної діяльності. Визначено особливості управлінської діяльності з профілактики злочинів, а саме: її соціальний характер, можливість регулювання суспільних відносин, комплексність взаємодії різних заходів впливу, множинність суб'єктів реалізації, інтегрований, різнорівневий характер, що дало підстави для встановлення і характеристики системи кореляційних взаємозв'язків профілактики злочинів із суміжними соціальними системами.

За допомогою встановлення і аналізу комплексів суб'єктивних і об'єктивних факторів визначаються підстави, а також характеризуються процеси і процедури профілактики злочинів. На цій основі комплексна соціально спрямована профілактична діяльність поліції РМ проаналізована через призму поставлених завдань і особливостей їх реалізації в рамках різних підсистем профілактики злочинів (соціальна, спеціально-кримінологічна, оперативно-розшукова, рання і безпосередня профілактика злочинів).

Проблема визначення об'єкта і предмета управлінського впливу системи профілактики злочинів вирішена автором через аналіз рівнів організації і функціонування відповідної системи. Встановлено, що в об'єкт входять два блоки суспільних відносин: перший - система суспільних відносин, які перебувають під кримінально-правовою охороною; другий - система суспільних відносин із приводу організації і здійснення профілактичної діяльності. Зміст предмета управлінського впливу профілактики злочинів становлять також два взаємозалежні блоки: перший - це сам профілактичний процес; другий - сукупність факторів і індивідуалізованих об'єктів, основні характеристики яких визначені та наведені.

Правові засади організації діяльності поліції РМ з профілактики злочинів проаналізовано через призму значення нормативно-правових актів у відповідній системі - Конституція РМ, закони РМ, підзаконні нормативні акти (укази Президента РМ, постанови Парламенту РМ, рішення Уряду РМ, відомчі акти), і за галуззю права - кримінальне законодавство, адміністративне, процесуальне, цивільне, трудове тощо. Сформульовано комплекс пропозицій, спрямованих на удосконалювання правового регулювання діяльності поліції РМ з профілактики злочинів, зокрема, рекомендації загального, змістовного і процедурного характеру.

Класифікація суб'єктів організації і здійснення профілактики злочинів за різними підставами і критеріями та одночасний аналіз їх функцій і повноважень у даній сфері дозволили дисертанту зробити висновок про те, що поліція РМ є системою, оптимально пристосованою до виконання організаційних і суто профілактичних завдань та функцій. Це обумовлено наступними факторами: детермінованістю елементів системи поліції характером виконуваних нею завдань і функцій, динамічністю системи, наявністю в ній управлінського потенціалу, владних повноважень і зворотного зв'язку.

Класифікація принципів профілактичної діяльності поліції РМ на загальноправові, системно-організаційні і системно-функціональні дозволила автору зробити висновок про їх істотне значення для організації і здійснення діяльності з профілактики злочинів та необхідності їх законодавчого закріплення.

Здійснені систематизація і групування методів профілактичної діяльності поліції уможливили виділення групи методів загальної і групу методів індивідуальної профілактики злочинів. У системі перших проаналізовані економічні, правові, виховні методи; других - опосередковані і безпосередні методи профілактичного впливу.

У дисертації встановлена і досліджена сукупність напрямків профілактичної діяльності поліції РМ, у результаті чого виокремлені наступні блоки пріоритетних напрямків: перший - охоплює діяльність поліції РМ у рамках профілактики фонових явищ сучасної злочинності, другий - діяльність поліції РМ у рамках профілактики окремих видів і груп злочинів, нейтралізації найбільш значимих негативних фактів і підвищення ефективності профілактичної діяльності. В останньому блоці автором додатково виділена система профілактичних заходів поліції, а саме: спеціально-кримінологічні заходи, спрямовані на усунення і нейтралізацію криміногенних факторів, які сприяють вчиненню злочинів, заходи кримінально-правового, кримінально-процесуального і адміністративного характеру, інші профілактичні заходи. Зазначені сукупності елементів попередньо систематизовані і розглянуті в прив'язці до стадій і етапів профілактичної процедури.

На основі законодавчо передбаченого розподілу поліції РМ на державну і муніципальну при одночасному визначенні специфіки їх функціональних повноважень і систем взаємозв'язків проаналізовано загальну структуру і статус поліції РМ. В результаті цього запропоновано цілий ряд рекомендацій з удосконалювання роботи як центрального апарату Міністерства внутрішніх справ РМ, так і галузевих служб.

