Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Лікувальна фізкультура та спортивна медицина


Куртян Тетяна Володимирівна. Оптимізація фізичної реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця з урахуванням індивідуальної толерантності до фізичного навантаження : Дис... канд. наук: 14.01.24 - 2008.



Анотація до роботи:

Куртян Т.В. Оптимізація фізичної реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця з урахуванням індивідуальної толерантності до фізичного навантаження. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.24 – лікувальна фізкультура і спортивна медицина. – Дніпропетровська державна медична академія, Дніпропетровськ, 2008.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі підвищення ефективності фізичної реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця на амбулаторному етапі, шляхом застосування в комплексному відновному лікуванні розробленого індивідуального методу велоергометричного тренування.

Доведено, що вплив фізичних тренувань аеробної направленості призводить до підвищення толерантності до фізичного навантаження, що свідчить про оптимізацію коронарного кровообігу, а додатковий прийом малату цитруліну стимулює покращання біоенергетичного обміну в міокарді та прискорення виведення продуктів метаболізму клітин, що веде до оптимізації енергозабезпечення кардіоміоцитів.

Розроблено новий комплексний метод лікування хворих ішемічною хворобою серця на амбулаторному етапі із застосуванням індивідуальних велоергометричних тренуваннь. Для верифікації ефективності проведеного у пацієнтів лікування доцільно було вивчити динаміку рівня соматичного здоровя за методикою Г.Л. Апанасенка, показників велоергометрії та метаболічних процесів в кардіоміоцитах, а також біохімічних величин.

Після запропонованого велоергометричного тренування в поєднанні з прийомом малату цитруліну в обстежених пацієнтів виявлено зменшення в сироватці крові вмісту лактату, креатиніну і показника окисної модифікації білків, та збільшення показників сечовини, креатину і активності загальної креатинфосфокінази.

Розроблений та застосований метод дозволив підвищити ефективність відновлювального лікування хворих ішемічною хворобою серця. Позитивний ефект проявився у підвищенні толерантності до фізичного навантаження, покращанні біоенергетичного обміну в кардіоміоцитах та прискоренному виведенні продуктів метаболізму клітин, що призводить до оптимізації енергозабезпечення кардіоміоцитів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі підвищення ефективності фізичної реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця на амбулаторному етапі шляхом застосування в комплексному відновному лікуванні розробленого індивідуального методу велоергометричного тренування.

  1. Використання розробленого індивідуалізованого велоергометричного тренування в поєднані з прийомом малату цитруліну підвищує ефективність фізичної реабілітації у хворих на ішемічну хворобу серця, що проявляється вірогідним покращанням показників досягнутої потужності навантаження (р<0,001), числа серцевих скорочень (р<0,01), тривалості роботи (р<0,001), загального обєму виконаної роботи (р<0,001), індексу інотропного резерву (р<0,05) і толерантності до фізичного навантаження (р<0,001), що свідчить про оптимізацію коронарного кровообігу, покращання біоенергетичного обміну в міокарді та виведення продуктів метаболізму.

  2. У хворих на ішемічну хворобу серця спостерігається вірогідне зменшення порівняно з контролем показників динамометрії (р<0,001), індексів співвідношення життєвої ємності легень до маси тіла (р<0,05), динамометрії до маси тіла (р<0,001), загальної оцінки рівня соматичного здоровя (р<0,001), а також збільшення індексу маси тіла (р<0,01), подвійного добутку (р<0,001), часу відновлення після 20 присідань за 30 с (р<0,001), вихідних показників систолічного артеріального тиску (р<0,001) і числа серцевих скорочень (р<0,001) за даними експрес-оцінки рівня соматичного здоровя за методикою Г.Л. Апанасенка.

  3. Вплив індивідуалізованого велоергометричного тренування в поєднанні з прийомом малату цитруліну у хворих на ішемічну хворобу серця призводить до збільшення показників динамометрії (р<0,01) та загальної оцінки рівня соматичного здоровя (р<0,001), зниження часу відновлення після 20 присідань за 30 с (р<0,001) і подвійного добутку (р<0,05).

  4. Після запропонованого індивідуалізованого велоергометричного тренування в поєднанні з прийомом малату цитруліну у хворих на ішемічну хворобу серця виявлено зменшення в сироватці крові вмісту лактату, креатиніну та збільшення показників сечовини, креатину (р<0,01), активності загальної креатинфосфокінази (р<0,001), що підтверджується прямим кореляційним зв'язком із показником досягнутого діастолічного артеріального тиску (r=0,77; р<0,05), розрахунковим (r=0,66; р<0,05) і досягнутим (r=0,52; р<0,05) числом серцевих скорочень та підтверджує зниження ацидозу клітин, нормалізацію шляху виведення продуктів метаболізму, процесу синтезу АТФ шляхом стимулювання циклу Кребса та оптимізації використання продуктів розпаду вуглеводів і субстратів тканинного дихання.

