Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Яценко Вікторія Федорівна. Обліково-аналітичне забезпечення стратегічного управління витратами виробництва на підприємстві (на прикладі підприємств будівництва) : Дис... канд. наук: 08.06.04 - 2006.



Анотація до роботи:

Яценко В.Ф. Обліково – аналітичне забезпечення стратегічного управління витратами виробництва на підприємстві ( на прикладі підприємств будівництва). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено вдосконаленню теоретично – концептуальних засад організації та методики обліково – аналітичного забезпечення стратегічного управління витратами виробництва як елемента обліково – аналітичної системи підприємства.

Обґрунтовано концепцію обліково – аналітичного забезпечення на підприємстві, на основі якої розроблено організаційні та методичні підходи до визначення обліково – аналітичної системи і рекомендована її типологія на підставі системного підходу до управління витратами (оперативна, тактична, стратегічна).

Надано методику аналізу витрат виробництва для стратегічного управління відповідно до рівнів управління на основі використання сучасних інформаційних технологій, порядок і форму узагальнення результатів.

Визначено основні функції обліково – аналітичної системи стратегічного типу, її завдання, організаційне і інформаційне забезпечення, виявлено основні комунікації діяльності стратегічної бухгалтерії в системі сучасного менеджменту. Розроблено модель комплексного аналізу та оцінки стратегії виробничої діяльності підприємства. Пропозиції щодо організації і методики обліково –аналітичного забезпечення стратегічного управління витратами виробництва, які розроблені на основі отриманих результатів дослідження, рекомендовано до застосування на підприємствах України.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, яке полягає в розробці науково – методичних і практичних рекомендацій щодо удосконалення обліково – аналітичного забезпечення стратегічного управління витратами виробництва на підприємствах. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети і дають можливість зробити такі висновки та внести пропозиції:

1. Стратегічний облік представляє собою облікову систему, яка включає сукупність форм та методів обліку, стратегічного планування й контролінгу; адаптовану до сучасних умов зовнішнього середовища. Вона дозволяє внутрішнім та зовнішнім користувачам приймати стратегічні рішення; забезпечує формування адекватного вимогам ринкової економіки обліково – аналітичного забезпечення, як важливого інформаційного джерела в процесі прийняття стратегічних рішень в управлінні підприємством.

2. Концепція стратегічного аналізу сформована на співвідношенні вихідних методичних положень системного та ситуаційного аналізу; сукупності методів та прийомів дослідження, які використовуються при плануванні та прогнозуванні економічних й фінансових показників діяльності підприємства та оцінки впливу факторів зовнішнього середовища на них; методів, об’єктів й суб’єктів аналізу в системі стратегічного управління підприємством.

3. Інформаційним забезпеченням стратегічного управління діяльністю підприємства повинна стати належним чином побудована обліково – аналітична система стратегічного типу, яка відповідає рівням управління і у якій враховано параметри та вимоги зовнішнього середовища. Обліково - аналітична система стратегічного типу визначається як інтегрована система обліку, планування, контролю й аналізу, що забезпечує систематизацію інформації для оперативних управлінських рішень і координацію майбутнього розвитку підприємства.

Головною метою обліково – аналітичної системи стратегічного типу є розробка в умовах невизначеності і ризику ефективних засобів стратегічного обліку, інструментів керування у виді моделей економічно – математичного аналізу. Використання системи забезпечить оптимізацію рішень у стратегічних і тактичних аспектах керування. Інструментарієм системи виступають методи перспективного, поточного й оперативного аналізу фінансово – господарської діяльності, прийоми стратегічного і тактичного аналізу.

4. Обліково – аналітична система стратегічного управління витратами виробництва будівельного підприємства забезпечує зв'язок зі всією структурою управління; дозволить виявляти виробничі проблеми, розв’язання яких залежить від конкретного рівня управління (оперативний, тактичний, стратегічний). У її межах систематизуються види аналізу (системний та ситуаційний) та встановлюється їх органічний зв'язок з об’єктами та суб’єктами аналізу при визначенні місця та ролі в системі комплексного аналізу таких інтегрованих в часовому розрізі видів аналізу, як оперативний, тактичний, стратегічний. Система сприяє інтеграції планування, обліку та аналізу витрат виробництва і забезпечує формування звітності із заданою періодичністю та в необхідних аналітичних зрізах.

5. З метою оптимізації процесу побудови обліково – аналітичної системи на тактичному рівні управління визначено чотири етапи: бюджетне (тактичне) планування, формування облікового забезпечення, аналітичне дослідження, формування регулюючих дій. Розроблена методика формування необхідної інформаційної бази для аналітичного дослідження витрат виробництва та алгоритм вибору реагуючих дій керівництва, спрямованих на ліквідацію різноманітних видів відхилень фактичних результатів від запланованих.

