Гоблик Анна Вікторівна. Оптимізація просторової організації територій в зоні підвищених ризиків : дис... канд. техн. наук: 05.23.20 / Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2006. — 168арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 137-148.
Анотація до роботи:
Гоблик А. В. Оптимізація просторової організації територій в зоні підвищених ризиків. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук із спеціальності 05.23.20 – Містобудування та територіальне планування. – Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ, 2006р.
Дисертація присвячена розв’язку актуальної науково-технічної проблеми оптимізації просторової організації територій (ПОТ) в зоні підвищених ризиків. Розвинуто та поглиблено сутність ключових понять теорії містобудування, таких як поняття ПОТ та її потенціалу. Запропоновано новий підхід до дослідження містобудівних систем (МС) на основі математичних моделей (ММ) з використанням поняття потенціалу ПОТ. Розроблено структуру місто-інформаційної системи „МІС Гармонія”, алгоритми побудови польових моделей МС, обчислення їх сукупного потенціалу, розв’язку прямих та обернених задач МС, в тому числі задач їх конструктивного синтезу – класу задач математичного програмування. Наведено практичні рекомендації використання ММ для удосконалення ПОТ Миколаївського району Львівської області та долини ріки Тиси Закарпатської області.
В дисертаційній роботі розв’язано важливу науково-технічну проблему оптимізації просторової організації територій в зоні підвищених ризиків. При цьому отримано такі основні результати:
Аналіз процесу просторової організації територій за останній 50-ти річний період в Західному регіоні України виявив: відсутність адекватних реальній ситуації засобів та прийомів управління містобудівним процесом в зонах ризиків; відсутність ефективних моделей для кількісного опису стану містобудівних систем; невідповідність існуючого формалізованого апарату в теорії містобудування рівню задач оптимізації просторової організації територій в заданій постановці. Все це дозволило сформулювати проблеми містобудівної діяльності та завдання дисертаційного дослідження.
Запропоновано і обґрунтовано формулювання в розширеному вигляді поняття просторової організації території, що дозволяє розглядати простір як такий, що наділений потенційними можливостями для забезпечення умов життєдіяльності людей шляхом впорядкування його матеріальної сутності в напрямку від хаосу до порядку, причому порядок визначається домінуючими на даний період суспільними цінностями та орієнтирами. Розвинута та поглиблена сутність поняття потенціалу просторової організації території, який в новому формулюванні виражає собою роботу, яку необхідно виконати за певним алгоритмом, законом природи або планом для переходу містобудівної системи з одного рівня впорядкованості на інший рівень, пов’язаний з відповідним енергетичним станом. Введення поняття потенціалу просторової організації території відкриває широкі можливості для опису містобудівних систем на строгій математичній основі, орієнтованій на використання сучасних обчислювальних засобів, що буде сприяти підвищенню наукової обґрунтованості проектних рішень.
Застосовано теорію поля для опису рівня впорядкованості просторової організації території. Розроблені польові моделі містобудівних систем на основі поняття потенціалу просторової організації території з врахуванням взаємовпливу їх елементів та ризиків втрати потенціалу дозволили побудувати цільові функції для задач оптимізації просторової організації територій. На основі польових моделей здійснюється стандартними математичними методами аналіз важливих параметрів містобудівних систем, зокрема, розрахунок еквіпотенціальних рівнів, визначення градієнта потенціальної функції, дослідження еволюції потенціалу в часі, розрахунок сукупного потенціалу містобудівної системи. Новий підхід до опису містобудівних систем у вигляді польових моделей дозволяє широко використовувати інструментарій ГІС – технологій в містобудівній практиці.
Розроблено математичну модель, яка описує процес просторової організації території та дозволила розв’язати задачі аналізу і синтезу містобудівних систем. Модель придатна для врахування всіх видів можливих ризиків для містобудівної діяльності.