  1. На висоті фізичного навантаження після проведеного комплексного відновного лікування встановлено збільшення вмісту креатину (р<0,001) і активності загальної креатинфосфокінази, що підтверджує стимуляцію креатинкіназного шляху енергоутворення при зменшенні процесів лізису мембран кардіоміоцитів, про що свідчить зниження активності МВ-фракції креатинфосфокінази (р<0,01) та наявність негативного кореляційного зв'язку з тривалістю роботи на велоергометрі (r=-0,55; р<0,05), загальним об'ємом виконаної роботи (r=-0,53; р<0,05) та толерантністю до фізичного навантаження (r=-0,50; р<0,05).

  2. У хворих на ІХС виявлено збільшення показника окисної модифікації білків (р<0,001) з позитивним кореляційним звязком із вмістом креатиніну (r=0,35; р<0,05) та активністю лактатдегідрогенази (r=0,42; р<0,05) і негативним – з активністю загальної креатинфосфокінази (r=-0,54; р<0,05). Після проведених індивідуалізованих велоергометричних тренувань встановлено зменшення показника окисної модифікації білків в досліджуваній групі з наявністю прямого кореляційного звязку з активністю лактатдегідрогенази (r=0,35; р<0,05), що свідчить про зниження ацидозу та покращання метаболізму клітин.

  3. На висоті фізичного навантаження в динаміці комплексного відновного лікування хворих на ішемічну хворобу серця виявлено прямий кореляційний звязок показника окисної модифікації білків із вмістом креатину (r=0,54; р<0,05) та активністю загальної креатинфосфокінази (r=0,53; р<0,05), що підтверджує нормалізацію процесу надходження енергетичного матеріалу для активації креатинфосфокіназного шляху ресинтезу аденозинтрифосфату та оптимізацію енергозабезпечення клітин.

Публікації автора:

  1. Куртян Т.В. Використання показників рівня соматичного здоров’я у хворих на ішемічну хворобу серця / Т.В. Куртян // Буковинський медичний вісник. – 2007. – Т. 11, № 3. – С. 49-51.

  2. Куртян Т.В. Вплив рівномірно-інтервальних велотренувань у хворих на ішемічну хворобу серця / Т.В. Куртян // Клінічна і експериментальна патологія. – 2007.- Т.11, № 3. – С. 50-53.

  3. Полянська О.С. Особливості біоенергетичного обміну у хворих на ішемічну хворобу серця на фоні фізичної реабілітації / О.С. Полянська, Т.В. Куртян // Буковинський медичний вісник. – 2007. – Т. 11, № 4. – С. 37 - 40. (Дисертантом особисто висвітлено головні принципи біохімічного обміну показників сироватки крові у хворих на ІХС на фоні фізичної реабілітації, наведено дані власного дослідження; виконано написання статті та подання до друку).

  4. Полянська О.С. Динаміка рівня соматичного здоров’я у хворих на ішемічну хворобу серця на фоні велотренувань / О.С. Полянська, Т.В. Куртян // Збірник наукових праць “Актуальні питання медичної науки та практики” – З. : ЗМАПО, 2007. – Вип. 71, Т. 2, № 1. – С. 247-255. (Дисертантом висвітлено особливості оцінки рівня соматичного здоровя у хворих на ішемічну хворобу серця на фоні фізичної реабілітації з використанням велотренувань; наведено матеріал власного дослідження; виконано написання статті та подання до друку).

  5. Полянська О.С. Ефективність фізичної реабілітації при ішемічній хворобі серця / О.С. Полянська, Т.В. Куртян // Буковинський медичний вісник. – 2007. – Т. 10, № 2. – С. 124-130. (Дисертантом особисто висвітлено сучасні головні принципи фізичної реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця; проведено аналіз літературних джерел; виконано написання статті та подання до друку).

  6. Мещишен І.Ф. Метод кількісного визначення креатину і креатиніну в одній пробі сироватки (плазмі) крові / І.Ф.Мещишен, Т.В. Куртян // Буковинський медичний вісник. – 2007. – Т. 11, № 3. – С. 164-165. (Особисто дисертантом висвітлено головні принципи біохімічного дослідження показників сироватки крові, описано авторський метод, наведено дані власного дослідження; виконано написання статті та подання до друку).

  7. Деклараційний патент на винахід № 18353, UА, МІЖ А61Н1/00/ “Спосіб фізичного тренування при реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця” / Полянська О.С., Куртян Т.В.; заявник та патентовласник Буковинський державний медичний університет МОЗ України - 3. № U200603675; Заявл. 03.04.2006; опубл. 15.11.2006. (Дисертантом особисто розроблено нову методику велотренування хворих на ішемічну хворобу серця; оформлено та подано необхідні документи).

