Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Технологія виробництва продуктів тваринництва


Шкурко Тетяна Петрівна. Обґрунтування шляхів підвищення тривалості продуктивного використання молочної худоби. : Дис... д-ра наук: 06.02.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Шкурко Т.П. Обґрунтування шляхів підвищення тривалості продуктивного використання молочної худоби. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.04 – технологія виробництва продуктів тваринництва. – Національний аграрний університет, м. Київ, 2007.

Дисертація присвячена вирішенню важливої науково-практичної проблеми підвищення тривалості продуктивного використання високопродуктивної молоч-ної худоби. Розроблені і науково обґрунтовані способи вирішення зазначеної проблеми за рахунок періодичної комплексної оцінки адаптаційних, продуктив-них, екстер’єрно-конституційних, етологічних та технологічних особливостей тварин за різних технологій виробництва молока.

Визначені найбільш оптимальні умови завезення худоби залежно від сезону, походження та технології використання. Теоретично обґрунтована і експериментально доведена можливість прогнозування та відбору теличок здатних до подовженого продуктивного використання, за інтенсивністю спаду росту в ранньому онтогенезі, та первісток з урахуванням модальних (середніх) класів нормованого розподілу за типом конституції. На основі етологічних досліджень, проведених за різних способів утримання корів, вказано на доцільність поліпшення ряду технологічних прийомів щодо їх експлуатації та уточнені параметри стійла. Проведена біоенергетична оцінка витрат на утримання корів залежно від тривалості їх життя, визначений та економічно обґрунтований ефективний термін їх продуктивного використання.

1. Теоретично обґрунтовано, розроблено і впроваджено у виробництво комплекс технологічних параметрів та селекційних прийомів, на основі вивчення адаптаційних, продуктивних, екстер’єрно-конституційних, технологічних і етологічних особливостей високопродуктивних молочних корів, які збільшують тривалість їх продуктивного використання до п’яти і більше лактацій.

2. Реалізація господарсько-корисних ознак у процесі пристосування голштинської худоби різного походження до еколого-господарських умов степу України проходить нерівномірно, про що свідчить різна тривалість продуктивного використання корів, яка знаходиться в межах від 1,4 до 4,9 лактації та рівень продуктивності первісток, який в перерахунку на 4 % молоко становить 52-86 % продуктивності їх матерів по першій лактації. Найвищою адаптаційною здат-ністю за прив’язного утримання характеризуються корови німецького походже-ння, середня тривалість використання яких становить 4,2-4,9 лактації, надій – 5326 кг молока з вмістом жиру 4,04 %, за безприв’язно-боксового утримання – тварини датського походження з тривалістю продуктивного використання 3,8 лактації, надоєм 8438 кг молока і вмістом жиру 3,66 %. Адаптаційна здатність корів імпортованих порід до умов степової зони України, у більшій мірі проявляється при завезені взимку (4,2-4,8 лактації), найгірше – восени (1,9-2,8 лактації).

3. В процесі адаптації, за відповідних практично однакових умов годівлі і утримання, продуктивність дочок першої генерації німецького та голландського походження зростає в порівнянні з матерями відповідно на 12,8 % (Р>0,99) і 19,1 % (Р>0,95). У дочок голландського походження встановлена вірогідна перевага матерів за вмістом жиру в молоці на 0,12 % (Р>0,999) і 0,09 % (Р>0,95).

4. У період адаптації корови голштинської породи мають знижену відтворну здатність, коефіцієнти відтворної здатності знаходяться в межах 0,73-0,93. Середня тривалість сервіс-періоду як у імпортних матерів, так і їх дочок першої генерації подовжена і знаходиться в межах від 111,11 до 144, 75 днів.

