Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Крилова Олена Олександрівна. Обґрунтування лікування синдрому ендогенної інтоксикації у хворих на неспецифічний виразковий коліт і хворобу Крона : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2005.



Анотація до роботи:

Крилова О.О. Обґрунтування лікування синдрому ендогенної інтоксикації у хворих на неспецифічний виразковий коліт і хворобу Крона.–Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.36 – гастроентерологія. – Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України, Інститут гастроентерології АМН України, Дніпропетровськ, 2004.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне обґрунтування і вирішення науково-практичного завдання, які полягають в уточнені характеру імунологічних та метаболічних порушень при НВК і ХК, визначені ролі ендогенної інтоксикації в їх розвитку та рецидивуванні, удосконаленні лікування хворих.

Проведене комплексне обстеження 145 хворих на НВК і 32 – на ХК виявило порушення в системі імунітету, підвищення вмісту прозапальних інтерлейкінів ІЛ-1b і ІЛ-2 та наявність синдрому ендогенної інтоксикації у всіх хворих: високий рівень запальних реакцій, інтенсифікацію процесів перекисного окислення ліпідів та дисбаланс в системі антиоксидантного захисту. Обґрунтовано застосування на фоні базисної терапії додатково аутоцитокінів та глутаргіну, що дозволяє підвищити ефективність лікування хворих.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне обґрунтування і вирішення науково-практичного завдання, які полягають в уточнені характеру імунологічних та метаболічних порушень при НВК і ХК, визначені ролі ендогенної інтоксикації в їх розвитку та рецидивуванні, удосконаленні лікування хворих.

1. Для НВК в слизовій оболонці макроскопічно найменш уражених ділянок товстої кишки характерна різко виражена поліморфноклітинна інфільтрація, різко виражений алергічний компонент, зменшення числа келихоподібних клітин, крипт-абсцеси, посилена десквамація епітелію та атрофія. Для ХК поліморфноклітинна інфільтрація та алергічний компонент менш характерні, структура поверхневого епітелію слизової оболонки зберігає свою цілісність, а атрофічні перебудови в залозистому апараті були в 5 разів рідше.

2. Хворим на НВК і на ХК властивий високий рівень запальних реакцій (підвищення рівня сіркомукоїдів, продуктів деградації фібриногену, гістаміну, МСМ). Відмінною ознакою НВК є підвищення рівня катепсину D (p<0,05, щодо контролю) та ПДФ (p<0,05, щодо ХК). Визначена інтенсифікація процесів ПОЛ, причому особливістю НВК є підвищення рівня МДА (66,7 %), а ХК – вмісту ОШ (87,5 %), (p<0,05). Знижена активність антиоксидантної системи за ЦП (у 65,4 % хворих на НВК і 79,2 % на ХК) і АОА
(у 95,2 % і 80,0 %, відповідно), рівень ПРЕ підвищений (у 87,5 % і 60,0 %, відповідно). Характерним для ХК є підвищення рівня К
(62,5 %, p<0,05).

3. При НВК і при ХК значно підвищується рівень прозапальних цитокінів IЛ-1b та IЛ-2 і знижується рівень рецепторів до IЛ-2 (у 50,0 % і 68,4 % хворих, відповідно, p<0,05), підвищується рівень білка апоптозу СD95 (p<0,05). Відмінною ознакою НВК є підвищення рівня В-лімфоцитів (p<0,05), Ig A (p<0,05) і наявність ПАНЦА (68,4 %), а ХК – підвищення рівня IgM (p<0,05). Рівень ЦІК у хворих на НВК вищий, ніж у пацієнтів з ХК (p<0,05).

4. Виявлено, що депресія Т-лімфоцитів у хворих на НВК приводить до посилення синтезу (r=–0,53, p<0,05) та елімінації продуктів ПОЛ (r=–0,51, p<0,05). Активація ПОЛ посилює продукцію МСМ (r=+0,81, p<0,05), впливає на функціональну активність В-лімфоцитів (r=–0,64, p<0,05). В результаті розвиваються ураження СО ТК, які проявляються на макро- (r=–0,36, p<0,05) і мікроскопічному рівнях, (p<0,05, p<0,05). Вираженість запалення СО ТК при НВК обумовлена посиленням ПОЛ (r=0,63, p<0,05) та рівнем ЕІ (МСМ, r=0,62, p<0,05). Тривала ЕІ підтримує хронічне запалення СО ТК (r=0,55, p<0,05). Дисбіоз приводить до інтенсифікації запального процесу (r=0,42, p<0,05). В розвитку ХК мають значення такі ж самі механізми: порушення в імунній системі, активація процесів ПОЛ, розвиток явищ ЕІ, дисбіоз, однак ці порушення менш виражені, ніж при НВК.

