759. Садовенко Марина Михайлівна. Оподаткування прибутку підприємств та його оптимізація в умовах перехідної економіки: дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004. : табл.
Анотація до роботи:
Садовенко М.М. Оподаткування прибутку підприємств та його оптимізація в умовах перехідної економіки. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.
Дисертація присвячена дослідженню теоретичних, методичних та практичних питань справляння податку на прибуток підприємств. Розглянуто становлення та розвиток податку на прибуток, здійснено ретроспективний аналіз нормативно-законодавчого регламентування оподаткування прибутку підприємств та механізму дій його елементів в умовах реформування податкової системи України.
Обґрунтовано пропозиції щодо зміни методики оподаткування прибутку підприємств гірничо-металургійного комплексу шляхом зміни об’єкту оподаткування (витрати) при збереженні джерела сплати податку (прибуток підприємств) та застосування нової базової ставки оподаткування та розроблено механізм оптимізації методики оподаткування прибутку підприємств. Систематизовано результати економічного експерименту на підприємствах гірничо-металургійного комплексу, основним інструментом якого було надання податкових пільг. Сформульовано пропозиції щодо зміни методики оподаткування прибутку підприємств гірничо-металургійного комплексу України.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення та новий підхід до вирішення наукового завдання, важливого як з теорії фінансів, так і господарської практики оптимізації оподаткування прибутку підприємств. Основні висновки та пропозиції, які є результатом проведеного дослідження, полягають у наступному:
1. У вітчизняній теорії фінансів необхідно враховувати місце і роль податку на прибуток, економічна сутність якого розкривається через сукупність фінансових відносин між державою і платниками податків з приводу вилучення частини прибутку у прямій залежності від його розміру з метою формування фінансової бази держави для виконання останньою своїх соціально-економічних функцій. Суспільне призначення податку на прибуток підприємств виявляється у функціях забезпечення фінансування державних видатків (фіскальна) та державного регулювання економіки (регулююча). Для платника податку пріоритетного значення набуває регулююча функція, яка проявляється через механізм встановлення податку на прибуток, визначення податкових ставок та їх диференціацію, надання податкових пільг.
2. У роботі обґрунтовано необхідність перегляду існуючої системи формування і використання прибутку підприємств гірничо-металургійного комплексу при збереженні основ чинного законодавства. На думку автора, податкова система повинна бути гнучкою, адаптованою до змін економічного розвитку, потреб і умов забезпечення ефективної діяльності підприємств, активізації інноваційної та інвестиційної діяльності і подолання обмеженості власних коштів суб’єктів господарювання.
3. Ретроспективи правового регулювання оподаткування прибутку підприємств показують, що перехід до податкової форми взаємовідносин між підприємствами і державою як в Україні, так і в інших країнах світу є складним і суперечливим. Процес становлення податкової системи держави пов’язаний з ринковою трансформацією економіки, формуванням господарюючого суб’єкту, зацікавленого в отриманні прибутку. Теоретичні дискусії з приводу форми доходу підприємства, об’єкту оподаткування стали передумовою неодноразового перегляду об’єкту оподаткування прибутку. Тенденція переходу від оподаткування доходів до оподаткування прибутку наближає податкову систему України до світових норм.
4. Фіскальне значення податку на прибуток в переважній більшості країн невпинно зменшується. Це пов’язано з активізацією реформування податкових систем та уніфікацією режиму оподаткування, що полягає у зниженні податкових ставок, скасуванні податкових пільг, перегляді умов прискореного списання амортизації. В Україні податок на прибуток підприємств є однією з домінуючих складових дохідної частини консолідованого держаного бюджету. Питома вага цієї статті в загальній сумі доходів бюджету в останні роки коливається в межах від 16% до 23%. Отже, податок на прибуток є другим за значенням (після ПДВ) джерелом наповнення державного бюджету.
5. З 01.07.1999 по 01.01.2003 на підприємствах гірничо-металургійного комплексу України тривав економічний експеримент, головною метою якого було подолання кризового стану в галузі і створення передумов для зростання обсягу виробництва продукції та послідуючого зростання податкових надходжень до бюджету. Основним інструментом реалізації поставленої мети було надання підприємствам гірничо-металургійного комплексу податкових пільг, серед яких було зниження ставки податку на прибуток до рівня 9% (у 2001-2002р. р. – до 15%). Участь підприємств ДАК "Укррудпром" в економічному експерименті протягом 1999-2002 рр. принесла значні позитивні результати, дозволила підприємствам: збільшити обсяги виробництва, значно покращити своє фінансове становище, підвищити рівень рентабельності, збільшити обсяги капітальних вкладень у виробництво, забезпечити своєчасні розрахунки з бюджетом, за спожиті енергоносії, з Пенсійним фондом, по заробітній платі, збільшити абсолютний обсяг сплачених податкових та інших обов’язкових нарахувань, що доводить вигідність відпрацьованої в межах даного експерименту схеми оподаткування як для підприємств-платників податку на прибуток, так і для держави та економіки в цілому. Водночас застосування пільгового режиму оподаткування прибутку підприємств економічно виправдано лише за умов цільового використання вивільненої частини оподаткованого прибутку на технічну модернізацію підприємств. Фінансовим важелем впливу є застосування санкції у вигляді стовідсоткового штрафу та пені. При цьому контроль держави повинен поширюватись на підприємства усіх форм власності.
