Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Океанологія


38. Щипцов Олександр Анатолійович. Океанологічні основи забезпечення функціонування морегосподарського комплексу України: дис... д-ра геогр. наук: 11.00.08 / НАН України; Морський гідрофізичний ін-т. - Севастополь, 2004.



Анотація до роботи:

Щипцов О.А. Океанологічні основи забезпечення функціонування морегосподарського комплексу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора географічних наук за фахом 11.00.08 – океанологія. Морський гідрофізичний інститут НАН України, м. Севастополь, 2004 р.

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню проблемних питань функціонування морегосподарського комплексу (МГК) України: дослідженню ролі і впливу океанологічних факторів на розвиток і реалізацію морегосподарської діяльності, включаючи обслуговування морського транспортуі, що є пріоритним серед галузей МГК. В дисертації розроблені методологічні підходи до створення єдиної національної системи навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавання і методика використання результатів комплексних океанографічних досліджень для цілей навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавання в транспортних коридорах та по рекомендованих судноплавних шляхах Азово-Чорноморського басейну та інших районів Світового океану. Вперше здійснено ранжирування океанографічних факторів, яке полягало в тому, що для кожного конкретного географічного району вивчались та аналізувались фактори, які є найбільш небезпечними для судноплавства. Сформульовані основні положення концепції морської політики України, які включають розробку Національної програми досліджень і використання ресурсів Азово-Чорноморського басейну, інших районів Світового океану як наукової і організаційної основи державної стратегії у сфері морегосподарської діяльності і морського природокористування в Україні.

Отримані результати є суттєвим внеском в розвиток прикладної океанології, який полягає в розробці нових методів використання океанологічних досліджень для навігаційно-гідрографічного забезпечення безпеки мореплавства та в формуванні концепції державної морської політики.

  1. Розроблена методологія проведення океанологічних досліджень в Азово-Чорноморському басейні, в інших стратегічно важливих районах Світового океану, а також використання їхніх результатів для вирішення завдань навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавання.

  2. Показано, що морегосподарський комплекс України являє собою таку, що динамічно розвивається, виробничо-економічну сукупність галузей морського господарства, яка, поряд з комплексною економічною базою, забезпечує природоохоронну, науково-дослідну й інші види діяльності в галузі морського природокористування.

  1. Обґрунтовано пріоритетність морського транспорту серед морських виробничих структур морегосподарського комплексу України як об'єднуючої ланки, що забезпечує нормальне функціонування всіх галузей вітчизняного морського господарства.

  2. Створено національну систему навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавання як найважливішу інформаційно-океанографічну основу і технологічний механізм забезпечення безпеки судноплавства в основних транспортних коридорах, а також по рекомендованих судноплавних шляхах Азово-Чорноморського басейну, інших районів Світового океану.

  3. Розроблено методологію розвитку технічного оснащення гідрографічної служби України на основі аналізу техніко-економічних, організаційних, функціональних та інформаційних потреб з використанням сучасних методів математичного моделювання і методу експертних оцінок.

  4. Здійснено аналіз і ранжирування океанологічних факторів для конкретних географічних регіонів за ступенем їхнього впливу на безпеку судноплавства в основних транспортних коридорах, а також по рекомендованих судноплавних шляхах Азово-Чорноморського басейну, інших районів Світового океану.

  5. Розроблено методику аналізу хвильових полів за даними полігонної зйомки для цілей навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавання в зонах активного судноплавства Світового океану і складено карти-схеми основних фізичних параметрів течій у тропічній зоні Атлантики.

  6. Розглянуто закономірності гідрологоакустичної структури і променевих характеристик звукових полів у районах стокових фронтів Чорного моря і тропічної зони Атлантики на основі аналізу полів швидкості поширення звуку, розрахованих на базі фактичних СТТ-вимірювань і чисельних експериментів.

  7. У результаті аналізу океанографічних характеристик підтверджено факт існування в районі протоки Дарданелли великомасштабного кліматичного фронту довжиною в кілька сотень кілометрів і уточнено його основні фізичні параметри, а також елементи сезонної мінливості.

10. На основі проведених комплексних геолого-геофізичних досліджень досліджені геологічні процеси, пов’язані з газовиділеннями і грязьовулканічною діяльністю дна Чорного моря, оцінена їхня інтенсивність і потенційно можливий вплив на безпеку судноплавства.

11. Виконаний аналіз дозволив оцінити вплив трансформації природних і антропогенних навантажень, обумовлених будівництвом дамби від Таманського півострова (Росія) у напрямку до о. Тузла (Україна) у 2003 році, на екологічний стан передпротокової зони і Керченської протоки, а також на безпеку мореплавання в акваторії.

12. Проаналізовано океанографічні умови і правова регламентація судноплавства в Азово-Чорноморському басейні. Проведено експертизу (океанографічну) основних положень договору між Україною й Російською Федерацією відносно використання Азовського моря і Керченської протоки, що передбачають розмежування акваторії і дна, встановлення вільного режиму транспортного судноплавства і розвиток співробітництва в галузі освоєння мінерально-сировинної бази і рибопромислових ресурсів басейну, а також його екологічної реабілітації.

13. Розроблена і реалізовна Національна програма досліджень і використання ресурсів Азово-Чорноморського басейну, інших районів Світового океану, яка є науковою та інформаційною основою для розвитку й оптимізації морегосподарської діяльності та морського природокористування.

14. З врахуванням останніх досягнень сучасної океанологічної науки сформульовані основні положення концепції державної морської політики України, які включають реалізацію результатів цих досліджень як науково-оргнізаційної основи морегосподарської дяльності та морського природокористування України.

Публікації автора:

Публікації в наукових фахових виданнях:

Публікації в інших наукових виданнях та тези доповідей: