92. Боржієвський Андрій Цезарович. Оптимізація ендоскопічних методів лікування і реабілітації хворих з каменями нирок та сечоводів (клініко-експериментальне дослідження): дис... д-ра мед. наук: 14.01.06 / Інститут урології АМН України. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Боржієвський А.Ц. Оптимізація ендоскопічних методів лікування і реабілітації хворих з каменями нирок та сечоводів (клініко-експериментальне дослідження). – Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.06 – урологія. – Інститут урології АМН України, Київ, 2004.
Дисертацію присвячено питанням ендоскопічних і лапароскопічних методів лікування хворих з каменями нирок та сечоводів. Представлені результати лікування 97 хворих коралоподібними і великими каменями нирок методом черезшкірної нефролітотрипсії та 673 хворих з каменями сечоводів, лікованих різними ендоскопічними і лапароскопічними методами. Розроблені основні принципи ендоскопічного і лапароскопічного методів лікування різноманітної локалізації каменів у сечовій системі та проаналізовано його ефективність, визначені покази та протипокази для їх застосування. Вивчений функціональний стан нирок перед та після ендоскопічних методів лікування нефроуретеролітіазу. Представлений аналіз ускладнень після черезшкірної нефролітотрипсії, різних методів інтракорпоральної уретеролітотрипсії і лапароскопічної уретеролітотомії, їх профілактика і лікування. Запропонована антиоксидантна та антибактеріальна терапія при ендоскопічному лікуванні хворих з коралоподібними каменями нирок. В дисертації вивчено анестезіологічне забезпечення при ендоскопічному лікуванні хворих з каменями нирок та сечоводів, доведено доцільність проведення реабілітаційного санаторно-курортного лікування хворих уретеролітіазом на курортах Східниця і Трускавець. Визначена пересічна вартість та економічна ефективність ендоскопічного лікування хворих на уролітіаз. Встановлені морфологічні зміни в стінці сечоводу при дії різних видів контактних літотрипторів. Розроблені покази та протипокази до застосування черезшкірної нефролітотрипсії і ендоскопічної уретеролітотрипсії та лапароскопічної уретеролітотомії. Розроблені сучасні алгоритми лікування хворих з каменями нирок та сечоводів.
Черезшкірна нефролітотрипсія є високоефективним та малоінвазивним методом лікування коралоподібного та великого нефролітіазу, який дозволяє в більшості випадків вирішити завдання відкритого оперативного втручання. Використання комбінації черезшкірної нефролітотрипсії і екстракорпоральної ударно-хвильової літотрипсії підвищує ефективність лікування і становить 85,4%.
Ендоскопічна уретеролітотрипсія є високоефективним та малоінвазивним методом лікування хворих з каменями різних відділів сечоводу. Найбільш успішно визнано дезiнтеграцiю з видаленням фрагментів каменів сечоводу після першого сеансу уретероскопічного лікування. Загальна ефективність дроблення каменів сечоводу методом ультразвукової, пневматичної, електрогідравлічної і лазерної уретероскопії складала 94,6 %, при цьому успiшнiсть дезiнтеграцiї каменів верхньої третини сечоводу була 90,3 %, середньої третини – 92,7 %, нижньої третини – 97,1 %.
За результатами обстежень, ефективність ультразвукової уретеролiтотрипсiї складала 95,2 %, пневматичної уретеролiтотрипсiї – 93,8 %, електрогiдравлiчної лiтотрипсiї – 93,5 %, лазерної лiтотрипсiї – 86,7 %. При порівнянні чотирьох методів ендоскопічної уретеролітотрипсії найбільше переваг має метод пневматичної літотрипсії. Успішне лікування хворих з малими каменями нижньої третини сечоводів методом уретеролітоекстракції спостерігалось у 97,8% хворих.
Антеградна черезшкірна уретеронефролітотрипсія каменів проксимального відділу сечоводу, особливо в поєднанні із складними каменями нирок – високоефективний і малоінвазивний метод лікування з успішністю 100% для каменів сечоводу і 82,7% для каменів нирок.
Лапароскопічна уретеролітотомія при наявності твердих і великих каменів сечоводу, що не піддаються екстракорпоральній ударно-хвильовій та ендоскопічній уретеролітотрипсії, є операцією вибору. Післяопераційний період та терміни повної реабілітації корисно відрізняються, порівняно з класичною відкритою уретеролітотомією. Успішність операції складає 75,0% випадків.
