Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Морозова Ганна Дмитрівна. Обґрунтування використання комплексів мембраностабілізуючих препаратів й альфа-адреноблокаторів у лікуванні дітей з атопічною бронхіальною астмою. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2006.



Анотація до роботи:

Морозова Г. Д. Обґрунтування використання комплексів мембраностабілізуючих препаратів й альфа-адреноблокаторів у лікуванні дітей з атопічною бронхіальною астмою.— Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.10 — педіатрія.— Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків-2006.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності патогенетичної терапії дітей, хворих на атопічну бронхіальну астму (АБА) у періоді загострення захворювання на базі даних комплексно-го вивчення стану оксидантної, адренореактивної систем і глюкокортикоїдної функції кори над-ниркових залоз.

Проведено обстеження 106 дітей, хворих на АБА, й 31 практично здорової дитини віком від 6 до 13 років.

У дисертації за допомогою сучасних методів дослідження подано теоретичне обґрунту-вання та нове вирішення наукового завдання сучасної педіатрії — уточнення патогенетичної ролі у розвитку загострення й прогресування тяжкості перебігу АБА у дітей важливих систем адапта-ції та їх взаємин: вільнорадикального окислювання ліпідів, адренергічної системи й глюкокорти-коїдів кори надниркових залоз, розроблення на цій основі оптимальних схем медикаментозної ко-рекції їхніх порушень із використанням комплексів мембраностабілізуючих препаратів , альфа-адреноблокаторів і стимуляторів стероїдогенезу.

Доведено високу ефективність антиоксидантів і альфа-адреноблокаторів для корекції адре-нергічного дисбалансу при АБА у дітей, встановлено антиокисну активність етимізола і його нор-малізуючий вплив на клітинну адренореактивність. Запропоновано алгоритм вибору комплексної терапії із включенням антиоксидантів, альфа-адреноблокаторів і стимуляторів стероїдогенеза в періоді загострення АБА у дітей.

1. У дисертації за допомогою сучасних методів дослідження представлено теоретичне об-ґрунтування і нове вирішення наукового завдання сучасної педіатрії — уточнення патогенетич-ної ролі у розвитку загострення та прогресування тяжкості перебігу АБА у дітей важливих систем адаптації та їхніх взаємин: ВРОЛ, адренергічної системи, ГК кори надниркових залоз; розробка на цій підставі оптимальних схем медикаментозної корекції їх порушень із використанням комплек-сів мембраностабілізуючих препаратів, альфа-адреноблокаторів і стимуляторів стероїдогенезу.

2. Тяжкість перебігу АБА у дітей і загострення захворювання пов’язані з активацією про-цесів ВРОЛ і розвитк м онедостатності антиоксидантних систем, що підтверджується прямою за-лежністю достовірного підвищення МДА у плазмі крові й ЕР, Iмакс. індукованої перекисом водню БХЛ сироватки крові й добової сечі, а також зворотною залежністю підвищення 41, змін Iкінц. БХЛ сироватки крові й добової сечі від тяжкості перебігу захворювання, максимальним виявленням змін показників ВРОЛ у періоді загострення АБА.

3. Розвиток загострення АБА у дітей, прогресування тяжкості перебігу захворювання обу-мовлено наростаючим дисбалансом ЦН убік відносного збільшення вмісту цГМФ над рівнем цАМФ у сполученні з підвищенням альфа-адренергічної реактивності бронхів і розвитком недо-статності глюкокортикоїдної функції кори надниркових залоз, про що свідчать зворотна залеж-ність вмісту цАМФ у плазмі крові й ЕР, кортизола у сироватці крові, а також пряма кореляція вмісту цГМФ у плазмі крові та ЕР з тяжкістю перебігу АБА, достовірне підвищення показників бронхіальної прохідності (ПСВ, ОФВ1) після однократного прийому альфа-адреноблокатора пі-роксана у хворих на АБАСП і АБАТП зі зниженим рівнем цАМФ у ЕР, максимальне виявлення змін показників ЦН, кортизола у періоді загострення захворювання.

4. На фазі загострення АБА у міру наростання тяжкості хвороби ведучим у дисбалансі ЦН

є порушення концентрації цАМФ порівняно зі цГМФ, тобто порушення компенсаторних меха-нізмів адаптації до гострої гіпоксії. У фазі ремісії роль змін показників цАМФ у підтримці ком-пенсаторних механізмів зменшується, а показників цГМФ, тобто пристосувальних механізмів адаптації до хронічної гіпоксії, збільшується.

5. Зміна показників цАМФ в ЕР і кортизола в сироватці крові дозволяє виділити три стадії динаміки розвитку АБА в дітей, що прямо корелюють із тяжкістю перебігу захворювання:

А) стадія стабільної компенсації, яка характеризується активною реакцією нейроендо-кринної та адренореактивної систем стресорного типу;

Б) стадія нестабільної компенсації, що свідчить про підвищену напруженість у діяльності 2-адренореактивної системи й глюкокортикоїдної функції кори надниркових залоз;

В) стадія декомпенсації, що проявляється адренергічним дисбалансом і зниженням глюко-кортикоїдної функції кори надниркових залоз.

Зниження вмісту цАМФ в ЕР і рівня кортизола в сироватці крові у хворих на АБАСП є несприятливим чинником, що створює умови для трансформації АБАСП у АБАТП.

6. Структурний аналіз кількості зв’язків кореляційних структур показав, що у хворих на АБА зі зниженими рівнями цАМФ у ЕР і кортизола в сироватці крові відзначається висока між-системна інтеграція елементів функціональної системи, що свідчить про значну напругу її функ-ціонування за типом гіперкомпенсації з явищами декомпенсації. У хворих на АБА з підвищенням рівнів цАМФ в ЕР і кортизола у сироватці крові домінуючими є внутрішньосистемні зв’язки, що указує на функціонування в режимі гіперкомпенсації без явищ декомпенсації.

7. Співставлення ступеня розбіжності характеру взаємозв’язків виявило тотожність архі-тектоніки кореляційних структур у хворих на АБА зі зниженими рівнями цАМФ у ЕР і кортизола в сироватці крові й специфічні їхні розходження у хворих на АБА з підвищеними рівнями цАМФ у ЕР і кортизола у сироватці крові. Встановлені патогенетичні патерни АБА дозволили дати теоретичне обґрунтування для можливої специфіки терапевтичного впливу в досліджуваних групах хворих.

8. Підставою для включення до комплексу терапії у періоді загострення АБА в дітей анти-оксидантних препаратів є надлишкова активація ВРОЛ, комбінації антиоксидантів й альфа-адре-ноблокаторів — патологічна активація ВРОЛ, зниження вмісту цАМФ в ЕР і підвищення альфа-адренергічної реактивності бронхів у хворих на АБАСП й АБАТП; комбінації антиоксидантів зі стимуляторами стероїдогенеза — патологічна активація ВРОЛ і зниження рівня кортизола в си-роватці крові у хворих на АБАСП і АБАТП.

9. Диференційоване використання в комплексі терапії у періоді загострення АБА в дітей антиоксидантів, альфа-адреноблокаторів і стимуляторів стероїдогенеза сприяло скороченню три-валості періоду загострення захворювання, зменшенню психоемоційної дезадаптації, підвищен-ню толерантності до фізичного навантаження, досягненню ремісії або зменшенню частоти і тяж-кості нападів ядухи, позитивній динаміці показників МДА, ЦН, кортизола. Розроблений алго-ритм диференційованого застосування антиоксидантів, альфа-адреноблокаторів і стимуляторів стероїдогенеза у періоді загострення АБА в дітей дозволяє прискорити процес вибору терапев-тичних комплексів та оптимізувати лікування.

Публікації автора:

1. Особенности свободнорадикального окисления липидов у детей, больных атопической

бронхиальной астмой // Медицина сегодня и завтра.-2005.-№ 2.-С.92–96.

2. Оценка эффективности применения средств антиоксидантной терапии, альфа-адреноблокаторов, стимуляторов стероидогенеза при атопической бронхиальной астме у детей // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: Зб. наук. праць.- Київ –Луганськ - Харків. - 2005, вип. 2 (65).- С. 89–103.

3. Системный анализ взаимосвязей показателей свободнорадикального окисления липидов, циклических нуклеотидов и кортизола у детей, больных атопической бронхиальной астмой // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: Зб. наук. праць.- Київ-Луганськ - Харків. - 2005, вип. 3 (66). - С. 141–153.