Запропоновано структуру місто-інформаційної системи „МІС Гармонія” – інструменту реалізації алгоритмів оптимізації просторової організації територій та отримання графічних результатів оцінки рівня впорядкованості містобудівних систем. На основі розроблених математичних моделей створено ефективні алгоритми, реалізовані у вигляді комп’ютерних програм, для аналізу та оптимізації приросту потенціалу просторової організації території. Це дозволило здійснити комп'ютерне симулювання поля потенціалу містобудівних систем Львівської та Закарпатської областей, встановити особливості просторової організації територій з врахування взаємодії благополучних і негативних факторів для містобудівної діяльності, виявити закономірності прояву системних ефектів для процесу містобудування в залежності від характеру законів взаємодії елементів системи, знайти оптимальні параметри розвитку містобудівних систем з врахуванням втрат потенціалу.
Теоретичні результати, отримані в роботі, дозволяють на кількісному рівні оцінювати просторовий вплив ризиків техногенного і природного походження на характеристики містобудівних систем та розробити заходи зменшення їх негативного впливу. Порівняння отриманих результатів з відомими результатами підтвердило адекватність математичних моделей містобудівних систем реальній містобудівній ситуації. Дослідження, що було проведено, показало необхідність розробки дво- і тривимірних моделей містобудівних систем, виявлення законів взаємовпливу елементів реальних містобудівних систем. Впровадження результатів дисертації в практику містобудування створить умови для науково-обґрунтованого управління містобудівним процесом в зоні підвищених ризиків.
Публікації автора:
Габрель М.М., Гоблик А.В. Актуальні проблеми просторової організації території долини ріки Тиса Закарпатської області в зоні затоплення // Містобудування та територіальне планування: Наук.-техн. збірник. – К.: КНУБА, 2003. – Вип. 14. – С. 37- 46.
Гоблик А.В. Просторова організація долини ріки Тиси Закарпатської області // Соціально – економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика: досвід Європейського Союзу та його адаптація до умов України (Зб. наук. пр.). Вип. 5 (XLIII). В 3 – х ч. / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І. Долішній. – Ч. III. – Львів, 2003. – С. 132 – 138.
Гоблик А.В. Геоінформаційні технології у містобудівному проектуванні долинного простору ріки Тиси Закарпатської області // Проблемы теории и истории архитектуры Украины: Сб. научных трудов. – Одесса: ОГАСА, 2003. - №4. – С. 91– 96.
Габрель М.М., Гоблик А.В. Проблеми підвищення ефективності вкладення інвестицій в розвиток містобудівних систем та шляхи їх вирішення // Соціально – економічні дослідження в перехідний період. Регіональні суспільні системи (Зб. наук. пр.). Вип. 3 (XLVII) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І. Долішній. – Ч. I. – Львів, 2004. – С. 231 – 239.
Габрель М.М., Гоблик А.В. Проблема просторової організації території, її потенціал та методика його оцінки // Сучасні проблеми архітектури та містобудування: Наук.-техн. збірник. – К.: КНУБА, 2004. – Вип. 13. – С. 95- 101.
Гоблик А.В. Аналіз та оптимізація потенціалу просторової організації територій в зоні підвищених ризиків // Містобудування та територіальне планування: Наук.-техн. збірник. – К.: КНУБА, 2005. – Вип. 20. – С. 66- 73.
Гоблик А.В. Дослідження особливостей взаємовпливу елементів містобудівних систем на їх інтегральні характеристики // Містобудування та територіальне планування: Наук.-техн. збірник. – К.: КНУБА, 2005. – Вип. 22. – С. 60- 64.
Габрель М.М., Гоблик А.В. Польова модель містобудівної системи та її аналіз // Сучасні проблеми архітектури та містобудування: Наук.-техн. збірник. – К.: КНУБА, 2005. – Вип. 14. – С. 223 - 237.
Гоблик А.В. Оцінка ефективності організації територіальних систем з використанням поняття потенціалу (на прикладі долинного простору ріки Тиси, що затоплюється у Закарпатській області) // Системний аналіз та інформаційні технології: Матер. V Міжнар. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених (1-3 липня 2003 р., м. Київ). – К.: НТУУ “КПЇ”, 2003. – С. 35 – 36.
Гоблик А.В. Оптимізація просторової організації територій в зоні підвищених ризиків з використанням поняття потенціалу // Системний аналіз та інформаційні технології: Матер. VІ Міжнар. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених (1-3 липня 2004 р., м. Київ). – К.: НТУУ “КПЇ”, 2004. – С. 19 – 20.