Порівняльними змінами показників аналізів крові, сечі, проби Реберга-Тарєєва та ізотопної ренографії у хворих з каменями нирок і сечоводів під впливом ендоскопічної літотрипсії, уретеролітоекстракції доведена мала травматичність і висока ефективність вказаних методів лікування. Отримані результати свідчать про поступову нормалізацію функціонування нирок і сечовивідних шляхів у післяопераційний період. У складних випадках функція нирки повністю не відновлюється, а лише покращується.
Ефективність нефроуретеролітотрипсії залежить від тривалості перебування каменя в нирці і сечоводі, розмірів, локалізації, хімічного складу і будови конкрементів, методів лікування і досвіду уролога, який виконує літотрипсію.
Найбільш адекватним методом знечулення при черезшкірній нефролітотрипсії, черезшкірній нефроуретеролітотрипсії, лапароскопічній уретеролітотомії є ендотрахеальний наркоз. Епідуральна анестезія показана при літотрипсії каменів дистальної частини сечоводу та особливо у хворих із супутньою патологією. Внутрішньовенна анестезія показана хворим, які мають протипоказання для проведення їм епідуральної анестезії, коли передбачається короткотривала операція при низько розташованих каменях у сечоводі. Знечулення за допомогою однієї седоанальгезії застосовується у хворих зі стабільною психікою, при наявності невеликих каменів нижньої третині сечоводу, що підлягають екстракції.
Найбільш частими ускладненнями черезшкірної нефролітотрипсії є перфорації порожнистої системи (4,8%), втрата черезшкірного доступу (4,8%), кровотечі (3,88%), загострення пієлонефриту (5,8%). Післяопераційна летальність склала 2,06%. Найбільш частими середопераційними ускладненнями уретероскопічного видалення каменя були: надрив слизової сечоводу (9,36%), переміщення каменя до нирки (9,51%), не вдалося роздробити камінь (2,08%). Найчастіші післяопераційні ускладнення: гіпертермія (13,82%), значні поперекові болі (12,33%), гематурія (9,06%), дизурія (8,17%), загострення хронічного пієлонефриту (3,57%), гнійний пієлонефрит (0,45%). При ендоскопічному видаленні каменів з сечоводу летальних виходів не було, при відкритих операціях зустрічались (2,35%).
Проведення антиоксидантної терапії під час операції черезшкірної нефроуретеролітотрипсії та в ранньому післяопераційному періоді знижує перекисне окислення ліпідів та стимулює активність ферментів антиоксидантного захисту, і тим самим понижує негативний вплив операційної травми, сприяє більш ранній реабілітації хворих уролітіазом.
Санаторно-курортна реабілітація з застосуванням мінеральних вод типу „Нафтуся” є важливим етапом комплексного лікування хворих уретеролітіазом. Динаміка відновних процесів більш виражена у групі хворих, лікованих комбінованою методикою в порівнянні з групою хворих, які не проходили санаторно-курортної реабілітації.
При визначенні вартості та економічної ефективності при лікування хворих на нефролітіаз, особливо із каменями менше 20 мм, екстракорпоральна ударнохвильова літотрипсія є методом, що дає найкращий результат співвідношення вартості до ефективності лікування. При збільшенні розміру каменя – оптимальним є метод черезшкірної нефролітотрипсії. Лікування хворих на уретеролітіаз методом екстракорпоральної ударнохвильової літотрипсії є найбільш поширеним, економічно ефективним і малоінвазивним, але часто потребує повторних сеансів та використання додаткових маніпуляцій, які значно підвищують його вартість. Ендоскопічна пневматична, ультразвукова та електрогідравлічна уретеролітотрипсії є методами вибору в лікуванні хворих з каменями сечоводів розміром > 15 мм, як найбільш економічно ефективні. Пересічна вартість лікування хворих на уретеролітіаз методом лазерної літотрипсії є найвищою. Економічна ефективність лапароскопічної уретеролітотомії є альтернативою відкритої хірургії каменів сечоводів.
Морфологічні порівняльні зміни впливу електрогідравлічного, пневматичного і ультразвукового літотрипторів на стінку сечоводу пацієнтів виявили, що найбільше пошкоджуючий вплив на стінку сечоводу спостерігалося при електрогідравлічній трипсії. Вплив пневматичної і ультразвукової трипсії може бути розцінено як мінімальне при дещо більшій вираженості у випадку останнього.
