Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Електротехнології та електрообладнання в агропромисловому комплексі


Хандола Юрій Миколайович. Обґрунтування та реалізація електрофізич-ного методу знищення літаючих шкідників сільського господарства. : Дис... канд. наук: 05.09.16 - 2002.



Анотація до роботи:

Хандола Ю.М. Обґрунтування та реалізація електрофізичного методу

знищення літаючих шкідників сільського господарства.. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.09.16 - застосування електротехнологій в сільськогосподарському виробництві. - Харківський державний технічний університет сільського господарства, Харків, 2002.

Дисертація присвячена розв’язанню задачі одержання нових науково-обґрунтованих теоретичних та експериментальних результатів, які є суттєвими для розвитку електрофізичних методів знищення літаючих шкідників сільського господарства. Запропоновано методику, що дозволяє одержати опис процесів, які відбуваються в організмі комах, під впливом електромагнітних полів. Отримано складові електричного і магнітного поля для будь-якого шару двошарової комахи, розміри якої значно менші довжини падаючої на неї хвилі. Отримано орієнтовні значення параметрів вражаючих електромагнітних полів при розробці і створенні електрофізичних пасток для мух у сільськогосподарських тваринницьких приміщеннях: напруга – 80...100 В; частота – 1000...1200 Гц; експозиція – порядку 0,002 с. На основі математичної моделі процесу залучення комах визначений ефективний радіус дії електрофізичних установок для різних джерел світла: 90...20 м для ДРТ-220, 60...13 м для ЛЭ-15, 53...7 м для ЛЭ-4, 18...4 м для ЛБ-15. Показано, що застосування установок ЕФУ-02 і ЕФВ-01 для захисту тварин від літаючих комах дозволить збільшити приріст живої маси поросят на 8...10 %.

Дисертаційна робота присвячена розв’язанню проблеми одержання нових науково-обґрунтованих теоретичних та експериментальних результатів, які у сукупності є суттєвими для розвитку електрофізичних методів знищення комах- шкідників сільського господарства.

1. Аналіз наукових публікацій, пов’язаний з вивченням впливу комах – паразитів на сільськогосподарських тварин, показав, що для оздоровлення худоби і підвищення його продуктивності в сільськогосподарському виробництві необхідно змінити чисельність цих комах, а особливо мух, до 10 екземплярів на одну тварину.

2. Для боротьби з комахами-паразитами в тваринницьких приміщеннях необхідно замість хімічних і біологічних засобів захисту використовувати електрофізичні пристрої нового покоління, які базуються на взаємодії ЕМП з літаючими комахами.

3. Пропонується використання методики обчислення електромагнітних полів усередині організму комахи, яка базується на інтегральних рівняннях і дає можливість з однієї сторони одержати точний опис процесів, що відбуваються в її організмі під впливом електромагнітних полів, а з другої – дає найбільш прості аналітичні вирази.

4. На базі розробленої математичної моделі проведені розрахунки, які показали, що при створенні електрофізичних пасток для мух орієнтовні значення їх параметрів повинні бути наступними: напруга – 80...100 В; частота – 1000...1200 Гц; експозиція – 0,002 с. Ці характеристики не створюють ніякої загрози обслуговуючому персоналу, вони економічні та не забруднюють оточуюче середовище.

5. Встановлено, що для залучення комах необхідно використовувати лампи-атрактанти у діапазоні довжин хвиль 300...400 нм та використовувати електричні джерела світла на лампах ДРТ та ЛЕ з високою частотою пульсацій.

6. На базі розробленої математичної моделі процесу залучення комах визначений ефективний радіус дії електрофізичних установок для різних джерел світла: 90…20 м для ДРТ-220, 60…13 м для ЛЭ-15, 53…7 м для ЛЭ-4, 18…4 м для ЛБ-15.

7. Для підвищення ефективності роботи джерел-атрактантів рекомендуються схеми керування, які дозволяють позбавитись "миготіння", зменшити коефіцієнт пульсацій світлового потоку у 7 разів, збільшити світловий потік на 11...12 %, а кількість запалювань на 3000 у порівнянні із стандартними схемами.

8. Дослідження показали, що для знищення у тваринницьких приміщеннях літаючих комах необхідно застосовувати розроблену установки ЕФУ-02, які за продуктивністю у 2...5 разів вищі, ніж існуючі. Одночасне застосування нових установок ЕФУ-02 та ЕФИ-01 для захисту тварин дозволяє збільшити приріст живої маси поросят на 8...10 % і отримати прибуток 6189,5 грн. на рік.

9. Одержані результати досліджень можуть бути використані для: розробки нових типів електрофізичних пристроїв, які вражають шкідливих комах та їх личинки за допомогою спрямованих надвисокочастотних ЕМП; опрацювання методів дії ЕМП на обмінні процеси, що відбуваються на клітинному рівні організму комах та пригнічують їх життєдіяльність; проведення експериментів по визначенню генетичних змін у комахах та їх личинках під впливом НВЧ опромінювань.

Публікації автора:

1. Боцман В.В,, Шугайло В.В., Ширина Е.И., Гаврилов П.В., Хандола Ю.Н. Устройство для уничтожения мух в помещениях для содержания КРС // Тезисы научной конференции «Проблемы интенсификации производства молока» - Минск: Западное региональное отделение ВАСХНИЛ. –1991.-С 168.

2. А.с. 1713513, МКИ А 01 К 1/00. Устройство для ультрафиолетового облучения / И.Н. Земляной, В.И. Шаповал, В.Е. Соловов, Ю.Н. Хандола (СССР). - № 4808105; Заявлено 07.02.90; Опубл. 23.02.92, Бюл. № 7. - 2 с.

3. Гаврилов П.В., Лисиченко Н.Л., Боцман В.В., Хандола Ю.Н. Устройство для уничтожения насекомых на фермах // Техника в сельском хозяйстве. - 1993. - № 3. - С. 18 - 19.

4. Гаврилов П.В., Боцман В.В., Хандола Ю.Н. Пути совершенствования устройств для уничтожения летающих насекомых // Тезисы докладов на ХХ конференции молодых ученых «Актуальные вопросы обеспечения АПК» - Херсон: УААН ин-т жив-ва им М.Ф. Иванова, «Асканья – Нова». – 1993.- С. 108.

5. Хандола Ю.Н. Прибор и методика для определения налета летающих насекомых // Вісник Харківського державного технічного університету сільського господарства. Сер. Питання електрифікації сільського господарства. - Харків: ХДТУСГ. - 2000. - Вип.. 3. - С. 16- - 166.

6. Хандола Ю.М. Моделювання розподілу електромагнітних полів всередині мух-шкідників сільського господарства // Праці Таврійської державної агротехнічної академії. - Мелітополь: ТДАТА. - 2001. - Т. 21, вип. 1. - С. 78 - 81.

7. Хандола Ю.Н. Применение электрофизических установок для уничтожения мух в животноводческих помещениях // Вісник Харківського державного технічного університету сільського господарства. Сер. Питання електрифікації сільського господарства. - Харків: ХДТУСГ. - 2001. - Вип.. 6. -С 314-316.