Синоверський Любомир Васильович. Обґрунтування активної хірургічної тактики у хворих на гострий холецистит у віковому аспекті : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2005.
Анотація до роботи:
Синоверський Л.В. Обґрунтування активної хірургічної тактики у хворих на гострий холецистит у віковому аспекті. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України, Тернопіль, 2005.
Дисертація присвячена актуальним проблемам ранньої діагностики і вибору активної лікувальної тактики у хворих на гострий холецистит у віковому аспекті.
Проаналізовано результати лікувальної тактики у 378 хворих з гострим холециститом в різних вікових групах і періодах дослідження. Аналіз клінічної картини гострого холециститу дозволив виділити п’ять варіантів його клінічного перебігу. Доказано низьку специфічність і чутливість загальних і місцевих клінічних симптомів у визначенні деструктивних форм гострого холециститу. На основі проведеного порівняльного аналізу клінічних даних, специфічності 12 сонографічних ознак гострого холециститу і результатів морфологічного дослідження видалених жовчних міхурів достовірно засвідчено ступінь вираженості та динаміки запально-деструктивних змін у жовчному міхурі, що характеризують на доопераційному етапі клініко-морфологічну форму гострого холециститу. І на цій основі виділено чотири клініко-морфологічні форми гострого холециститу. Отримані результати морфологічного, морфометричного та імуно-морфометричного досліджень мікропрепаратів у хворих з гострим холециститом літнього і старечого віку засвідчили зменшення артеріального кровопостачання стінки жовчного міхура, зниження пропускної здатності, звуження судин мікроциркуляторного русла, тканинну ішемію з подальшою активацією місцевого запального процесу. Обґрунтовано виконання ранніх (в межах 24–48 год.) оперативних втручань. Запропонований лікувальний алгоритм у хворих з гострим холециститом різного віку залежить від клініко-морфологічної форми захворювання і класу операційно-анестезіологічного ризику. Проаналізовано результати лікування хворих на гострий холецистит в різні періоди дослідження. Застосування активної хірургічної тактики у хворих з гострим холециститом призвело до зниження частоти післяопераційних ускладнень 17,6 до 11,4 % і зниження рівня післяопераційної летальності з 2,1 до 0,6 %.
У дисертаційній роботі представлено нове вирішення наукового завдання, що полягає в обґрунтуванні диференційованого вибору активної хірургічної тактики у хворих на гострий холецистит у віковому аспекті залежно від ступеня вираженості і динаміки запально-деструктивного процесу стінки жовчного міхура та класу операційно-анестезіологічного ризику, що в сукупності покращує результати хірургічного лікування даної категорії хворих.
Клінічна картина гострого холециститу перебігає за п’ятьма варіантами: обтураційним, холангіотичним, біліарно-панкреатичним, рецидивним. У 8,3 % хворих старечого віку відмічено первинно деструктивний варіант клінічного перебігу гострого холециститу. Загальні і місцеві клінічні симптоми характеризуються низькою специфічністю і чутливістю в оцінці деструкції жовчного міхура.
При гострому холециститі у хворих літнього і старечого віку під час морфологічного дослідження видалених операційних макропрепаратів виявлено структурну перебудову артеріального русла, яка характеризується вираженою склеротичною дегенерацією стінок судин, достовірним зменшенням діаметра їхнього просвіту зі зменшенням пропускних можливостей судин жовчного міхура на 10 %, що в кінцевому варіанті призводить до оклюзії локального мікроциркуляторного русла з первинною тканинною ішемією і незворотних судинних розладів з подальшою деструкцією його стінки.
Локальні імунні реакції у слизовій оболонці ураженого жовчного міхура у хворих віком 20–59 років характеризувалися нерівномірним диспропорційним зростанням плазматичних клітин-продуцентів IgА, IgG, IgМ, IgЕ, а також зростанням концентрації SIgA. У осіб старших вікових груп у слизовій оболонці ураженого жовчного міхура на фоні нерівномірного збільшення числа плазматичних клітин-продуцентів IgG, IgМ, IgЕ виявлено зниження локального імунного захисту за рахунок зниження майже на 26 % рівня SigA.
Ступінь вираженості локальних морфологічних та імунних реакцій у хворих з гострим холециститом літнього та старечого віку корелює із глибиною мікроциркуляторних розладів у стінці ураженого жовчного міхура, а тому консервативна антибактеріальна терапія не зменшує частоту навколоміхурових гнійних ускладнень. Очевидним є необхідність виконання ранніх (до 48 годин) оперативних втручань.
Порівняльний аналіз клінічних даних, специфічності 12 сонографічних симптомів гострого холециститу з інтраопераційною картиною та результатами морфологічного дослідження видалених макропрепаратів показав, що сонографічні ознаки достовірно відображають ступінь і динаміку запально-деструктивних змін в жовчному міхурі, що дає можливість визначити клініко-морфологічну форму захворювання.