Показами для лікування методом черезшкірної нефролітотрипсії є: наявність коралоподібних та великих за розміром каменів (більше 20 мм) нирки; ускладнення нефролітіазу (часті загострення пієлонефриту, рецидив, хронічна ниркова недостатність, гіпертензія); бажання хворого швидко звільнитися від каменя. Протипоказами до проведення черезшкірної нефролітотрипсії є: коагулопатії, які не піддаються медикаментозній терапії; анатомічні зміни сечовидільної системи; загострення пієлонефриту; великі розміри каменів із складною стереометричною будовою; вагітність; нефросклероз.
Основними показами для ендоскопічного лікування каменів сечоводу є: неефективність екстракорпоральної ударнохвильової літотрипсії; „кам‘яна доріжка” без тенденції каменя до відходження; защемлення каменя; камені великих розмірів; білатеральні камені сечоводів; хворі з супутньою обструкцією дистального відділу сечоводу, з надмірною вагою, з геморагічним діатезом; бажання хворого як найшвидше звільнитися від каменя. Протипоказами до проведення уретероскопічного лікування хворих з каменями сечоводів є: абсолютні – захворювання кровотворних органів та крові (гемофілія та інші); неспецифічне гостре запалення сечових шляхів; специфічне туберкульозне запалення сечових шляхів; злоякісні новоутвори сечовивідних шляхів; відносні – звуження сечоводу та уретри (стриктура, обтурація, склероз шийки сечового міхура); вагітність; зміни в сечовій системі після радіотерапії пухлини у малому тазі; значне збільшення аденоми простати (ІІ ст.); стан після пересадки сечоводу до міхура; значні аномалії сечовивідних шляхів.
Публікації автора:
Лікування каменів сечоводів методом контактної уретеролітотрипсії / Ц.К. Боржієвський, Ю.Г. Голубев, О.Г. Козій, А.Ц. Боржієвський // Проблеми мембранної патології в медицині. -Дніпропетровськ. – 1995. – С. 144-146.
Лікування каменів сечоводів методом контактної уретеролітотрипсії / Ц.К. Боржієвський, Ю.Г. Голубев, О.Г. Козій, А.Ц. Боржієвський, А.З. Журавчак, О.А. Боржієвський, О.В. Шуляк, Р.З. Шеремета, В.Ф. Вітовський // Нові підходи до організації і проведення лікування, реабілітації та рекреації в умовах курорту. – Трускавець. – 1995. - С. 167-169.
Боржієвський А.Ц. Уретеролітоекстракція в лікуванні хворих з каменями сечоводу // Практична медицина. – 1998. - № 1-2. – С. 37-39.
Боржієвський А.Ц. Сучасні підходи до оперативного лікування хворих з каменями сечоводів // Практична медицина. – 1998. - № 1-2. – С. 95-101.
Боржієвський Ц.К., Боржієвський А.Ц. Оперативне лікування хворих з каменями сечоводів // Праці VIII пленуму асоціації урологів України. – Київ. – 1998. – С. 19-20.
Боржієвський Ц.К., Боржієвський А.Ц. Вибір оптимального лікування хворих уретеролітіазом // Праці VIII пленуму асоціації урологів України. – Київ. – 1998. – С. 51-52.
Боржієвський А.Ц. Електрогідравлічна літотрипсія (ЕГЛ) у лікуванні хворих з каменями сечоводу // Праці VIII пленуму асоціації урологів України. – Київ. – 1998. – С. 78-79.
Козій О.Г., Козій А.О., Боржієвський А.Ц. Місце уретеролітоекстракції серед сучасних методів лікування хворих з каменями сечоводу // Праці VIII пленуму асоціації урологів України. – Київ. – 1998. – С. 79-81.
Шеремета Р.З., Боржієвський А.Ц. Комплексне лікування хворих на коралоподібний нефролітіаз // Практична медицина. – 1998. - № 5-6. – С. 169-176.
Порівняльна оцінка сучасних методів лікування каменів сечоводу / Ц.К. Боржієвський, О.Г. Козій, А.Ц. Боржієвський, Ю.Г. Голубєв // Праці наукового товариства ім. Шевченка. – Львів. – 1998. – т. ІІ. – С. 377-383.
