Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Лещенко Сергій Іванович. Омега-3 поліненасичені жирні кислоти у комплексному лікуванні хворих із хронічним легеневим серцем: Дис... д-ра мед. наук: 14.01.27 / АМН України; Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського. - К., 2002. - 313 арк. + дод. - Бібліогр.: арк. 273-312.



Анотація до роботи:

Лещенко С.І. Омега-3 поліненасичені жирні кислоти у комплексному лікуванні хворих із хронічним легеневим серцем. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. – Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського АМН України, Київ, 2002.

Вивчено стан системи гемостазу і вміст у крові метаболітів арахідонової кислоти у хворих із хронічним легеневим серцем, вплив w-3 поліненасичених жирних кислот (ПНЖК) на вміст арахідонової кислоти у плазмі і еритроцитах. Виявлено можливості модифікації спектру ейкозаноїдів – похідних арахідонової кислоти під впливом w-3 ПНЖК in vitro і у клінічних умовах. Порівняно жирнокислотний склад і антиагрегантні властивості, які не поступаються найбільш активному антиагреганту – ацетилсаліциловій кислоті, поширених в Україні препаратів, що містять w-3 ПНЖК. Обґрунтовано застосування w-3 ПНЖК у комплексному лікуванні хворих із хронічним легеневим серцем на основі оцінки їх клінічної ефективності, впливу на стан системи гемостазу, легеневої вентиляції, гемодинаміки, газового складу і кислотно-основного стану крові.

У результаті проведених клінічних, біохімічних і інструментальних досліджень розроблено новий науковий напрямок у пульмонології по застосуванню в комплексному лікуванні хворих із ХЛС препаратів, що містять w-3 ПНЖК.

1. З розвитком нового напрямку в медицині по вивченню біологічної ролі w-3 ПНЖК з’явилася можливість корекції гемостазу і функціонального стану кардіореспіраторної системи шляхом впливу на природні механізми їх регуляції. Конкурентні взаємовідношення між w-3 ПНЖК і арахідоновою кислотою змінюють синтез ейкозаноїдів - метаболітів арахідонової кислоти і, таким чином, впливають на процеси тромбоагрегації, тонус бронхів і судин. Дані про вплив омега-3 ПНЖК на плазмову ланку гемостазу відкривають перспективи ефективної профілактики мікротромбоутворення в легенях. Все це обумовило необхідність вивчення ефективності застосування w-3 ПНЖК у хворих із ХЛС, у патогенезі якого суттєве значення мають порушення в системі гемостазу, тонусу бронхів і судин малого кола кровообігу.

2. Методологічно робота включала наступні етапи: вивчення стану системи гемостазу і її важливої регуляторної ланки – ейкозаноїдів, дослідження впливу w-3 ПНЖК на вміст арахідонової кислоти у плазмі та еритроцитах з метою визначення потенційних можливостей зменшення продукції її метаболітів, визначення можливостей модифікації спектру ейкозаноїдів під впливом w-3 ПНЖК in vitro і в клінічних умовах, вибір оптимального за жирнокислотним складом і антиагрегантними властивостями препарату w-3 ПНЖК, його порівняльне вивчення з ацетилсаліциловою кислотою, оцінку клінічної ефективності препарату, його впливу на стан системи гемостазу, легеневої вентиляції, гемодинаміки, газового складу і КОС крові в процесі комплексного лікування хворих із ХЛС.

3. Результати вивчення стану плазмової ланки гемостазу свідчать, що у хворих із ХЛС спостерігаються виражені ознаки гіперкоагуляції і зниження фібринолітичної активності крові. Поряд з цим відмічається зменшення вмісту кількох прокоагулянтних факторів як результат їх підвищеного споживання. Найбільш виражені ознаки гіперкоагуляції мають місце у хворих із хронічною постемболічною легеневою гіпертензією і у хворих із активним запальним процесом у легенях (туберкульоз, хронічна емпієма, абсцес), меншою мірою порушення плазмової ланки гемо-стазу відмічаються у хворих на ХОБ і ПЛГ. По мірі прогресування застійної
недостатності кровообігу спостерігається посилення процесів гіперкоагуляції крові і підвищення ступеня пригнічення фібринолізу.

4. Оцінка стану судинно-тромбоцитарної ланки системи гемостазу на основі використання тесту з АДФ-індукованою агрегацією тромбоцитів свідчить про наявність помірної або різко вираженої гіперагрегації у середньому у 50 % хворих із ХЛС.

