Бабенко Олександр Ігорович. Оптимізація комплексного лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки з використанням біоспорину та синглетно-кисневої терапії: дисертація канд. мед. наук: 14.01.02 / Івано-Франківська держ. медична академія. - Івано-Франківськ, 2003.
Анотація до роботи:
Бабенко О.І. Оптимізація комплексного лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки з використанням біоспорину та синглетно-кисневої терапії. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. Івано-Франківська державна медична академія, Івано-Франківськ, 2003.
Об’єкт – 138 хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки та 20 здорових осіб; мета – підвищення ефективності лікування хворих на ВХДПК на основі корекції стану цитокінової, про- та антиоксидантної ланок патогенезу, синдрому ендогенної інтоксикації і мікробіоценозу товстого кишечника шляхом включення до лікувального комплексу біоспорину та синглетно-кисневої терапії; методи – клінічні, інструментальні, біохімічні, імуноферментні, бактеріологічні; новизна – вперше комплексно вивчені зміни прозапальної ланки цитокінового профілю крові у взаємозв’язку з інтенсивністю процесів ліпопероксидації та антиоксидантного захисту із врахуванням стану кишкового мікробіоценозу та рівня ендогенної інтоксикації у хворих на хелікобактер-асоційовану виразкову хворобу дванадцятипалої кишки залежно від віку та тривалості захворювання, обґрунтована доцільність поєднаного застосування біоспорину та синглетно-кисневої терапії в лікуванні виразкової хвороби дванадцятипалої кишки; результати – розроблена нова схема лікування із включенням біоспорину та синглетно-кисневої терапії, що дозволяє досягти стійкої ремісії захворювання, попередити його хронізацію та розвиток ускладнень – дисбактеріозу кишечника; впроваджено в учбовий процес і практичну медицину; галузь – медицина.
У роботі представлено теоретичне узагальнення і дістало подальший розвиток питання про участь прозапальної ланки цитокінового профілю крові у взаємозв’язку із змінами стану системи ПОЛ-АОЗ, рівня ендогенної інтоксикації та мікробіоценозу кишечника в патогенезі ВХДПК. На основі цього розроблено диференційований підхід до комплексного лікування ВХДПК з використанням пробіотика біоспорину та СКТ, що в сукупності вирішує конкретне наукове завдання внутрішніх хвороб і має істотне значення в галузі медицини.
Клінічно виражений перебіг ВХДПК поряд із виразкоутворенням характеризується значною активацією прозапальної ланки цитокінової системи крові. Збільшення вмісту в крові прозапальних цитокінів ФНП-a та ІЛ-8 знаходиться в прямій тісній кореляційній залежності із тривалістю захворювання, інтенсивністю процесів ПОЛ і рівнем ендогенної інтоксикації.
Включення біоспорину в комплексне лікування ВХДПК підвищує ефективність курсового лікування хворих за рахунок корекції порушень запальної ланки цитокінового профілю, окисно-відновних процесів та відновлення функціональної рівноваги кишечного мікробіоценозу, особливо у хворих з тривалим виразковим анамнезом і наявністю синдрому дисбактеріозу.
При включенні до лікувального комплексу СКТ більш інтенсивно зменшується активність запальної ланки цитокінового профілю, процесів ПОЛ і менш виражено знижується рівень ендогенної інтоксикації порівняно із біоспорином.
Поєднане застосування біоспорину та СКТ забезпечує оптимальний коригуючий вплив на такі патогенетичні ланки ВХДПК, як прозапальні цитокіни, активність системи ПОЛ-АОЗ, на відновлення функціональної рівноваги кишечного мікробіоценозу та зменшення рівня ендогенної інтоксикації, що супроводиться покращенням клінічного перебігу ВХДПК.
Публікації автора:
Бабенко О.І. Використання пробіотику біоспорину в терапії виразкової хвороби дванадцятипалої кишки // Гал. лік. вісник 2002.– № 2. – С. 10-12. Нейко Є.М., Бабенко О.І.. Патогенетична роль хелікобактерної інфекції у формуванні хронічного гастриту та виразкової хвороби // Гал. лік. вісник. – 2001. – №2. – С 155-157.
Бабенко О.І. Корекція дисбактеріозу у хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки // Гал. лік. вісник. – 2003. – №1. –С. 15-18.
Бабенко О.І. Застосування синглетно-кисневої терапії у лікуванні виразкової хвороби дванадцятипалої кишки // Сучасна гастроентерологія. – 2002. – №4. – С. 42-44.
Нейко Є.М., Бабенко О.І. Патогенетична роль хелікобактерної інфекції у формуванні хронічного гастриту та виразкової хвороби // Гал. лік. вісник. – 2001. – №2. – С. 155-157. Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, оформлення статті до друку. Співавтором надана консультація при аналізі літератури, редагування висновків.
Бабенко О.І. Вплив синглетно-кисневої терапії на інтенсивність перекисного окислення ліпідів у хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки // Актуальні проблеми мікроциркуляції та гемостазу при патології внутрішніх органів: Матер. н.-п. конф.: Тез. доп., 16-17 вересня 2002, Чернівці. – Чернівці, 2002.– С. 3-4.
Бабенко О.І. Корекція змін антиоксидантної системи при виразковій хворобі дванадцятипалої кишки за допомогою синглетно-кисневої терапії // ІХ Конгр. СФУЛТ: Тез. доп., 19-22 серпня 2002 року, м. Луганськ. – Луганськ-Київ-Чикаго, 2002. – С.238.
Нейко Є.М., Бабенко О.І. Корекція розладів антиоксидантної системи при виразковій хворобі дванадцятипалої кишки за допомогою біоспорину // Сучасна гастроентерологія. Тез. доп. н.-п. конф.: “Гастроентерологія ХХІ століття: сучасне і майбутнє”. – Київ, 2002.– № 2 (8).– С. 98. Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, оформлення статті до друку. Співавтором надана консультація при аналізі одержаних результатів, редагування висновків.
Бабенко О.І. Корекція мікробіоценозу кишечника та рівня ендогенної інтоксикації за допомогою біоспорину у лікуванні виразкової хвороби дванадцятипалої кишки // Матер. Всеукр. н.-п. конф. з міжнар. уч. “Сучасні аспекти діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів”: Тез. доп. 11-12 лютого 2003 року, м. Вінниця, Вісник Вінн. нац. мед. універс. – 2003. – №1. – С. 160.