5. Молоко корів голштинської, української червоної молочної та англер-ської порід за технологічними властивостями і складом відповідає встанов-леним вимогам щодо якості сировини при виробництві основних молочних продуктів. Але за однакових умов годівлі і утримання молоко голштинських корів за густиною перевищує показник решти піддослідних груп на 4,08-4,84 % (Р>0,95), відрізняється високим вмістом молочного цукру – 4,73 % (Р>0,95), найвищим значенням співвідношення білка і жиру в молоці – 0,79. Молоко корів української червоної молочної і англерської порід, за результатами сичужно-бродильної проби має кращі властивості за сиропридатністю на 7,7-9,0 % у порівнянні з молоком тварин голштинської породи.

6. Доведено, що добір телиць голштинської породи з помірним і повільним (83-105 %), а телиць української червоної молочної породи із швидким і помірним (понад 90 %) типом спаду інтенсивності росту в ранньому онтогенезі, сприяє прискоренню темпів формування високопродуктивних стад з тривалим продуктивним використанням.

7. При формуванні стад з тривалим продуктивним використанням доцільно відбирати первісток модальних класів нормованого розподілу за типом конституції. За безприв’язно-боксового утримання у корів голштинської породи з тривалістю використання п’ять і більше закінчених лактацій встановлена позитивна кореляційна залежність між тривалістю життя та глибиною грудей +0,404 (Р>0,99), шириною в маклаках +0,391 (Р>0,99) і косою довжиною тулуба +0,338 (Р>0,95).

8. Встановлено, що корови української червоної молочної породи, які здатні до подовженого продуктивного використання більше п’яти лактацій, за надоєм по першій лактації поступаються тваринам із строком використання три закінчених лактації на 12 % (Р>0,999), а за надоєм вищої лактації перевищують їх на 6,4 % (Р>0,95). Корови голштинської породи, з продуктивним використа-нням більше п’яти лактацій, за надоєм по третій і вищій лактаціях мають високовірогідну перевагу у порівнянні з тваринами з тривалістю використання від трьох до п’яти лактацій та три закінчених лактації відповідно на 5,7 % і 8,3 % та 23,6 % і 14,9 %. Довічна молочна продуктивність корів прямопропорційно залежить від тривалості їх життя (r=+0,206…r=+0,827).

9. Корови голштинської породи характеризуються кращою адаптаційною здатністю до зміни умов утримання та більш тривалим відпочинком лежачи, який на 6 % довший, у порівнянні з ровесницями української червоної молочної породи. У корів української червоної молочної породи більш чітко прослі-джується ієрархічний ряд, різниця за середньодобовими надоями між твари-нами високого і середнього рангів становила 1,14 кг (Р<0,95), високого і низького – 3,7 кг молока (Р>0,99). Худоба високого рангу при переведені до літнього табору має кращі адаптаційні здатності. Середньодобові надої її зросли відносно надоїв до виведення у літній табір, у корів голштинської породи на 4,5 кг (Р>0,95), української червоної молочної – на 2,3 кг (Р<0,95).

10. На черговість заходження корів на доїння, за великогрупового безприв’язно-боксового утримання (n=172), впливає вік та рівень продуктивності тварин. Середньодобові надої корів першої і другої групи за черговістю заходження на доїльну установку вірогідно вищі у порівнянні з третьою і четвертою групами відповідно на 7,4 % і 11,9 % та 3,2 % і 7,9 %.

11. Встановлено, що за безприв’язного способу утримання корів на глибокій довгонезмінній солом’яній підстилці та годівлі на вигульно-кормових майданчиках пора року не впливає на загальну тривалість відпочинку їх лежачи, але з скороченням світлового дня час його в день зменшується із 181 хв. в осінній період до 148 хв., взимку – до 76 хв.

12. Утримання тварин на підлозі із керамзитобетону без достатньої кількості підстилки спричиняє забруднення і втрати волосяного покриву та утворення саден на гомілкових суглобах. Середній бал їх стану становить 2,07-2,09. Використання глибокої підстилки із соломи або піску покращує стан гомілкових суглобів (1,25 і 1,20 бали), що зменшує їх захворюваність і сприяє подовженню тривалості продуктивного використання.

