Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Наврузов Михайло Борисович. Оксидантно-антиоксидантний та біоенергетичний гомеостаз у хворих з ішемічним інсультом у ході лікування : дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / АМН України; Інститут неврології, психіатрії та наркології. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Наврузов М.Б. Оксидантно-антиоксидантний і біоенергетичний гомеостаз у хворих з ішемічним інсультом у ході лікування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби – Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України, Харків, 2005.

На основі комплексного клініко-параклінічного та біохіміко-біофізичного дослідження 127 хворих з ішемічним інсультом в гострому періоді розроблені критерії діагностики та прогнозування перебігу захворювання з урахуванням ЕЕГ-, УЗДГ- і КТ-показників, стану оксидантно-антиоксидантної системи й біоенергетичного гомеостазу.

Доведено, що в умовах гострої церебральної ішемії спостерігається інтенсифікація ВРО ліпідів, накопичення первинних і вторинних продуктів ПОЛ, виснаження АОС, зміна пулу амінокислот з дисбалансом між збудливими й гальмівними НАК у бік переважання першої, що обумовлює важкість стану хворих. Виявлені біохімічні зрушення сприяють порушенню структурно-функціональної цілісності біомембран, зміні ядерно-мембранного потенціалу (зменшенню електронегативності ядер клітин), що свідчить про стійке порушення гомеостазу та біоенергетичних процесів, погіршення фізичного стану організму в цілому. Патогенетично обґрунтовано та доведено ефективність диференційованого застосування в гострому періоді ішемічного інсульту комплексу препаратів антиоксидантної, антигіпоксантної, мембраностабілізуючої дії (актовегін, семакс), що сприяло мінімізації неврологічного дефіциту і структурно-функціонально-метаболічних порушень.

  1. У дисертації наведено теоретичне обґрунтування та нове вирішення наукового задавдання по вивченню стану оксидантного, нейромедіаторного та біоенергетичного гомеостазу в гострому періоді ішемічного інсульту різного ступеня тяжкості в процесі розробленої та патогенетично обґрунтованої лікувальної тактики.

  2. При комплексному клініко-інструментальному обстеженні виявлений тяжкий перебіг гострої церебральної ішемії у хворих з лівопівкульовою та стовбуровою локалізацією вогнища. Несприятливою прогностичною ознакою у хворих з ішемічним інсультом тяжкого та вкрай тяжкого ступеня була стійка повільнохвильова дельта- і тета-активність на фоні низькоамплітудної ЕЕГ. Вираженість УЗДГ-патернів у вигляді асиметрії мозкового кровотоку і ознак одно- й двосторонніх стенозів знаходилася в прямо пропорційній залежності від ступеня тяжкості ішемічного інсульту.

  3. У всі терміни спостереження, починаючи з першої доби, у хворих з ішемічним інсультом спостерігалося порушення процесів ВРО ліпідів із збільшенням вмісту прооксидантів (підвищення рівнів ДК на 118,1% і МДА на 57,7%). Була виявлена прямопропорційна залежність між тяжкістю стану хворих та рівнем ДК і зворотнопропорційна залежність між вмістом МДА і ступенем тяжкості хворих.

  4. У всіх хворих з гострою церебральною ішемією антиокислювальний захист здійснювався переважно за рахунок ферментативної ланки АОС (підвищення активності пероксидази) і був більш виражений у хворих у відносно задовільному стані. При тяжкому та вкрай тяжкому ступені ішемічного інсульту в першу добу захворювання була виявлена помірна активація ферментативних резервів антиоксидантної системи (підвищення активності пероксидази на 55,3% і 6,8% відповідно) з прогресуючим зниженням її активності до 21-ї доби, що було прогностично несприятливою ознакою.

  5. У всіх хворих з ішемічним інсультом хемілюмінесцентним методом виявлена активація первинних вільнорадикальних процесів у першу добу гострої церебральної ішемії, про що свідчило підвищення спонтанної та Н2О2-індукованної ХЛ в 2,5 і в 2,7 рази відповідно. До 21-ї доби захворювання у хворих з відносно задовільним станом і станом середньої тяжкості спостерігалося зниження вираженості процесів ВРО ліпідів, а у хворих з тяжким та вкрай тяжким станом – їх прогресивне зростання, що свідчило про виснаження захисних резервів організму.

  6. Оцінка кінетики Fe-індукованої ХЛ виявила у першу добу гострої церебральної ішемії дисбаланс про- і антиоксидантної систем, про що свідчило підвищення розрахункового інтегрального показника в 1,4; 2,5; 2,3 і 2,9 рази у хворих з відносно задовільним, середньотяжким, тяжким та вкрай тяжким станом відповідно. Несприятливою прогностичною ознакою стало подальше підвищення розрахункового інтегрального показника на 21-у добу ішемічного інсульту в 1,3 і 1,6 раза щодо показника у 1-у добу захворювання, що спостерігалося у хворих з тяжким та вкрай тяжким станом відповідно.

  7. У всіх хворих з ішемічним інсультом було виявлено порушення рівнів нейромедіаторних амінокислот (аспартату, глутамату, ГАМК) у всі терміни дослідження. Показником дисбалансу збудливих і гальмівних НАК при гострій церебральній ішемії стало підвищення співвідношення глутамат/ГАМК в 1,5; 1,2 та 1,4 раза у хворих з середньотяжким, тяжким та вкрай тяжким станом відповідно.

  8. При дослідженні ядерно-клітинного потенціалу встановлено зворотнопропорційну залежність між тяжкістю гострої церебральної ішемії і відсотком електронегативності ядер клітин букального епітелію. Виявлено зниження показника відсотка ЕНЯ букального епітелію у хворих з ішемічним інсультом на 69%, 56% і 29% в 1-у, 7-у і 21-у добу відповідно, що свідчило про стійке порушення гомеостазу і біоенергетичних процесів і погіршенні загального стану організму.