5. У хворих із ХЛС спостерігається активація метаболізму арахідонової кислоти як по циклооксигеназному, так і по ліпооксигеназному шляху метаболізму. Підвищення вмісту у крові ПГІ2 з найбільшою вірогідністю, є компенсаторною реакцією у відповідь на гіпоксію і підвищення навантаження на міокард. Поряд з підвищенням рівня ПГІ2 і ТХА2 у хворих із ХЛС вірогідно підвищується продукція ЛТ 4 серії, які мають прозапальні, бронхо- і вазоконстрикторні властивості. З підвищенням ступеня тяжкості недостатності кровообігу спостерігається значна активація процесів метаболізму арахідонової кислоти.

6. Застосування w-3 ПНЖК (препарат Теком у дозі 4,0 г на добу на протязі 4 тижнів) обумовлює зміну жирнокислотного складу як плазми крові, так і еритроцитів зі збільшенням концентрації ейкозапентаєнової і докозагексаєнової кислот і
зменшенням вмісту арахідонової кислоти. Омега-3 ПНЖК, поступаючи в організм, частково заміщають арахідонову кислоту у фосфоліпідних оболонках клітинних мембран, що обумовлює зменшення її депо в організмі і як наслідок – концентрацію в крові вільної арахідонової кислоти. У зв’язку з цим зменшуються потенційні можливості продукції її метаболітів.

7. Омега-3 ПНЖК in vitro обумовлюють пригнічення ліпооксигеназного шляху перетворення арахідонової кислоти зі зменшенням продукції ЛТ 4 серії і активацію циклооксигеназного шляху зі зміною балансу простациклін-тромбоксанової системи в сторону переважання простацикліну. У результаті застосування w-3 ПНЖК у лікуванні хворих зменшується вміст індуктора агрегації формених елементів крові і вазоконстриктора ТХА2, ЛТ 4 серії, що мають прозапальні, бронхоконстрикторні і вазоконстрикторні властивості.

8. Порівняльний хроматографічний аналіз жирнокислотного складу препаратів MaxEPA, New Life-1000, Omega-3 і Теком показав, що вітчизняний лікарський препарат Теком містить ейкозапентаєнову кислоту (основна діюча складова) у 2,3 рази більше, ніж MaxEPA, і в 2,1 рази більше у порівнянні з New Life-1000 і Omega-3. Теком відрізняється від закордонних аналогів значно більшим відношенням w-3 і
w-6 ПНЖК і переважає їх за антиагрегантними властивостями.

9. Результати порівняльного вивчення впливу Текому і ацетилсаліцилової кислоти на агрегаційну здатність тромбоцитів показали, що Теком у пробах in vitro спричинює суттєву антиагрегантну дію, яку можна співставити за силою з дією ацетилсаліцилової кислоти.

10. Оцінка клінічної ефективності застосування Текому в комплексному лікуванні хворих із ХЛС дала змогу заключити, що препарат сприяє зменшенню легеневої недостатності (у середньому у 80 %) і об’єму підтримуючої терапії сечогінними засобами і периферійними вазодилататорами (у середньому в 26 %).

11. Під впливом Текому спостерігається зменшення ступеня гіперкоагуляції крові – суттєве зниження інтенсивності процесів внутрішньосудинного згортання крові, позитивний вплив на стан фібринолітичної активності у хворих із ознаками пригнічення фібринолізу, зменшення вмісту фібриногену у крові. Після лікування Текомом спостерігається вірогідне зменшення кількості випадків гіперкоагуляції, особливо різко вираженої гіперкоагуляції тромбоцитів.

12. Застосування препарату Теком на фоні незмінюваної підтримуючої терапії обумовлює покращання деяких показників кривої потік-об’єм форсованого видиху, структури загальної ємності легень зі збільшенням життєвої ємності за рахунок зменшення остаточного об’єму і підвищення резервного об’єму видиху. Враховуючи, що у комплексі підтримуючої терапії використовувалися комбіновані бронхолітичні засоби (2 – агоністи і холінолітики) динаміку показників бронхіальної прохідності в процесі лікування Текомом можна оцінювати як прояв додаткового бронхолітичного ефекту препарату, що не пов’язаний з впливом на -адренергічні та холінергічні структури. З найбільшою вірогідністю, деяке покращання бронхіальної прохідності у результаті застосування Текому пов’язано з модифікацією спектру ейкозаноїдів (зниження рівня активних бронхоконстрикторів – ЛТ 4 серії, ПГF2, TХА2).