Діяльність різних функціональних і галузевих служб та підрозділів поліції РМ у рамках профілактики злочинів охарактеризована через призму аналізу основних цілей, завдань, напрямків і форм діяльності. Детально розглянуто організацію і здійснення профілактики злочинів в оперативних службах, підрозділах Департаменту охорони громадського порядку, підрозділах кримінального переслідування і державної охорони. Запропоновано конкретні шляхи оптимізації їх організації і функціонування в рамках діяльності з профілактики злочинів, напрямки та форми внутрісистемної і міжсистемної взаємодії при вирішенні актуальних оперативно-службових завдань.

На основі аналізу проблем управління діяльністю поліції РМ з профілактики злочинів визначено межі управлінського впливу, охарактеризовано його форми, зміст і завдання, встановлено взаємозв'язок даного виду діяльності із суміжними категоріями (організацією і управлінським рішенням). Досліджено також повноваження Президента РМ, Парламенту РМ, Уряду РМ, Адміністрації Президента РМ, Ради Безпеки РМ, деяких міністерств і відомств з управління профілактикою злочинів взагалі і діяльністю поліції РМ у даному напрямку зокрема.

Розгляд і вивчення особливостей координації в діяльності поліції з профілактики злочинів взаємопов’язано із аналізом таких управлінських функцій, як організація, керівництво, регулювання, регламентація, прогнозування, планування і контроль, специфіка яких у сфері профілактики злочинів визначена і досліджена дисертантом. Крім того, ним проаналізовані мета, завдання, функції, стадії, етапи, форми, результати і особливості координації дій поліції та інших правоохоронних органів РМ у рамках профілактики злочинів, у результаті чого робиться висновок про необхідність подальшого зміцнення координаційної функції поліції у сфері профілактики злочинів.

Проаналізовано сутність, стан, мету, завдання, форми і зміст взаємодії поліції з засобами масової інформації і громадськістю у профілактиці злочинів. Особлива увага приділена аналізу форм взаємодії поліції і зазначених суб'єктів.

Підводячи підсумок проведеному дисертаційному дослідженню, автор робить однозначний висновок, що в профілактичній діяльності поліцейських органів більшості країн (не лише пострадянського простору) накопичилось чимало проблем, обумовлених як недосконалістю (а часом і відсутністю) нормативного регулювання відносин у цій сфері, так і недоліками, спричиненими труднощами функціонування самої системи, проблемами кадрового, матеріально-фінансового, ресурсного і, в першу чергу, організаційного забезпечення профілактичної та правоохоронної діяльності, розв’язання яких сприятиме удосконалюванню цих видів діяльності, і врешті-решт, - зміцненню законності та правопорядку в країні.

У цьому зв'язку рекомендації і пропозиції дисертанта представляють теоретичну і прикладну цінність не лише для науки і правозастосовчої практики Республіки Молдова, але й для української, що обумовлено спільністю поставлених і успішно вирішених проблем.

Публікації автора:

Монографії, підручники, навчальні посібники:

  1. Быргэу М.М. Организация профилактики преступлений органами внутренних дел: концептуальные основы, практика, перспективы совершенствования (опыт Республики Молдова) / Под общей ред. д-ра юрид. наук, проф. Бандурки А.М.: Монография. - Харьков: Изд-во Нац. ун-та внутр. дел, 2004. – 254 с.

Наукові статті, тези доповідей і наукових повідомлень:

  1. Быргэу М. Роль органов внутренних дел Республики Молдова в профилактике преступлений, связанных с торговлей людьми // Закон и жизнь. - 2002. - № 6. – С. 36-42.

  2. Биргеу М.М. Методологічні проблеми теорії профілактики злочинів // Вісник Запорізького юридичного інституту. - 2003. - № 4. - С. 157–163.

  3. Быргэу М. Субъекты и объекты профилактики преступлений // Закон и жизнь. - 2003.- № 7. – С. 28-31.

  4. Биргеу М.М., М.М.Гуренко, О.А.Альонкін. Право на свободу совісті та його конституційне відтворення: порівняльний аналіз // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. - 2003. - № 2. - С. 188-197.

  5. Биргеу М.М., Свірський Б.М. Правова регламентація організації об’єднань національних меншин в Україні з кінця ХІХ-початку 90-х рр. ХХ ст. // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. - 2003. - № 4. - С. 279-287.

  6. Быргэу М.М., Бахин В.П., Карпов Н.С. Новые подходы в борьбе с преступностью // Материалы международной науч.-практ. конфер. «Преступность в Республике Молдова: состояние, тенденции, меры предупреждения и борьбы». - Кишинев, 2003. - С. 248-253.