13. Розроблені рівняння регресії для визначення необхідної ширини і довжини стійла або боксу для тулуба молочних корів та метод нормованого розподілу корів за живою масою дозволяють розрахувати параметри скотомісця та необхідну їх кількість, що забезпечує оптимізуючий відпочинок тварин лежачи, зменшує виникнення стресових ситуацій, покращує збереження здоров’я, підвищує продуктивність та ефективне використання корисної площі приміщень. Збільшення ширини стійла до 1,3 м забезпечує більш комфортні умови утримання корів голштинської породи, сприяє росту тривалості відпо-чинку їх лежачи на 29 хв. (Р>0,95) та молочної продуктивності на 5,8 % (Р>0,95).

14. Біоенергетична оцінка корів голштинської породи різного походження, за показниками енергетичного 52,03-63,02 % і продуктивного індексів 0,169-0,203 кг та питомої витрати нетто-енергії від 1,92 до 1,59 МДж на 1 МДж енергії молока свідчить про достатньо високу адаптаційну здатність корів до умов степової зони України та інтенсивних технологій виробництва молока.

15. Доведено, що витрати енергії на вирощування корів голштинської породи покриваються енергією одержаної продукції протягом трьох лактацій на 109 %, української червоної молочної – на 95 %. При збільшенні тривалості продуктивного використання корів до п’яти і більше лактацій підвищується ефективність енерговіддачі через продукцію у корів голштинської породи у 2,4 раза і української червоної молочної – у 2,2 раза.

16. Використання розроблених рівнянь регресії зростання надою за одну добу життя корів, залежно від тривалості продуктивного використання, рівня продуктивності за першу лактацію та їх віку першого отелення, дає можливість визначити економічно доцільний термін продуктивного використання молочної худоби в основному стаді. При подовженні продуктивного використання корів голштинської породи до п’яти і більше лактацій довічний надій зростає залежно від рівня їх продуктивності від 41 % до 221 %, надій за одну добу життя – від 16 % до 35 %, у тварин української червоної молочної породи – відповідно від 44 % до 208 % та від 7 % до 20 % при однаковому вмісті жиру в молоці. 17. Запровадження розроблених технологічних параметрів і селекційних прийомів збільшення тривалості продуктивного використання молочних корів сприяє збільшенню чистого прибутку в 2,1-2,2 раза. Добір телиць за типом інтенсивності спаду росту у ранньому онтогенезі забезпечує прискорене формування стад з подовженим терміном продуктивного використання корів та знижує собівартість їх вирощування на 35-37,5 %.

Публікації автора:

Монографії та посібники

  1. Технологія виробництва молока в умовах малих ферм на 5-25 корів: Методичний і практичний посібник / С.Ю. Рубан, Е.К. Кравцов, Т.П. Шкурко та ін. – Харків: Інститут тваринництва УААН, 2001. 24 с. (Автором розроблено і запропоновано зоогігієнічні вимоги та ветеринарно-профілактичні заходи).

Статті у наукових журналах та збірниках

  1. Шкурко Т.П. Продуктивні, технологічні і відтворні якості голштинської худоби у степовій зоні України в процесі акліматизації // Наук.-техн. бюлетень / Інститут тваринництва УААН. – Харків, 2003. – №84. – С. 160-163.

  2. Шкурко Т.П. Комфортна поведінка високопродуктивних корів за безпри-в’язного утримання // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – Дніпропетровськ, 2003. – № 1. – С. 132-134.

  3. Шкурко Т.П. Шляхи підвищення ефективності виробництва молока // Тваринництво України. – 2003. – № 8. – С. 5-7.

  4. Шкурко Т.П. Відтворна здатність імпортної голштинської худоби у період акліматизації // Тваринництво України. – № 9. – 2004. – С. 18-21.

