Алєксєєв Олександр Олександрович. Оптимізація криміналістичної підготовки слідчих в системі МВС України : Дис... канд. наук: 12.00.09 - 2004.
Анотація до роботи:
Алєксєєв О.О. “Оптимізація криміналістичної підготовки слідчих в системі МВС України”. – Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеню кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 - кримінальний процес та криміналістика, судова експертиза. - Національна академія внутрішніх справ України, Київ, 2004.
Дисертація містить комплекс питань теоретичного і практичного характеру щодо оптимізації криміналістичної підготовки слідчих у системі МВС. У роботі досліджується сутність і особливості даної підготовки яка була б адекватною сучасним потребам слідчої практики. Запропоновані найбільш оптимальні форми і методи проведення криміналістичної підготовки слідчих на різних етапах криміналістичного навчання (що за змістом відповідають розділам криміналістики), виділені основні форми і методи удосконалення криміналістичної підготовки у роботі зі слухачами, викладачами і засобами забезпечення підготовки.
Реформування суспільства, підвищення вимог до захисту прав, свобод та інтересів громадян, кількісні та якісні зміни злочинності, зростання професіоналізму сучасних злочинців вимагають удосконалення правоохоронної діяльності. Тому одним з головних напрямків оптимізації боротьби зі злочинністю є підвищення рівня і якості підготовки кадрів правоохоронних органів, насамперед, слідчих.
Аналіз рівня криміналістичної підготовки слідчих і стан слідчої практики свідчать про те, що специфіка практичної діяльності не завжди має належне відображення в підготовці кадрів, що висуває перед криміналістикою задачу визначення шляхів удосконалення підготовки слідчих як одну з першочергових.
Специфіка практичної діяльності слідчого має відобразитися в усіх стадіях підготовки фахівця (добір, навчання, перепідготовка, підвищення кваліфікації). Тому необхідним є створення спеціального, відмінного від загальновузівського, Державного освітнього стандарту підготовки слідчих, який має визначити нормативні вимоги до процесу і кінцевого результату цієї підготовки.
Педагогіка характеризує і розробляє основні підходи і прийоми навчання, які забезпечують найраціональніше сприйняття і засвоєння матеріалу, що викладається. Тому дидактика будь-якої навчальної дисципліни будується на закономірностях і рекомендаціях, що досліджені педагогікою. Проте, розкриття і реалізація особливостей підготовки до будь-якого виду практичної діяльності має здійснюватися безпосередньо фахівцями відповідної області, оскільки зміст навчання завжди істотно впливає на його процес. Отже створення криміналістичної дидактики є завданням криміналістики і криміналістів.
Криміналістична підготовка, як і будь-яка інша, - це формування особистості фахівця, і в зв'язку з цим має дві групи функцій: по-перше, розвитку особистості; по-друге, професійної підготовки, що забезпечує можливості вирішення завдань щодо виявлення, розкриття, розслідування та попередження злочинів, а також орієнтування в проблемних ситуаціях. З цих позицій головна мета криміналістичної підготовки, у т.ч. слідчих, полягає у формуванні криміналістичного стилю мислення фахівця, тобто своєрідного розумового підходу при вирішенні життєвих ситуацій процесу виявлення, розкриття, розслідування та попередження злочинів. Наведена мета є провідною, а оволодіння методиками і засобами вирішення завдань, незважаючи на їх значення, – підпорядкованими.
У зв'язку з провідним значенням криміналістики в підготовці слідчих, у роботі окреслені спеціальні вимоги до добору слухачів (як до початкового, так і в процесі навчання), розроблений комплекс заходів для оптимального проведення криміналістичного навчання (у відповідності зі змістом кожного розділу науки) і наступних форм підвищення кваліфікації фахівців.
Викладання криміналістики для фахівців не може бути єдиним і універсальним, а має чітко орієнтуватися на вирішення професійних завдань конкретної практичної спеціалізації.