  9. Застосування комплексу препаратів нейрометаболічної, антиоксидантної та антигіпоксантної дії (10% розчин актовегіну і 1% розчин семаксу) сприяло прискоренню регресу неврологічної симптоматики, поліпшенню стану оксидантного і біоенергетичного гомеостазу, що було більш виражено у хворих з відносно задовільним станом та станом середнього ступеня тяжкості.

Публікації автора:

  1. Григорова І.А., Наврузов М.Б. Динаміка показників оксидантного гомеостазу в процесі лікування ішемічного інсульту в гострому періоді // Український вісник психоневрології. – 2005. – том 13, вип. 1(42). – С. 14–16. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, визначення мети, розробка плану, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  2. Григорова И.А., Дубовская С.С., Наврузов М.Б. Динамика показателей оксидантно-антиоксидантной системы и состояние ферментативной активности у больных в остром периоде церебрального ишемического инсульта // Медицина сегодня и завтра. – 2004. - № 1. - С. 148-152. (Внесок дисертанта – збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  3. Григорова И.А., Наврузов М.Б., Колупаева Т.В. Оценка эффективности лечения больных с острой церебральной ишемией по показателю электроотрицательности ядер клеток буккального эпителия // Актуальні питання медичної науки та практики: Зб. наук. пр. – Запоріжжя: Дике Поле, 2004. – Вип.66 (1). – С. 30-35. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, визначення мети, збирання первинного матеріалу, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  4. Григорова І.А., Наврузов М.Б. Кінетика Fe2+-індукованої хемілюмінесценції у хворих з гострою церебральною ішемією // Актуальные проблемы медицины и биологии: Зб. научн. тр. – К.:НМУ, 2004. – Вип.2. – С. 50-54. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, визначення мети, розробка плану, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  5. Наврузов М.Б. Состояние свободнорадикальных процессов в остром периоде ишемического инсульта // Медицина сегодня и завтра. – 2004. - № 3. - С. 64-68.

  6. Дубовская С.С., Наврузов М.Б. Биоэнергетические и метаболические изменения у больных с острой церебральной ишемией // Медицина сегодня и завтра. – 2003. - № 3. - С. 140-144. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз отриманих результатів, підготовка до друку).

  7. Дубовская С.С., Наврузов М.Б. Динамика изменений аминокислотного обмена, ферментативной активности, оксидантно-антиоксидантной системы у больных в остром периоде церебрального ишемического инсульта // International Journal on Іmmunorehabilitation. – 2004. – Т.6, №1. – С. 175. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, визначення мети, розробка плану, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  8. Пат. 70260 А, UA, МПК А 61В10/00. / ХДМУ, Григорова І.А., Наврузов М.Б., Абашин В.М. – 3. № ; Заявл. 31.12.03; Опубл. 15.09.04. Спосіб оцінки тяжкості перебігу ішемічного інсульта/. (Внесок дисертанта – збирання матеріалу, аналіз результатів).

  9. Григорова І.А., Товажнянська О.Л., Наврузов М.Б. Роль нейромедіаторних амінокислот у діагностиці ішемічного інсульту в гострому періоді на тлі артеріальної гіпертензії // Тези доп. науково-практичної конференції з міжнародною участю «Діагностика і лікування ураження серця та нирок при артеріальній гіпертензії». – Харків, 2004. – С. (Внесок дисертанта – збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  10. Дубівська С.С., Наврузов М.Б. Методи дослідження хворих на ішемічний інсульт // Тези доп. III Науково-практичної конференції “Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія”. – Харків, 2003. – ч. II. – С. 71. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, визначення мети, збирання первинного матеріалу, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  11. Наврузов М.Б. Динамика показателей оксидантно-антиоксидантной системы у больных в остром периоде церебрального ишемического инсульта // Зб. тез конференції молодих вчених ХДМУ «Медицина третього тисячоліття». - Харків: ХДМУ, 2004. – С. 166.

  12. Наврузов М.Б. Оценка биоэнергетического состояния у больных с ишемическим инсультом в остром периоде // Зб. тез науково-практичної конференції молодих вчених із міжнародною участю „Кардіальний, церебральний та периферійний атеросклероз. Актуальні питання діагностики та лікування”. – Івано-Франківськ, 2003. – С. 65-67.

  13. Наврузов М.Б. Стан оксидантно-антиоксидантної системи у хворих на ішемічний інсульт // Тези доп. науково-практичної конференції “Внесок молодих вчених в медичну науку”. – Харків: ХМАПО, 2003. – С. 43.

  14. Наврузов М.Б. Вплив низькомолекулярних гепариноїдів на синтез нейромедіаторів у гострому періоді ішемічного інсульту // Тези доп. II Національного конгресу неврологів, психіатрів та наркологів України. – Харків, 2002. – Том 10, вип. 1(30). – С. 100-101.

  15. Наврузов М.Б. Вплив низькомолекулярного гепариноїда Клексана на синтез нейромедіаторів у гострому періоді ішемічного інсульту у хворих на артеріальну гіпертензію // Тези доп. міжнародної науково-практичної конференції “Нові напрямки в діагностиці, лікуванні і профілактиці артеріальної гіпертензії та її ускладнень”. – Харків. - 2002. – С. 175-176.

  16. Наврузов М.Б., Дубовская С.С. Клинико-биоэнергетические изменения у больных острой церебральной ишемией // Тези доп. конференції, присвяченої 40-річчю медико-біологічного факультету РДМУ. – Москва, 2004. - №3(34). – С. 173. (Внесок дисертанта – ініціація роботи, визначення мети, розробка плану, збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).