  5. Шкурко Т.П. Породні особливості поведінки високопродуктивних корів // Вісник Черкаського інституту агропромислового виробництва: Міжвід. темат. зб. наук. праць. – Черкаси, 2004.– Вип. 4. ––С. 147 – 154.

  6. Шкурко Т.П. Поведінка корів різних генотипів при зміні технології утримання і доїння // Тваринництво України. – 2005. – №4. – С. 5-8.

  7. Шкурко Т.П. Особливості поведінки високопродуктивних корів за промис-лової технології виробництва молока // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – Дніпропетровськ, 2005. – №1. – С. 113-115.

  8. Шкурко Т.П. Якість молока корів голштинізованої худоби // Вісник аграрної науки. – 2005. – №7. – С. 37-39.

  9. Шкурко Т.П. Продуктивність та екстер’єрні особливості голштинської худоби в умовах степу України // Розведення і генетика тварин: Міжвід. темат. наук. збірник. – К., 2005. – Вип.39. – С. 228-234.

  10. Шкурко Т.П. Тривалість ембріогенезу імпортних голштинських корів у період акліматизації // Наук.-техн. бюлетень / Інститут тваринництва УААН. – Харків, 2005. – №91. – С. 162-167.

  11. Шкурко Т.П. Умови комфортні – тварини без стресів // Тваринництво України. – 2006. – №2. – С. 11-13.

  12. Шкурко Т.П. Продуктивність та екстер’єрні особливості напівкровних голштинських помісей різних порід у степовій зоні України // Тваринництво України. – 2006. – №3. – С. 11-13.

  13. Шкурко Т.П. Критерії оцінки умов утримання корів // Вісник аграрної науки. – 2006. – №2. – С. 35-37.

  14. Шкурко Т.П. Ефективність тривалості продуктивного використання молочних корів // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – Дніпропетровськ, 2006. –– №1. – С. 130-133.

  15. Шкурко Т.П. Біологічні особливості корів та їх молочна продуктивність // Тваринництво України. – 2006. – №7. – С. 11-13.

  16. Шкурко Т.П. Фенотипічні особливості корів молочних порід залежно від строку їх продуктивного використання // Наук.-техн. бюлетень / Інститут тваринництва УААН. – Харків, 2006. – №93. – С. 140-147.

  17. Шкурко Т.П. Екстер’єрно-конституційні особливості молочних корів залежно від терміну продуктивного використання // Аграрний вісник Причорномор’я. Сільськогосподарські та біологічні науки. – Одеса: СМИЛ, 2006. – Вип. 32. – С.8-10.

  18. Шкурко Т.П. Молочна продуктивність голштинських корів залежно від тривалості продуктивного використання // Наук.-техн. бюлетень / Інститут тваринництва УААН. – Харків, 2006. – №94. – С. 449-452.

  19. Шкурко Т.П. Взаємозв’язок тривалості життя корів з ознаками екстер’єру та продуктивності // Вісник аграрної науки Південного регіону. Сільськогосподарські та біологічні науки. – Одеса: СМИЛ, 2006. –Вип. 7. – С. 163-168.

  20. Шкурко Т.П. Стійлове утримання молочної худоби // Тваринництво України. – 2007. – №4. – С. 6-7.

  21. Шкурко Т.П. Адаптація голштинської худоби в степовій зоні України // Тваринництво України. – 2007. – №5. – С. 12-15.

  22. Шкурко Т.П. Економічна ефективність тривалості продуктивного викорис-тання молочних корів // Тваринництво України. – 2007. – №7. – С. 4-6.