Однією з проблем сучасної підготовки слідчих є те, що вона необґрунтовано перевантажена викладенням теоретичних положень без практичного апробування. Тому дефекти слідчої діяльності, що пов'язані з недостатньою підготовленістю, зазвичай спричинені невмінням молодих фахівців, навіть тих, які мають достатній рівень знань, застосувати їх на практиці. У зв'язку з прикладним характером дисципліни та особливостями діяльності слідчого практичні форми і методи навчання мають превалювати.
Потреби сучасної слідчої практики вимагають від фахівців більш широкого спектра знань взаємозалежного із криміналістичною підготовкою, але не запропонованого належним чином у навчальному процесі, наприклад, щодо розслідування злочинів у сфері інформаційних технологій, у сфері економіки тощо. У зв'язку з цим потрібне вивчення і наповнення криміналістики, у наступному – криміналістичної підготовки – більш широким спектром знань, що відповідають напрямкам діяльності фахівців.
Напрями і форми удосконалення підготовки слідчих можуть бути представлені в ідеальному (що варто було б зробити, якби не існувало ніяких обмежень) і реальному (з урахуванням наявних можливостей) варіанті. У дисертації основні положення і рекомендації сформульовані з урахуванням другого варіанту: що можливо і необхідно реалізувати в умовах недостатності матеріально-технічного, фінансового, кадрового та інших видів забезпечення процесу навчання.
Публікації автора:
Ділова гра як активний метод навчання криміналістиці // Актуальні проблеми юридичних наук у дослідженнях учених. Науково-практичний збірник № 12 / Міліція України. - 2002. – № 4. - С.1-4
Сучасні проблеми криміналістичної підготовки слідчих (за матеріалами анкетування) // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2002. - № 4. – С.134-143. (у співавторстві з Берназом В.Д., Садченко О.А.).
Самостоятельная работа слушателей в системе активизирующих методов обучения // Наше право. Науково-практичний журнал. – 2003. - № 2. – С. 97-101. (у співавторстві з Машошиним Ю.П.).
Співвідношення педагогіки та криміналістики в оптимізації підготовки юридичних кадрів // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ. – 2003. - № 1. – С.234-240. (у співавторстві з Бахіним В.П., Карповим Н.С. ).
Актуальні проблеми створення спеціального Державного стандарту підготовки слідчих // Наше право. Науково-практичний журнал. – 2003. - № 4. – С. 45-49.
Інформаційне забезпечення використання науково-технічних досягнень в слідчий діяльності. Навчальний посібник. - К.: Науковий світ, 2001. - 45 с. (у співавторстві з Ієрусалімовим І.О.).
Концепція криміналістичної підготовки слухачів Національної академії внутрішніх справ України - К.: Національна академія внутрішніх справ України, 2001. - 32 с. (у співавторстві з Бахіним В.П., Іщенко А.В., Моісеєвим Є.М.).
Роль професійних задач для вивчення криміналістики як основа методики її викладання. // Гуманітарна освіта на межі століть. Науковий семінар 2-3 жовтня 2000 року. Збірник наукових праць. Вип.4. - Дрогобич, Вид. “Відродження”, 2001. – с.186-190
Вопросы совершенствования криминалистической подготовки (по материалам анкетирования). // Актуальні проблеми сучасної криміналістики. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. У двох част. Ч 2. Сімферополь-Алушта, 19-21 вересня 2002 р. – Сіферополь, Доля, 2002. – с. 240-244.
Співвідношення слідчої практики та змісту криміналістичної підготовки // Актуальні проблеми підготовки кадрів і роботи з персоналом оперативних служб міліції. Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції (Україна, Київ, 27-28 березня 2003 року). У двох частинах (ІІ частина). – К., Національна академія внутрішніх справ України, 2003. – С. 67-71.
Проблеми викладання спецкурсу “Організація розслідування злочинів у кредитно-банківській системі” в рамках курсу криміналістики для магістрів Національної академії внутрішніх справ України. // Проблеми вищої юридичної освіти. Тези доповідей та наукових повідомлень науково-методичної конференції (м. Харків, 18-19 грудня 2001 р.). – Харків, Національна юридична академія України, 2001. – С. 166-168.