Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Євстратьєв Євген Євгенович. Оптимізація забезпечення населення інфузійними розчинами в умовах надзвичайних ситуацій : Дис... канд. наук: 15.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Євстратьєв Є. Є. Оптимізація забезпечення населення інфузійними розчинами в умовах надзвичайних ситуацій. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 - технологія ліків та організація фармацевтичної справи. - Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, 2008.

Дисертація присвячена теоретичному обгрунтуванню, розробці прикладних положень та конкретних рекомендацій стосовно вдосконалення системи забезпечення населення інфузійними розчинами (ІР) в період ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (НС).

Вивчена сучасна система забезпечення населення ІР, визначені внутрішньо-системні і позасистемні чинники і проведена оцінка ступеня їх впливу на стійкість та ефективність функціонування системи забезпечення населення ІР в умовах НС. Вивчена структура загальнодержавного і регіонального ринку ІР. Визначена і науково обґрунтована номенклатура ІР аптечного і промислового виробництва. Розроблена і науково обгрунтована методика та комп’ютерна програма для визначення потреби в ІР для лікувальних закладів і медичних формувань на період ліквідації наслідків НС. Визначена кількість ІР, яка необхідна для утримання в перехідних запасах лікувальних закладів або запасах місцевих і регіональних органів управління охорони здоров’я. Розроблені і науково обгрунтувані норми забезпеченості лікувальних закладів і медичних формувань ІР на 100 уражених. На основі картографічного аналізу визначені джерела постачання лікувальних закладів і медичних формувань Львівської області ІР в умовах ліквідації наслідків НС. Розроблений комплекс технічних засобів для проведення інфузійної терапії на догоспітальному етапі в умовах НС. Розроблений алгоритм і основні вимоги для створення Системи підтримки прийняття рішень з організації забезпечення населення ІР в умовах НС.

  1. У дисертаційній роботі вирішено науково-прикладні питання оптимізації забезпечення населення інфузійними розчинами в умовах надзвичайних ситуацій з використанням розроблених автором теоретичних засад і науково обгрунтованих рекомендацій, які дозволяють підвищити стійкість функціонування системи забезпечення населення лікарськими засобами в умовах надзвичайних ситуацій.

  2. Вивчений сучасний стан організації забезпечення населення ІР. В результаті вивчення структури процесу забезпечення населення ІР виявлено, що між органами управління системи забезпечення населення ІР на усіх рівнях відсутні як вертикальні так і паралельні функціональні зв’язки. Децентралізоване управління системою здійснюється опосередковано шляхом координаційних зв’язків між органами управління та елементами системи, що негативно буде впливати на її функціонування в умовах ліквідації наслідків НС. Методом експертних оцінок визначені внутрішньосистемні та позасистемні чинники і проведена оцінка ступеня їх впливу на стійкість та ефективність функціонування системи забезпечення населення ІР в умовах ліквідації наслідків НС. Визначені кількість і структура прогнозованих санітарних втрат серед населення Львівської області в результаті можливого виникнення землетрусу інтенсивністю 6 – 9 балів за шкалою Ріхтера за чотирма варіантами місця знаходження основної маси населення під час землетрусу.

  3. Вивчена методом статистично-економічного аналізу структура загальнодержавного і регіонального ринку ІР. Визначені шляхи надходження ІР в лікувальні заклади та медичні формування. Встановлено, що основними джерелами постачання ІР до лікувальних закладів і медичних формувань є аптечні заклади: лікарняні та міжлікарняні аптеки; аптеки, які мають право на аптечне виготовлення ІР та аптеки, які такого права не мають і забезпечують лікувальні заклади та медичні формування ІР промислового виробництва через торгові представництва промислових підприємств та інші посередницькі структури.