  23. Шкурко Т.П. Тривалість продуктивного використання молочних корів залежно від типу конституції // Наукові доповіді НАУ. – 2007. – №1(6). – С. 1-10. – Режим доступу до журн.: http: // www. nbuv.gov.ua/e-Journals/nd/2007-1/07stptoc/pdf

  24. Шкурко Т.П. Зв’язок тривалості продуктивного використання молочних корів з енергією росту в онтогенезі // Наукові доповіді НАУ. – 2007. – №2(7). – С. 1-11. – Режим доступу до журн.: http: // www. nbuv.gov.ua/e-Journals/nd/2007-2/07stptoc/pdf

Методичні рекомендації

  1. Програма селекції та розвитку тваринництва Дніпропетровської області на 2003-2010 роки / В.С. Козир, В.І. Барабаш, Т.П. Шкурко та ін.: Мін. агрополітики України, УААН, ІТЦР, ДНВЦ «Селекція». – К., 2003. – 149 с.: іл., табл. (Здобувачем розроблено основні технологічні і технічні рішення розвитку молочного скотарства в регіоні).

  2. Биологические закономерности роста и развития сельскохозяйственных животных / В.С. Козырь, В.И. Барабаш, Т.П. Шкурко и др. – Днепропетровск: ВКФ Оксамит-Текс, 2004. – 541 с. (Здобувачем доповнено розділ молочне скотарство).

  3. Шкурко Т.П. Організаційно-технологічний проект підвищення тривалості продуктивного використання молочної худоби в степовій зоні України / ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ: Деліта, 2007. – 15 с.

  4. Шкурко Т.П. Рекомендації по підвищенню тривалості продуктивного використання молочних корів / ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ: Деліта, 2007. – 17 с.

  5. Шкурко Т.П. Поведінка високопродуктивних корів при промисловій технології виробництва молока // Державна книга племінних тварин великої рогатої худоби української чорно-рябої молочної породи. Том ІІІ. – К.: Арістей, 2007. – С. 35-38.

Матеріали конференцій

  1. Шкурко Т.П. Технологічні фактори і поведінка високопродуктивних молочних корів // Мат. наук.-вир. конф. «Шляхи розвитку тваринництва у ринкових умовах» / ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ, 2001.– С. 24-26.

  2. Шкурко Т.П. Продуктивні якості імпортованої голштинської худоби в степовій зоні України // Матеріали III (XVI) наук.-вир. конф. «Шляхи розвитку тваринництва в ринкових умовах» 23 березня 2002 / ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ, 2002.– С. 20-22.

  3. Шкурко Т.П. Реконструкция и модернизация ферм – интенсивный путь развития молочного скотоводства // Мат. V. (XVIII) наук.-вир. конф. «Шляхи розвитку тваринництва в ринкових умовах» 31 січня 2003 / ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ, 2003.– С. 59 – 61.

  4. Шкурко Т.П. Сучасні технології годівлі корів // Мат. VIII (XXI) наук.-вир. конф. «Наукове забезпечення повноцінної годівлі сільськогосподарських тварин в сучасних умовах» / ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ, 2004. – С.81-84.

  5. Шкурко Т.П. Типові технології виробництва молока // Мат. Всеукраїнської наук.-практ. конф. ІХ (ХХІІ) «Новітні технології в тваринництві» 23 березня 2004 / ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 26-28.

  6. Шкурко Т.П. Поведінка високопродуктивних корів при промисловій технології виробництва молока // Мат. І (ХІV/ ХХVI) регіон. конф. молодих вчених «Актуальні проблеми тваринництва» / ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 8-12.

  7. Шкурко Т.П. Тривалість використання імпортних голштинських корів різного еколого-генетичного походження в степовій зоні України // Мат. ХХVІ наук.-практ. конф. 6 березня 2007 р. / Вісник інституту тваринництва ЦР УААН. – Дніпропетровськ, 2007. – Вип.1. – С. 43-47.

  8. Шкурко Т.П. Влияние сезона завоза импортного скота на адаптационные возможности к длительному продуктивному использованию // Тез. докл. Междунар. науч.-практ. конф. «Проблемы повышения эффективности производства животноводческой продукции» 12-13 октября 2007 / Науч.-практ. центр НАН Белоруси по животноводству. – Жодино, 2007. – С. 415-416.