Боржієвський Ц.К., Шеремета Р.З., Боржієвський А.Ц., Журавчак А.З., Артищук М.Ф., Шуляк О.В. Наш досвід лікування хворих на коралоподібний нефролітіаз методом черезшкірної контактної нефролітотрипсії // Практична медицина. – 1999. - №№ 5-6. – С. 109-113.
Боржієвський А.Ц. Анестезіологічне забезпечення ендоскопічних операцій при каменях нирок і сечоводів // Практична медицина. – 1999. - № 7-8. – С. 38-43.
Боржієвський А.Ц. Наш досвід застосування стентів в дренуванні верхніх сечових шляхів // Acta Medica Leopoliensia Львівський медичний часопис. – 1999. – т. 5.– С. 69-76.
Наш досвід анестезіологічного забезпечення ендоскопічних операцій при лікуванні хворих з каменями нирок і сечоводів / А.Ц. Боржієвський, О.Г. Козій, В.П. Рожков, О.М. Грицак // Урологія. – 1999. - № 3. – С. 24-29.
Borzhievsky Andrej Endoskopowa eleckrohydrauliczna litotrypsia w leczeniu chorych z kamieniami moczowodow // Urologia Polska. – 2000. – 53. - №1. – S. 112-118.
Застосування черезшкірної пункційної нефростомії у хворих на сечокам’яну хворобу / Ц.К. Боржієвський, Р.Р. Загоруйко, Р.З. Шеремета, А.З. Журавчак, О.В. Шуляк, В.Ф. Вітковський, А.Ц. Боржієвський // Матеріали наукових праць Першого Українсько-Польського симпозіуму урологів. – Львів. – 2000. - С. 53-54.
Боржієвський А.Ц. Клінічний досвід застосування внутрішніх стентів при дренуванні верхніх сечових шляхів // Матеріали наукових праць Першого Українсько-Польського симпозіуму урологів. – Львів. – 2000. - С. 142-146.
Вітковський В.Ф., Загоруйко Р.Р., Боржієвський А.Ц. Ультразвукова діагностика каменів сечоводу // Матеріали наукових праць Першого Українсько-Польського симпозіуму урологів. – Львів. – 2000. - С. 168-171.
Козій О.Г., Козій А.О., Боржієвський А.Ц. Місце уретеролітоекстракції серед сучасних методів лікування хворих з каменями сечоводів // Матеріали наукових праць Першого Українсько-Польського симпозіуму урологів. – Львів. – 2000. - С.185-189.
Боржієвський А.Ц. Лікування хворих з каменями сечоводу ендоскопічною електрогідравлічною літотрипсією // Матеріали наукових праць Першого Українсько-Польського симпозіуму урологів. – Львів. – 2000. - С. 189-190.
Пневматична уретеролітотрипсія в лікуванні хворих з каменями сечоводів / М. Белда, Р. Гербець, Є. Лоренц, А. Боржієвський, Р. Шеремета, О. Личковський, О. Боржієвський // Матеріали наукових праць Першого Українсько-Польського симпозіуму урологів. – Львів. – 2000. - С. 190-193.
Боржієвський Ц.К., Боржієвський А.Ц. Місце відкритої хірургії в лікуванні хворих з каменями сечоводів // Матеріали наукових праць Першого Українсько-Польського симпозіуму урологів. – Львів. – 2000. - С. 193-198.
Камені сечоводів і їх лікування / Ц.К. Боржієвський, А.Ц. Боржієвський, М.Ф. Артищук, О.Г. Козій, В.Ф. Вітковський, Р.Р. Загоруйко, Л.М. Лукомнік, Ю.Б. Повх, О.А. Боржієвський, О.М. Артищук, О.Е. Личковський, В.В. Матвіїв // Матеріали наукових праць Першого Українсько-Польського симпозіуму урологів. – Львів. – 2000. - С. 199-200.
Боржієвський А.Ц. Чи доцільно робити електроінцізіо вічка сечоводу для прискорення відходження каменів з верхніх сечових шляхів // Матеріали наукових праць Першого Українсько-Польського симпозіуму урологів. – Львів. – 2000. - С. 201-203.
Боржієвський А.Ц., Козій О.Г. Наш досвід ендоскопічної електрогідравлічної літотрипсії у лікуванні хворих з каменями сечоводів // Acta Medica Leopoliensia. – 2000. v.6, № 2. – С. 91-93.
