Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Судика Валерій Вікторович. Оптимізація селекційного процесу в популяціях молочної худоби : Дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / Білоцерківський держ. аграрний ун-т. — Біла Церква, 2004. — 144арк. — Бібліогр.: арк. 114-142.



Анотація до роботи:

Судика В.В. Оптимізація селекційного процесу в популяціях молочної худоби. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Інститут розведення і генетики тварин УААН, с. Чубинське, 2004.

У роботі викладені результати досліджень, присвячені оптимізації селекційного процесу в популяціях чорно-рябої та червоно-рябої молочної худоби Київської області. Встановлено, що фактична селекція чорно-рябої худоби забезпечила щорічний генетичний прогрес за надоєм на рівні 16,5 кг молока в рік або на 0,61 %, а в популяції червоно-рябої худоби цей показник склав відповідно 10,4 кг молока або 0,22 %. На основі моделювання альтернативних варіантів програми селекції з використанням машинної програми “Лідер II” встановлено вплив генетичних та паратипових факторів на темпи генетичного поліпшення популяцій чорно-рябої та червоно-рябої молочної худоби та проведена оптимізація їх селекції, що дає змогу підвищити генетичний прогрес за надоєм в популяції чорно-рябої худоби до 73,9 кг, а чистого прибутку до 324 грн на корову в рік, в популяції червоно-рябої худоби – до 37,2 кг та 101 грн на корову відповідно. Доведена залежність ефективності використання в популяції бугаїв-поліпшувачів від точності їх оцінки, тривалості зберігання та використання сперми. Проведена порівняльна характеристика ефективності використання бугаїв у сільськогосподарських підприємствах і особистих господарствах населення.

1. Фактична система селекції чорно-рябої худоби Київської області забезпечила щорічний генетичний прогрес за рахунок добору чотирьох категорій племінних тварин на рівні 16,5 кг молока на корову в рік або 0,61 %, червоно-рябої худоби – 10,4 кг або 0,22 %. Основними причинами низької ефективності селекції молочної худоби є: надмірна кількість батьків корів; низька інтенсивність добору батьків бугаїв (1,8 – 1,2 сина від одного батька) та матерів бугаїв (1,05 – 1 синів від однієї корови); складна генеалогічна структура, зокрема, плідники чорно-рябої худоби належать до 20 ліній, червоно-рябої – до 10.

2. Поліпшення популяцій молочної худоби за рахунок використання генофонду голштинської худоби не супроводжувалось адекватним покращенням умов середовища, тому ступінь реалізації генетичного потенціалу корів чорно-рябої худоби Київської області становить 36 %, червоно-рябої – 46 %.

3. Зменшення кількості батьків бугаїв з 68 до 5 голів за рахунок підвищення жорсткості їх добору в популяції чорно-рябої худоби дасть змогу підвищити генетичний прогрес за надоєм на 55,6 кг молока на корову в рік, а темпи генетичного поліпшення – на 2,03 %; в популяції червоно-рябої худоби із зменшенням кількості батьків бугаїв з 23 до 5 голів генетичний прогрес збільшується на 23,1 кг молока або на 0,49 %.

4. Зменшення кількості ліній, добір та використання з кожної лінії одного бугая-лідера як потенційного батька бугаїв в популяції чорно-рябої худоби дає змогу підвищити на 0,64 % темпи щорічного генетичного поліпшення популяцій та на 88 грн на корову в рік економічної ефективності програми селекції молочної худоби; в популяції червоно-рябої худоби – на 0,18 % і 45 грн на корову в рік.

5. Із збільшенням розміру банку сперми на кожного перевірюваного бугая в популяції чорно-рябої худоби з 5 до 30 тис. доз, а в популяції червоно-рябої худоби з 5 до 15 тис. доз зменшується кількість оцінених бугаїв (батьків корів) з 51 до 7 голів і з 22 до 7 голів відповідно і підвищується величина генетичного прогресу за надоєм на 14,8 та 7,8 кг молока на корову в рік.

6. Збільшення кількості ефективних дочок до 100 голів сприяє підвищенню точності оцінки перевірюваних бугаїв і зростанню генетичного прогресу за надоєм та економічної ефективності програми селекції, але мала чисельність популяцій молочної худоби в області стримує можливості їх генетичного поліпшення.

7. Ефективність оцінки і використання бугаїв залежить від кількості корів активної частини популяції, яких осіменяють спермою перевірюваних бугаїв і банку сперми на перевірюваного бугая. В популяції чорно-рябої худоби зростання банку сперми при різних частках корів, яких осіменяють спермою перевірюваних плідників зумовлює зростання генетичного прогресу в середньому на 15 кг молока; в популяції червоно-рябої худоби – на 6,9 кг молока на корову в рік.

8. Вклад чотирьох категорій племінних тварин у генетичне поліпшення популяції чорно-рябої худоби становить: батьків бугаїв – 25,7 –51,9 %, батьків корів – 19,6 – 37,3 %, матерів бугаїв – 19,9 – 43,2 %, матерів корів – 1,9 – 3,6 %; в популяції червоно-рябої худоби відповідно – 20,1 – 44,3 %, – 18,1 – 35,8 %, – 24,8 – 52,4 % та – 2,9 – 5,8 %. Вклад кожної категорії тварин в генетичний прогрес за надоєм залежить від їх генетичної переваги, кількості отриманих від них потомків і ступеню реалізації генетичного потенціалу.

9. Точність оцінки бугаїв залежить від кількості стад, в яких їх оцінюють, а також від рівня продуктивності стад. Встановлено, що плідники, які характеризуються високим генетичним потенціалом продуктивності, з поліпшенням умов утримання і годівлі їх дочок підвищують свою перевагу над стадами, а бугаї з низьким генетичним потенціалом у кращих господарствах показують гірші результати.

10. Аналіз використання плідників в особистих господарствах населення показав, що роздрібленість популяцій на велику кількість ліній, використання неоцінених за якістю потомства плідників та бугаїв-погіршувачів, а також тривале використання сперми бугаїв стримує темпи генетичного поліпшення популяції за надоєм.

11. Моделювання альтернативних варіантів програми селекції свідчать, що для популяції чорно-рябої худоби оптимальними є варіанти, які передбачають розведення 5 ліній, із кожної лінії відбирати одного кращого бугая (потенційного батька бугаїв), на кожного перевірюваного бугая накопичувати банк сперми в розмірі 25 тис. доз, спермою перевірюваних плідників осіменяти 20 – 30 % корів активної частини популяції, оцінку їх проводити за 30 ефективними дочками, що забезпечить генетичний прогрес за надоєм 73,9 кг молока або 2,71 %, чистий прибуток на корову в рік 324 грн.

12. В популяції червоно-рябої худоби оптимальним є варіант, який передбачає використання 5 ліній, з кожної лінії відбирати одного кращого потенційного батька бугаїв, накопичувати банк сперми на кожного перевірюваного бугая в розмірі 15 тис. доз. Спермою цих плідників осіменяти 30 % корів активної частини популяції. Число ефективних дочок на перевірюваного бугая 50 голів, що забезпечить щорічний генетичний прогрес за надоєм 37,2 кг молока, темпи генетичного поліпшення популяції 0,77 %, а чистий прибуток 101 грн на корову в рік.