Бизов Володимир Вікторович. Одержання екстракту з кріоконсервованих фрагментів ксеноселезінки та його застосування при абсцесах легенів : Дис... канд. наук: 14.01.35 - 2002.
Анотація до роботи:
Бизов В.В. Одержання екстракту з кріоконсервованих фрагментів ксеноселезінки та його застосування при абсцесах легенів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.35 – кріомедицина.- Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України, Харків, 2002.
У роботі був досліджений вплив умов кріоконсервування на збереження фрагментів селезінки свині після відігрівання і на склад одержуваного з них екстракту. Отримано екстракт із кріоконсервованих фрагментів ксеноселезінки з високим вмістом низькомолекулярних БАР. Вивчено молекулярно-масовий розподіл фракцій отриманого екстракту і його деякі біофармацевтичні властивості.
Розроблено методику ендобронхіального введення екстракту кріоконсервованих фрагментів ксеноселезінки, вивчена його клінічна ефективність при зазначеному шляху введення в комплексній терапії хворих з абсцесами легенів, а також досліджені деякі механізми дії екстракту при його місцевому застосуванні.
В останні роки все частіше зустрічаються легеневі нагноєння, викликані антибіотикостійкою мікрофлорою, що розвивається на фоні зниження захисних реакцій організму, у тому числі системи місцевого імунітету і порушення бронхіальної прохідності. Актуальним є одержання такого біологічно активного препарату, ендобронхіальне введення якого забезпечує відновлення показників імунітету, в першу чергу місцевих механізмів бронхолегеневого захисту. Таким препаратом є екстракт із фрагментів ксеноселезінки з високим вмістом низькомолекулярних БАР. Для одержання екстракту із заданими властивостями запропоновано кріобіологічні технології. Експериментально визначені умови одержання й отримано ЕКФКС із високою концентрацією низькомолекулярних БАР: заморожування фрагментів селезінки під захистом 20% ПЕО – 1500 зі швидкістю 1С/хв від +4С до -70С з наступним зануренням у рідкий азот, відігрівання на водяній бані при +40С та інкубування у водно-сольовому розчині протягом 60 хв. Показано, що концентрація низькомолекулярних БАР в екстракті, отриманому за розробленим способом, перевищує концентрацію низькомолекулярних БАР в екстракті, одержаному з нативних фрагментів селезінки.
Методом високоефективної ексклюзійної гельпроникної хроматографії вивчено молекулярно-масовий розподіл фракцій екстракту кріоконсервованих зі швидкістю 1С/хв у присутності 20% ПЕО – 1500 фрагментів свинячої селезінки; встановлено, що основними компонентами препарату є амінокислоти і речовини пептидної природи з різною молекулярною масою, які ефективно зв'язуються з мембранами модельних та інтактних клітин за конкурентним механізмом, що є необхідною умовою для прояву їхньої біологічної активності.
Розроблено методику застосування екстракту і показано, що ендобронхіальне введення ЕКФКС хворим із гнійними абсцесами легенів призводить до достовірного поліпшення клінічного перебігу захворювання, зменшення кількості випадків переходу процесу у хронічну форму і потреби у великих оперативних втручаннях, а також скорочення середньої тривалості перебування хворих на ліжку на 7,2 дня.
Ендобронхіальне введення ЕКФКС у хворих з абсцесами легенів забезпечує відновлення або тенденцію до достовірного відновлення в більш ранній термін і в більшому обсязі показників неспецифічного і специфічного імунітету, в першу чергу місцевих механізмів бронхолегеневого захисту шляхом активації тканинних (альвеолярних) макрофагів, сегментоядерних нейтрофілів і вільних нейтрофілів бронхоальвеолярного секрету, що спричиняє до відновлення функціональної активності фагоцитуючих клітин, збільшення секреції лізоциму, а також підвищення рівня секреторного IgА і a-інтерферонів.
5. Установлено наявність корелятивних зв'язків між динамікою клінічного перебігу захворювання у хворих з абсцесами легенів після ендобронхіального введення ЕКФКС і відновленням показників клітинного і гуморального імунітету периферичної крові, процесів перекисного окислення ліпідів і факторів антиоксидантного захисту.
Публікації автора:
Бызов В.В. Применение криоконсервированных фрагментов ксеноселезёнки в лечении больных с гнойными процессами лёгких и плевры // Проблемы криобиологии.-2000.-№1.-С.81-85.
Бызов В.В., Высеканцев И.П., Гальченко С.Е., Сандомирский Б.П. Опыт применения эндотрахеального введения экстракта криоконсервированных фрагментов ксеноселезёнки в комплексном лечении больных с гнойными процессами в лёгких // Проблемы криобиологии.-2001.-№3.-С.87-88.
Бызов В.В., Высеканцев И.П., Гальченко С.Е., Сандомирский Б.П. Влияние эндобронхиального введения экстракта криоконсервированных фрагментов ксеноселезёнки на некоторые факторы местного иммунитета в комплексной терапии больных с абсцессами лёгких // Проблемы криобиологии.-2001.-№4.-С.65-70.
Бызов В.В., Высеканцев И.П., Гальченко С.Е., Сандомирский Б.П. Изучение сочетанного воздействия экстракта криоконсервированных фрагментов ксеноселезёнки и антибиотиков на микроорганизмы // Клиническая антибиотикотерапия.-2002.-№1(15).-С.24-26.
Сандомирский Б.П., Бызов В.В., Иванов Л.В., Гальченко С.Е. Некоторые биофармацевтические свойства экстракта криоконсервированных фрагментов ксеноселезёнки // Фармаком.-2002.-№2.-С.78-82.
Заготівля, кріоконсервування та клінічне застосування фрагментів селезінки свиней та екстракту з них: Методичні рекомендації / МОЗ Укр.; Коорд. Центр трансплантації органів, тканин та клітин; НАН Укр.; ІПКіК; Сост.: Сандомирський Б.П., Гальченко С.Є., Бизов В.В., Грищенко В.І., Мамонтова А.В., Велигоцький М.М., Велигоцький О.М.- Харків, 2001.-9с.
Бызов В.В. Применение экстракта криоконсервированных фрагментов ксеноселезёнки в лечении больных с абсцессами лёгких // Лекарства – человеку: Мат-лы научн.-практ. конф.- Харьков, 2001.- С.14-16.