Ендоскопічна лазерна уретеролітотрипсія / Є. Лоренц, А.Ц. Боржієвський, А.З. Журавчак, Р.З. Шеремета // Журнал „Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія”. – 2001. - №4. – С. 83-87.
Боржієвський О.А., Боржієвский А.Ц. Порівняння вартості черезшкірної нефролітотрипсії та екстракорпоральної ударно-хвильової літотрипсії при лікуванні пацієнтів на нефролітіаз // Практична медицина. – 2002. - №1. – С. 149-153.
Боржієвський А.Ц. Лікування хворих з каменями сечоводів методом контактної пневматичної уретеролітотрипсії // Урологія. – 2002. - №1. - С. 6-10.
Уретеролітоекстракція в лікуванні хворих з каменями нижньої третини сечоводів / А.Ц. Боржієвський, О.Г. Козій, А.О. Козій, М.В. Миськів // Практична медицина. – 2002. – т.VIII, №2. – С. 21-27.
Ускладнення ендоскопічної уретеролітотрипсіїі, уретеролітоекстракції. Їх усунення і профілактика / А.Ц. Боржієвський, Р.З. Шеремета, А.З. Журавчак, О.А. Боржієвський // Практична медицина. – 2002. – т.VIII, №2. – С. 28-34.
Боржієвський А.Ц. Уретеролітотомія за допомогою лапароскопічного методу // Acta Medica Leopoliensia. – 2002. v.8, №1. – С. 104-109.
Застосування черезшкірної контактної нефролітотрипсії в комплексному лікуванні хворих на кораловидний нефролітіаз / Ц.К. Боржієвський, Р.З. Шеремета, А.Ц. Боржієвський, А.З. Журавчак, О.А. Боржієвський // Урологія. – 2002. - №2. – С. 21-24.
Боржієвсьий А.Ц. Наш досвід проведення контактної ультразвукової уретеролітотрипсії // Урологія. – 2002. - №3. – С. 31-36.
Можливості лапароскопічного лікування сечокам‘яної хвороби, перший досвід / Я.І. Гавриш, А.Ц. Боржієвський, М.П. Павловський, Ц.К. Боржієвський // Практична медицина. – 2002. - №3. – С. 93-97.
Ускладнення при виконанні черезшкірної нефролітотрипсії хворим на коралоподібний нефролітіаз / Р.З. Шеремета, А.Ц. Боржієвський, А.З. Журавчак, О.А. Боржієвський // Шпитальна хірургія. – 2002. - №3. – С. 38-41.
Боржієвський А.Ц. Оцінка інтракорпоральних методів уретероскопічного лікування хворих на уретеролітіаз // Acta Medica Leopoliensia. – 2002. v.8, №3. – С. 108-113.
Боржієвський А.Ц. Ендоскопічна уретеролітоекстракція у лікуванні хворих з каменями сечоводу // Практична медицина. – 2002. - №4. – С. 84-90.
Laser endoscopic ureterolithotripsy / A. Borzhievsky, A. Zuravchak, R. Sheremeta, M. Tarchynets, J. Lorenz // Advances in clinical and experimental medicine . – Urology. - 2003. - v.12, No.3 Suppl.2. - P. 89-92.
Contact Pneumatic Uterelitothripsy / A. Borzhievsky, R. Sheremeta, A. Zuravchak, A. Majcher, J. Lorenz // Advances in clinical and experimental medicine . – Urology. – 2003. – v.l2, No.3 Suppl.2.- P.93-96.
The Treatment of Patients with Staghorn Nephrolithiasis by Percutaneous Contact Nephrolithotripsy / Ts. K. Borzhievsky, R.Z. Sheremeta, A.Ts. Borzhievsky, A.Z. Zuravchak, M.F. Artyschuk, O.A. Borzhievsky, O.V. Shuliak, V.F. Vitkovskiy // Advances in clinical and experimental medicine . – Urology. – 2003. – v.l2, No.3 Suppl.2.- P.103-104.
The Multicomponent Treatment of Patients with Ureteric Stones using Ultrasound Ureterolitothripsy / A.Ts. Borzhievsky, R.Z. Sheremeta, A.Z. Zuravchak, J. Lorenz // Advances in clinical and experimental medicine . – Urology. – 2003. – v.l2, No.3 Suppl.2.- P.113-116.