4. Характеристика нарушений циклических нуклеотидов, альфа-адренергической активности бронхов и кортизола при атопической бронхиальной астме у детей // Медицина сегодня и завтра. - 2005. - № 3. - С.79–86.

5. Содержание циклических нуклеотидов и катехоламинов в моче при острых и хронических заболеваниях органов дыхания у детей // Циклические нуклеотиды и система регуляции ферментных процессов: Тез. 5 Всесоюз. симпоз. - Рязань.- 1985.- С. 31–35. (соавт. Коломенский В. Н., Безкоровайная О. И., Недрыгайло Л. В.). Автором проведені підбір і обстеження хворих на бронхіальну астму, статистичний і науковий аналіз результатів дослідження.

6. Состояние циклических нуклеотидов и перекисного окисления липидов при обструк-тивном синдроме у детей // Актуальные вопросы пульмонологии и кардиологии детского воз-раста: Сб. науч. тр. ХМИ. - Харьков, 1987.- С. 54–58 (соавт. Безкоровайная О. И., Батырова Г. Б., Устинова В. Н.). Автором проведені підбір і обстеження хворих на бронхіальну астму, статистичний і науковий аналіз результатів дослідження.

7. Клиническое значение изменений перекисного окисления липидов крови и мочи при атопической бронхиальной астме у детей // Материалы к ХY Cимпозиуму социалистических стран по проблемам детской пульмонологии (11–14 декабря 1989 года). - Киев. - 1989 г. - С. 165–166 (соавт. Медведева Е. П.) Автором проведено підбір і обстеження хворих, статистичний і науковий аналіз результатів досліджень, сформульовано висновки.

8. Обоснование применения антиоксидантов и альфа-адреноблокаторов при атопической бронхиальной астме у детей //2-й Всесоюз. Конгресс по болезням органов дыхания. - Сб. резюме (16–19 сентября 1991 года). - Челябинск, 1991. - С. 96.

9. Мембранно-рецепторные и гормональные взаимоотношения при атопической бронхиальной астме у детей // Актуальные вопросы медицины: Тез. докл. ХХ Науч.-практ. конф. молодых ученых и специалистов (отв. ред. Панков Е. Я.). - Харьков, 1992. - С.65–66.

10. Коррекция адренергического дисбаланса у детей, больных атопической бронхиальной астмой //Актуальні проблеми пульмонології з супутньою патологією серцево-судинної, нефро-логічної систем, шлунково-кишкового тракту та ЛОР-органів: Матеріали Всеукраїнської з міжна-родною участю науково-практичної конференції // Проблеми екології та медицини. - 2000. -№ 4. - С.21.

11. Оптимізація протизапальної терапії у дітей, хворих на атопічну бронхіальну астму // Антибактеріальна, протизапальна та імуноактивна терапія в педіатрії: Матеріали науково-практичної конференції // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2001. - № 4. - С.90.

12. Обоснование антиоксидантной терапии у детей, больных атопической бронхиальной астмой // Ребенок и общество: проблемы здоровья, воспитания и образования: Материалы кон-гресса педиатров с международным участием (22–25 октября, 2001). - Киев, 2001. - С. 164–165 (соавт. Безкоровайная О. И). Автором проведено підбір і обстеження хворих, статистичний і нау-ковий аналіз результатів дослідження, сформульовано висновки.

13. Метаболические патогенетические паттерны атопической бронхиальной астмы у детей // Метаболічні розлади у дітей та підлітків: діагностика, профілактика, лікування: Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 25-річчю створення кафедри дитячих і підліткових захворювань КМАПО ім. П. Л. Шупика (14–15 вересня 2005 року). - Київ, 2005. - С.64–65.

14. Пирроксановый тест в оценке нарушений адренореактивности у детей, больных атопической бронхиальной астмой: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. «Актуальні питання дитячої алергології (м. Запоріжжя, 11–12 жовтня 2005 року) // Запорожский медицинский журнал. - 2005. - № 5. - С. 127 (соавт. Фролова Т. В.). Автором проведено підбір і обстеження хворих, статистичний і науковий аналіз результатів дослідження.