5. Для НВК (91,7% хворих) і для ХК (90,6% хворих) характерно порушення мікрофлори вмісту ТК, що проявляється зниженням кількості біфідо- і лактобактерій та повноцінної кишечної палички, зростанням вмісту умовно-патогенної флори і грибів роду Сandida. При НВК, в порівнянні з ХК, дисбіотичні порушення більш виражені, як за глибиною, так і за спектром.

6. Включення в лікувальний комплекс хворих на НВК і на ХК аутоцитокінів і глутаргіну дозволяє підвищити ефективність лікування за рахунок зменшення вираженості запальних реакцій і ендогенної інтоксикації, нормалізації клітинного імунітету і імунорегуляції, покращення стану мікробіоценозу вмісту ТК.

Публікації автора:

1. Береза Н.М., Крилова О.О. Цитокіни і їх застосування у лікуванні неспецифічного виразкового коліту//Сучасна гастроентерологія і гепатологія. –2000. –№2. –С.39–44.

Здобувачем самостійно проведено аналіз наукової і патентної літератури, відбір пацієнтів для дослідження, ендоскопічні дослідження хворих, статистичну обробку матеріалу, аналіз результатів досліджень та ефективності лікування.

2. Крилова О.О. Зміни біохімічних показників при хворобі Крона і неспецифічному виразковому коліті//Клінічна хірургія. –2003. –№11. –С.153–155.

3. Спосiб iмунокорекцii при хронiчних неспецифiчних захворюваннях кишок/Береза Н.М., Бойко Т.И., Мосалова Н.М. та ін.//Гастроентерологія.–Дніпропетровськ, 2000.–Вип. 30.–С.475–479.

Здобувачем самостійно проведено збір, аналіз та статистичну обробку матеріалу.

4. Крылова Е.А. Современные представления о цитокинах и их роли в диагностике и лечении хронических воспалительных заболеваний кишечника//Гастроентерологія.–Дніпропетровськ, 2001.– Вип.32.–С.425–434.

5. Особливості перекисного окислення ліпідів у пацієнтів з хронічними неспецифічними запальними захворюваннями кишок та супутньою патологією гепато-біліарної системи/Береза Н.М., Ноздренко Ю.Б., Бойко Т.Й. та ін.//Гастроентерологія.–Дніпропетровськ, 2003. – Вип.34.–С.217–223.

Здобувачем проведено аналіз наукової літератури, обґрунтування мети дослідження, проведено збір, аналіз та статистичну обробку матеріалу.

6. Крилова О.О. Зміни імунного статусу при хворобі Крона і неспецифічному виразковому коліті та ефективність імунокорекції// Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.Шупика.–Київ, 2003.– Вип.12.–С.327–334.

7. Стан мікробної флори товстої кишки хворих на неспецифічний виразковий коліт та хворобу Крона і зміни його під впливом лікування/Крилова О.О., Тропко Л.В., Майкова Т.В. та ін.//Гастроентерологія.–Дніпропетровськ, 2004.–Вип.35.–С.390–396.

Здобувачем проведено відбір хворих, ендоскопічні дослідження, збір, статистичну обробку матеріалу та узагальнення отриманих результатів.

8. Клиническая гастроэнтерология (протоколы диагностики и лечения)/Бойко Т.И., Гравировская Н.Г., Майкова Т.В. и др. – Днепропетровск: Журфонд, 2003.–299 с.

Здобувачем проведено аналіз наукової літератури, формування алгоритмів діагностики захворювань органів травлення, підготовка до друку.

9. Спосiб лiкування хвороби Крона/Береза Н.М., Бойко Т.Й., Мосалова Н.М. та ін/Деклараційний патент на винахід. (UA). – 48574 A. – 15.08.2002. – Бюл. № 8.

Здобувачем самостійно проведено аналіз наукової і патентної літератури, ендоскопічні дослідження хворих, оформлення заявки на винахід.

10. Эффективность аутоцитокинотерапии при язвенных поражениях желудочно-кишечного тракта/ Филиппов Ю.А., Береза Н.М., Филиппова А.Ю. и др.//International Journal of Immunoreabilitation.–Нью-Йорк, США, 2001. –Vol.3, N1. –P.128.

Здобувачем проведено відбір хворих, ендоскопічні дослідження, збір, статистичну обробку матеріалу.