  4. Встановлена номенклатура ІР промислового і аптечного виробництва та середньомісячна кількість ІР, виготовлених в аптеках лікувальних закладів м. Львова шляхом вивчення екстемпоральної рецептури аптечних закладів та даних державного реестру. Виявлено, що всього на фармацевтичному ринку України і регіональному фармацевтичному ринку Львівської області присутні 18 найменувань кристалоїдних ІР аптечного і 14 промислового виробництва. З врахуванням того, що деякі розчини виготовляються і промисловістю, і в аптечних умовах, загальна кількість ІР становить 23 найменування. На ринку відсутні 9 найменувань ІР промислового виробництва: розчин натрію хлориду 10%, розчини глюкози 12,5%, 20% і 25%, розчини новокаїну 1% і 2%, розчин калію хлориду 7,5%, розчин кальцію хлориду 1% і розчин магнію сульфату 25%.

  5. На основі вивчення та аналізу даних 2511 історій хвороби встановлена кількість ІР, необхідних для надання медичної допомоги та лікування одного ураженого і одного хворого на весь період лікування в умовах ліквідації наслідків НС, яка на прикладі 0,9% натрію хлориду складає до 2,552 л на 1 важкоураженого і 2,160 л на 1 ураженого середньої важкості. Визначена середньодобова витрата ІР на одного ураженого і одного хворого, яка складає на прикладі 0,9% натрію хлориду до 0,364л на одного важкоураженого та 0,328л на 1 хворого.

  1. Вивчений стан і рівень матеріально-технічної бази аптек з правом аптечного виробництва ІР у Львівській області методом безпосереднього обстеження. Виявлено, що ні один аптечний заклад не оснащений автономними джерелами водопостачання, підтримування оптимальної температури в виробничих і допоміжних приміщеннях, електропостачання і не зможе функціонувати в умовах ліквідації наслідків НС до відновлення комунальних мереж життєзабезпечення. Методом одномоментного статистичного спостереження встановлено, що забезпеченість фармацевтичним персоналом аптечних закладів м. Львова та інших міст обласного підпорядкування може скласти до 50% від його кількості на момент виникнення НС.

  2. Досліджені особливості математичного моделювання організації забезпечення населення ІР та науково обгрунтована можливість застосування детермінованої дескриптивної математичної моделі для розподілу ІР між лікувальними закладами і медичними формуваннями на період ліквідації наслідків НС. Розроблена і науково обгрунтована математична модель для визначення потреби в ІР на період ліквідації наслідків НС, яка може бути використана в органах управління ліквідації наслідків НС на місцевому і регіональному рівнях. Методом математичного моделювання визначена потреба в ІР для надання допомоги і лікування ураженого населення м. Львова у випадку виникнення землетрусу потужністю до 6 балів за шкалою Ріхтера та кількість ІР, яка необхідна для утримання в перехідних незнижуваних запасах лікувальних закладів або запасах місцевих і регіональних органів управління охорони здоров’я для забезпечення ураженого населення в умовах ліквідації наслідків НС. Розроблені та науково обгрунтувані норми забезпеченості лікувальних закладів і медичних формувань ІР на 100 уражених.

  3. Розроблена і впроваджена у практику місцевих та регіональних органів управління охороною здоров'я комп'ютерна програма „Визначення потреби в інфузійних розчинах на період наслідків НС”, яка дозволить вдосконалити систему планування організації забезпечення ураженого населення ІР в період ліквідації наслідків НС, оптимізувати раціональність використання бюджетних коштів для створення місцевих, районних і регіональних резервів ІР, тим самим сприяючи виконанню вимог Указів Президента України, Постанов Кабінету Міністрів України і Наказів МОЗ України, які стосуються створення і використання резервів ЛЗ для запобігання і ліквідації наслідків НС.

  4. Встановлені особливості прийняття рішень з організації забезпечення населення ІР в умовах НС. Розроблені та сформульовані основні вимоги до проектування і створення регіональної системи підтримки прийняття рішень з організації забезпечення населення ІР в умовах ліквідації наслідків НС. На основі проведених досліджень визначені основні напрямки розробки регіональної програми оптимізації забезпечення населення ІР в умовах ліквідації наслідків НС, до яких належать: заходи з відновлення централізованої системи управління аптечною мережею регіону; підготовка аптечних закладів регіону до їх стійкого функціонування в умовах НС; заходи щодо створення місцевих і регіональних запасів ІР.

