Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Фітопатологія


Цибульняк Юлія Олександрівна. Обґрунтування заходів захисту винограду від чорної плямистості (Phomopsis viticola Sacc.). : Дис... канд. наук: 06.01.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Цибульняк Ю.О. Обґрунтування заходів захисту винограду від чорної плямистості (Phomopsis viticola Sacc.).Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.00.11 – фітопатологія. – Національний університет біоресурсів і природокористування України, Київ, 2009.

Встановлено, що розвиток чорної плямистості у виноградарських господарствах Миколаївської області залежно від метеорологічних умов може бути слабким, середнім і сильним. На момент збору врожаю розвиток хвороби становив у роки слабкого розвитку хвороби 9,4 %, середнього розвитку хвороби –55,2 – 56,5 %, а за сильного розвитку досягає 100 %.

Виявлено, що істотним чинником, що обмежує розвиток чорної плямистості, є незначна кількість опадів у травні – липні і низька температура повітря в цей період, а також встановлена пряма залежність інтенсивності розвитку чорної плямистості від кількості опадів і середньодобової температури повітря.

Обґрунтована нами система захисту від чорної плямистості передбачає проведення двох – трьох спеціальних обприскувань у фази розвитку виноградної рослини «розпускання бруньок», «3–5 листків» і «дрібна горошина» ягід одним з фунгіцидів: Шавіт Ф, с.п., Фольпан 80, с.п., Стробі, в.г., Ацидан, с.п. або Ефаль, в.р.к. у нормах застосування згідно з «Списком пестицидів і агрохімікатів, дозволених для застосування в Україні». Вона рекомендується для впровадження у виноградарських господарствах України.

Застосування вдосконаленої системи захисту від чорної плямистості сприяє не тільки подовженню терміну експлуатації насаджень, а й збереженню урожаю винограду. Урожайність при застосуванні вдосконаленої системи становить 108,1 – 110,9 % по відношенню до контрольного варіанта (без захисту від даної хвороби).

П’ятирічні дослідження із визначення розвитку чорної плямистості на різних сортах винограду на півдні України (на прикладі господарств Миколаївської області), вивчення факторів, що впливають на її розвиток, і розробка заходів захисту від даної хвороби дозволили зробити такі основні висновки.

1. За роки досліджень залежно від метеорологічних умов відзначено різний рівень розвитку чорної плямистості у виноградарських господарствах Миколаївської області. У роки слабкого розвитку в першій декаді серпня розвиток хвороби становив на винограді сорту Совіньон 3,3 %, а на момент збору урожаю (до середини вересня) – 9,4 %. У роки середнього розвитку – в середині серпня – 20,4 – 31,3 %, а при зборі урожаю досягав 55,2 – 56,5 %, у роки сильного розвитку хвороби – відповідно 40,4 – 98,8 % та 100 %.

2. Встановлена залежність між розвитком чорної плямистості та урожайністю винограду, яка описується рівнянням у = – 0,0403х + 14,639 (у середньому за 2003 – 2006 роки).

3. Істотним чинником, що обмежує розвиток чорної плямистості, є незначна кількість опадів у травні – липні і низька температура повітря в цей період. Встановлена пряма залежність інтенсивності розвитку хвороби від кількості опадів і середньодобової температури повітря.

4. Встановлено, що сорти винограду Молдова, Каберне-Совіньон, Мерло, Одеський чорний і Рислінг характеризуються високою польовою витривалістю при вирощуванні в Миколаївській області України. Сорти Ркацителі і Фетяска біла відзначаються середньою, а Аліготе, Трамінер рожевий і Ранній Магарача – низькою польовою витривалістю. Найбільш сильне ураження відмічене на сортах Мускат Гамбурзський, Бастардо магарачський і Совіньон.

5. Ефективність одноразового спеціального обприскування в захисті від чорної плямистості у фазу 3–5 листків становила на момент збору урожаю винограду 43,2 – 59,0 %, двох – 52,1 – 65,0 %, а ефективність трьох обприскувань – 49,1 – 69,1 %.

6. Оптимальні строки проведення захисних заходів такі:

– при одному обприскуванні – фаза «3–5 листків» на винограді;

– при двох – фази розвитку «розпускання бруньок» і «3–5 листків»;

– при трьох – фази розвитку виноградної рослини «розпускання бруньок», «3–5 листків» і «дрібна горошина» ягід.