13. Після лікування Текомом спостерігається зниження тиску в системі малого кола кровообігу, що може бути обумовлено кількома причинами. По-перше, у процесі лікування Текомом спостерігається покращання вентиляційної функції легень, таким чином, зменшується інтенсивність фактора, який викликає гіпоксичну вазоконстрикцію. По-друге, антиагрегантна і гіпокоагуляційна дія препарату сприяє покращенню реологічних властивостей крові і зниженню за рахунок цього легенево-артеріального опору. По-третє, зміна балансу ейкозаноїдів на користь метаболітів, які мають вазодилатаційні властивості, може сприяти зниженню ступеня вазокон-стрикції.

14. Зниження легенево-артеріального опору обумовлює зменшення ізометричної гіперфункції правого шлуночка (зменшення КДО), збільшення вороття крові до лівого шлуночка і, як наслідок, – покращання діастолічної функції міокарда (підвищення КДО). У результаті збільшується УО правого шлуночка (за рахунок зменшення навантаження опором) і УО лівого шлуночка (за рахунок більш ефективного функціонування механізму Франка-Старлінга). При цьому відмічається тенденція до зменшення тахікардії. Таким чином, компенсаторна гіперфункція серця, яка направлена на підвищення хвилинного об’єму кровообігу, забезпечується використанням більш ефективного механізму компенсації: більшою мірою – за рахунок росту УО і меншою мірою – тахікардії.

15. У хворих на ХОБ, ускладнений ХЛС, має місце помірно виражена гіпоксія і ознаки компенсованого дихального ацидозу. Після проведеного лікування з застосуванням Текому спостерігається нормалізація показника напруги вуглекислого газу в крові, вірогідне зменшення ступеня артеріальної гіпоксемії, тенденція до покращання КОС крові.

16. Результати вивчення клінічної ефективності препарату, його вплив на стан системи гемостазу, вентиляційної функції легень, гемодинаміки, газового складу і КОС крові дозволяє рекомендувати застосування Текому в комплексному лікуванні хворих із ХЛС.

Публікації автора:

1. Омега 3 ПНЖК Новый лекарственный препарат Теком / Ю.И. Фещенко,
В.К. Гаврисюк, А.И. Ячник, Н.А. Морозова, С.И. Лещенко, Н.Д. Морская, Т.В. Яхница, Я.А. Дзюблик, Т.Ф. Селезненко, В.И, Коржов, Т.В. Осадчук, Л.П. Кадан,
И.Ф. Круглова, М.Ш. Насырова / Под ред. Ю.И. Фещенко, В.К. Гаврисюка. – Киев, 1996. – 124 с. (Планування досліджень, дослідження системи згортання).

2. Застосування нового лікарського препарату Теком при синдромі гіперкоагуляції крові на експериментальній моделі запального процесу легенів / Ю.І. Фещенко, В.К. Гаврисюк, А.І. Ячник, Н.А. Морозова, В.І. Коржов, Т.В. Осадчук, А.М. Алферов, Т.Ф. Селезненко , Лещенко С.І. // Ліки. – 1995. – № 5. – С. 98 – 102. (Планування досліджень, визначення показників системи згортання).

3. Применение омега - 3 полиненасыщенных жирных кислот при синдроме гиперкоагуляции крови в экспериментальной модели воспалительного процесса в легких / В.К. Гаврисюк, А.И. Ячник, Н.А. Морозова, В.И. Коржов, А.И. Алферов,
С.И. Лещенко, Е.С. Задорожная // Укр. пульмонол. журн. – 1995. – № 4. – С.48 – 51. (Планування досліджень, визначення системи згортання).

4. Морозова Н.А., Лещенко С.И., Селезненко Т.Ф. Влияние препарата Теком на агрегационную способность тромбоцитов in vitro у больных с хроническим легочным сердцем // Укр. кардіол. журн. (додаток). – 1996. – № 3. – С. 189. (Планування досліджень, визначення системи згортання).

5. Гіполіпідемічна, гіпокоагуляційна та антиагрегантна дія нового лікарського препарату Теком в експерименті / Ю.І. Фещенко, В.К. Гаврисюк, В.І. Коржов,
Н.А. Морозова, А.І. Ячник, С.І. Лещенко, Т.Ф. Селезненко, Т.В. Осадчук // Журн. АМН України, 1997.- Т.3, №1..-С. 155-165. (Планування досліджень, визначення системи згортання).