Borzhievsky A.Ts. Medicamental Prophylaxic of Renal Injuries in Percutaneous Nephrouretero-lithotripsy // Advances in clinical and experimental medicine . – Urology. – 2003. – v.l2, No.3 Suppl.2.- P.117-118.
Complications of percutaneous nephrolithotripsy in staghorn nephrolitiasis / R.Z. Sheremeta, A.Ts. Borzhievsky, A.Z. Zuravchak, Yu.B. Borys, O.O. Stroj, M.V. Tarchynets // Advances in clinical and experimental medicine. – Urology. - 2003. - v.12, No 4 Suppl 1. - P. 147.
Боржієвський Ц.К., Боржієвський О.А., Боржієвський А.Ц., Паєнок М.С., Шуляк О.В. Вартість та економічна ефективність різних методів лікування хворих на уретеролітіаз // Практична медицина. – 2003. – №2. – т.9. – С. 131-136.
Комплексна реабілітація хворих на сечокам’яну хворобу після черезшкірної нефролітотрипсії (ЧШНЛ), уретерореноскопії (УРС) і екстракорпоральної ударно-хвильової літотрипсії (ЕУХЛ) / Ц.К. Боржієвський, А.Ц. Боржієвський, О.А. Боржієвський, Р.З. Шеремета, М.Ф. Артищук, Б.Ю. Борис, Д.М. Сенишин, Л.С. Телефанко, О.В. Костишин // Актуальні питання урології: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої 60-річчю Буковинської державної медичної академії. – Чернівці: БДМА. - 2003. – С. 45-47.
Боржієвський А.Ц. Порівняльна характеристика змін показників крові, сечі та проби Реберга-Тареева у хворих з каменями сечоводів під впливом ендоскопічної літотрипсії, уретеролітоекстракції та відкритого оперативного втручання // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2003. - №1. – С. 113 – 123.
Вплив різних видів контактної літотрипсії на слизову оболонку сечоводу / А.З. Журавчак, А.Ц. Боржієвський, О.П. Павлів, Р.З. Шеремета // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2003. - №4. – С. 107 – 111.
Возіанов С.О., Боржієвський А.Ц. Порівняльна характеристика різних методів ендоскопічної уретеролітотрипсії // Журнал академії медичних наук України. – 2004. – т.10, №1. – С. 91-103.
Стан глутатіонової антиоксидантної системи у хворих сечокам‘яною хворобою / А.Ц. Боржієвський, Д.З. Воробець, Н.О. Підковка // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2004. - №2. – С. 104 - 109.
Боржієвський А.Ц., Козій О.Г., Онищук А.П. Застосування ригідної уретерореноскопії з діагностичною та лікувальною метою // VIII конгрес світової федерації українських лікарських товариств. – Львів-Трускавець. – 2000. – С. 250.
Evaluation of the Results of different methods of ureterolithotripsy / A. Borzhievsky, R. Sheremeta, A. Zuravchak, A. Majcher, J. Sokolovsky, J. Lorenz // Urologia Polska XXXII kongres naukowy PTU. - Wroclaw. – 2002. - S. 95.
Complication of percutoneous nephrolithotripsy in staghorn nephrolithotripsis / R.Z. Sheremeta, A.Ts. Borzhievsky, A. Zuravchak, O. Schulak, M.V. Tarchynets // Urologia Polska XXXII kongres naukowy PTU. - Wroclaw. – 2002. - S. 160.
Comparison of different methods of endoscopik ureterolithotripsy / A.Ts. Borzhievsky, A. Maicher, J. Sokolowski, J. Lorenz // 4th Congress of the central Europian Association of Urology. – Poland. – Lodz. – 2002. – S. 38-39.
Gavrysh Ya., Borzhievsky A., Tarchynets M. Laparoscopic ureterolithotomy // IV International Galician Urological Meeting. – Cracow. – 2003. – P. 108.
Zhuravchak A.Z., Borzhievski A.T., Pavliv O.P., Sheremeta R.Z., Borys B.Y. Impact of the different types of contact lithitrypsy on the ureteral mucosa // Fourth International Calician Urological Meeting. – Cracow, Poland, 2003. – P. 100-101.
Боржієвський А.Ц. Electrohydraulic ureterolythotripsy (EHL) // 17 World Congress on Endourology ESWL – 15 Begic Research Symposium. – Greece. – 1999. – September 2-5.