Розроблена методологія проведення океанологічних досліджень в Азово-Чорноморському басейні, в інших стратегічно важливих районах Світового океану, а також використання їхніх результатів для вирішення завдань навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавання. Показано, що морегосподарський комплекс України являє собою таку, що динамічно розвивається, виробничо-економічну сукупність галузей морського господарства, яка, поряд з комплексною економічною базою, забезпечує природоохоронну, науково-дослідну й інші види діяльності в галузі морського природокористування.
Обґрунтовано пріоритетність морського транспорту серед морських виробничих структур морегосподарського комплексу України як об'єднуючої ланки, що забезпечує нормальне функціонування всіх галузей вітчизняного морського господарства. Створено національну систему навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавання як найважливішу інформаційно-океанографічну основу і технологічний механізм забезпечення безпеки судноплавства в основних транспортних коридорах, а також по рекомендованих судноплавних шляхах Азово-Чорноморського басейну, інших районів Світового океану. Розроблено методологію розвитку технічного оснащення гідрографічної служби України на основі аналізу техніко-економічних, організаційних, функціональних та інформаційних потреб з використанням сучасних методів математичного моделювання і методу експертних оцінок. Здійснено аналіз і ранжирування океанологічних факторів для конкретних географічних регіонів за ступенем їхнього впливу на безпеку судноплавства в основних транспортних коридорах, а також по рекомендованих судноплавних шляхах Азово-Чорноморського басейну, інших районів Світового океану. Розроблено методику аналізу хвильових полів за даними полігонної зйомки для цілей навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавання в зонах активного судноплавства Світового океану і складено карти-схеми основних фізичних параметрів течій у тропічній зоні Атлантики. Розглянуто закономірності гідрологоакустичної структури і променевих характеристик звукових полів у районах стокових фронтів Чорного моря і тропічної зони Атлантики на основі аналізу полів швидкості поширення звуку, розрахованих на базі фактичних СТТ-вимірювань і чисельних експериментів. У результаті аналізу океанографічних характеристик підтверджено факт існування в районі протоки Дарданелли великомасштабного кліматичного фронту довжиною в кілька сотень кілометрів і уточнено його основні фізичні параметри, а також елементи сезонної мінливості.
10. На основі проведених комплексних геолого-геофізичних досліджень досліджені геологічні процеси, пов’язані з газовиділеннями і грязьовулканічною діяльністю дна Чорного моря, оцінена їхня інтенсивність і потенційно можливий вплив на безпеку судноплавства. 11. Виконаний аналіз дозволив оцінити вплив трансформації природних і антропогенних навантажень, обумовлених будівництвом дамби від Таманського півострова (Росія) у напрямку до о. Тузла (Україна) у 2003 році, на екологічний стан передпротокової зони і Керченської протоки, а також на безпеку мореплавання в акваторії. 12. Проаналізовано океанографічні умови і правова регламентація судноплавства в Азово-Чорноморському басейні. Проведено експертизу (океанографічну) основних положень договору між Україною й Російською Федерацією відносно використання Азовського моря і Керченської протоки, що передбачають розмежування акваторії і дна, встановлення вільного режиму транспортного судноплавства і розвиток співробітництва в галузі освоєння мінерально-сировинної бази і рибопромислових ресурсів басейну, а також його екологічної реабілітації. 13. Розроблена і реалізовна Національна програма досліджень і використання ресурсів Азово-Чорноморського басейну, інших районів Світового океану, яка є науковою та інформаційною основою для розвитку й оптимізації морегосподарської діяльності та морського природокористування. 14. З врахуванням останніх досягнень сучасної океанологічної науки сформульовані основні положення концепції державної морської політики України, які включають реалізацію результатів цих досліджень як науково-оргнізаційної основи морегосподарської дяльності та морського природокористування України. |