Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення


Хрипко Людмила Володимирівна. Оптимізація процесу фізичного виховання в аграрних вищих навчальних закладах України з використанням комп'ютерних технологій : Дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / Національний аграрний ун-т. — Л., 2003. — 225арк. — Бібліогр.: арк. 151-176.



Анотація до роботи:

Хрипко Людмила Володимирівна. Оптимізація процесу фізичного виховання в аграрних вищих навчальних закладах України з використанням комп'ютерних технологій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.02 – Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення. – Львівський державний інститут фізичної культури, Львів, 2002.

Об'єкт – фізичне виховання студентів аграрних вищих навчальних закладів; предметоздоровча спрямованість навчальних занять з фізичного виховання студентів аграрних вищих навчальних закладів; метавиявлення ефективних педагогічних умов процесу фізичної підготовки студентів для досягнення оздоровчого ефекту в процесі фізичного виховання з використанням комп’ютерних технологій; методи –теоретичний аналіз і узагальнення наукової літератури, педагогічні спостереження, опитування (анкетування); педагогічний експеримент, тестування рівня здоров’я і фізичної підготовленості, статистичні методи обробки отриманих даних; новизна – визначено комплекс організаційно-педагогічних умов оптимізації фізичного виховання студентів аграрних вищих навчальних закладів, виявлено закономірності взаємозв’язку показників фізичної підготовленості і рівня фізичного здоров'я студенті, конкретизовано особливості мотиваційної структури до занять фізичними вправами студентів аграрних вищих навчальних закладів України, науково обґрунтовано та розроблено навчальну програму з оздоровчою спрямованістю занять фізичною культурою, доповнено теоретичні уявлення про механізми управління фізичним станом студентів з використанням розробленої комп'ютерної програми.

Дисертація присвячена проблемі використання фізкультурно-оздоровчих занять для підвищення рівня здоров'я, фізичної підготовленості, підвищення успішності і зниження захворюваності студентів аграрних вищих навчальниї закладів у процесі занять фізичною культурою і спортом. Для оптимізації обліку результатів фізичної підготовки і фізичного стану здоров'я, обробки даних соціологічного опитування розроблена комп'ютерна “Програма фізичного розвитку студентів”.

Результати експериментального дослідження (1999 – 2002 р.р.) свідчать про те, що процес фізичного виховання, побудований з урахуванням кількісних показників рівня здоров'я, за соціальними (анкетування студентів), педагогічними (відвідуваність занять) і морфо–функціональними (рівень здоров'я) характеристиками є ефективнішим, ніж нормативно заданий процес фізичного виховання.

  1. Аналіз науково-методичної літератури свідчить, що одним з фундаментальних принципів фізичного виховання є принцип оздоровчої спрямованості. Накопичені за останні роки дані свідчать про зростання захворюваності серед студентів, що обумовило пошуку нових напрямків в теорії і практиці фізичного виховання, посилення його оздоровчої спрямованості. Очевидно, що оздоровчі програми для студентів аграрних вищих навчальних закладів повинні базуватись на комплексному вивчені особливостей фізичного стану студентів, їх способу життя, мотивації щодо занять фізичною культурою.

  2. Дослідження показали, що рівень розвитку окремих фізичних якостей студентів аграріїв за деякими вправами державного тестування відповідає середньому рівню з оцінкою 3 бали. Найнижчими результатами були зафіксовані в стрибках у довжину з місця, бігу на 100 метрів.

Отримані результати констатуючого експерименту дозволяють стверджувати, що рівень фізичного стану студентів Дніпропетровського державного аграрного університету за ознаками фізичної підготовленості і стану здоров’я є низьким. Це зумовлено низькою мотивацією до занять фізичною культурою і дотримання здорового способу життя і недостатньою ефективністю сучасної організації фізичного виховання студентів, яка не забезпечує не тільки оздоровчих, але й розвиваючих впливів.