6. Лещенко С.І. Вплив омега-3 поліненасичених жирних кислот на систему згортання крові: перспективи застосування в пульмонології та фтизіатрії // Укр. пульмонол. журн. – 1997. – № 3. – С. 60 – 69.

7. Лещенко С.И. Изменение содержания полиненасыщенных жирных кислот в плазме и эритроцитах крови больных с хроническим легочным сердцем после лечения текомом // Таврический медико-биологический вестник. – 1998. – № 3-4. – С. 84 – 87.

8. Влияние препарата Теком in vitro на содержание в крови эйкозаноидов у больных с хроническим легочным сердцем / С.И. Лещенко., Я.А. Дзюблик,
Н.А. Морозова, Е.Е. Гончар // Укр. пульмонол. журн. – 1998. – № 3. – С. 31 – 33. (Планування досліджень, проведення проб in vitro, підготовка статті до друку).

9. Влияние препарата Теком на метаболизм арахидоновой кислоты у больных с хроническим легочным сердцем / В.К. Гаврисюк, А.И. Ячник, Я.А. Дзюблик,
Н.А. Морозова, Е.Е. Гончар // Укр. пульмонол. журн. – 1998. – № 4. – С. 35 – 37. (Планування досліджень, проведення проб in vitro, підготовка статті до друку).

10. Лещенко С.И. Изучение механизмов антиагрегантного и противовоспали-тельного действия препарата теком // Укр. пульмонол. журн. – 1999. – № 1. – С. 51 – 53.

11. Лещенко С.І. Деякі показники системи ейкозаноїдів у хворих на хронічне легеневе серце // Укр. пульмонол. журн. – 1999. – № 3. – С. 42 – 44.

12. Лещенко С.І. Омега-3 поліненасичені жирні кислоти в корекції гемодина-мічних порушень у хворих з хронічним легеневим серцем // Лікарська справа. – 1999. – № 6. – С. 119 – 122.

13. Лещенко С.І. Вплив препарату Теком in vitro на вміст у крові ейкозаноїдів у хворих на хронічне легеневе серце // Мед. перспективи. – 1999. – Т. 4, № 1. – С. 42 – 44.

14. Лещенко С.И. Савицкий С.Ю. Влияние w-3 полиненасыщенных жирных кислот in vitro на содержание эйкозаноидов у больных с хроническим легочным сердцем // Укр. кардиол. журн. – 1999. – № 6. – С. 46 – 49. (Планування досліджень і обробка їх результатів, обстеження хворих, підготовка статті до друку).

15. Вплив препарату “Теком” на метаболізм арахідонової кислоти у хворих з хронічним легеневим серцем / Ю.І. Фещенко, В.К. Гаврисюк, А.І. Ячник, С.І. Ле-щенко, С.Ю. Савицький, Я.О. Дзюблик, Н.А. Морозова // Журн. АМН України, 1999. – Т. 3, № 1. – С. 155 – 165. (Планування досліджень і обробка їх результатів, підготовка статті до друку).

16. Новый лекарственный препарат Теком / Ю.И. Фещенко, В.К. Гаврисюк, А.И. Ячник, Н.А. Морозова, С.И. Лещенко, Я.А. Дзюблик // Клінічна фармація. – 1999. – Т. 3, № 2. – С. 90 – 93. (Дослідження системи згортання крові та вмісту похідних арахідонової кислоти).

17. Перспективы применения омега-3 полиненасыщенных жирных кислот в медицине / В.К. Гаврисюк, А.И. Ячник, Н.А. Морозова, Я.А. Дзюблик // Фармакологіч-ний вісник. – 1999. – № 3. – С. 39 – 41. (Дослідження системи згортання крові та вмісту похідних арахідонової кислоти).

18. Лещенко С.И. Антиагрегационные свойства текома и аспирина in vitro // Укр. пульмонол. журн. – 1999. – № 4. – С. 40 – 42.

19. Изучение антиагрегантных свойств препарата теком in vitro / В.К. Гаврисюк, И.А. Панащук, Н.Д. Морская, Я.А. Дзюблик // Таврический медико-биологический вестник. – 2000. – Т. 3, № 1-2. – С. 20 – 23. (Дослідження
системи згортання крові, проведення проб in vitro).

20. Лещенко С.И. Состояние плазменного звена гемостаза у больных с хроническим легочным сердцем // Укр. терап. журн. – 2001. – № 2. – С. 78 – 80.

21. Лещенко С.И. Эффективность применения омега-3 полиненасыщенных жирных кислот в коррекции системы гемостаза у больных с хроническим легочным сердцем // Таврический медико-биологический вестник. – 2001. – № 3-4. – С. 66 – 70.