Публікації автора:

  1. Олійник П. В. Математичне моделювання організації забезпечення населення лікарськими засобами в умовах надзвичайних ситуацій / П. В. Олійник, Є. Є. Євстратьєв // Фармацевтичний журнал. - 2003.- №1.- С. 23 – 28 (особистий внесок – проведено аналіз літератури, узагальнені методи математичного моделювання).

  2. Євстратьєв Є. Є. Екстемпоральна рецептура лікарняних аптек / Є. Є. Євстратьєв // Фармацевтичний журнал.- 2003.- №5.- С . 17 – 21.

  3. Євстратьєв Є. Є. Комп’ютерна програма для визначення потреби в інфузійних розчинах на період ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій / Є. Є. Євстратьєв, П. В. Олійник // Фармацевтичний журнал. - 2006.- №2.- С. 17 – 21 (особистий внесок – розроблено алгоритм визначення потреби, створена база даних.)

  4. Олійник П. В. Комплекс технічних засобів для проведення інфузійної терапії і введення ін’єкційних розчинів в умовах НС / П. В. Олійник, Є. Є. Євстратьєв // Фармацевтичний журнал. 2006.- №3.- С. 38 – 42 (особистий внесок – патентний пошук, розробка засобів для проведення інфузійної терапії).

  5. Євстратьєв Є. Є. Деякі історичні аспекти застосування препаратів для парентерального живлення / Є. Є. Євстратьєв., І. Б. Годісь, М. Р. Хрущ // Актуальні проблеми експериментальної та клінічної медицини / за ред. докт. мед. наук Регеди М. С.- Львів, 2001.- Т2.- С.164-169 (особистий внесок – проведено узагальнення даних літератури).

  6. Олійник П. В. Математична модель визначення потреби в трансфузійних розчинах екстемпорального виготовлення для лікувального закладу на період надзвичайних ситуацій / П. В. Олійник, Є. Є. Євстратьєв, С. В. Мінералов // Гігієнічні проблеми сучасного суспільства. - Львів, 2001.-С.81-85 (особистий внесок – розроблено математичну модель визначення потреби.)

  7. Євстратьєв Є. Є. Специфіка роботи з комп’ютерною програмою „Визначення потреби в інфузійних розчинах на період ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій" / Є. Є. Євстратьєв, П.В. Олійник, А.П. Олійник // Актуальні проблеми медицини, фармації та біології.- Львів, 2006.-№2 – С. 100 (особистий внесок – розроблено алгоритм визначення потреби, створена база даних)

  8. Визначення потреби в інфузійних розчинах на період ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (методичні рекомендації) / П. В. Олійник, Є. Є. Євстратьєв - Київ.-2005.-20 с. (особистий внесок - розробка алгоритму визначення потреби).

  9. Дослідження впливу іонізуючого гамма-випромінювання на стійкість новокаїну для ін’єкцій / Є. В. Бокшан, В. А. Дукач, П. В. Олійник, Є. Є. Євстратьєв // Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті: Матеріали V з’їзду фармацевтів України. - Харків, 1999.-С.135

  10. Іонізуюче випромінювання як один із чинників, що впливають на стабільність ін’єкційних лікарських форм / Є. В. Бокшан, В. А. Дукач, П. В. Олійник, Є. Є. Євстратьєв // Матеріали VIII Конгресу СФУЛТ.-Львів, 2000.-С. 148.