11. Вивчення бiохiмiчних показникiв запалення, алергii та деструкцii у хворих на хронiчнi неспецифiчнi запальнi захворювання кишечника/Береза Н.М., Бойко Т.И., Ноздренко Ю.Б. та ін.//”Сучасна гастроентерологiя: питання дiагностики та лiкування”: Зб. наук. праць.–Харкiв.–2002.–С.92.

Здобувачем проведено збір, кореляційний та факторний аналіз матеріалу та узагальнення отриманих результатів.

12. Беспалова Е.В., Крылова Е.А. Оценка эндоскопической активности неспецифического язвенного колита: критерии, эффективность, взаимосвязь с клиническими проявлениями// Международный конгресс эндоскопических хирургов. Сб. тезисов под ред.проф. Ю.И.Галлингера (Москва, 2002).–С.48–50.

Здобувачем проведено аналіз літератури, ендоскопічні дослідження хворих, статистичну обробку матеріалу та узагальнення отриманих результатів.

13. К морфогенезу неспецифического язвенного колита (НЯК)/ Степанова Е.В., Береза Н.М., Бойко Т.И. и др.//Гастроэнтерология Санкт-Петербурга. Научно- практический журнал. – № 2–3, 2003. – С.162 (606). Материалы 5-го Славяно-Балтийского научного форума “Санкт-Петербург – Гастро-2003”.

Здобувачем проведено аналіз літератури, ендоскопічні дослідження хворих, статистичну обробку матеріалу та узагальнення отриманих результатів.

14. Крилова О.О., Аверянова Л.П., Лелюхіна О.В., Шевцова З.І. Використання глутаргіну при хронічних неспецифічних запальних захворюваннях кишечнику (ХНЗК)/Бойко Т.Й., Береза Н.М., Мосалова Н.М. та ін.//Українські медичні вісті. Часопис Всеукраїнського лікарського товариства.-2003. –Т.5, № 1(63). –С. 89.

Здобувачем проведено аналіз наукової літератури, ендоскопічні дослідження хворих, статистичну обробку матеріалу, оцінку ефективності лікування та узагальнення отриманих результатів.

15. Morphologic peculiarities of bowel mucosa in patients with ulcerative colitis/T.Boyko, N.Bereza, E.Stepanova et al.//Фальк симпозиум № 134 “Trends and controversies in IBD – Evidence Based Approach or individual management?”. – Тезисы доклада. – июнь 12–13, 2003. – Берлин (Германия), с. 23.

Здобувачем проведено аналіз літератури, ендоскопічні дослідження хворих, статистичну обробку матеріалу та узагальнення отриманих матеріалів.

16. Level of IL 1b and IL 2 in chronic inflammatory bowel diseases (IBD)/E.Krylova, N.Bereza, T.Boyko et al.// Фальк симпозиум № 134 “Trends and controversies in IBD – Evidence Based Approach or individual management?”.- Тезисы доклада.- июнь 12–13, 2003. – Берлин (Германия), с. 33.

Здобувачем запропонована ідея, обґрунтована мета дослідження, проведено збір, аналіз, статистичну обробку та узагальнення матеріалу.

17. Study of some biochemical indicies in patients with chronic inflammatory bowel diseases/Z.Shevtsova, T.Boyko, N.Mosalova et al.// Фальк симпозиум № 134 “Trends and controversies in IBD – Evidence Based Approach or individual management?”. – Тезисы доклада. – июнь 12–13, 2003. – Берлин (Германия), с. 42.

Здобувачем проведено аналіз літератури, ендоскопічні дослідження хворих, статистичну обробку матеріалу та узагальнення отриманих результатів.

18. Peculiarities of patients with inflammatory bowel diseases associated with hepatobiliary pathology/Z.Shevtsova, T.Boyko, N.Mosalova et al.//Фальк симпозиум №135”Immunological Diseas of Liver and Gut”. – Тезисы доклада. – сентябрь 12–13, 2003. – Прага (Чехія). –С.69.

Здобувачем проведено ендоскопічні дослідження хворих, статистичну обробку матеріалу та узагальнення отриманих матеріалів.

19. Характер изменений биохимического состава крови у больных с хроническими воспалительными заболеваниями кишечника/Аверьянова Л.П., Бойко Т.И., Лелюхина Е.В. и др.// Гастроэнтерология Санкт-Петербурга. Научно-практический журнал. – № 2–3, 2003. – с. 4 (4). Материалы 5-го Славяно-Балтийского научного форума “Санкт-Петербург – Гастро-2003”.

Здобувачем проведено збір, статистичну обробку матеріалу та узагальнення отриманих результатів.