22. Лещенко С.І. Ефективність застосування омега-3 поліненасичених жирних кислот у комплексному лікуванні хворих на хронічне легеневе серце // Укр. пульмонол. журн. – 2002. – № 1. – С. –

23. Лещенко С.І., Ячник А.И. Хлистова Т. Ф. Стан і можливості корекції системи згортання крові у хворих з легеневою гіпертензією/ Новые достижения в ранней диагностике и терапии воспалительных заболеваний органов дыхания. Предупреждение хронизации заболеваний. – Харьков, 1995. (Дослідження системи згортання крові).

24. Эффективность применения омега-3 полиненасыщенных жирных кислот при синдроме гиперкоагуляции крови в модели воспалительного процесса в легких / Ю.И. Фещенко, В.К. Гаврисюк, А.И. Ячник, Н.А. Морозова, Т.Ф. Селезненко,
С.И. Лещенко, Е.С. Задорожна, Н.С. Осипенко // Междунар. симпозиум «Актуальные проблемы пульмонологии» – Минск, 1995. – С. 259 – 263. (Планування досліджень, визначення показників системи згортання).

25. Вплив препарату теком на систему згортання крові в експерименті / Н.А. Морозова, А.І. Ячник, Т.Ф. Селезненко, Н.С. Осипенко, О.С. Задорожна // Сучасні проблеми фармакології. Тез. доп.1 нац. з’їзду фармакологів України. – Полтава, 1995. – С. 114 – 115. (Планування досліджень, визначення показників системи згортання).

26. Осадчук Т.В., Коржов М.В, Лещенко С.І. Вплив суміші w-3 поліненасиче-них жирних кислот на перекисне окислення ліпідів в еритроцитах // Сучасні проблеми фармакології. Тез. доп.1 нац. з’їзду фармакологів України. – Полтава, 1995. –С. 123. (Планування досліджень).

27. Показатели системы эйкозаноидов и возможности ее коррекции у больных с хроническим легочным сердцем / В.К. Гаврисюк, Н.А. Морозова, Н.Д. Морская,
Т.В. Яхница // 5 Нац. конгресс по болезням органов дыхания: Тез. докл. – Москва, 1995. – № 446. (Планування досліджень, обстеження хворих, визначення показників системи ейкозаноїдів).

28. Влияние препарата Теком (in vitro) на агрегацию тромбоцитов у больных заболеваниями легких./ В.К. Гаврисюк Т.Ф. Селезненко, Е.С. Задорожная, Н.С. Осипенко // 6 Нац. конгресс по болезням органов дыхания: Тез. докл. – Новосибирск, 1996. – № 532. (Планування досліджень, обстеження хворих, визначення показників системи згортання).

29. Experimental investigation of N-polyunsaturated fatty acids effect on blood coagulability, immunological reactivity in rats with inflammatory pulmonary process /
V.K. Gavrysyuk, N.A. Morozova, A.I. Yachnik, T.F. Seleznenko, S.I. Leshchenko / ERC Annual Congress. – Stockholm, Sept., 7-11, 1996. – 87s // Eur. Resp. J. – 1996. – Vol.12, Suppl. – P. 0575. (Планування досліджень, визначення показників системи згортання).

30. Эффективность применения препарата Теком в лечении больных хроничес-ким бронхитом в сочетании с атерогенной дислипопротеидемией / В.К. Гаврисюк, Н.А. Морозова, С.И. Лещенко, Н.Д. Морская, Т.В. Яхница, Я.А. Дзюблик // 7 Нац. конгресс по болезням органов дыхания. – Москва, 1998. – № 146. (Планування досліджень, обстеження хворих, визначення показників системи згортання).

31. Лещенко С.І., Дзюблик Я.О. Омега-3 поліненасичені жирні кислоти як антагоністи арахідонової кислоти у корекції тромбоцитарної ланки гемостазу при захворюванні легень // II з’їзд фтизіатрів і пульмонологів України: Матер. наук. праць. – Київ, 1998. – С. 189. (Планування досліджень, обстеження хворих, визначення показників системи згортання та ейкозаноїдів).

32. Омега-3 полиненасыщенные жирные кислоты в коррекции тромбоцитарно-го звена гемостаза при заболеваниях легких / С.И. Лещенко, Я.А. Дзюблик,
Н.А. Морозова, Т.В. Яхница / 8 Нац. конгресс по болезням органов дыхания: Тез. докл. – Москва, 1998. – С.224. (Планування дослідження, визначення показників системи згортання).