Лікувальний алгоритм у хворих різного віку з гострим холециститом повинен базуватися на принципі активної хірургічної тактики з врахуванням клініко-морфологічної форми захворювання і класу операційно-анестезіологічного ризику.
Порівняльний аналіз результатів лікування хворих з гострим холециститом в різні періоди дослідження показав переваги активної хірургічної тактики, що призвело до зменшення частоти післяопераційних ускладнень в другому періоді дослідження з 17,6 до 11,4 % і зниження рівня післяопераційної летальності з 2,1 до 0,6 %.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО І ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗДОБУТИХ РЕЗУЛЬТАТІВ
Хворі з І клініко-морфологічною формою гострого холециститу підлягають оперативному втручанню за екстреними показаннями в терміни при І-ІІ класі операційно-анестезіологічного ризику до 3 годин з моменту поступлення, при ІІІ-IV класі – до 6 годин.
Хворі з ІІ клініко-морфологічною формою гострого холециститу незалежно від класу операційно-анестезіологічного ризику підлягають оперативному втручанню в межах 6–24 години.
Хворі з ІІІ клініко-морфологічною формою гострого холециститу при І-ІІ класі операційно-анестезіологічного ризику оперуються в межах 24-48 годин, при ІІІ-IV класі – вимушено в терміни 48–72 години.
Хворі з ІV клініко-морфологічною формою гострого холециститу при І-ІІ класі операційно-анестезіологічного ризику оперуються в плановому порядку, при ІІІ-IV класі – показано консервативне лікування.
Методом вибору операції при І та ІІ клініко-морфологічних формах гострого холециститу незалежно від класу операційно-анестезіологічного ризику є холецистектомія з лапаротомного доступу, а при ІІІ-IV клініко-морфологічних формах – холецистектомія з міні-доступу за запропонованою методикою.
Публікації автора:
Підвищення безпеки виконання невідкладних операцій з приводу гострого загального перитоніту у хворих похилого віку / Дзюбановський І.Я., Басистюк І.І., П’ятночка В.І., Синоверський Л.В. // Клінічна хірургія. – 1996. – № 2-3. –С. 23. (Здобувачеві належить матеріал дослідження, аналіз результатів хірургічного лікування жовчного перитоніту у пацієнтів похилого віку, статистична обробка отриманих результатів, підготовка до друку).
Холецистектомія з міні-доступу в лікуванні калькульозного холециститу / Дзюбановський І.Я., Максимлюк В.І., Смачило І.І., Синоверський Л.В. // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика.– 2001. – Вип. 10. – С. 485-490. (Здобувачеві належить літературний огляд, матеріал дослідження, аналіз ефективності різних методів холецистектомії, статистична обробка отриманих результатів, підготовка до друку).
Хірургічне лікування хворих на гострий холецистит із супровідним цукровим діабетом / Дзюбановський І.Я., Синоверський Л.В., Семків А.Л., Носко В.Л. // Шпитальна хірургія. – 2001. – № 3 (додаток). – С. 30-32. (Здобувачеві належить матеріал дослідження, аналіз поліморбідності у хворих гострим холециститом різних вікових груп, частота цукрового діабету, статистична обробка отриманих результатів, підготовка до друку).
Дзюбановський І.Я., Синоверський Л.В. Вікові особливості хірургічного лікування хворих на гострий холецистит // Вісник морської медицини. – 2001. –№ 2 (14). – С.128-130. (Здобувачеві належить літературний огляд, матеріал дослідження, аналіз особливостей перебігу та хірургічного лікування гострого холециститу у пацієнтів різного віку, статистична обробка отриманих результатів, підготовка до друку).
Дзюбановський І.Я., Синоверський Л.В. Сонографічний моніторинг гострого холециститу в світлі показів до хірургічного лікування // Галицький лікарський вісник. – 2002. – Т. 9, № 3. – С. 121-122. (Здобувачеві належить виділення та аналіз діагностичної цінності основних сонографічних симптомів гострого холециститу, статистична обробка отриманих результатів, підготовка до друку).
Синоверський Л.В. Доопераційна оцінка клінічних варіантів перебігу гострого холециститу у хворих похилого та старечого віку // Вісник наукових досліджень. –2002. – № 4.– С. 72-73.
Особливості локального імунного гомеостазу при гострих холециститах / Гнатюк М.С., Синоверський Л.В., Дзюбановський І.Я., Франчук В.В. // Шпитальна хірургія. – 2003. – №1. – С. 41-43. (Здобувачеві належить аналіз результатів імуно-морфологічних досліджень у хворих на гострий холецистит у різних вікових групах, статистична обробка отриманих результатів, підготовка до друку).