  8. Полянська О.С. Особливості перебігу нейроциркуляторної дистонії за даними тредміл-тесту / О.С. Полянська, Т.В. Куртян, Л.І. Шипіцина, О.М. Гінгуляк // Буковинський медичний вісник. – 2006. - № 3. – С. 67-73. (Дисертантом проведено статистичну обробку отриманих результатів тредміл-тесту, наведено дані власного дослідження; написано та подано статтю до друку).

  9. Полянська О.С. Тредміл-тест в оцінці фізичної працездатності / О.С. Полянська, Т.В. Куртян, Л.І. Шипіцина // Буковинський медичний вісник. – 2005. - № 1. – С. 27-35. (Дисертантом особисто проведено аналіз сучасних даних щодо методів визначення фізичної працездатності, наведено дані власного дослідження; написано та подано статтю до друку).

  10. Полянська О.С. Особливості лікарського контролю у спортсменів / О.С. Полянська, Т.В. Куртян // Клінічна і експериментальна патологія. – 2005. – Т. 4, № 2. – С. 82-85. (Дисертантом проведено повний об’єм обстежень спортсменів, статистичну обробку отриманих результатів; наведено дані власного дослідження; виконано написання статті та подання до друку).

  11. Куртян Т.В. Вплив малату цитруліну на внутрішньосерцеву гемодинаміку / Т.В. Куртян, І.В. Бойко // Всеукраїнський медичний журнал "Хист". - 2006. - № 8. - С. 111. (Особисто дисертантом проведено обстеження пацієнтів в динаміці лікування, оброблено отримані дані; виконано написання тез та подано до друку).

  12. Куртян Т.В. Особливості лікувальної фізкультури при ішемічнй хворобі серця / Т.В. Куртян, І.М. Кучуран // Всеукраїнський медичний журнал "Хист". - 2006. - № 8. - С. 111. (Дисертантом особисто проведено аналіз та викладення сучасних літературних даних щодо фізичної реабілітації при ішемічній хворобі серця; виконано написання тез та подано до друку).

  13. Куртян Т.В. Оцінка фізичної працездатності при синдромі хронічної втоми / Т.В. Куртян // Збір. матеріалів наукової конференції студентів та молодих вчених з міжнародною участю. - Вінниця, 2004. - С. 184.

  14. Куртян Т.В. Синдром хронічної втоми у спортсменів високої кваліфікації / Т.В. Куртян, О.С. Полянська // Збір. матеріалів 85-ї підсумкової конференції присвяченої 60-річчю БДМА. – Чернівці: Медуніверситет, 2004. – С. 189-192. (Дисертантом особисто проаналізовано літературні джерела, проведено повний об’єм обстежень, статистичну обробку отриманих даних, виконано написання тез та подано до друку).

  15. Куртян Т.В. Характеристика синдрому хронічної втоми у спортсменів / Т.В. Куртян // Збір. матеріалів міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих вчених. - Ужгород, 2004. – С. 93.

  16. Куртян Т.В. Психорегулююче тренування в системі формування рухових навичок під час занять з настільного тенісу / Т.В. Куртян, Н.М. Куліш // Збір. матеріалів 85-ї підсумкової конференції, присвяченої 60-річчю БДМА. – Чернівці: Медуніверситет, 2004. – С. 377-380. (Дисертантом особисто проаналізовано літературні джерела, проведено статистичну обробку отриманих даних, виконано написання тез та підготовлено до друку).

  17. Куртян Т.В. Розвиток та контроль витривалості у легкоатлетів на довготривалі дистанції / Т.В. Куртян, О.В. Соболев // Збір. матеріалів 85-ї підсумкової конференції присвяченої 60-річчю БДМА. – Чернівці: Медуніверситет, 2004. – С. 221-224. (Дисертантом особисто проаналізовано літературні джерела, проведено статистичну обробку отриманих результатів дослідження, виконано написання тез та подано до друку).

  18. Куртян Т.В. Оцінка відновлювального мезоциклу у спортсменів високої кваліфікації / Т.В. Куртян, О.С. Полянська // Збір. матеріалів II міжнародної науково-практичної конференції. - Дрогобич, 2003. - С. 256-262. (Дисертантом особисто проаналізовано літературні джерела, проведено повний об’єм обстежень, статистичну обробку отриманих даних, виконано написання тез та подано до друку).

  19. Куртян Т.В. Оцінка відновлення працездатності в спорті / Т.В. Куртян // Всеукраїнський медичний журнал "Хист". - 2003.- № 3. - С. 28.

  20. Куртян Т.В. Відновлення працездатності спортсменів / Т.В. Куртян, О.С. Полянська // Збір. матеріалів Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів клін. ординаторів. - Донецьк, 2003. - С. 22. (Дисертантом особисто проведено повний об’єм обстежень, статистичну обробку отриманих даних, проаналізовано літературні джерела, виконано написання тез та подано до друку).

  21. Куртян Т.В. Особливості відновлення працездатності у спортсменів / Т.В. Куртян //Збір. матеріалів VII міжнародної медичної конференції молодих вчених. - Дніпропетровськ, 2003. - С. 199-200.