7. Для спеціальних обприскувань у захисті від чорної плямистості рекомендуємо високоефективні фунгіциди Шавіт Ф, с.п., Фольпан 80, с.п., Стробі, в.г. Ефективність одно- і дворазових обприскувань в оптимальні строки становила : для фунгіциду Шавіт Ф, с.п., у нормі 2 кг/га – 53,3 і 64,7 %, Фольпан 80, с.п., 2 кг/га – 51,5 і 65,6 %, Стробі, в.г., 0,3 кг/га – 43,2 і 65,0 %. Можливе також застосування фунгіцидів Ацидан, с.п. і Ефаль, в.р.к. в нормах 2 і 3 кг/га, їх ефективність становила, в середньому 29,8 і 41,8 % і 46,0 і 48,7 % відповідно.

8. Вдосконалена система захисту від чорної плямистості включає проведення двох – трьох спеціалізованих обприскувань у фази розвитку виноградної рослини «розпускання бруньок», «3–5 листків» і «дрібна горошина» ягід одним з фунгіцидів: Шавіт Ф, с.п., Фольпан 80, с.п., Стробі, в.г., Ацидан, с.п. або Ефаль, в.р.к. у нормах застосування згідно з «Списком пестицидів і агрохімікатів, дозволених для застосування в Україні». Вона рекомендується для впровадження у виноградарських господарствах України.

9. Застосування вдосконаленої системи захисту від чорної плямистості сприяє подовженню терміну експлуатації насаджень; економічний ефект в даному випадку становить понад 90 тис. грн/га виноградних насаджень. Відзначено також підвищення урожайності при застосуванні запропонованої системи від 108,1 до 110,9 % порівняно з контролем. Розрахунковий економічний річний ефект – 1112 грн 33 коп. на 1 га виноградних насаджень.

Публікації автора:

1. Якушина Н. А. Эффективность фунгицидов в защите винограда от черной пятнистости / Н. А. Якушина, Ю. А. Цибульняк // «Магарач»: Виноградарство и виноделие. – 2003. – № 4. – C. 14 – 16.

2. Якушина Н. А. Совершенствование мероприятий по защите винограда от черной пятнистости (Phomopsis viticola Sacc.) / Н. А. Якушина, Ю. А. Цибульняк // «Магарач»: Виноградарство и виноделие. – 2005. – № 1. – С. 18 – 20.

3. Методические рекомендации по применению фитосанитарного контроля в защите промышленных виноградных насаждений Юга Украины от вредителей и болезней / [Странишевская Е. П., Радионовская Я. Э., Цибульняк Ю. А., Хижняк Ю. Е] // Симферополь : Полипресс, 2006. – 24 с.

4. Якушина Н. А. Эффективность защитных мероприятий против чёрной пятнистости при различных сроках проведения химических опрыскиваний / Н. А. Якушина, Ю. А. Цибульняк // «Магарач»: Виноградарство и виноделие. – 2008. – № 1. – C. 17 – 19.

5. Цибульняк Ю. А. Совершенствование защитных мероприятий на винограде от черной пятнистости / Ю. А. Цибульняк // Современные достижения в виноградарстве и виноделии : Тез. докл. Межд. конф., г. Кишинев, 18 – 19 сентября, 2008. Кишинев : НИВиВ, 2008. 258 с.

6. Цибульняк Ю. А. Эффективность фунгицидов нового сортимента в защите от чёрной пятнистости винограда и совершенствование защитных мероприятий / Ю. А. Цибульняк, Н. А. Якушина // «Магарач»: Виноградарство и виноделие. – 2008. – № 2. – C. 15 – 17.

7. Цибульняк Ю. А. Эффективность защитных мероприятий против черной пятнистости винограда / Ю. А. Цибульняк // Перспективы развития виноградарства и виноделия в странах СНГ : Тез. докл. и сообщений Межд. науч.-практ. конф. посвященной 180-летию НИВиВ «Магарач», 28 – 30 октября, 2008. – Т. 2. – Ялта: НИВиВ «Магарач», 2008. – С. 34.