Синоверський Л.В., Дзюбановський І.Я., Гнатюк М.С. Морфоструктурні та функціональні особливості перебігу гострого холециститу у осіб різного віку // Хірургія України. – 2003. – № 4 (8). – С. 53-56. (Здобувачеві належить аналіз результатів морфологічних методів дослідження у хворих на гострий холецистит у різних вікових групах, статистична обробка отриманих результатів, підготовка до друку).
Дзюбановський І.Я., Синоверський Л.В., Гнатюк М.С. Обґрунтування активної хірургічної тактики у хворих на гострий холецистит літнього та старечого віку // Шпитальна хірургія. – 2004. – № 1. – С. 18-23. (Здобувачеві належить матеріал дослідження, аналіз результатів морфологічних, клінічних методів дослідження та ефективності оперативного лікування у хворих на гострий холецистит у різних вікових групах, статистична обробка отриманих результатів, підготовка до друку).
Синоверський Л.В. Клініко-сонографічні критерії прогнозу і вибору строків операції у хворих на гострий холецистит // Вісник наукових досліджень. – 2004. –№1. – С. 59-60.
Деклараційний патент на винахід 65477 А UA, МКИ А 61В 17/00 Спосіб лікування гострого холециститу / Дзюбановський І.Я., Синоверський Л.В., Луговий О.Б. – № 20031110059; Заявл. 07.11.2003; Опубл. 15.03.2004; Бюл. №3. (Здобувачеві належить участь у розробці методики та забезпечення клінічним матеріалом, статистична оцінка його ефективності, підготовка документації).
Деклараційний патент на винахід 65478 А UA, МКИ А 61В 17/00 Спосіб холецистектомії / Дзюбановський І.Я., Синоверський Л.В. – № 20031110060; Заявл. 07.11.2003; Опубл. 15.03.2004; Бюл. №3. (Здобувачеві належить розробка методики та забезпечення клінічним матеріалом, статистична оцінка його ефективності, підготовка документації).
Гнатюк М.С., Дзюбановський І.Я., Синоверський Л.В. Особливості місцевого імунного гомеостазу жовчного міхура у людей похилого віку // Матеріали пленуму правління Українського товариства геронтологів та геріатрів „Фізіологія і патологія органів травлення у осіб похилого і старечого віку”. – Чернівці, 1996. – С. 29-30. (Здобувачеві належить матеріал дослідження, статистична обробка результатів імуно-морфологічних досліджень, підготовка до друку).
Гнатюк М.С., Дзюбановський І.Я., Синоверський Л.В. Діагностична та прогностична цінність функціонально-структурних еквівалентів місцевого імунного гомеостазу при хірургічній патології органів травної системи // Науково-практичний журнал Всеукраїнського лікарського товариства. Матеріали VІІ конгресу світової Федерації лікарських товариств. – Ужгород, 1998. – С. 31. (Здобувачеві належить матеріал дослідження, аналіз результатів дослідження локального імунного гомеостазу, підготовка до друку).
Синоверський Л.В. Геріатричні аспекти хірургічної тактики у хворих на гострий холецистит // Збірник наукових праць XLIV підсумкової наукової конференції „Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. – Тернопіль, „Укрмедкнига”. – 2001. – № 6. – С. 57. (Здобувачеві належить матеріал дослідження, аналіз результатів хірургічного лікування хворих на гострий холецистит літнього та старечого віку, підготовка до друку).
Синоверський Л.В. Холецистектомія із малого доступу при гострому холециститі у хворих літнього та старечого віку // Збірник наукових праць XLV підсумкової (міжрегіональної) науково-практичної конференції „Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. –Тернопіль, „Укрмедкнига”. – 2002. – № 7. – С. 86. (Здобувачеві належить матеріал дослідження, аналіз ефективності холецистектомії з міні-доступу у хворих літнього та старечого віку, підготовка до друку).
Дзюбановський І.Я., Синоверський Л.В. Геріатричні аспекти хірургії гострих холециститів // Тези доп. Міжнародної наук.-практ. конф. „Актуальні питання геріатричної хірургії”. – Тернопіль, „Укрмедкнига”. – 2004. – С. 35-36. (Здобувачеві належить матеріал дослідження, проведення паралелей між клінічними та морфологічними дослідженнями у хворих на гострий холецистит різного віку, підготовка до друку).
Дзюбановський І.Я., Синоверський Л.В. Про доцільність використання клініко-діагностичних стандартів у виборі лікувальної тактики у хворих на гострий холецистит // Тез. доп. І Всеукраїнської науково-практичної конференції „Актуальні проблеми стандартизації у невідкладній абдомінальній хірургії”. – Львів, 2004. – С.147-148. (Здобувачеві належить матеріал дослідження, обґрунтування стандартів діагностики та лікування хворих на гострий холецистит, підготовка до друку).