6. Проведене дослідження аналітичних методів, які використовуються для прогнозування майбутніх витрат на виробництво продукції; оцінка переваг і недоліків використання кількісних (статистичних) методів на практиці в конкретних випадках, дозволить підприємствам обирати метод прогнозування виробничих витрат залежно від ситуації. Проведення результативного аналізу виробничих витрат ґрунтується на обов'язковому дотриманні і виконанні визначених умов: обрання залежної змінної, величина якої буде оцінюватися і можливих показників оцінки діяльності підприємства як незалежних змінних; вимірювання і накопичення даних про поведінку оцінюваних витрат і обраного показника оцінки діяльності; обгрунтування адекватної математичної функції; розрахунок, аналіз і оцінка рівняння витрат.

7. Запропонована концептуальна модель організації бухгалтерії передбачає вибір обліково – аналітичної системи стратегічного типу, яка забезпечить взаємозв’язок та використання в практичній діяльності стратегічного обліку, стратегічного планування, стратегічного аналізу і контролінгу. Розроблена загальна модель функціонування стратегічного обліку на підприємстві передбачає наявність інформаційної системи, яка накопичує дані про зовнішні фактори макросередовища, організацію фінансового та управлінського обліку, систему моніторингу поточної діяльності підприємства.

8. Автором розроблена організаційна модель бази даних інтегрованої системи управління виробництвом будівельного підприємства, яка включає не тільки обліково – аналітичне забезпечення управління витратами виробництва будівельного підприємства, але й подальше удосконалення інтегрованої обробки інформації. Формується нова інформаційна технологія у роботі з використанням конкретної бази знань, як складної, детально змодельованої структури інформаційних сукупностей, які описують всі особливості предметної області, включаючи експертні фактичні знання, правила (знання умов для прийняття рішень) та метазнання (знання про знання), тобто знання, що стосуються способів використання знань та їх властивостей.

9. Запропонована методика обліку витрат виробництва та формування звітності дозволить систематизувати об’єкти для отримування необхідних облікових даних за центрами витрат. Це спростить встановлення міри впливу поведінки фактичних витрат на стратегічну та тактичну конкурентоспроможність продукції. Такий підхід до бюджетування, обліку, контролю та аналізу витрат повністю відображає фактичні витрати протягом життєвого циклу об’єкту, дозволяє оцінити ефект обрання різних технологій, проаналізувати витрати на якість, сформувати оптимальний асортиментний портфель, розробляти стратегії розвитку підприємства.

10. Розроблена та апробована модель комплексного аналітичного дослідження стратегії виробничої діяльності підприємства ґрунтується на використанні категорії системи як єдності елементів з урахуванням прямих та зворотних зв’язків: інформаційне забезпечення (стратегічний облік), сканування (маркетингове дослідження та аналіз ситуації на підприємстві), методи комплексних оцінок та моделювання (стратегічний аналіз), інтерпретація результатів, генерація варіантів управлінських рішень, генерація звітів.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Чебан Т.М., Яценко В.Ф. Обліково – аналітична система як інструмент антикризового управління//Бухгалтерський облік і аудит. - 2004.-№7.- С. 38-44. – 0,7д.а. (Особистий внесок здобувача складає 0,5 д.а. – розроблено концепцію обліково – аналітичної системи).

  2. Чебан Т.М., Яценко В.Ф. Організаційні аспекти побудови бухгалтерії стратегічного типу //Бухгалтерський облік і аудит. - 2004.-№12.- С. 31-36. – 0,75д.а. (Особистий внесок здобувача складає 0,5 д.а. – побудовано модель обліково – аналітичної системи стратегічного типу відповідно вимогам сучасного менеджменту).

  3. Чебан Т.М., Яценко В.Ф. Облікова система – інформаційне забезпечення стратегічного управління підприємством //Вісник Технологічного університету Поділля. Економічні науки. Частина 1.- №4. - Том 1.- м. Хмельницький: (Хмельницький державний університет), 2004. - С. 209-211. -0,25 д.а. (Особистий внесок здобувача складає 0,19 д.а. – розроблено методичні засади облікової системи).

  4. Труш В.Є., Чебан Т.М., Яценко В.Ф. Концептуальні засади стратегічного планування аудиторської перевірки//Бухгалтерський облік і аудит. - 2005.-№5.- С. 50-58. – 1,2 д.а. (Особистий внесок здобувача складає 0,8 д.а. – методика проведення аудиторської перевірки облікової системи підприємства).

  5. Яценко В.Ф. Організаційні засади інформаційної системи сучасного підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 207: В 5т. Том ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005.-С. 620-624. - 0,3д.а.

В інших виданнях

  1. Чебан Т.М., Яценко В.Ф.Методичні аспекти оперативної обліково –аналітичної системи// Динаміка наукових досліджень. т. 43.- Дніпропетровськ, 2004.-С. 51-52. – 0,19 д.а. (Особистий внесок здобувача складає 0,14 д.а. – розроблено концепцію оперативної обліково – аналітичної системи).

  2. Яценко В.Ф. Методичні проблеми стратегічного аналізу витрат виробництва в будівництві //Збірник матеріалів міжнародної науково – практичної конференції студентів та молодих вчених “Регіональні соціально – економічні проблеми та шляхи їх вирішення”. - Херсон, 2005.-С. 76-78.- 0,2 д.а.