Гиренко Альона Олександрівна. Оксидно-гідроксидні нікелеві композиційні покриття. Отримання та електрокаталітичні властивості : Дис... канд. наук: 02.00.05 - 2007.
Анотація до роботи:
Гиренко А.О. Оксидно-гідроксидні нікелеві композиційні покриття. Отримання та електрокаталітичні властивості. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.05 - електрохімія. - ДВНЗ «Український державний хіміко-технологічний університет», Дніпропетровськ, 2007.
Дисертаційна робота присвячена дослідженню закономірностей електроосадження оксидно-гідроксидних нікелевих композиційних покриттів, особливість утворення яких обумовлена наявністю стадії колоїдно-хімічних перетворень, встановленню фазового та хімічного складу, а також каталітичних властивостей одержуваних покриттів.
На підставі вивчення кінетики електроосадження Ni-КЕП із хлоридно-нікелевих електролітів показано, що покриття утворюються в результаті розряду аквагідроксокомплексів нікелю [Ni(H2O)5OH]+, встановлено утворення незакріплених на поверхні електрода проміжних часток [Ni(H2O)5OH]. Підвищення рН приелектродного шару до величини гідратоутворення, а також протікання реакції диспропорціонування між частками Ni(H2O)5OH призводить до утворення часточок дисперсної фази, які включаються в зростаючий осад.
Таким чином, покриття, що утворюються, являє собою металеву матрицю (від 55 до 90 мас.%), заповнену оксидно-гідроксидною фазою нікелю (від 8 до 45 мас.%).
Показано, що покриття, що утворюються (Ni-NiOx(OH)y), мають високу каталітичну активність по відношенню до реакції електроокиснення аліфатичних спиртів у лужному середовищі. Установлено, що окиснення спиртів на Ni-КЕП відбувається в результаті хімічної взаємодії органічних молекул зі сполуками Ni(III) і швидкість процесу визначається поверхневою концентрацією оксидно-гідроксидної фази та спирту.
У дисертаційній роботі наведене рішення наукового завдання, що полягає у визначенні кінетики та механізму електроосадження оксидно-гідроксидного нікелевого композиційного покриття, і встановленні впливу хімічного і фазового складу Ni-КЕП на каталітичну активність покриття стосовно реакції електроокиснення аліфатичних спиртів. На підставі рішення даного завдання зроблені наступні висновки.
На підставі вивчення кінетики електроосадження Ni-КЕП із хлоридно-нікелевих електролітів показано, що покриття утворюються у результаті розряду аквагідроксокомплексів нікелю [Ni(H2O)5OH]+, концентрація яких збільшується внаслідок підвищення рН приелектродного шару. Методом обертового дискового електрода з кільцем встановлено утворення незакріплених на поверхні електрода проміжних часток [Ni(H2O)5OH]. Турбідиметричним і електрофоретичним методами виявлене накопичення у приелектродному шарі високодисперсних позитивно заряджених часточок дисперсної фази (золь Ni(OH)2, Ni), які включаються у нікелевий осад, що формується.
Методами рентгенівського мікроаналізу, рентгенофазового аналізу, дериватографічним і методом інверсійної вольтамперометрії показано, що свіжоосаджене покриття Ni-КЕП містить, залежно від умов осадження, неметалічну фазу, яка в основному складається з нікель(II) гідроксиду (від 8 до 45 мас.%), металічну фазу нікелю (від 55 до 90 мас.%) і кристалізаційну воду (1,5 – 2,0 мас.%). При підвищенні температури осадження доля металічної фази у покритті збільшується, підвищення потенціалу осадження призводить до протилежного результату.
Осади Ni-КЕП не мають сильно вираженої переважної кристалографічної орієнтації окремих граней кристалів і характеризуються наявністю дрібнокристалічної (рентгеноаморфної) фази. Методом скануючої мікроскопії встановлено, що уся поверхня композиційного матеріалу вкрита шаром "пластівців" нитковидної форми, безладно орієнтованих один відносно іншого.
Показано, що покриття, які утворяться (Ni-NiOx(OH), мають високу каталітичну активність стосовно реакції електроокисненя аліфатичних спиртів у лужному середовищі. Окиснення протікає з виходом за струмом близькому до 100% і продуктом реакції є відповідна карбонова кислота.
Встановлено, що окиснення спиртів на Ni-КЕП відбувається у результаті хімічної взаємодії органічних молекул зі сполуками Ni(III) з наступною анодною регенерацією Ni(II), при цьому швидкість реакції підвищується при збільшенні вмісту неметалічної фази у покритті. В області потенціалів до ~0,7 В стадією, що лімітує, є електрохімічний перехід Ni(II)/Ni(III). За подальшого збільшення анодного потенціалу швидкість окиснення визначається поверхневою концентрацією деполяризатора.
На підставі здійснених досліджень показано, що електроокиснення спиртів на композиційних нікелевих покриттях необхідно виконувати у розчинах, що містять 0,5 – 2 М NaOH, 0,5 – 0,6 М спирту при перемішуванні. Температура електроліту істотно не впливає на швидкість процесу. Найбільш активні каталізатори осаджуються при 200С, -600 мВ, 3– 4 Кл/см2.
Гиренко А. Электрохимическое поведение Ni-NiOx(OH)y покрытий в щелочной среде // Физ.хим. механика материалов. – 2006. - №5. – С.634– 638.
Данилов Ф.И., Гиренко А.А. Влияние условий электроосаждения нафизико-химические свойстваNi-NiOx(OH)y // Вопр. химии и хим.технологии. – 2007. - №2. – С. 158– 162.
Гиренко А.А. Электроосаждение черного никеля на различных материалах. // Матеріали II Всеукраїнської конференції молодих вчених з актуальних питань хімії. – Дніпропетровськ, 2004. – С.129
Гиренко А.А. Влияние условий осаждения на каталитическую активность Ni-NiOx(OH)y КЭП. // Тези доповідей VI регіональної конференції молодих вчених та студентів з актуальних питань хімії. – Дніпропетровськ, 2005. – С.108.
8.Girenko A.A., Danilov F.I Electrodeposition of electrocatalytic films Ni-NiOx(OH)y for ethanol oxidation // Тезисы докладовVIII Международного фрумкинского симпозиума "Кинетика электродных процессов". – Москва, 2005. – С.109
9. Гиренко А. Электроокисление этанола на Ni-NiOx(OH)y композиционном покрытии в щелочной среде. // Тези доповідей I Всеукраїнської науково-практичної конференції аспірантів та молодих вчених. – Киев, 2006. – С.33.