  11. Євстратьєв Є. Є. Аналіз екстемпоральної рецептури аптек лікувальних закладів / Є. Є. Євстратьєв // Матеріали VII міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених – Тернопіль: Укрмедкнига, 2003, - С. 251

  12. Олійник П. В. Можливості аптеки лікувального закладу з виготовлення інфузійних розчинів в умовах надзвичайних ситуацій / П. В. Олійник, Є. Є. Євстратьєв // Тези доповідей ІІІ міжнародної науково-практичної конференції „Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія” м. Харків, 2003.- С.25

  13. Олійник П. В. Особливості підготовки лікарів і провізорів до роботи в умовах надзвичайних ситуацій / П. В. Олійник, В. Я. Байдін, Є. Є. Євстратьєв // Матеріали науково-практичної інтернет-конференції з міжнародною участю „Управління охороною здоров’я”. – Львів, 2003.-www.meduniv.lviv.ua/e-conf

  14. Євстратьєв Є. Є. Кадровий склад аптечних закладів Львівської області / Є. Є. Євстратьєв, М. О. Питусильник // Матеріали VIIІ міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених – Тернопіль: Укрмедкнига, 2004,-С. 198.

  15. Євстратьєв Є. Є. Використання розчинів глюкози для парентерального введення у відділеннях ЦКВГ ЗОК / Є. Є. Євстратьєв, О. О. Улашина // Матеріали VIIІ міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених – Тернопіль: Укрмедкнига, 2004,- С. 196

  16. Євстратьєв Є. Є. Визначення середньої витрати інфузійних розчинів на одного хворого у відділеннях 1120 ЦКВГ ЗОК / Є. Є. Євстратьєв, П. В. Олійник // Матеріали Першої Міжнародної науково – практичної конференції "Науковий потенціал світу 2004". Т. 32. Медицина. – Дніпропетровськ: Наука і освіта,2004.- С 41-42

  17. Євстратьєв Є. Є. Визначення потреби в інфузійних розчинах / Є. Є. Євстратьєв, П. В. Олійник // Матеріали Міжнародної науково– практичної конференції "Дні науки". Т. 20. Медицина.– Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005.- С. 10.

  18. Євстратьєв Є. Є. Шприц-ампула для введення ін’єкційних розчинів в умовах надзвичайних ситуацій / Є. Є. Євстратьєв, П. В. Олійник, А. П. Олійник // Матеріали міжнародного наукового симпозіуму „Сучасні аспекти медицини невідкладних станів”. – Київ: КМАПО, 2006. - С. 75

  19. Євстратьєв Є. Є. Пристрої для проведення інфузійної терапії в умовах надзвичайних ситуацій / Є. Є. Євстратьєв, П. В. Олійник, А. П. Олійник // Матеріали науково – практичної конференції "Актуальні питання теорії і практики медицини катастроф і медичного забезпечення Збройних сил України на сучасному етапі”. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2006. - С. 20-21

  20. Євстратьєв Є. Є. Визначення потреби в інфузійних розчинах за допомогою комп’ютерної програми / Є. Є. Євстратьєв, І. Б Янушевич // Матеріали V Нобелівських читань. – Тернопіль, 2006.- С. 228.

  21. Евстратьев Е. Е. Математическое моделирование потребности в инфузионных растворах на период чрезвычайных положений / Е. Е. Евстратьев // Материалы Всероссийской научно-практической конференции «Терапевтическая помощь в экстремальных ситуациях». – Санкт-Петербург, 2003.- С. 206-207

  22. Олейник П. В. Технические средства для проведения инфузионной терапии в условиях ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций / П. В. Олейник, Е. Е. Евстратьев // Материалы VI-й межрегиональной научно-практической конференции «Искусственное питание и инфузионная терапия больных в медицине критических состояний». – Санкт-Петербург, 2006, - С. 42-43

  23. Lesik R. B. Ionizing -radiation inyfluence on novocaine stability / R. B. Lesik, E. E. Yevstratiev // International Scientific Conference for Students and Young Physicians.-Lvov,1999.-Р.26.

  24. Olijnik P. V. The possibility of utilization of novocaine / P. V. Olijnik, E. E. Yevstratiev // 60-th International Congress of FIP .-Vienna, 2000.-www.fip.nl/vienna2000