  7. Быргэу М.М. Органы внутренних дел как субъекты и объекты профилактики правонарушений // Материалы международной науч.-практ. конфер. «Полиция и общественная безопасность». - Кишинев, 2003. - С. 41-55.

  8. Быргэу М.М. Оперативный состав внутренних дел: концепция подготовки, проблемы и перспективы // Актуальні проблеми підготовки кадрів і роботи з персоналом оперативних служб міліції: Тези доп. міжнар. наук.-практ. конференції. Ч.1. - К.: Національна академія внутрішніх справ України, 2003. – С. 230-235.

  9. Быргеу М. Деятельность органов внутренних дел по обеспечению личных прав и свобод человека и гражданина // Правовые аспекты гражданского общества: реальность и перспективы: Материалы междун. науч.-практ. конфер. - Кишинев, 2003. – С. 72-76.

  10. Быргеу М.М. Роль подразделений полиции в предупреждении вовлечения несовершеннолетних в преступную деятельность // Наука и практика: Материалы межд. науч.-практ. конфер. «Совершенствование деятельности органов внутренних дел по профилактике безнадзорности предупреждению правонарушений несовершеннолетних» – Орел: Орловский юридический институт МВД России. - 2003. - № 2. - С. 7-12.

  11. Биргеу М.М. Види, форми і принципи координації профілактики злочинів // Вісник Національного університету внутрішніх справ. - 2004. - Вип. 25. - С. 8-14.

  12. Биргеу М.М. Деякі аспекти організації взаємодії в діяльності поліції Республіки Молдова щодо профілактики злочинів // Вісник Національного університету внутрішніх справ. - 2004. - Вип. 26. - С. 7-13.

  13. Биргеу М.М. Методи індивідуальної профілактики злочинів, застосовувані ОВС Республіки Молдова // Науковий вісник Юиридичної академії Міністерства внутрішніх справ: Зб. наук. праць. - 2004. № 1. - С. 111-116.

  14. Биргеу М.М. Система заходів попереджувального впливу органів внутрішніх справ та їх класифікація // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ: Зб. наук. праць. - 2004. - № 2. - С. 22-30.

  15. Биргеу М.М. Місце і роль кримінологічного прогнозування, планування і координації у практиці профілактики злочинів // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. - 2004. - № 1. - С. 103-107.

  16. Биргеу М.М. Особливості профілактичної діяльності дільничних інспекторів поліції Республіки Молдова // Вісник Луганської академії внутрішніх справ ім. 10-річчя незалежності України. - 2004. - Спеціальний випуск. - Ч.5. - С. 94-103.

  17. Биргеу М.М. Спеціальна профілактика як основа системи профілактики злочинів Республіки Молдова // Право і безпека. - 2004. - Т. 3. - № 1. - С. 48-50.

  18. Биргеу М.М. Організація профілактичної діяльності підрозділів оперативних служб МВС Республіки Молдова // Право і безпека. - 2004. - Т. 3. - № 3. - С. 37-40.

  19. Быргэу М. Полиция Республики Молдова и гражданское общество // Закон и жизнь. - 2004. - № 8. - С. 59-62.

  20. Быргеу М. Роль руководителя высшего учебного заведения в совершенствовании системы образования МВД стран СНГ и в развитии науки о профилактике правонарушений // Закон и жизнь. - 2004. - № 9. - С. 21-24.

  21. Быргэу М. Организационно-правовые основы деятельности органов внутренних дел Республики Молдова по профилактике преступлений // Научный вестник Академии „Штефан чел Маре” МВД РМ. - 2004. – № 4. - С. 5-15.

  22. Биргэу М. Правовая регламентация деятельности полиции в общей профилактике преступлений // Научный вестник Академии „Штефан чел Маре” МВД РМ.-2004.-№ 5. - С. 30-44.

  23. Быргэу М. Управление персоналом - концептуальные основы и пути совершенствования // Научный вестник Академии «Штефан чел Маре» МВД РМ. - 2004. - № 6. - С. 3-19.

  24. Быргэу М. Взаимодействие полиции с населением - основополагающий фактор построения демократического государства Республики Молдова // Научный вестник Академии «Штефан чел Маре» МВД РМ. - 2004. - № 7. - С. 3-13.

  1. Быргэу М. Полиция и средства массвой информации на страже частно-правовых общественных отношений как основа профилактики преступлений // Научный вестник Академии «Штефан чел Маре» МВД РМ. - 2004. - № 8. - С. 3-12.

  2. Быргэу М. Управление органами внутренних дел в свете положений кодекса деонтологии полиции // Научный вестник Академии «Штефан чел Маре» МВД РМ.-2004.-№ 9.- С. 3-14.