33. Leshchenko S.I., Dzublik Y.A. The influence of omega-3 polyunsaturated fatty acids on blood eicosanoid composition and pulmonary circulation in pulmonary hypertension patients / ERS Annual Congress. – Madrid, 1999. – 351s. // Eur. Resp. J. – 1999. – Vol.14, Suppl.-P2352. (Планування досліджень, визначення показників ейкозаноїдів).

34. Перспективы применения нового антиагрегантного препарата у больных с синдромом гиперкоагуляции крови / В.К. Гаврисюк, С.И. Лещенко, Я.А. Дзюблик, И.А Панащук, Н.Д. Морская, Т.В. Яхница // Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів: Тез. доп. наук.-практ конф. – Київ, 2001. – С. 181. (визначення показників системи згортання)

35. Антиагрегантное действие омега-3 полиненасыщенных жирных кислот в комбинации с ацетилсалициловой кислотой / В.К. Гаврисюк, Я.А. Дзюблик,
С.И. Лещенко, И.А Панащук, Н.Д. Морская // Нові напрямки профілактики і лікування ішемічної хвороби серця та артеріальної гіпертензії: Тез. доп. об’єд. пленуму правл. Укр. наук. тов. кардіологів та асоціації лікарів-інтерністів. – Київ, 2001. – С. 129. (визначення показників системи згортання).

36. Сравнительная характеристика жирнокислотного состава и антиагрегант-ных свойств препарата Теком и ряда зарубежных аналогов / В.К. Гаврисюк,
С.И. Лещенко, Н.А. Морозова, А.И. Ячник // Атеросклероз и атеротромбоз: новое в патогенезе, клинике, лечении: Тез.науч.докл. Республ. науч.-практ. конф. – Харьков, 2001. – С. 28 – 29. (Дослідження системи згортання крові, проведення проб in vitro).

37. Эффективность применения омега-3 полиненасыщенных жирных кислот в коррекции системы гемостаза у больных с хроническим легочным сердцем /
В.К. Гаврисюк, С.И. Лещенко, Е.С. Задорожная, Н.С. Осипенко, Ж.А. Чепель // Возрастные аспекты микроциркуляции: Тез. докл. – Киев, 2002. – С. 25 – 26.

38. Пат. 14540 А Україна, МКІ А 61 В 5/00. Спосіб діагностики нозологічної належності синдрому високої легеневої гіпертензії / В.К. Гаврисюк А.І. Ячник, Н.А. Морозова Н.А. Морська, Т.В. Яхниця, С.І. Лещенко (Україна). – № 95010080 А; Заявлено 04.01.95; Опубл. 09.01.97, Бюл. № 2. – С.3.1.29. (Обстеження хворих).

39. Пат. 20416 А Україна, МКІ А 61 К35/60 Спосіб лікування запальних захворювань бронхолегеневої системи / В.К. Гаврисюк, Н.А. Морозова, А.І. Ячник,
С.І. Лещенко, В.І. Коржов, Т.В. Осадчук, Я.О. Дзюблик, Н.Д. Морська Т.В. Яхниця (Україна). – № 96124819; Заявлено 24.12.96; Опубл. 15.07.97, Бюл. № 1. – С .3.1.80. (Планування досліджень, визначення показників системи згортання, обстеження хворих).

40. Пат. 34344 А Україна, МКІ А 61 К 31/00. Спосіб лікування туберкульозу легень / В.К. Гаврисюк, В.Г. М’ясников, В.М. Мельник, А.І. Ячник, Н.А. Морозова, С.І. Лещенко, Я.О. Дзюблик, К.Є. Гончар (Україна). – № 99063640; Заявлено 29.06.99; Опубл. 15.02.01, Бюл. № 1. – С.1.52. (Планування досліджень, обстеження хворих, визначення показників системи згортання).

41. Пат. 36137 А Україна, МКІ А 61 К35/60. Спосіб лікування хворих на хро-нічне легеневе серце / В.К. Гаврисюк, А.І. Ячник, Н.А. Морозова, С.І. Лещенко,
Я.О. Дзюблик, Н.Д. Морська Т.В. Яхниця. (Україна). – № 99116059; Заявлено 04.11.99; Опубл. 16.04.01, Бюл. № 3. – С. 1.51. (Планування досліджень, визначення показників систем згортання та ейкозаноїдів, обстеження хворих).