6. Проведений аналіз позитивних сторін і недоліків різних варіантів реформування законодавства про оподаткування прибутку дає підстави стверджувати, що найбільш доцільним варіантом такого реформування буде такий, який би одночасно:
зберігав джерело сплати податку – прибуток підприємства,
стимулював економію матеріальних ресурсів суб’єктів господарювання.
7. Пропозиції щодо зміни методики оподаткування прибутку підприємств гірничо-металургійного комплексу полягають у наступному:
зміна об’єкту оподаткування (замість розрахункового оподаткованого прибутку – сукупні витрати підприємства) при збереженні джерела сплати податку (прибуток);
ставка оподаткування має становити 1% сукупного розміру наступних витрат: собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) (ряд.040), адміністративні витрати (ряд.070), витрати на збут (ряд.080), інші операційні витрати (ряд.090), фінансові витрати (ряд.140), втрати від участі в капіталі (ряд.150), інші витрати (ряд.160), розраховані згідно звіту про фінансові результати підприємства – форма № 2);
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Циганов С.А., Садовенко М.М. Система оподаткування прибутку підприємств в умовах трансформації ринкової економіки // Проблеми формування ринкової економіки: Між від. Наук. зб. – Вип. 9 / Відп. ред. О.О.Бєляєв. – К.: КНЕУ, 2001. – С.307 – 315, 0,5 д.а. (в т.ч. особисто автором (0,3 д.а.): розглянуто ретроспективи законодавчого регламентування податку на прибуток; визначено переваги і недоліки чинної системи оподаткування прибутку; проаналізовано динаміку надходження податку на прибуток до бюджету за 1996 – 2000 р.р.)
Садовенко М.М. Взаємозв’язок податкової та фінансово-кредитної політики: економічний експеримент у ГМК України // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 110. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – С. 67 – 79, 0,6 д.а.
Садовенко М.М. Проблемні аспекти обчислення та сплати податку на прибуток підприємств // Вестник Сев ГТУ. Вып.40: Экономика и финансы: Сб. Науч. Тр. / Редкол.: Плаксин (отв. ред.) и др.; Севастоп. нац. техн. ун-т.- Севастополь:Изд-во Сев НТУ, 2002. – С.175-182, 0,5 д.а.
Циганов С.А., Садовенко М.М. Удосконалення оподаткування прибутку підприємств: зарубіжний досвід та практика в Україні // Наукове видання. Вісник. Міжнародні відносини. Київський Національний університет ім. Т. Шевченко, 2002. Випуски 21 – 24, С.220 – 226, 0,6 д.а. (в т.ч. особисто автором (0,3 д.а.): висвітлено систему оподаткування прибутку підприємств (корпорацій) постсоціалістичних країн; розглянуті схеми оптимізації системи оподаткування прибутку підприємств із використанням міжнародних структур.)
Циганов С.А., Садовенко М.М. Основні напрями оптимізації оподаткування прибутку підприємств // Вчені записки: Наук. збірник. – Вип.4/ Відп. Ред. В.С.Савчук. – К.: КНЕУ, 2002. – С.177-182, 0,5 д.а. (в т.ч. особисто автором (0,3 д.а.): висвітлено питання диференційованого підходу при оподаткуванні прибутку підприємств, охарактеризовано регресивно – динамічну систему оподаткування прибутку, зроблені виважені висновки щодо удосконалення оподаткування прибутку підприємств в Україні).
Садовенко М.М. Податок на прибуток – П(С)БО 17- ринкова економіка // Збірник наукових праць. Науковий вісник. Академія ДПС України, 4(18), 2002.- С.417 – 419, 0,2 д.а.
Садовенко М.М. Основные результаты экономического эксперимента на предприятиях горно - металлургического комплекса Украины в 1999-2001г.г.//
Научно-практический журнал Экономика Крыма, 2003. - №10.- с.34-37, 0,2 д.а.
В інших виданнях:
1.Садовенко М.М. Податкове планування: особливості застосування в Україні //Фондовий ринок: Інформаційно-аналітичний тижневик. - К.: 2000.- №29(183).- С. 10-11, 0,2 д.а.
2. Садовенко М.М. Податкові аспекти економічного експерименту на підприємствах гірничо – металургійного комплексу // Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково – практичної конференції (1-2 грудня 2000 року). – Ірпінь: Академія ДПС України, 2000. – С.326 – 329), 0,2 д.а.
3. Садовенко М.М. Вплив податку на прибуток на показники рентабельності підприємства // Матеріали четвертої міжнародної конференції “Наука і освіта 2001”. Том 5. (Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С.28-29), 0,1 д.а.
4. Садовенко М.М. Особливості оподаткування прибутку офшорних компаній // Матеріали п’ятої Міжнародної науково – практичної конференції “Наука і освіта – 2002”. Том 15. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – с.14 – 15, 0,1 д.а.
5. Садовенко М.М. Оподаткування прибутку підприємств: зарубіжний досвід і реалії України // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. Випуск 35. Частина 1. К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2002. – С.172-173. 0,2 д.а.
6. Садовенко М.М. Перспективи розвитку гірничодобувних підприємств України // Всеукраинская научно - практическая конференция «Теория и практика экономики и предпринимательства». Май 2004 г., г. Алушта. 2004. – С.72-73, 0,1 д.а.