  1. Розробка комп’ютерної “Програми фізичного розвитку студентів” допомагає викладачам організовувати навчальну роботу, оптимізувати процес фізичного виховання студентів аграріїв.

  2. Використання комп’ютерних технологій у процесі фізичного виховання, його організації підвищує ефективність навчального процесу й інтерес до нього, сприяє покращенню працездатності та зміцненню здоров’я студентів, їх активності, обумовлює можливість розробки інноваційних напрямків у використані засобів, методів і форм проведення занять з фізичного виховання.

  3. Результати проведеного експерименту показали ефективність розробленої програми фізкультурно-оздоровчих занять зі студентами аграрних вищих навчальних закладів. Підтверджено в експерименті, що застосування оздоровчої спрямованості на навчальних заняттях студентів аграріїв, після якого кількість студентів з рівнем фізичної підготовленості нижче-середнього зменшилася в експериментальній і контрольній групах на 4 %, але показник кількості студентів з низьким та нижчим за середнім рівнем здоров’я в експериментальній групі зменшився на 37,6 %, а в контрольній групі тільки на 5,5 %. Це свідчить що порівняльна характеристика кількісних показників фізичної підготовки і рівня здоров'я, після проведення експерименту дає підстави зробити висновок, що ефективність впливу на організм обстежених експериментальної групи в показнику рівня здоров'я набагато вище, ніж у контрольній групі.

  4. Очевидно, що творче застосування можливостей комп'ютерних технологій при одержанні, обробці, збереженні і використанні такої контрольної і керівної інформації дозволить радикально змінити організацію процесу фізичного виховання не тільки в аграрних вищих навчальних закладах, але й у навчальних закладах різного профілю.

Публікації автора:

  1. Хрипко Л.В. Застосування інформаційних технологій у фізкультурно - оздоровчий роботі серед студентів (впровадження комп'ютерної програми фізичного розвитку студентів): Методичні рекомендації. – Дніпропетровськ: ДДАУ, 2001 - 14 с.

    Хрипко Л.В. Аналіз соціально-психологічних факторів, що визначають ефективність рухової активності студентів у процесі фізичного виховання // Теорія і методика фізичного виховання і спорту. - 2002. - № 1. - С. 75-78.

    Хрипко Л.В. Запровадження сучасних способів занять оздоровчої спрямованості в процесі фізичного виховання студентів // Молода спортивна наука України: Зб. наук. статей з галузі фіз. культури і спорту. – Л., 2001. – Вип. 5.- С. 266-269.

    Хрипко Л.В. Ідеологічні основи системи фізичного виховання у ВНЗ // Молода спортивна наука України: Зб. наук. статей з галузі фіз. культури і спорту. – Л., 2002. – Вип. 6.- С. 133-136.

    Хрипко Л.В. Інформаційна діагностика процесу фізичного виховання студентів з використанням комп’ютерних технологій // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. Зб. наук. праць за ред. С.С. Єрмакова. – Х., 2002. - № 16.- С.52-60.

    Хрипко Л.В. Аналіз впровадження здорового способу життя в побут студентської молоді // Науковий вісник НАУ. - 2001. - № 41. - С. 318-322.

    Хрипко Л.В. Компьютеризированная система индивидуального подхода к дозированию нагрузки в процессе преподавания физического воспитания в вузах не физкультурного профиля // Наука і освіта 2001: IV Міжнар. наук. конф. – Дніпропетровськ, 2001. - С. 25.

    Хрипко Л.В., Шарапа В.В., Кубасов В.А.. Эффективность применения количественных показателей уровня здоровья в процессе физического воспитания студентов вузов // Олімпійський спорт і спорт для всіх: IV Міжнарод. наук. конгр. – К., 2000. – С. 448.

    Хрипко Л.В., Капустін А.В. Аналіз соціально-психологічних факторів, які визначають ефективність організації процесу фізичного виховання у ВНЗ // Молодь і суспільство: Зб. наук. статей. Всеукр. конф. – О., 2001. – С. 92-95.